Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Para ekleyemem 120 tl ile stagg i hemen alabilirim ama markaya bak ertesi gün 50 tl den civarı satmak istemiyorum. Zaten ben eskitirim bu tür gitarı zaten yeni başlıyacağım.

Ayrıca bu Stagg nası bir marka ?

staggden uzak durmanı tavsiye ederim. 120 tllik gitar seni tatmin etmez bir süre sonra. benim önerim grg170dx, alman. o fiyata daha iyisini bulamazsın. ton aralığı da geniştir. başlangıç için çok ideal bir alet

İbanez rg 170 alın x2 ye göre daha iyi tonları var ama x6 olsaydı x6 al derdim. Bu arada benim gitarım ibanez rg 270 9. senesini dolduracak bu ay sonunda.

250 TLye çok güzel gitarlar bulunabilir, geçen hafta biri Yamaha RGX220 satıyodu bu fiyata, ben aynısını 450ye almıştım daha fazla da eder. Squier Standart Strat vardı yine 300 TLye, süper gitardır, sıfırı 1000 TL civarıdır... GRG170DXler de bence kaliteli gitar ama yani daha kelepir olanı da bulunabilir.

Arkadaşın koyduğu ilanların fiyatlarına baktıktan sonra, neredeyse ikiye katlayan bir ilan göndermen biraz saçma olmamış mı?
Olmamış bence. Arkadaşın hoşuna gitmiş olsaydı ve sorsaydı, sahibini tanıdığımı ve 350 ye bırakabileceğini, kalite ve işçilik olarak o baktıklarını 2 ye katlıyabileceğini, sabit köprülü olmasının yeni başlayan biri için rahat olacağını ve dandik bir gitarın tremolosunun insanı gitar çalmaktan soğutabilceğini yazıp, kendini biraz daha zorlamaya çalışmasını önericektim.

Sabit köprülü, ibanez, epiphone, fender ve ya beğendiğiniz diğer markalardan , alternatif rock heavy metal tarzlara gidebilecek ve cleanleri de kötü olmayan gitar önerisi istiyorum arkadaşlar. Aradığım özellik olarak sabit köprünün yanında , taşıması çok ta zor olmasın ve çalması keyifli olsun. Ağacı, aksamı vs. konularını da göz önünde bulundurup yazarsanız sevinirim. Burda çok bilgili arkadaşlar var bu konularda. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. (gitarı bi süre kullanıp sonra daha üst bir modele geçmeyi düşünmüyorum bu arada, anca ilerde büyük konserler verecek duruma gelebilirsem :D değiştirebilirim, ona göre bişeyler önerirseniz iyi olur )

Bence dandik gitarın tremolosu insanı gitardan soğutmaz, tremoloyu kenara bırakın kendi kolu, eli olmayıp da gitar çalan insanlar var internet videolarında... Ben gitara tellerle klavyenin arasına elimin girdiği Rus yapımı bi klasik gitarla başladım, en iyi gitar da Campbellar falandı o zamanlar. Çalmayı gerçekten isteyen, forumlarda mesaj atıp cevap bekleyen ve bu işe 150 200 TL harcayabilen birisi gitarın fiziki niteliğine dayalı olarak gitardan soğumaz. Tremoloymuş, sap ayarıymış hey gidi... Elimde 80 TLye aldığım Rockson marka bi Strat kopyası var, ben bununla bile TRT Müzik'te çalabilirim, dikkatli bakın Cort G210la falan çalıyo orda adamlar. Ha, paran varsa Gibson'a custom gitar yaptır eyvallah ama yoksa bunlar da o kadar kötü değildirler.

Parası olmayana "bunlarla olmaz, illaki RG370le, Fender Stratla başlaman gerek" demenin mantığı yok bence, Peugeot 206 almak isteyen adama, "onların ön takım sıkıntılı olabiliyo, hem Mercedes'ten aşağısı araba değil, motorun sesini duymadıktan sonra yaramaz", demekten farksız bunlar. Herkesin standartları farklı neticede.

Son düzenleme:
Bence dandik gitarın tremolosu insanı gitardan soğutmaz, tremoloyu kenara bırakın kendi kolu, eli olmayıp da gitar çalan insanlar var internet videolarında... Ben gitara tellerle klavyenin arasına elimin girdiği Rus yapımı bi klasik gitarla başladım, en iyi gitar da Campbellar falandı o zamanlar. Çalmayı gerçekten isteyen, forumlarda mesaj atıp cevap bekleyen ve bu işe 150 200 TL harcayabilen birisi gerçekten çalmak isterse gitarın fiziki niteliğine dayalı olarak gitardan soğumaz. Tremoloymuş, sap ayarıymış hey gidi... Elimde 80 TLye aldığım Rockson diye Strat kopyası var, ben bununla bile TRT Müzik'te çalabilirim, dikkatli bakın Cort G210la falan çalıyo orda adamlar. Ha, paran varsa Gibson'a custom gitar yaptır eyvallah ama yoksa bunlar da o kadar kötü değildirler.

Parası olmayana "bunlarla olmaz, illaki RG370le, Fender Stratla başlaman gerek" demenin mantığı yok bence, Peugeot 206 almak isteyen adama, "onların ön takım sıkıntılı olabiliyo, hem Mercedes'ten aşağısı araba değil, motorun sesini duymadıktan sonra yaramaz", demekten farksız bunlar. Herkesin standartları farklı neticede.

Bunlar klişe laflar. Elbette çalmak isteyen çalar. Biz de gibsonla başlamadık gitara. Ama dandik bir gitarın tremolosu tecrübesiz birini soğutur. Akort tutmaz. Tremolo kolunu kullanmayı bırak, bend yaparken bile akort kaçırır. Heeee çalınmaz mı çalınır. Ama üzerine masraf edersin. Başka türlü kısa sürede sıkılırsın. Yeni alıyım desen elden çıkaramassın.
Neden daha uzun süre masraf yapmadan kullanabileceğin bir gitar almak varken bunları alasın. Sözlerime alınma sakın. Kişisel bi lafım yok. Düşüncelerine karşı söyledim bunları.
Sana saygılar...

Hiç alakası yok hocam, bu forumun dışına çık, liselere git, ortaokullara git çocuklar ne gitarlar kullanıyo, biz elimizi sürmeyiz. Gitarın üzerindeki vidanın kalitesinin tartışılmadığı yerlerde insanlar Squier Bullet Strat'la sahneye çıkıp gecede 100 TL para bile kazanıyolar, hiç de öyle akordu kaçtı bilmem ne muhabbeti yok. Asıl bu yazdıklarınız klişe laflar, hatta ordan burdan okunmuş laflar. Bendeki Rockson da akort kaçırmıyo, köprüsünde de hiç bi sorun yok. Ha elbette ömrü bi Fender'e göre daha kısadır, sesi iyi değildir, manyetikleri daha gürültülüdür, sap profili rahat değildir ama üretiliş amacı yüzyıllara meydan okumak değil zaten, kullan-at model gitarlar bunlar. En son bi kaç sene önce eline dandik gitar almış ve flamed mapleın derecelerini tartışan birisi bu gitarlar hakkında objektif değerlendirme yapamaz bence.

Son düzenleme:
Olmamış bence. Arkadaşın hoşuna gitmiş olsaydı ve sorsaydı, sahibini tanıdığımı ve 350 ye bırakabileceğini, kalite ve işçilik olarak o baktıklarını 2 ye katlıyabileceğini, sabit köprülü olmasının yeni başlayan biri için rahat olacağını ve dandik bir gitarın tremolosunun insanı gitar çalmaktan soğutabilceğini yazıp, kendini biraz daha zorlamaya çalışmasını önericektim.
Eh arkadaş müneccimse ve senin bu şekilde indirip yaptırabileceğini biliyorsa, haklısın. Ama kuvvetle muhtemelen böyle bir yeteneği yok, ve fiyatını görüp dikkate almamış olma ihtimali daha ağır basıyor. Zira herkes hop diye bütçesini ikiye katlayamıyor, özellikle başlangıç seviyesinde.
Edit: hocam varsa böyle bir yetenek, bir iddaa kuponu rica etsem?

Hiç alakası yok hocam, bu forumun dışına çık, liselere git, ortaokullara git çocuklar ne gitarlar kullanıyo, biz elimizi sürmeyiz. Gitarın üzerindeki vidanın kalitesinin tartışılmadığı yerlerde insanlar Squier Bullet Strat'la sahneye çıkıp gecede 100 TL para bile kazanıyolar, hiç de öyle akordu kaçtı bilmem ne muhabbeti yok. Asıl bu yazdıklarınız klişe laflar, hatta ordan burdan okunmuş laflar. Bendeki Rockson da akort kaçırmıyo, köprüsünde de hiç bi sorun yok. Ha elbette ömrü bi Fender'e göre daha kısadır, sesi iyi değildir, manyetikleri daha gürültülüdür, sap profili rahat değildir ama üretiliş amacı yüzyıllara meydan okumak değil zaten, kullan-at model gitarlar bunlar. En son bi kaç sene önce eline dandik gitar almış ve flamed mapleın derecelerini tartışan birisi bu gitarlar hakkında objektif değerlendirme yapamaz bence.
Madem yeterli bu gitarlar neden para veriyor bukadar insan, neden diğer firmalar bu denli yüksek fiyatlara gitar üretip satıyorlar. Kötü gitar baya baya insanı gitardan sogutur. Gitarı otomobile benzetmende ayrı bir dava konusu.

Eh arkadaş müneccimse ve senin bu şekilde indirip yaptırabileceğini biliyorsa, haklısın. Ama kuvvetle muhtemelen böyle bir yeteneği yok, ve fiyatını görüp dikkate almamış olma ihtimali daha ağır basıyor. Zira herkes hop diye bütçesini ikiye katlayamıyor, özellikle başlangıç seviyesinde.
Edit: hocam varsa böyle bir yetenek, bir iddaa kuponu rica etsem?
Arkadaş sen neyin tartışmasını yaratıyosun, dediklerimi niye düzgün okumuyosun "arkadaşın hoşuna gitseydi ve sorsaydı.......önericektim" dedim. Beğenseydi bu tarz bir gitarla ilgili bilgi almak isyetecekti ve sorduğunda da ben ona bunları anlatabilirdim demek istedim.

Madem yeterli bu gitarlar neden para veriyor bukadar insan, neden diğer firmalar bu denli yüksek fiyatlara gitar üretip satıyorlar. Kötü gitar baya baya insanı gitardan sogutur. Gitarı otomobile benzetmende ayrı bir dava konusu.

Hocam bi okumadan heyecanlanla cevap yazma gözünü seveyim. Neye benzeteydim gitarı, ata mı benzeteyim? Artık benzetmeleri de izne bağlamaya çalışmaya başladın, forum diktatörü kesildin iyice...

...Ha elbette ömrü bi Fender'e göre daha kısadır, sesi iyi değildir, manyetikleri daha gürültülüdür, sap profili rahat değildir ama üretiliş amacı yüzyıllara meydan okumak değil zaten, kullan-at model gitarlar bunlar...

Edit: Bu arada "benzetmende" derken "de" ayrı, benzetmeye laf yetiştireceğine Türkçe imla kurallarını öğren.

Son düzenleme:

Bak şimdi orda dur. Bir gitarın nasıl akort kaçırdığını ordan burdan duyup yazıcak adam değilim. Herkesin kendine göre tecrübesi vardır ve benim de var. Şu yazıdaa şimdiye kadar yazdıklarında doğru noktalar var ama abartılar da var.
Yani ben hiçbir zaman squier bullet strat ı küçümsemedim ve ya diğer bir markayı cort vs.Ayrıca flamed maple ın dercesini de tartışmam. Ama elimde o gitarlardan olsa ve kullanmak istesem kesinlikle üzerine masraf yapmam gerekir. Sen o tarz gitarlarda akort problemi hiç mi hiç yaşanmıycağını idda ediyosun. Hele ki tecrübesiz birinin elinde. Asıl bu saçma değil mi?
Bi de şu var gitarıyla para kazanan adam yenisini almıyosa elindekinden memnundur. Parasızlıktan değildir olay. Memnun olmasa ordan burdan arttırır borç yapar ama yenisini alır.

Squier Bullet dediğimiz aletin sıfırı 350+ TL, ikinci eli 150 - 200 TL arası bulunuyo. Bahsedilen gitarlardan bile daha ucuz yani, o modeli örnek göstermemin sebebi budur. Gitarın akordundaki küçük değişimler de yeni başlayan birini çok fazla de-motive etmez, öyle ki elimdeki 2000 TLye yakın fiyatı olan Epi'nin de bu tarz bi akort sorunu var, özellikle sol telinde, üstelik gitarda tune-o-matic köprü sistemi var, Epiphone bu sorunu 30 senedir aşamadı. Klasik gitarların onda dokuzunda var bu mesele ve hatta Buzz Feiten sisteminin mucitlerine göre bütün gitarların açık sesine göre 1. perdeden itibaren akort / entonasyon problemi başlıyo... Bunlar çok derin konular, genel anlamda ucuz gitarların da akortları her şarkıda kaçacak diye bi kural olamaz, kilitli köprü denemeleri yapanlarda problemler çıkması illaki doğaldır ama fulcrumlarda ya da sabit köprülerde sorun çıkmaz onda dokuz.

Hocam bi okumadan heyecanlanla cevap yazma gözünü seveyim. Neye benzeteydim gitarı, ata mı benzeteyim? Artık benzetmeleri de izne bağlamaya çalışmaya başladın, forum diktatörü kesildin iyice...

Otomobil bir ihtiyaçtır, enstrüman ise hobi. Araba çirkin, yavaş arada bir arizada yapıyor ama yürüyeceğime bineyim dersin ama bu gitarın sesi iğrenç açıp müzik dinleyecegime kulaklarıma işkence edeyim demezsin. Bu farkı ayıracak algıya sahip degilsin maalesef. Ata benzetsen daha mantıklı olurdu zira at günümüzde ulaşım amacidan cok hobi aracı olarak kullanılıyor.Neyse boşver bunları sen arabanın ön takımı neresiymis ve nasıl kötü oluyormuş onu anlat bakalım.

muhtemelen hep çok bilinen gitarlar önerilecek. ben sana ibanez arz700ü önereyim. maun gövde, set-in neck, emg 81 - 60 takım -ki emg 60ın clean tonları başarılıdır. klasik les paullar gibi 22 perde değil, 24 perde. sabit köprü. sıfır fiyatı 1600 civarında ama 900e temiz bir ikinci elini bulabilirsin.

Geri