Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Bence de İbanez'lere bakabilirsin. Bir de Schecter modellerine de bakmalısın. Gitarın gövde ağacı önemlidir. Bütçen büyük ihtimalle gövdesi ıhlamur ağacı bir gitara yetecektir. Ancak maun gövdeli gitarlar humbucker manyetiklerle daha çok tercih edilirler. Schecter Omen Extreme-6 ve Ibanez Artist ART100DX uygun fiyatlı maun gövdeli HH gitarlar. İkinci elleri için bütçeni çok az daha zorlayabilirsin.

@nihilist Cort x serisi gitarlar güzel. Ama özellikle model olarak söylersen iyi olur. Çünkü x1, x2 modellerininde alt modeli çok.

@BuzzLightyear İyi diyorsunuz ama şuan zaten bilgisayarımda gitar rig 5 var. Asio4all ile birlikte kullanıyorum. Gitarı jak küçültücü ile mikrofon girişine bağlayıp deniyorum. Ama ses gecikmeleri oluyor. Bahsettiğiniz cihazda da gecikmeler olmuyor mu ?

@fatiharifli İbanez gitarlar da güzel. Schecter modelleri araştıracağım. Teşekkürler.

Güzel gitar, zaten baya bir zamandır site reklamlarında karşıma çıkıyordu. Arasıra da bakıp "şöyle bir gitarım olsa" diyordum. @BuzzLightyear ın dediğini yapmayı planlıyorum. Cihaz vasıtasıyla ve amfi programıyla ekipmanı bilgisayardan kontrol etmeyi düşünüyorum. Ama @BuzzLightyear soruma cevap verirse tabi. :)

@nihilist Cort x serisi gitarlar güzel. Ama özellikle model olarak söylersen iyi olur. Çünkü x1, x2 modellerininde alt modeli çok.

@BuzzLightyear İyi diyorsunuz ama şuan zaten bilgisayarımda gitar rig 5 var. Asio4all ile birlikte kullanıyorum. Gitarı jak küçültücü ile mikrofon girişine bağlayıp deniyorum. Ama ses gecikmeleri oluyor. Bahsettiğiniz cihazda da gecikmeler olmuyor mu ?

@fatiharifli İbanez gitarlar da güzel. Schecter modelleri araştıracağım. Teşekkürler.

behringer guitarlink gecikme almayacağın en ucuz usb interface..
ayrıca balanssız mono girişi var, küçültücü filan lazım değil, amfiye girer gibi jack giriyorsunuz.girişin "hi-lo" diye gain anahtarı da var.
inan bana 500 liraya alacağın amfiden çok daha fazla keyif alırsın. bir tane güzel bir kulaklık al. kulaklık önemli.

Son düzenleme:
Elindeki paraya 2. elden Schecter Tempest Custom-Solo6 custom-blackjack atx,LTD ec-400, yada bunların muadili falan zorlasan bulursun belki.. 1300'e filan çıksan kesin bulursun.. Rengine-şekline aldanarak gitar alma.
bir de yeni yeni enstrüman çalıyorsan, sabit eşikli gitar al..

Son düzenleme:
Güzel gitar, zaten baya bir zamandır site reklamlarında karşıma çıkıyordu. Arasıra da bakıp "şöyle bir gitarım olsa" diyordum. @BuzzLightyear ın dediğini yapmayı planlıyorum. Cihaz vasıtasıyla ve amfi programıyla ekipmanı bilgisayardan kontrol etmeyi düşünüyorum. Ama @BuzzLightyear soruma cevap verirse tabi. :)
Kardeşim kusura bakma ya seni çöp gitara yöneltmişim ben özür dilerim. Sana kolay gelsin.

Bence bu bahsi geçen 1000 TL lik bütçenin %70-80 iyle en azından hayatının sonuna kadar kullanabileceğin, ileride zevklerin değişse bile evde takılırken, pratik yaparken kullanabileceğin kısacası satılmayacak bir gitar al. Geri kalan 200-300 TL ile de bir ses kartı edin. Evde muhtemelen idareten de olsa bir 2+1 ses sistemi falan vardır sanıyorum. Yoksa da 40-50 TL'ye ondan da alın. Tamamdır işte.

1000 TL efsane bir gitar veya dehşet-ül vahşet bir amfi almaya belki yetecek bir para değil. Ama doğru kullanılırsa uzun süre kullanılacak , diğer bir deyişle ömürlük ekipmanlar edinmenize yeterli bir para.

Gitar + ses kartı tavsiye etmemin sebebi şu: Ses kartı ile bilgisayarınıza gitarınızı bağladıktan sonra; Guitar Rig, Amplitube gibi programlar vasıtasıyla 10 larca amfinin 100 lerce efektin içinden istediğinizi seçip çalabilme imkanına sahipsiniz. Üstelik bu efektlerle kayıtlar da alabilirsiniz.

Bu tip programların kalitesine gelecek olursak elbette tümüyle analog, tüplü bir amfinin ses kalitesini, gerçek bir 2x12 veya 4x12 kabinin vereceği detayları asla vermeyecektir belki fakat günümüzde satılan processorlerin yaptığı bir çok şeyi belki de daha iyi ses kalitesinde yapabilmektedir bu programlar. Yani küçümsemeyin derim zira ben ilk ses kartı alıp guitar rig kullandığımda; o küçücük 2+1 logitechlerden çıkan sese inanamamıştım 1-2 saat falan.

Ayrıca bu programların içinde 100 lerce efekt var. Delay inden chorusuna. Drive ından değişik değişik zaman bazlı efektlere kadar bir ton efekt var. Bunlarr sizin efekt kavramını tanımanıza ve pekiştirmenize yardımcı olur.

Diye düşünüyorum.

Sıfır ürün 584 tl. İkinci el daha iyi birşey bulurusn.
olur mu öyle şey abi, adam para harcayacaksa sıfırını alırmış... Senin fikir beyan etmene ne hacet...
Adam ikinci el gitarın daha iyi olduğunu biliyormuşmuş da elindeki gitar dinlediği müziğe çok uzakmışmış da... Troll olduğuna neredeyse ikna olmak üzereyim... Bi söylediği bi söylediğini tutmuyor. Ta konunun başında dedim madem 1000 TL ayırmaya niyetin var git ikinci el evladiyelik bişey al dedim ama paşam o kadar para verecekmiş sıfır gitar olsunmuş... Niye foruma girip fikir soruyorsa? adamın aldığı alacağı 500TL'lik dandini bir gitar burada 20 kişiye 5.000 TL'lik mesai yaptırdı... vay anasını sayın seyirciler yaa

Ben buraya yardım almak için konu açtım. Tartışmak için değil. Evet benim bütçem kısıtlı. İkinci el bir gitara 1000 tl verecek kadar zengin değilim. Ayrıca ben kimseye zorla bir şey yaptırmadım. Buraya cevap atanlar bunu kendi isteğiyle yapıyor. Yazmak zorunda değiller. Sende yazmak zorunda değilsin. Soruma cevap verdin. Teşekkür ederim. Ancak son karar bana aittir. Baştada söylediğim gibi gitar ve ekipmanlarından pek anlamam. Ortada bir çelişki varsa, bu çelişkinin sebebi budur.

Aşağı yukarı 1000-1200 TL arasında fiyat veriliyor tempest custom lara. Ama kendi tecrübelerime dayanarak her açıdan muhteşem bir gitar olduğunu söyleyebilirim. Bir talihsizlik sonucunda 700 TL gibi komik bir rakama satmak zorunda kalmıştım gitarımı görünce duygulandım :)
Gerçekten çok üzülüdm senin adına. Ben de çalmıştım bir ara. Bedavaya gitmiş. Canın sağolsun.

Bir arkadaşımın elektrogitar almaya niyetlenmesinden dolayı forumdaşların fikrini almaya karar verdim. Bütçe 500 lira gitarın durumuna göre bu miktar en fazla 600 lira olacak şekilde ikinci el bir gitar almayı düşünüyor. Tür metal, heavy metal. Les Paulleri önerdiğimde pek sıcak bakmadı. Bu bütçe aralığından en uygun tercihlerden biri Ibanez RG370dx gibi duruyor ama arkadaşım daha önce hiç elektro çalmadığından edge köprünün akord kaçırma/stabilite ve entonasyon probleminden dolayı sıkıntı yaşayabileceği yorumlarını okudum. Sizce sabit köprü ile başlaması daha iyi bir seçim mi olur? Arkadaş hevesini kaybetmeden tavsiye verebilirseniz sevinirim :)

Söylediğiniz gibi rg370 ile problem yaşayabilir. Belirttiğiniz fiyat aralığında ikinci el sabit köprülü gitarların daha az baş ağrıtacağını düşünüyorum. O fiyat aralığında tremololu bir rg serisinden daha ziyade sabit köprülü grg'ler daha iyi bir seçim olabilir. Tabi istenen tonlar için amfiyi unutmayın.

Sabit köprü daha iyi bir seçim olur. Amfi önemli ama 600 TL'nin hepsiyle bile anca idarelik bir amfi alınır. 2sine de bütçe olmadığına göre bence önceliği gitara verin. Amfi yerine de simülatöre bakabilirsiniz, Pod v2 olabilir veya Sansamp gt2 gibi birşey olabilir. Amfi aldığınızda ev ortamında da kullanılabilecek düşük çıkış da sağlayabilen iyi bir f/p ürünü tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Geri