İbanez ve Cort gitarların benzerlikleri/farkları

Herkes sıkılmadı mı artık bu muhabbetten.
Konuşulanlar iyice kısırlaştı kanımca...

Kimi Ford Mustang GT sever, kimisi Enzo...
Kimi 71 GT sever kimisi hala Testarossa en güzeli der.
Birisi Impreza peşinde koşar öbürü 911cidir.
Kimisi Nissan süper kaçar der, kimi de arabanın hoplayanını sever...
Kimi gider Murat 124 alır, motoru değiştirir, marka arabaları tokatlar kendini tatmin eder caddelerde.
Kimi gider Ferrarisine LPG takar :p

Bana kim çıkıp da, 10 tane aynı tarihlerde üretilmiş Meksika Strat'ın aynı kaliteyi yakalayabildiğini iddia edebilir?
Peki bu oranı Amerikan Stratlar için düşününce ne diyorsunuz???

Aynı şeyler sizce Ibanez ve Cort için de geçerli değil mi?
Tüm markalar için de belki...

Çok komik geliyor okuduklarım. Böylesine dolu bir forumda; sanki yazanlar 15 yaşında çocuklarmış gibi (kusura bakmayın artık)...
Ki bilmesem başka yazışmalardan nasıl kişiler olduğunuzu, boş verirdim...

Ama, bir ucundan sanatla -tutkuyla- ilgilenen bu güzel insanlara futbol tartışmaları gibi bir tarzı -özür dilerim- şahsen yakıştıramıyorum.

Derinlemesine tahlillerin, deneyimlerin üzerleri örtülmüş; taraflı ya da nedeni ne olduğu belli olmayan yorumlar...

Ibanez v.s. Cort'muş...

Bir zamanlar da Türkiyede Washburn furyası vardı. Maison'lar vardı. İyi anımsıyorum.

Zaman değişiyor, Ibanez, kıyaslamaların bir tarafındaki marka bir süredir...

Bir zamanlar da Jackson'dı. Ne var ne yoksa...

Dilerim Cort da bir gün, kendisiyle kıyaslamalar yapılan ürün haline gelir (beni pek ilgilendirmiyor da; madem bu kadar seviyorsunuz Cortu, sizi mutlu görmek isteriz)...

Fender'in de piyasada 30 farklı modelini bulabilseydik, ucuz serileri olsaydı piyasamızda -ya da ne bileyim, Gibson'ın- aynı tartışmalar onlar için de sayısız kombinasyonlarla yürüyecek miydi???

Nedir ki alınıp verilemeyen...

Sizler,
1. teknisyen misiniz?
2. gitarist misiniz?
3. müzisyen misiniz?
4. sanatçı mısınız?

Haddimi aşmak gibi olacak; ama, keşke "bu tartışma"ları yapsak... :(

Eline verilmiş uyduruk bi akustiğin sağlak tellerini tersine çevirip de en büyük aşkını o imkan(!)lar içinde dünyayla paylaşmayı başarmış "O" çocuğun ruhunu selamlıyorum, bu -bence artık bir sonuca gitmeyen- tartışmanın üzerine...
Ve tüm gerçek sanatçı ve müzisyenlerin...

Unutmayın lütfen, eskilerin sözü vardır:
EN İYİ ARABA, ŞÖFÖRDÜR!

sevgi ve "sanat"la kalın...
saygılar,
emre

Puredeath demiş ki:
Melihbozkurt84 3. Paragraftan
.bakın sizin gibi bende ibanezde var cortta x2 im
var prestige ibanezim var ibanez iyi demiyorum.aynı fiyattaki 2 ibanez ve bir cortu karşılaştırdım

Melihbozkurt son paragraf
ve en son kendi şahsi fikrim.oldum olası ibanezleri sevemedim.almaı düşündüm bir ara kaliteli diye ama yine beni mahçup etti.bende gittim cort aldım kullanıyorum.Allah'a şükür hiç bir sorunumda yok.gitarımıda seviyorum.ibanezin açıkcası marka sattığını düşünüyorum

3. paragrafta ibanezin var son paragrafta yok :D:D:D:D:D:D bukadarı fazla

bendce bir daha okumalısın sanırım yanlış anlamışsın.

sizin gibi prestige ibanezimde var x2 imde var ama ibanez iyi demiyorum dedim.yani bunu söyleyenlerin ağzından konuşmuş oldum.daha açıkça bu karşılaştırmanın saçma oluşundan bahsettim.yani prestije ibanez ile x2 yi karşılaştıramazsın.yoksa ibanezim falan yok.almayı düşündüm.aynı fiyattaki 2 ibanez gitar bir cort gitar denedim.ibanezler ban istediklerimi vermedi cort aldım.olay budur.sanırım bir daha okursan daha net anlıycaksın demek istediklerimi.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Benim gitar aldığım dükkanın sahibi uzun yıllar jackson ve ibanez kullandıktan sonra ki bir 3 yıldır rg2570 kullanıyor üzerine cort evl k6 aldı.. Hoş ikisinin farklı kulvarların gitarları olduğunu söylüyor ama evl k6 yı alınca ben cort'u böyle bilmiyordum son yıllarda baya atağa geçti dedi.. Ve haklı bence.. :)

Yıllardır gitar çalan,gitarlarla ve ekipmanlarıyla fazla haşır neşir olan bir insan olarak,şu sayfalarca yazılan tarji komik yazıları üzülerek okuyorum...

Bazı arkadaşlar çok iyi özetlemişler olayı ama halen bazı arkadaşlar işkembe-i kübradan sıkmaktan vazgeçmiyorlar...

MOONSPEL_ kaç zamandır yazdıklarını okuyorum,bana kırılma darılma çok sıkıyorsun be birader :) .

Yazdıklarını biraz sağlam temellere dayandırarak yazarsan,yazdıkların yalan bile olsa biraz gerçeklik izlenimi yaratır...

BEni en çok şaşırtansa çok sevdiğim,kişisel olarakta görüştüğüm arkadaşlarımın önceki sayfalarda böyle komik mevzular için tartışmalarıdır,sırf bu yüzdende birşeylar yazmak istedim,zorakide olsa...

Fender,Gibson,Cort,İbanezin bir sürü modeli ve daha bir sürü gitar kullandım ve marka anlamında dneyimlerim bana fiyat performans açısından en iyi performansı sergileyen gitarın en iyi gitar olduğunu öğretti...

Gitar ve ekipman işleri okadar değişkenleri olan bir işki,bir gitara iyi yada kötü derken o gitarı hangi koşullarda hangi emfilerde,hangi efektlerde hangi parametrelerde denediğimiz o gitar hakkında bir fikir edinmemizde çok önemli...

Yaklaşık 2 sene önce kullandığım İbanez JEM7v (bu gitarıda bu site aracılığıyla satmıştım,hatırlayanlar bilir) yi ilk olarak 15 watt lık bir aria amfide denediğimde,kendi kendime bu gitarı özel kılan yan nedir diye sormuştum,aynı gitarı vox ac30 amfime takığım ise aldığım sonuç hayal bile edemeyeceğim düzeydeydi,peki hangi sonuç gerçek?

İbanez-Cort tartışmasına gelince,bu tartışma gerçekten baydı.İşin ilginç yanı ise Cort un sürekli İbanez ile karşılaştırılması,neden bir JAckson yada ne bileyim başka bir marka ile karışlaştırılmıyorda İbanezle karşılaştırılıyor?

Yıllarca İbanez kullandım,çeşitli sorunlardan,o anki koşullardan satttım hepsini,şu anda full modifiyeli bir Cort X-11 kullanıyorum ve her iki modeli karşılaştırdığımdada inanın çok bir fark göremiyorum,özelliklede kullanılan malzeme kalitesi açısından...

HEr konu açıldığında dile getirmişimdir, Cort un en büyük sorunu köprüleri,fakat kıyaslandığı İbanezlerinde en büyük problemi manyetikleri...

Yani her iki markadada böyle bir ticari denge oluşturulmuş durumda,her iki marka içinde "şunun burası böyle bunun burası böyle" diye çocukça tartışmalara girmeye gerek yok.Sonuçta butür durumlar tamamen ticari olaylar.

Adamlar bir gitarın her tarafını marka ve kalite parçalarla dontacaklar hemde onu çok az bir meblaya piyasaya sürecekler,yok öyle bir şey :) !
İllaki bir yerden kısarak o fiyat aralığına o gitarı oturtmak zorundalar,bütün firmalar gibi bu firmalarda bunu yapıyor,halen köprü-manyetik tartışması yapmanın mantığı nedir?

İbanez in ,eski rg ve diğer serilerini ayrı tutuyorum,şu anki koşullarda İbanez in Prestige serilerindne başka gitar alınmaz bu bir gerçek,yoksa sırf İbanez logosuna para vermiş olursunuz.

İbanez in eski seri üretimi rg570 ler in,yada yeni üretimlerden bir Rg 2620 ,2570 in kalitesi ortada fakat fiyalarıda ortada...

Gerçekçi olmak gerekirse yukarıda yazdığım modellerin fiyat aralığında Cort un çok üst düzey bir gitarını almak mümkün,bu tamamen markaşlaşma ile alakalı bir durum,ama yine aynı noktaya dikkat çekiyorum bu durum her iki markayıoda birbirinden üstün kılmaz çünkü aynı sınıf üretim yapan iki firma...

İşin özü butür saçma sapan konularla birbirimizi kırmayallım,traji-komik kıyaslamarlda bulunmayalım(rgt42-x-th kıyası gibi),zaten bu başlığında neden açıldığını anlamışdeğilim...

Saygılar,Sevgiler...

01 çok sıktığımı söylemiş.buns darılmam gücenmem,ben laubali biri olabilirim ,ciddiyetli insanlar benden hoşlanmayabilir ya da ya da bu adam ne salak espiriler yapıyo baydı diyebilirsin ama işkembeden sıkma konular hakkında uydurma ,sallama şeyler söyleme anlamına geliyosa bak buna çok gülerim ve senin adına üzülürüm çünkü yazdığın başlığın altındaki o uzun cümlelerin yarısından fazlasını benim yazdıklarımda görebilirsin ....

"Yazdıklarını biraz sağlam temellere dayandırarak yazarsan,yazdıkların yalan bile olsa biraz gerçeklik izlenimi yaratır... "demişsin..şimdi başlıyoruz...

senin cümlen:Fender,Gibson,Cort,İbanezin bir sürü modeli ve daha bir sürü gitar kullandım ve marka anlamında dneyimlerim bana fiyat performans açısından en iyi performansı sergileyen gitarın en iyi gitar olduğunu öğretti...
benimki: eline aynı fiyat iki markayı alanlar yazsa daha mantıklı bi konuşma olucak...aynı fiyattaki iki markayı karşılaştıralım lütfen farkı o zaman anlarız...

seninki:Gitar ve ekipman işleri okadar değişkenleri olan bir işki,bir gitara iyi yada kötü derken o gitarı hangi koşullarda hangi emfilerde,hangi efektlerde hangi parametrelerde denediğimiz o gitar hakkında bir fikir edinmemizde çok önemli...
benim cümlem:çalıştığım yerde denediğim bütün gştarları aynı efektlerle aynı amfilerle denediğimden...

seninki:HEr konu açıldığında dile getirmişimdir, Cort un en büyük sorunu köprüleri
benimki:x-customun klavyesi rg lerden çok rahat manyetikleri zaten seymour duncan sh2 sh8 ama floyd rose mekanizması sorunlu o konu için pek iyi şeyler diyemicem....

s:Adamlar bir gitarın her tarafını marka ve kalite parçalarla dontacaklar hemde onu çok az bir meblaya piyasaya sürecekler,yok öyle bir şey !
İllaki bir yerden kısarak o fiyat aralığına o gitarı oturtmak zorundalar,bütün firmalar gibi bu firmalarda bunu yapıyor,halen köprü-manyetik tartışması yapmanın mantığı nedir?

demişsin ki bunu global dünya düzenindeki 10 yaşındaki çocuk da biliyo bana öğretmene gerek yok

seninki:İbanez in ,eski rg ve diğer serilerini ayrı tutuyorum,şu anki koşullarda İbanez in Prestige serilerindne başka gitar alınmaz bu bir gerçek,yoksa sırf İbanez logosuna para vermiş olursunuz.
benimki:biz ona kısacası marka takıntısı diyoruz...o kadar para verilen bi markaya bu özellikleriyle cort yetişiyosa hatta geçiyosa tabiki ....hellhound sen baya eskide kalmışsın ibanez değişti ...gitardan anlamayanlar marka takıntısı yüzünden ibaneze yani markasına yöneliyo...

seninki:Gerçekçi olmak gerekirse yukarıda yazdığım modellerin fiyat aralığında Cort un çok üst düzey bir gitarını almak mümkün
benimki(yeni):cnm kardeşim bu dediğini ben ilk günden beri sölüyorum.üstüne basa basa...

şimdi bi daha soruyorum ben işkembeden sallıyosam sen napıyosun?...

Puredeath demiş ki:
manyetik olarak dusunmessek . Klavye ve floydrose un cort ta daha iyi oldugunu soyleyebilirmisin
hem manyetik olarak hem floydrose olarak ibanez tabiki daha iyi ya arkadaşlar siz bunu gormuyormusunuz iki gitarı karşılaştırın ve bakın bariz buyuk bir fark olduğunu goreceksiniz..burda cok gereksiz bır muhabbet yapıyorsunuz kim hangi gitarı seviyorsa o gitar onun için en guzel gitardır :!: kıyaslama yapılırsa benim cevabında ibanez olur... :!:

LuciferioN sen bu başlığı neden açtın ki, nasıl olsa Cort alacağım Ibanez'i de kötüleyeyim biraz diye mi?İlk mesajından itibaren bariz tavrın bu.Gayet güzel gitar hayırlı olsun da bu alıp verememek ne Ibanez'le?Cort alınca içinden çıkan sertifikalarda Ibanez hakkında birşeyler mi yazıyor ya da gitarların cilası falan deneyenleri Ibanez düşmanı haline mi getiriyor?

Seçimini zaten yapmışsın, Ibanez'i kötüleyince için rahat mı ediyor anlamadım.Başlık sadece ego tatmininden ibaret...

Hellhound demiş ki:
LuciferioN sen bu başlığı neden açtın ki, nasıl olsa Cort alacağım Ibanez'i de kötüleyeyim biraz diye mi?İlk mesajından itibaren bariz tavrın bu.Gayet güzel gitar hayırlı olsun da bu alıp verememek ne Ibanez'le?Cort alınca içinden çıkan sertifikalarda Ibanez hakkında birşeyler mi yazıyor ya da gitarların cilası falan deneyenleri Ibanez düşmanı haline mi getiriyor?

Seçimini zaten yapmışsın, Ibanez'i kötüleyince için rahat mı ediyor anlamadım.Başlık sadece ego tatmininden ibaret...

Benimde basligin basindan beri dilimin ucunda ama hadi neyse diyorum ama bendede böyle bir his bastan beri.

Basligi aciyorsun soru soruyorsun ve tam 7 mesaj sonra attigin mesaj asagida, kusura bakma ama kararini verememis, gitar almak icin yardima ihtiyaci olan bir adam 7 mesaj sonra birden ahada iste cort ibanezi böyle etti derse, gerisini siz düsünün
cort'un,ibanez'i eşekten düşmüş karpuza çevirdiğini bizzat ben kendi gözlerimle gördüm,daya doğrusu kulaklarımla duydum.. Özellikle sustain konusunda ibanez 11 sn civarında kalırken cort 30 sn yi bile rahatlıkla geçti.. kanıt budur.. Exclamation isteyen rg prestige serisi bir gitar ile evl k6 yı gider kendi dener bir müzikevinde ve farkı görür..

Geri