Nokiasupersound Müzik Yarışması

Re: nss '06

farukkorkmaz demiş ki:
Herkese merhaba,

Burada bir kaç mesajda benden bahsedildiğini yakaladığımda zevkle okumaya başladım, işin çığırından çıkması yönünde ilerlemesinden rahatsız oldum. Geçen sene nss'ye katıldığım zaman sadece bir ya da iki mesaj atmıştım.

Geçen sene nss, sonucunda bende çok hoş bir hatıra bırakmadı. Jurideki -ismini asla vermiyeceğim- kimilerinin parçaları dinlerken, dinledikten sonra, daha parçanın 10. saniyesinde yaptıkları yorumları hem o sırada orada bulunan hem çevre itibari ile sözüne inanacağım kaynaklardan duyduğumda oldukça tepkili davranmıştım.

Sonra çerçeveyi çok kırmadan kimin için müzik yaptığımı düşünerek, olayı yeniden gözden geçirdim.

Ben şöyle düşünüyorum, nokia süpersound, son derece motive edici, çok güzel ödülü olan, Türkiye için fazla lüks ve tam nokia'ya yakışır bir yarışma. Etrafınızdaki olayları takip ediyorsunuz, nasıl yarışmalar olduğunu, ne kadar uyanıklıkların döndüğü sahteliklerin olduğunu biliyorsunuz. nss gibi yarışmaların, sing your song gibi yarışmaların çok daha fazla olmasını dilerim. Yarışmak için değil, ben bu organizasyonda, kimler neler yapmış diye dinliyorum. Olayı sanki türkiye çapındaki tüm bizim kafadaki insanların birbirlerini buldukları bir tanışma kaynaşma platformu gibi düşünüyor, olaydan keyif alıyorum. Sonunda da çok güzel bir ödül var, bu da yaşadığımız gündelik sıkıntıların, bizi dibe çeken zorlukların üstesinden gelebilmek için hoş bir neden oluşturuyor.

İyi olsun kötü olsun detone, betonarme, kütük, sabun, özenti, zibidi, harika, muhteşem, ne olursa olsun burada biz yani türkiyenin minicik bir kısmını temsil eden rock müzik sever, bu uğurda cebindeki 3 kuruşa gezeceğine gitar almak için biriktiren, ne bileyim ailesinin git düzgün işe gir adam ol baskısına karşı çıkıp müzikle bir yere gelmeye çalışan, haliyle istesek de, istemesek de, kabul etsek de, etmesek de duygusal insanlarız. Nice insanlar tanıyorum müzikte çok kabiliyetli ama Türkiye'de müzik yapılmaz diyerek girip işe kamburu çıkan çalışan, harika jazz gitaristi olup televole yıldızı insanların arkasında 4 akora evini geçindirmeye çalışan. Bunları hepimiz görüyoruz.

Neticede bu yarışmayı kim kazanırsa kazansın zaten biz kazanıyoruz. Bizim sevdiğimiz dinlediğimiz, çaldığımız müzik kazanıyor. ister rock olsun ister rap neticede açmadıkları kapının ardında her sene 400 küsur adet katılım ile bizler varız. Biz o kapıyı itip açmak yerine birbimizle uğraşırsak bence kaybederiz. Haliyle herhangi bir yarışmacıya herkesden önce destek olması gereken diğer yarışmacıdır bence.

Kısasa kısas, bize davranıldığı gibi davranırız gibi düşünürsek, o hoşlanmadığımız şeyin ta kendisi oluruz. Değişen bir şey olmaz diye düşünüyorum.

Okuduğum kadarı ile Meyan grubu pasaj ya da birinci ile anlaşmak üzereymiş, pasaj müziktekilerle konuşup öğrendiğimde onlar için sevindim. Bence yine de yarışmada kalabilirlerdi bir kişi bir kişidir, ne kadar fazlayız o kadar iyiyiz diye düşünüyorum. Piyasanın hangi mantıkla iş yapacağına karar verdiğini bilmediğim bir çok projeye, tomarla para akıtıp tepe taklak giden tonla şirket var. Ama biz burada çizeceğimiz tablo ile belki de nihayet bu insanların dikkatini çekeceğiz.

Birbirimizi ezersek, söversek, itip kakarsak, hem enerjimizi bu yöne boşuna harcamız oluruz, hem de başka fırsatları kaçırırız. Benim parçam kötü olsun, vokalim kütük olsun farketmez, ben buradayım, hepimiz buradayız. Turkrock adı altındayız. belki de birinci yarışmanın bana kattığı tek şey budur. 13 yaşındaki kızları kendine aşık etsin diye müzik yapmayan, öyle ya da böyle şarkısında istediğini söylemiş adamların haberleri olmadan toplandığı bir komünite oluşturduk. Sahte, ağlamış duygu sömürecek parçalar yapmadan buradayız.

Evet hepimizin kayıt ekibine, vokal koçuna, aranjöre, prodüktöre ihtiyacı vardır belki. Zaten ihtiyacımız olmasa öyle bir meslek dalı olmazdı. Türkiye'de şartlar böyle her şeyimizi kendimiz, kendi imkanlarımızla yapmak zorundayız. Bu kadar zor şartlar altında, bu kadar haksızlıkların içinde yine de en azından birbirimizi bulabileceğimiz, destek olabileceğimiz bir ortam yakaladığımız için şanslıyız.

Mutlaka takip edenler yakalamıştır, şubat ayında Los Angles'ta Nokia yarışmasının benzeri düzenlendi. Sadece Rock müzik üzerine. juri Bon Jovi'ydi. 3 haftada ellerine ulaşan parça sayısı 4900 civarıydı. Ödülleri albüm ve bon jovi ile turneye çıkmaktı.

Bizim burada şartlarımız zor ama bir o kadar da kolay esasında.

Sözümü bağlıyorum; ben kimsenin reklama ihtiyacı olduğunu da düşünmüyorum, ben şahsen çoğunluğu zaten biliyorum, sitelerinden sağdan soldan, işte bu yarışmadan demolarını, parçalarını dinliyorum. Bu sitenin bu bölümünün de mantık olarak konu ile ilgilenenler dışında büyük kitlelere ulaştığını pek zannetmiyorum. Karanlıkta birbirmizle konuşuyoruz başkaları da dinliyor sanıyoruz sanki.

Şu beni çok seven ama benim sitemdeki üyelerin arasında görünmeyen redd grubunun forumunda cirit atan çotanak hatunu da benim siteme bekliyorum, orada yazacak tonla konu var.

Sonuç olarak hepinize sadece bu yarışmada değil, müzik hayatınız için başarılar diliyorum. İyi ki buradayız, iyi ki bu müziği seviyoruz ve yapıyoruz.

Hepinize iyi günler dilerim.

:oops: :oops: :oops:
... çok güzel yazmışsın... utandım önceden yazdıklarıma.........

aaa... faruğun yarışmadaki parçası değişmiş ?????? aaaa süper bi parça bu !!????? aaaaa çok sevindim !!!!! Kesin finalde bu adam ya kesin kaptı arabayı haha.. nası ya feykmi attı, ne zaman değişti bu ya????

Öncelikle Suelen için yaptığınız yorumlar için çok teşekkürler. Şarkıların çoğunu dinleyemedim ama dinlediklerim arasında favorilerim PIN,Nükleer Başlıklı Kız ve Kafabindünya.

Önemli bir nokta var ki yarışmaya katılan bazı arkadaşlar şarkılarının linkini vermiş imzalarında,web sitelerinde,başlıklarında vs. Yarışma kurallarından biri de şarkının hiçbir yerde yayınlanmamış olması. İnternet dahil mi bu kurala bilmiyorum da bence çaktırmadan kaldırın onları :) O kadar emek boşa gitmesin.

Linklerin verilmiş olması o kadar da önemli değil.Zaten isteyen ACIDPro gibi basit bir programla bile istediği şarkının kaydını rahatlıkla yapabilir.Sonrada netten başkasının adına yayabilir.Bu durumda suçlu kim olacak ? !

Windows ses kaydedicisi bile iş görür:) Bence de saçma bir kural ama sonuçta finale çıkınca yetkililerden biri "Bizim böyle bir kuralımız vardı fakat sen şarkını web sitene koymuşun" derse hiçbir mazeret sunamazsın. Ben uyarayım dedim düzgün şarkılar boş yere güme gitmesin.

zaten şarkılar temporary internet files denen klasör sayesinde nokiasupersound.com üzerinden indirilebiliyor..herhangi biri şarkıyı indirip sonra internete upload edip linkinide dağıtabilir..bu grubun kontrol edebileceği bir şey değildir ki..

arkadaşlar merhaba .. Dream Tv nin Nükleer Başlıklı Kız'la yaptığı çekimi, 22 ağustos salı gününden 29 ağustos salı günene kadar 1 hafta boyunca 2-3 kez izleyebilirsiniz..fakat kesin günleri bizde bilmiyoruz...hafta içi 11:00 ve 20:45 olmak üzere günde 2 kere yayınlanan bi program olduğu için takip etmek isterseniz zaten mutlaka karşılaşırsınız o saatlerde :) ... bu arada bizi destekleyen herkese çok çok teşekkür eder , katılan herkese de başarılar dileriz :) ... görüşmek üzere .. hepinize sevgiler & saygılar .. =)

igzas demiş ki:
zaten şarkılar temporary internet files denen klasör sayesinde nokiasupersound.com üzerinden indirilebiliyor..herhangi biri şarkıyı indirip sonra internete upload edip linkinide dağıtabilir..bu grubun kontrol edebileceği bir şey değildir ki..

Şarkının dağıtılabileceği aşikar zaten. Ben adamlar örneğin grubun web sitesinde görüp de sorun çıkartmasınlar diyorum. Başkası koymuş bizim grubun web sitesine diyemezsin heralde:) Sonuçta böyle bir kural koymuşlar adamlar. Önlemini alsınlar gruplar dedim sadece.

AliSeyhun demiş ki:
igzas demiş ki:

Şarkının dağıtılabileceği aşikar zaten. Ben adamlar örneğin grubun web sitesinde görüp de sorun çıkartmasınlar diyorum. Başkası koymuş bizim grubun web sitesine diyemezsin heralde:) Sonuçta böyle bir kural koymuşlar adamlar. Önlemini alsınlar gruplar dedim sadece.
dostum yanlış anladın senin söylediğin şey cok doğru ve dikkate alınması gereken bir şey..sadece kendine saklamayıp paylaşmanda cok doğru ve iyi niyetli bi yaklaşım..ben sadece onları haksız duruma düşürmek için zırvalıyorum :)

igzas demiş ki:
AliSeyhun demiş ki:
igzas demiş ki:

dostum yanlış anladın senin söylediğin şey cok doğru ve dikkate alınması gereken bir şey..sadece kendine saklamayıp paylaşmanda cok doğru ve iyi niyetli bi yaklaşım..ben sadece onları haksız duruma düşürmek için zırvalıyorum :)

Al benden de o kadar ;)

Yarışmaya yeni katılan şarkıları sürekli dinliyorum, pek kaliteli şeyler yok gibi, hepsini dinlemeyede kafa kaldırmıyor ama arada güzel gruplar da dinledim mesela takip ettiğim yorumlardan suelen grubunu merak edip dinledim, bu yarışmada böyle güzel bir grubun olmasına sevindim. Suelen grubunu ayrıca tebrik ediyorum.

Benim favorim MAJOR.Adamlar cidden klasik rock sentez yapıyorlar.Biraz funk ve soul havası da var.Dejenerasyonun hat safhada olduğu günümüzde valla helal olsun çocuklara, rock a sadık kalıyolar.

Başarılar MAJOR ;)

Geri