Klasik Gitara Çelik Tel Taksam Sorun Çıkar Mı?

'Akustik & Klasik Gitarlar' forumunda tigerbold tarafından 26 Eylül 2014 tarihinde açılan konu

1. Akustik gitar teli taksam acaba bir sorun çıkar mı?

2. Köprüyü eline alırsın :D

santana ve Flamenco bunu beğendi.
  3. Hadi ya :)

4. Güzel C şeklinde bi gitarın olur

5. Sap kırılır, muhtemelen uç kısımdan.
    Tecrübeyle sabittir:)
    Klasik gitarın sapı çelik telin yarattığı gerilime dayanmaz.

6. O zaman teorik olarak akustik gitara naylon tel takabiliriz ?
    :)

sickstrat bunu beğendi.
  7. mantıken düşünürsen cevabın evet problem çıkar olabileceğini hesap edebilirsin.

8. Şansınız yaver gider de yukarıdakiler başınıza gelmezse entonaston sorunu çıkar muhtemelen. O da olmadı diyelim, gitar tellerin gerilimini kaldırsın diye .8 veya .7 gibi süper hafif tel takarsanız bu sefer gitarın sesi banjo gibi çıkar :)

patlakkulak ve VanHalen bunu beğendi.
  9. Zamaninda klasik gitara akustik gitar teli taktim, arkadasim da takti. Ama ciddi bir entonasyon sorunu oluyor. sap kirilma sorunu yasamadim ama klasik gitarda trussrod olmadigi icin bunun garantisi yok. sansim yaver gitmis olabilir gitarlar saglam cikmis olabilir.

10. Olmaz öyle şey

teomen bunu beğendi.
  11. Bu yorumlardan sonra vazgeçtim hepinize teşekkürler.Flamenco sen biraz asabisin sanki :D

darkafter bunu beğendi.
  12. Flamenco abimiz gitarın namusuyla oynama demeye çalışmış :D

Flamenco, Chardx, seruven ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  13. Tam tersini sorsak Akustik gitara klasik tel takmak mumkun mu? Gitara zarar vereceğini zannetmiyorum ama klasik tellerde uç kısımlarında top yok sanırım takılması için. Bir şekilde takılabilir mi?

14. Takılır. Telin ucuna düğüm atarsın, olur biter. Ama sound pek bir şeye benzemeyebilir.

15. KoNt87

KoNt87

866
    147
    705
    Hiçbirşey olmasa zaten ufacık fretler kolayca eritirsin

16. soft tension bir tel al ger 2 hafta kullan aklındaki gitar eğer akustik gitarsa bunu farkedersin o zaman git bir tane edin. ama aylarca o teller gerili kalınca öbür tarafta iki eli yakanda olur. yatacak yerin olmaz

17. 6-7 sene once yapmistim onu klavyeden gitgide uzaklasiyor teller gerginlikten. sapda vs kopma vs olmuyor ama bi sure sonra tellere basamiyorsun iskence aletine donusuyor :)

18. Bak adamı sinirlendirdiniz :D

Bu Sayfayı Paylaş