Fender Stratocaster Tremolo Block

Pirinç ve çelik olunca ağırlık bazında titanyum ile arasında ne kadar fark oluyor ? Onu da bir öğrensek çok iyi olur. Güzel çalışma. Fiyat da uygun.
Şöyle küçük küçük bilgi vermeye başlayayım:)
Orijinal çelik fender blok : 238 gr
Titanyum blok : 147.35 gr

neredeyse yarı yarıya ağırlık düşüyor.

Ölçülere gelecek olursak onlar da şu şekilde. CMM' de hassas ölçü yaptığımdan dolayı çok küsüratlı çıktı. Bu kadar hassas olmasına gerek yoktu ama standart bloğun bire bir kopyası oldu.
9scoec.jpg

Anladığım kadarıyla bu blok Meksika yapımı Stratların Bloklarından farklı.. Olarda tel aralıkları 10,3 mm diye biliyorum..

Bana da bu bilgiler gerekiyor işte:) benim yaptığım fender meksika strat tremolo bloğunun bire bir aynısı. Ölçüler elimde olduğu sürece istediğiniz model için olanı yapabilirim.

Tremolo blok teller arası mesafeleri metrik olarak yazan bir kaynak bulamadım arkadaşlar şuraya yazayım da arayan olursa kolaylık olsun.
İki tel arası mesafe:
Meksika Standart: 10,4775mm
Amerikan Standart: 10,795mm
Amerikan Vintage: 11,2725mm

Aslında varya.. Su SX camiasına da bir iyiliğiniz olsa diyorum.. Köprüyü değiştirmeden sadece blok upgrade mümkün olabilmesi için onunda ölçülerini çıkartsanız..

Aslında SX köprüsü MIM Fender stratlarınki ile aynı ama blok takıldığında bu sefer tremolo kolu deliği birkaç mm ileride kalıyor ve kol yerine oturmuyor.. Sadece blok üzerindeki kol deliğinin biraz yukardan açılması yeterli olacaktır..

Aslında varya.. Su SX camiasına da bir iyiliğiniz olsa diyorum.. Köprüyü değiştirmeden sadece blok upgrade mümkün olabilmesi için onunda ölçülerini çıkartsanız..

Aslında SX köprüsü MIM Fender stratlarınki ile aynı ama blok takıldığında bu sefer tremolo kolu deliği birkaç mm ileride kalıyor ve kol yerine oturmuyor.. Sadece blok üzerindeki kol deliğinin biraz yukardan açılması yeterli olacaktır..
Aynen dediğin gibi MIM blok tremolo kolu hariç her şeyi ile uygun. o delik biraz yukarıya delinecek o kadar. Elimde sx bloğu mevcut.

Dediğim o ki.. SX in en zayıf ve upgrade gerekn parçaları üst eşik ve köprü bence.. Hadi üst eşik kolay.. Ama köprüsü zamaktan yapılı ve şaka gibi.. Uyan adam gibi ve hesaplı bir blok ile SX 'e sınıf atlatmak sustaini arttırmak mümkün.. Böyle bir çalışmayı yapar ihtiyacı karşılarsanız hem SX ciler için büyük hizmet olur hem de epey taleple karşılaşırsınız gibi geliyor bana

Dediğim o ki.. SX in en zayıf ve upgrade gerekn parçaları üst eşik ve köprü bence.. Hadi üst eşik kolay.. Ama köprüsü zamaktan yapılı ve şaka gibi.. Uyan adam gibi ve hesaplı bir blok ile SX 'e sınıf atlatmak sustaini arttırmak mümkün.. Böyle bir çalışmayı yapar ihtiyacı karşılarsanız hem SX ciler için büyük hizmet olur hem de epey taleple karşılaşırsınız gibi geliyor bana
Doğru diyorsun kardeşim onu da bi ölçeyim ben:)

Titanyum'un avantajı sadece ağırılığı mı düşürmek peki ? Hani, paslanma ve korozyona karşı saddle'lar titanyum yapılır anlarım, ya da çelik-krom alerjisi vardır (duymuşsunuzdur, titanyum kaplı kordonlu saat takmak zorunda kalan insanlar vardır.) anlarım da blok tamamen el teması olmayan bir yerde. El ile temas olmayınca terden dolayı oluşan renk değişimi-pas-korozyon derdi de yok Ha çelik olmuş ha pirinç ha titanyum ? Yani sadece ağırlıkta mı fark ediyor ? Titanyumu üstün kılan şey nedir ? Sustain'e pozitif etkisi çelik ya da pirinçe göre nedir ? Gerçi bu biraz sizin ilgi alanınıza girmiyor bu konuda ama eğer araştırdıysanız merakımdan soruyorum.

Titanyum'un avantajı sadece ağırılığı mı düşürmek peki ? Hani, paslanma ve korozyona karşı saddle'lar titanyum yapılır anlarım, ya da çelik-krom alerjisi vardır (duymuşsunuzdur, titanyum kaplı kordonlu saat takmak zorunda kalan insanlar vardır.) anlarım da blok tamamen el teması olmayan bir yerde. El ile temas olmayınca terden dolayı oluşan renk değişimi-pas-korozyon derdi de yok Ha çelik olmuş ha pirinç ha titanyum ? Yani sadece ağırlıkta mı fark ediyor ? Titanyumu üstün kılan şey nedir ? Sustain'e pozitif etkisi çelik ya da pirinçe göre nedir ? Gerçi bu biraz sizin ilgi alanınıza girmiyor bu konuda ama eğer araştırdıysanız merakımdan soruyorum.
Aslında araştırma yapmadım. Sadece en iyi tremolo block materyali hangisi diye baktım. Titanyum olduğunu gördüm ve titanyumdan yaptım:) Nedenini araştırmadım ama siz sorunca aklıma takıldı. Araştırayım bakalım:)

Hocam kafam karisti, simdi titanyum blok daha agir olur saniyordum. Sustain bloklarini da agirliklari/yogunluk farklari icin degistiriyoruz. Hatta sx stratlarin konusunda dediginiz gibi bircok kisi kucultulmus sustain bloklarina yakiniyor. Peki simdi titanyum blok celik bloktan daha hafifse titanyum blok teknik olarak daha kotu bir deneyim degil mi?? Hani materyalin tona etkisi diye dusunsek, teller saddlelardan geciyor. Saddlelarin bu konuda etkili oldugunu dusunuyorum.

Hocam kafam karisti, simdi titanyum blok daha agir olur saniyordum. Sustain bloklarini da agirliklari/yogunluk farklari icin degistiriyoruz. Hatta sx stratlarin konusunda dediginiz gibi bircok kisi kucultulmus sustain bloklarina yakiniyor. Peki simdi titanyum blok celik bloktan daha hafifse titanyum blok teknik olarak daha kotu bir deneyim degil mi?? Hani materyalin tona etkisi diye dusunsek, teller saddlelardan geciyor. Saddlelarin bu konuda etkili oldugunu dusunuyorum.
Direk ilk kelime olarak titanyumun rezonansı çelikten daha iyi demiş. Sonra tona etkisinden bahsetmiş ama gördüğüm kadarı ile en büyük etkisi rezonans oluyor.

Hmm, Resonant işine girmiş tabi. Ölçülü değeri varsa, atıyorum şu frekansı şu şekilde artırıyor çelik/pirince göre bu açıklamaların altı dolar tabi de eğer sırf pahalı bir materyal olduğu için iyidir mantığı varsa çok yavan kalıyor açıklama bazında. Bir de kts sitesi daha çok saddle üstünden yürümüş yani titanyum'un avantajı elinde tuttuğu yerden hızlıca linki inceledim ama blokla ilgili birşey göremedim. Dediğim gibi diğer parçalar için titanyum mantıklı (pas-korozyon-renk değişimi-alerji konusu vs vs..) ama blok sonuçta yani.

Koprunun tamamiyla ilgili soru-cevaplar bunlar okudugum kadariyla. Dedigim gibi saddlelar da dahil gibi bu yorumlara. Ama sustaine katkisindan da bahsetmisler, bunun saddlelarla ilgisi yoktur. gercekten cok ucu acik yine de. Denemek gerek. Bir video hazirlasaniz onceki ve sonraki hallerini.

Son düzenleme:
önceleri çok önemsememiştim ama nereden aklıma estiyse 1 haftadır sx için kendi ellerimle paslanmaz çelik ve titanyum köprü, blok ve eşik nasıl yaparım düşünceleri içimi kemiriyor :D
önümdeki tek engel tezgahları kendi işime alet etmenin sorun olabilme ihtimali, en azından üst eşik yaparak biraz hevesimi köreltebilirim :D

Son düzenleme:
Geri