Imzalı Gitarımı Nasıl Satabilirim?

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda Maidens35 tarafından 23 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

 1. Joe Satriani imzalı Cort x2 gitarım var. Paraya ihtiacım olduğu için satmak istiyorum. Sizce nasıl satabilirim? Ne yapmalıyım?
   
 2. İmzasiz ederi ne ise oyle satmalisiniz, bunun sizin icin manevi degeri olabilir ama bundan hareket ile fazladan bicilen bir maddi degeri olmamali.... Kendi fikrimi gecer isek, piyasanin isleyisi de bu konuda cok adaletli, imzaya para odemeye niyetli insan sayisi yok denecek kadar...Benzer niyet ile acilan ilanlarin sahipleri cogunlukla zaman kaybindan baska bir sey elde edemiyor...
   
  braveblood ve Maidens35 bunu beğendi.
 3. Mevzubahis gitar aranan cokca dolasimda olan bir gitar ilanda Satriani imzali oldugunu belirtmeniz hizlandirmaya yetecektir satisini, zaten siz de oyle yapmissiniz bence bu kadari kafi...iyi satislar...
   
  Son düzenleme: 23 Şubat 2015
  Maidens35 bunu beğendi.
 4. Site üzerinden alım satım bölümüne ilan vermeniz yeterli olacaktır...
   
 5. Ancak imza olduğunda sifirindan daha fazla fiyata vermek mantiksiz olacaktir. Sahsi fikrim bu yonde.
   
  Maidens35 bunu beğendi.
 6. Benim eleştirel bir yaklaşımım var bu konuda. Hem imzayı alan kişinin kendisine , hemde imza attırılan sanatçıya saygısızlık. Birinci durumda imza isteyen birisi sanatçıya duyduğu hayranlık ve saygı , sevgi vb. iyi düüşünceler ile yada hatırasını yaşatma adına alır. İmzasını atan sanatçıda bunu hayranına olan saygısından sevgisinden (imza atma eylemini) yapmıştır. Hiçbir sanatçı attığı imzanın sahibine ileride bir artı gelir yada çıkar elde etsin diye atmaz. Hal böyle olunca bunu ileride bir fırsata dönüştürülmesi hiç yakışık almıyor ve ben tasvip edemiyorum. Hatta ebay'da bazı sanatçıların imzalı ürünleri satılıyor. Bir çoğuna sahip olmak istesemde almak içimden gelmiyor ve almıyorum. Benim için önemli olan o imzayı kendim bizzat atılmasını istemiş olmak ve attırmak ve bunu da ölene dek saklamak.
   
  Oguz92, celal12345, AykanKK ve 4 kişi daha bunu beğendi.
 7. Arkadaşların da dediği gibi ürünün sıfır değerinden fazlasını etmez.
   
 8. Bu konuda @OsmanBurak ve @Can Temtek 'e katılıyorum, @doyle35 'e ise bana göre genel olarak doğru şeyler yazmış olmasına rağmen bir noktada katılmıyorum.

  Şimdi ben de imzalı bir gitar satıyorum şuan bu konuda az uz tecrübeli sayılırım o yüzden. Arkadaşların dediği doğru, imzanın maddi bir katkısı olduğu pek söylenemez. Kendi konumda da belirtmiştim, bu kişiye göre değişir bana kalırsa imzanın çok bir değeri yok, ama kimine göre olabilir. Mesela bir koleksiyoncu imzalı bir gitar için daha fazla ödeyebilir. Ama bu da @OsmanBurak 'ın belirttiği "yok denecek kadar az" ile belirttiği kesim oluyor ve öyle bir kesimden size teklif gelmesi kolay birşey değil. Ben gitarı ( kendimce ) Türkiye'de olabilecek 2. el fiyatının üzerine satıyorum mesela ki genelde insanların indirim istemesini ve gitarın nadir olduğunu hesaba katıyorum. Ama tabi bu senin ne kadar satmak istediğine de bağlı. Mesela ben gitarımı "ille de satılsın" diye koymadım "tekliflere bakayım birseye ihtiyacım olur belki ya da iyi bir nakit teklif olursa satarım" diye koydum.

  @doyle35 'e ise çoğunlukla katılmama rağmen katılmadığım nokta her zaman durumun anlattığı gibi aynı olmayışı. Ben petrucciye imzayı attırmaya gittiğimde ne o ne de Dream Theater'in herhangi bir üyesi bizimle el bile sıkışmadı konsere çıkacaklar 1-2 saate diye. Ve çok kısa bir sohbet gerçekleştirdik doğru düzgün konuşmadılar bile insanlarla. Halbuki ne güzel sohbet etmeye çalıştım ben San Diego'ya geldim siz Türkiye'yi turneye eklediniz ben geldikten sonra oldu mu falan :whistle: Bana o imzayı attı, tabiki sevindim ama tanıştığıma çok memnun olmadım ya da imza inanılmaz bi manevi değer kazanmadı benim için. Sanki imzayı atmak zorundaymış da atmış gibiydi. Yüzümüze bile düzgün bakmadı adamlar hepsi gitse de gitsek artık der gibi hep ileriye doğru baktılar. Açıkçası bir koleksiyoncu alsa bu gitarı, o imzaya benden çok değer verir. Benimki biraz istisnai bi durum gerçi galiba.

  Sonuç olarak imzanın maddiyata büyük bir katkısı yok. Bir koleksiyoncu ya da belki gitaristin inanılmaz büyük bir hayranı ekstra para verebilir. Ama kendi tecrübelerime de dayanarak benim gitarımı almak isteyenler olduğunda da genelde imzanın onlar için maddiyat belirtmediğini hissettiriyorlar / söylüyorlar / belirtiyorlar. Kişisel olarak ben de imzalı bir gitar alacak olsam ben de imzası var diye fazla vermezdim.
   
 9. Ben gitarımın üzerinde imza istemezdim. Neden bilmiyorum çok ilgimi çekmiyor, hele ki imza var diye gitara fazladan para kesinlikle ödemezdim; ama sevdiğim bir gitarist tutup da gitarını verse o olabilirdi işte. Çok mu şey istiyorum? :D
   
  tunckk ve taureN bunu beğendi.
 10. Arkadaşlar bir şeyi merak ettiğim için soruyorum : İmza denilen o menem şey ; bilahare gitarın üzerinden ister istemez silinmiyor mu ? :)
   
 11. Uzerine seffaf bir akustik gitar pickguardi yapistirilabilir silinmesi istenmiyorsa.
   
  Mehmet B. Uzunosmanoğlu bunu beğendi.
 12. İmzayı atan kişinin imzası üzerinden ekstra ücret talep edenlere sormak istiyorum: Sizin imzanız para etseydi, sağa sola imza atar mıydınız ? Şöyle de sorabilirim: İmzayı veren kişi, sizi bunun üzerinden para kazanın diye mi imza veriyor sizce ?
  Bu kafa ile imza alınırsa, sanatçılar imza vermeyi bırakmak zorunda kalır. Bu bir yerden sonra sömürüye dönüşüyor. Adam size BEDAVA imza veriyor, siz bu imza üzerinden gitarın fiyatını yükseltmeye çalışıyorsunuz.
   
 13. @barrios'un belirttiği gibi imza bir ticaret aracına dönüştürülmemeli. Böyle bir konunun denk gelmesi güzel oldu benim için çünkü bunun üzerine kendi ilanımda imza için ekstra maddiyat istemediğimi belirtmek üzere bir not düşmeye karar verdim normalde imza hakkında sadece nerede atıldığını yazmıştım çünkü.
   
 14. Ezo

  Ezo

  Harcı alem bir gitarı imzalatmakla o gitarın değeri anlamlı derecede fark etmeyebir. Hemfikiriz.. Atılan imzanın o sanatçıya ait olduğunu yani otantik olduğunu nasıl bileceğiz. hele Türkiyede Joe Satriani nin gerçek imzasını bilen, tanıyan bunun otantik olduğuna su götürmez derecede şahitlik edecek ve belgeleyecek kim var? Bu tür kurumlar ABD de var ama benim bildiğim burada yok. Bu durumda oturup ben de sabahtan akşama 100 tane çakma Jemi Steve vai diye imzalayabilirim oyle değilmi?

  Ama değerli bir gitar özgünlüğü dokumante edilmiş bir imza ile daha da bulunmaz ve eşsiz hale gelir ve bir "Collector Item" olur.. Bu da belki bugün için değilde bundan 20-30 sene sonrası ve mesela o sanatçı öldükten sonra bir anlam ifade eder..

  Yurt dışında bu tarz ürünlere merak çoktur ve alıcısı da vardır. Aksi halde Michael Jackson un Billie Jean i söylerken giydiği eldiven koleksiyoncuda bilmem kaç bin dolar etmezdi..

  Eren arkadaşım.. bu noktadan bakınca senin Petrucci imzalı Music Man'in bence daha collector item a yakın.. Ben para sahibi olsaydım ve Petrucciye tapan biri olsaydım cidden almayı düşünebilirdim.

  Imzanı alırken yaşadıklarını duyduğuma üzüldüm. Insanlar bazen çok meşhur da olsalar öküz yine öküz oluyor. Bu adamlar da inan hergün kendilerinden benzer imzaları almaya çalışan bir dünya meraklının baskısından usanmış oluyorlardır. Bu imza alma olayı yabancı ülkelerde nedense çok yaygındır. Meşhur olanların da sanırım baş belası haline geliyor bu fan'lar. Biraz da ona bağlamak lazım.
   
  Son düzenleme: 24 Şubat 2015
  erenkavukcu bunu beğendi.
 15. Durum heralde dediğiniz gibi bu imza alma olayında. Ama adamların öküzlüğü mü bıkkınlığı mı bilmiyorum valla :) Valla benim gitarım "Collector Item" elbet olur 30-40 sene sonra Petrucci diğer tarafa göçerse. Ama öyle ya da değil ben zaten imza için para istemiyorum. İmza sadece konumda belirttiğim gibi nasıl "Cherry Red" hayranı biri için Cherry Red bir gitar çekiçi olur ( Fiyat değişmediği halde ) ve onu seçer, alası gelir ise, "İmza" da bu çeşit bir etken benim için şuanda. Fiyata etki etmez ama satışımı hızlandırabilir
   
 16. Ayrıca şu da aklıma gelmedi değil..Bir imza taklit etmek o kadar zor birşey değil..Nerden bilelim o imzanın gerçek olduğunu?Gidip Satriani ye soracak halimizde yok..Kafamda deli sorular...
   
 17. Fotoğraf varmis, satış ilaninda belirtilmis.
   
  oldiesngoldies bunu beğendi.
 18. aşağıdaki video'yu 27:46'dan itibaren izleyelim. konu gitar imzalama olunca aklıma hemen bu video gelir. Foo Figters gitaristi Pat Smear konser sonrası küçük bir çocuğa gitarını imzalayıp hediye ediyor. İnanılmaz. Sat satabilirsen :)

   
  kogan bunu beğendi.
 19. [​IMG]
   
  rockstar orhan bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş