Bertuğ Cemil

selamlar,

öncelikle ortaya çıkardığınız işten ve foruma düzenli girişinizden dolayı size,sonra da böyle güzel duyguyu ve sesi size verdiği için tanrıya teşekkür ederim.

anadolu rocktan bahsedilmiş.

bence rock müziğin orjinali evrensel olanıdır.yani bana göre anadolu rock die birşey yoktur.

daha sonra, ben bu forumdaki insanların rock müziğe alternatif müzik demesine anlam veremiyorum.

dinlediğin şey nasıl alternatif olur. o senin aslındır.alternatifin değil.

senin için alternatif müzik olsa olsa pop filan olabilir.

kelime anlamına bakarsak...

sevgiler saygılar

Selamlar ve teşekkürler.
Yaklaşımınıza imzamı atarım açıkçası;zira kendisi yerine oturmamış bir kavramın alternatifi de geliştirilemez sanırım,ancak ithal edilebilir.Alternatif kelimesinde bizi bekleyen tehlike bu olsa gerek.
Dinleyicinin müziği tarzlara ayırarak algılaması çok doğal,ancak bunu müziği yapanlar,müziği eleştirenler ve müziği sunanlar yapınca biraz enteresan oluyor."Alternatif","hip", "in" ya da "moda" olduğu için kullanılınca beni tatmin etmiyor şahsen.Biraz kamuoyu yaratmaya yönelik geliyor bana...
Oysa ki evrensellik değil mi,zamana sıkışmamak değil mi,kendini bilmek ve muasır medeniyet seviyesine gelmek,değil mi olay?
Milyonlarca çift masum ve kirlilik içindeki kulağı niye kendi haline bırakalım?Niye hep hazır cevaplarımız olsun,niye hep kıyafetler giyelim,niye sadece arkadaş olduğumuz müzisyenler için iyi konuşalım?Bu tayfacılığı kim getirdi bu memlekete?
Pff,dokunmayın bana,bin ahım var,bin...

işte problemin başladığı nokta kavramlar zaten.

isim, kavram giydiremeye çalışıyor, o kavram kargaşası içinde de ana noktayı kaçırıyoruz hep.

zaten bu tayfacılık, kavramcılığın bir ürünü. ortaya bir kavram atılıyor ve illa ki yandaşları oluyor. sonuç ise bu.

şu isimleri,tanımları kafamızdan bir atabilsek...samimi yapılanı anlayabilsek... tekniği nesnel duyguyu öznel değerlendirip bunu yapanlara da saygı göstersek. ortalığı kızıştırmak yerine insanları buna teşvike etsek...

oy oy aynı ahlardan bende de var sayın cemil...

müziği eleştirenlerden biri olarak o konuda söylediklerinize de katılıyorum ayrıca

:))

Müzik konuşabilmek çok çok iyi geldi,teşekkürler demirdemir valla,bin tane röportaj yaptım,bunun yarısı kadar müzik konuşmaya hasretim,oh be :)
İyi ki üye olmuşum diyesim gelir :)

bertugcemil demiş ki:
Hehe,herkes benim gibi düşünse herhalde dünya yaşanmaz bir yer olurdu :)
Alalım şu müzik alemini panterlerin elinden,verelim müzisyene ve müziksevere değil mi ama?
Öncelikle dinleyiciyiz ve aşığız müziğe,gerisini boşver gitsin...

şu anda hayal ediyorum meclisteki herkes müzisyen olsa hiçte fena olmazdı :)

ama gerçekten bu anadolu rock diye dinlemeyen çok arkadaslarımız var bu arkadaslarda işin ilginç yanı müzik evrenseldir lafını çok kullanıyorlar:)
kendi yöresinin müziğini dinlemeyen insana saygım olur ama bu konuda eleştiri yapan insana saygım olmaz...

bir cem karaca bir erkin koray barıs manco 90 yllarda rock müzikin çıkmasında büyük bir pay sahbi olan haluk levent olmasaydı şu anda rock yine olurdu ama bu kadar yayygın olmazdı anlamadıkları noktada bu zaten

Albüm tabiki dörtdörtlük... Son zamanlarda dinlediğim en alternatif sounda sahip tek albüm diyebilirim.

Yani şöyleki; "Albüm ne ben çatır çatır rock yapıyorum diye sizi gitarlara boğuyor Ne de Rock Yapıyorum diye hafif kaçıyor! Tam kararında bir albüm olduğu kesin! Ki bu harika albüm diğer albümlerin kalitesi hakkında bize ipuçları vermeyi de ihmal etmiyor...

Sinandemir-hoşbulduk :)
Özgürv-Selamlar,yağmuru beğenmene sevindim,benim de en sevdiğim şarkılarım arasındadır.
Ezogelin-Valla iyi olurdu :)
Geçmişle barışmadan ya da inkar ederek alternatif olunmaz kanımca.Ön yargılı olarak bir çok iyi şarkıdan mahrum kalıyordur o arkadaşlar,oysa ki iyi şarkı iyi şarkıdır,örneklerini çok yaşadım...
Demirdemir-Anlaştığımıza sevindim bu konuda :)
"samimi yapılanı anlayabilsek..." bir imza daha atarım bu sözlere...
Serox-Teşekkür ederim kardeşim sevgine ve desteğine,tek ricam alternatif kelimesini sıfat olarak kullanmaman,zira şu aralar algılandığı haliyle yanlış anlaşmalara vesile olabilir...
Asterix-Rock'n roll canım,hoochie coo canım :)
Derya hanım,gördüğünüz gibi dörtnala hizmete devam efnm ;)

bertugcemil demiş ki:
Milyonlarca çift masum ve kirlilik içindeki kulağı niye kendi haline bırakalım?

Bu söz atasözü filan gibi bir şey olmalı bence tüm müzisyenler için :alkıs
Evet, lütfen kendi haline bırakmayın, ulaşılmış her çift kulak müzik adına kazanılmış bir değerdir :D

Alternatiften kasıt son zamanlarda kendini tekrarlayan rock müzikten farklı bir şey olduğunu söylemek istemiştim Bertuğ abi... Anladın sen :) Gerisini boşver...!

Üstelik "Alternatif" kelimesini yanlış anlayan yanlış anlamak istediği için yanlış anlar. 8)

içten sıcak samimi gerçek bir müzisyen.ne desem az ya :)

keşke biraz daha erken tanıma şansımız olsaydı..albümdeki o güzel şarkıları keşke daha önce dinleseydik..

neyse pek bir şey kaybetmiş sayılmayız demi Bertuğ Abi :)

sonsuza kadar buralarda ol :)

ezogelin demiş ki:
bertugcemil demiş ki:
Hehe,herkes benim gibi düşünse herhalde dünya yaşanmaz bir yer olurdu :)
Alalım şu müzik alemini panterlerin elinden,verelim müzisyene ve müziksevere değil mi ama?
Öncelikle dinleyiciyiz ve aşığız müziğe,gerisini boşver gitsin...

şu anda hayal ediyorum meclisteki herkes müzisyen olsa hiçte fena olmazdı :)

ama gerçekten bu anadolu rock diye dinlemeyen çok arkadaslarımız var bu arkadaslarda işin ilginç yanı müzik evrenseldir lafını çok kullanıyorlar:)
kendi yöresinin müziğini dinlemeyen insana saygım olur ama bu konuda eleştiri yapan insana saygım olmaz...

bir cem karaca bir erkin koray barıs manco 90 yllarda rock müzikin çıkmasında büyük bir pay sahbi olan haluk levent olmasaydı şu anda rock yine olurdu ama bu kadar yayygın olmazdı anlamadıkları noktada bu zaten

kendi yöresinin müziği... hani biraz iç fesatlığı şu söylediğini ırkçılığa kadar götürür. neyse ki ne demek istediğini anladım:)

kendi yöresinin müziği... acaba müzik senin yören benim yörem die sınırlanabilir mi?hepimiz aynı gökkubenin altında yaşıyoruz.notalar aynı notalar. duygular hep insan duyguları. insan ise heryerde aynı...

ayrıca bizim kendi yöremizin müziği anadolu rock değilki... Bildiğin türkü... Ama müzisyen değil de tüccar olan beyinler " böyle de allar pullar satarım size" tarzı bir yaklaşımla anadolu rock denen bir maskenin arkasında piyasa pastasından pay çalıyorlar.

bir noktada daha katılamayacağım ne yazık ki. kendi yöresinin müziğini eleştirene saygım olmaz demişsin.
bence esas saygı duyulması gereken budur. Yani kendi müziğine bile eleştirel yaklaşabilmek. İşte ben bunu yapana müzik dinleyicisi olabilmiş derim.

cem karaca erkin koray ve barış manço tabii ki bu işin üstadlarıdır. ama müziği yapıldıkları dönem içinde değerlendirirsen onların başka şansları olmadığını görürsün.
hem onlar anadolu rock iddiasında değillerdi ki. Kavram telaşında olanlar yapıştırdı onlara bunu.

selamlar

İngiliz bir kadın ile bir Türk erkek evlenirse ve bir çocukları olursa. Çocuğun adı ne olur? bu çocuğa bir ad verilmesi gerekmiyormu?
Bunun ticari bir yaptırım olduğunu düşünmek biraz ters geliyor bana. Her şeyin bir adı olduğu gibi anadolu melodileri ile süslenen rock müziğinede bir ad bulmak gerekiyor sanırım. Size başka bir örnek vereyim hemen mesela yine ingiliz bir anne meksikalı bir adamla evlenmiş. Çocuklarının adı ne olmuş? Tex-Mex Rock olmuş ;) Demek istediğim adının ne olduğu önemli değil bence önemli olan elektro gitar, bas gitar ve bateri nin içinde bulunduğu ve insanı kendinden geçirmeyi başarabilecek müzikdir. Bertuğ Cemil bunu başarıyor bence. Yolun açık olsun abi

Selamlar Bertuğ Abiye... Son Klibi harika tabiki. Ayrıca lütfen gerçekten lütfen üçüncü klibini Yağmur şarkısına çeksin. Beni alıp götüren bir şarkı adeta... Albüm harika gerçekten. Ama şunu da söyliyim albümü çok zor buldum. Bizim ordaki DNR ile kavga bile ettik :)

Geri