Amfi Lamba Değişimi Bias Ayarı

'Elektro Gitar Ekipmanı' forumunda Painkiller tarafından 21 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

 1. Merhabalar, elimdeki lambalı amfide Preamp kısmında 4 adet 12AX7 (ECC83) güç katı lambaları 2 adet 6V6 stok lambaları değiştirmeyi düşünüyorum yalnız kafama takılan şey (bias) ayarı eskiyi çıkar yeniyi tak işleminde bu ayar gereklimi yoksa bazı amfilerde 6L6 ile EL34 degişebiliyor bu gibi durumlarda yapılan birşeymi merak ediyorum. ve bu ayar kimler tarafından yapılabiliyor?
   
  Mustafa İLKER bunu beğendi.
 2. ben de merak ettim. Hem şu sıralar lambalı amfilere taktım biraz kafayı :D
   
 3. Amfi marka model nedir?
   
 4. Eskileri aynı tip yeni güç lambalarıyla değiştirecekseniz bias ayarı yapmanıza gerek yok. Ancak alırken lambaların eşlenik çift olmasına dikkat edin.
   
 5. Bu maalesef doğru değil, amfiniz Cathode biased değilse her power lambası değiştiğinde bias ayarı yaptırmanız gerekir. Amfinizin özelliklerini gogle dam aratarak öğrenmeden power lambası değişrirmeyiniz.
   
  Son düzenleme: 21 Nisan 2015
 6. Amplinin marka ve modeli nedir?
   
 7. Model Randall rd20 h
   
 8. J-P

  J-P

  o değişimi eğer amfiniz öyle bi imkan veriyorsa yapabilirsiniz misal benim amfimde switch var 6l6 ya da el34 seçilebiliyor eğer bu şekilde bi imkan yoksa bias ayarı lazım fixed bias değilse mesa gibi.
   

 9. 6L6 ile EL84 değişimi değil istdiğim 6V6 ve 12ax7 lambaları yine 6V6 ve 12ax7 farklı kalitede düşünüyorum.
   
 10. J-P

  J-P

  buna istinaden yazdım
   
 11. J-P

  J-P

  preamp lambasından bahsediyorsan bias ayarı yok preampta.
  poweramp 6v6 lambaları için bias gerekir
   
 12. Ampli fixed bias lakin adjustable diye hatırlıyorum. Yani bias yapsan daha iyi ama yapmasanda olur. Bir lambayı %70 de çalıştıran bias voltaji diğerini en fazla 80-60 arası çalıştırır, yani kurtarır.
   
 13. Hortlatmis olacagim, yenisini acmaya gerek yok. Googledan arattim fakat tam olarak anlayamadim, blackstar ht 20 amfimin tum lambalarini banzai den alacagim ayni model belki farkli marka lambalarla degistirmek istiyorum. Eslenik olmali mi, bias a gerek var mi ayni model takmama ragmen, varsa ankarada kime yaptirabilirim?
   
 14. Merhaba hazır konu hortlamışken ben de bir şey sorayım. Marshall dsl 5 drive da çalarken bir kaç keredir ses birden kısılıyor sonra açılıyor. Amfi mekaniğinden anlamıyorum hiç acaba lambaların ömrü bitmiş olabilir mi? Yaklaşık iki yıldır bende amfi haftada toplam 10 saat civarı bu amfiyi kullanıyorum.
   
 15. Lamba omru bitmis hocam, aramiza hos geldiniz :)

   
  bravenewworld bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş