Bu Gitarın Ağacı Nedir (vision Hm-34)

'Elektro Gitarlar' forumunda O.2. tarafından 19 Aralık 2015 tarihinde açılan konu

1. O.2.

O.2.

487
    544
    4,656
    Arkadaşlar, proje adı altında gitar eziyeti için şekli hoşuma giden çok ucuz yollu bir gitar aldım. Boyama, cila, fretless yapma gibi heveslerimi alacağım.
    Gitarı komple söktüm. Merak ettiğim husus gövde ve sap materyalinin ne olduğu.
    Gitar oldukça hafif. Sx Sst Alder'in yaklaşık yarı ağırlığında.

Gövde kontrplak diye düşünmüştüm ama sanki ağaç gibi:[​IMG]

Sapın üzerindekini kaplamayı kazıdım, sıkıştırılmış bir malzeme gözüküyor :

Hazır sap malzemesini sormuşken, hakken bu üzerindeki kaplama nedir?

2. Sıkıştırılmış sunta olma ihtimali yüksek. Üzerindeki kaplamayla ilgili tuhaf tuhaf şeyler geliyor aklıma :p şaka bir yana, burguların daha sağlam olması açısından sürülmüş bir çeşit yapıştırıcı diye düşünüyorum.

3. Bende bir Prince STC-33 gitar vardı, onunda sapı aynen bu şekildeydi, seri numarası da aynı şekilde yazılmıştı. Ben de çözemedim ne ağacı olduğunu, kaplamanın da ne olduğunu :)

4. O.2. bunu beğendi.
  5. O.2.

O.2.

487
    544
    4,656
    sapta sıkıntı olur mu onu sormam lazım aslında. şimdiye kadar bi sorun olmamış görünüyor, aldığım arkadaş fretleri bile eritmiş çalmaktan.
    gövde de ıhlamur olabilir mi? en hafif o ağaç var sanırım.

6. O.2. bunu beğendi.
  7. O.2.

O.2.

487
    544
    4,656
    vision HM-34 yazıyor sapta. inanılmaz benziyor, nasıl buldunuz :D

8. Google'da arama yaptım biraz. :)
    Hofma 80'lerin kısa süreli üretim yapmış, ama tutunamamış bir çok markasından biri sanırım. Gövde ağacı konusunda da net bir şey söyleyemem. Bolt havuzunun kenarından çok belli olmaz. Gövde üstünü görmek lazım. Ama kontrplak olmasa bile çok iyi bir ağaç olma olasılığı pek yok. Gerçi iyi ağaç nedir ne değildir? ne için iyidir değildir? Kime göre iyidir değildir? tartışılır. :)
    Sap ve headstock ise, yine yorum yapmak için çok fazla malzeme vermemiş bize. Ama multi-ply neck dediğimiz tipte neck olsa bile, fikrimce gayet başarılıdır. Hatta Framus 60'larda 70'lerde bu tip sapı çokça kullanmış. Elime zaman içinde birkaç multi-ply neck geçmişti. Gerçekten çok başarılıydı.

Dediğim gibi, yukarıdaki malzeme, multi-ply mı, ağaç mı, kontrplak mı, teşhisini koymak için pek yeterli gelmedi bana.

80'ler bunlar. Ne yapacakları hiç belli olmaz. :D

Son düzenleme: 19 Aralık 2015
  9. O.2.

O.2.

487
    544
    4,656
    @insanatomystic ben aradım ama bulamamıştım. sap şekli hoşuma gitmişti aslında.

tabi ki çok şey beklemiyorum, toplamda kargo dahil 130 tl'ye aldım, hatta manyetikten ses bile çok kısık geliyordu :D
    sap kaplaması verdiğiniz linkle aynı olmakla birlikte hiçbir bilgim yok. çalınabilir olması yeterli bence.

aslında gövde ağacı konusunda herhangi bir üst düzey beklentim yok. sadece gitarın gövdesini boya ile kapatmak yerine zımparalayıp cilalamak istiyorum, ucundan gördüğüm kadarıyla yapılabilir geldi.

gitarın üzerindekini tamamen temizleyince fotoğraflarını paylaşacağım ama baya zamanımı alacak gibi :)

10. Gitarın üzerinde kuvvetle muhtemel, çok kalın ve kalitesiz bir boya var. Tamamen kalkarsa çok iyi olur. En kötü ağaç bile böyle boyası olan bir gitardan iyidir.

Edit: truss rod oyuğundan, sanki ağaç olduğu izlenimini aldım.

11. valla dostum bende bi ıhlamur gitar var yerinden kalkmıyor. ağacın kesildiği yöreye göre de değişiyor bu ağırlık olayı. fakat bu gitar ıhlamur olabilir. o sapın bağlandığı yerden bi ıhlamur hissini aldım

12. O.2.

O.2.

487
    544
    4,656
    şöyle bir yerden bakıp yorumda bulunmuştum : Ağaç Sertlik Dereceleri

13. Aha, Vision, ilk gitarım bu markadandı :)

Gövde ıhlamur sanırım bunlarda. Sap muhtemelen maple üzeri lamine kaplama. Ama ağaç kaliteleri nedir o meçhul tabii.

HmzGkgz ve O.2. bunu beğendi.
  14. O.2.

O.2.

487
    544
    4,656
    @hackeiommi çöp olmasın yeterli :)
    sadece gövde boyasını bir güzel temizlemeyi, sonra cilalamayı düşünüyorum, bu yüzden ağaç olması önemli benim için. sap da elimde kalmazsa iyi olur tabi, beğenmezsem boyayabilirim.

hackeiommi bunu beğendi.
  15. walla abi net olmuyor o ağırlık olayı ama tabi genel olarak alder ıhlamurdan ağırdır denilebilir.

16. O.2.

O.2.

487
    544
    4,656
    herhalde aynı gitarı(hm-34) başka markalar adı altında tüm dünyada satmışlar

Bu Sayfayı Paylaş