Hangi pedalı&prosesörü alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

arkadaşlar herkese selam.marshall avt50x ve cortg200 kullanıyordum.dün fender american strat siparis verdim işin trajikomik yanı pedallardan zerre kadar anlamam.vahmıs fln,distmiş.blues ve türevleri calmayı seviyorum,genelde dogma buyume duman dınlerım :=) o tonları cok ii elde edebılecegım bana yardımcı olacak min 2000 max 2.500 ytllik saglam bir setup kurabilirmisiniz.

hasancicek demiş ki:
arkadaşlar herkese selam.marshall avt50x ve cortg200 kullanıyordum.dün fender american strat siparis verdim işin trajikomik yanı pedallardan zerre kadar anlamam.vahmıs fln,distmiş.blues ve türevleri calmayı seviyorum,genelde dogma buyume duman dınlerım :=) o tonları cok ii elde edebılecegım bana yardımcı olacak min 2000 max 2.500 ytllik saglam bir setup kurabilirmisiniz.
abi naaptın sen ya 2500 ytllik duman setupımı :D abi hiç gerek yok ikinci el forumunu takip et VAMP2 al mis gibi tak teybe , hiç gerek yok.

şimdi tam olarak şöyle :) fender american stratocaster,marshall avt50x,planet vaves kablo :) fender thin pena,fender deri deluxe kahve askı ve ts9 yeter yani öylemi :=) ya 250 ytl bşi siz yeter diosanız siparis ediyorum,o zmn kalan 2.200 ytlnin üstüne 700 lira daha biriktirip carvin legacy 100w combo alırım yemede yanında yat gibi oldu siz ne diosunuz bu yoruma?

eklemeyi unuttum birde wah pedalı fln ne işe yarıo anlamıyorum yaw :) bi baktım pedallara wah,dist,delay,reverp,eq hepsinin acaip özellikleri var demo video izledim bu pedallar baya deiştirio gitarın sesini,ondan ucuk fiyata pedal takım kurmak istedim,siz yinede yazın güzel bi setup,stratocasterle blues ve genel anadolu rock icin,metal dinlerim ama calamam ilerletirsem calmayıda planlamıyor deilim,onun icin sağlam bir setup yazarmısınız siz yinede :=) yada carvin legacy 100w combo alıp 2000lik stuptan vazmı gecmeli:=)

hasancicek demiş ki:
eklemeyi unuttum birde wah pedalı fln ne işe yarıo anlamıyorum yaw :) bi baktım pedallara wah,dist,delay,reverp,eq hepsinin acaip özellikleri var demo video izledim bu pedallar baya deiştirio gitarın sesini,ondan ucuk fiyata pedal takım kurmak istedim,siz yinede yazın güzel bi setup,stratocasterle blues ve genel anadolu rock icin,metal dinlerim ama calamam ilerletirsem calmayıda planlamıyor deilim,onun icin sağlam bir setup yazarmısınız siz yinede :=) yada carvin legacy 100w combo alıp 2000lik stuptan vazmı gecmeli:=)
fender blues junior amp - boss dd3 delay - ibanez ts9 - boss ge7 eq - crybaby 95q wah - fender strat - mxr dynacomp al abi bunları deneye deneye öğren.pişman olmazsın :D

hasancicek demiş ki:

Orta bir amfi al. Orta bir gitar al. Biraz çal, öğren, sorgula. Zamanla gerçekten neye ihtiyacın olduğunu anlıycaksın. Ondan sonra zaten gelip burda bana 2000ytl lik setup kurun diye cümle kurmazsın. Ekipmanı takma kafana. Çal sen..

Kolay gelsin.

selam,

Ankara'da Gürbüz Barlas'ın kullandığı bir preamfi lambalı pedal var
overdrive i cok guzel
markasını modelini bilen varmı?
metalik utunde 2-3 basma dugmesi olan geniş bir pedal, lambaları görünüyor

arkadaslar grupta solo calarken gitarin sesi cok az duyuluyor. bu sorunu cozmek icin soloya baslarken acip bitince kapatacagim bi boost pedalı almayı planlıyorum ne onerirsiniz. bide cok fazla para vermek istemiyorum buna cunku yakında gitarım ve setupımda ciddi deişiklikler yapicam simdilik sorunu cozmek icin alıyorum. suanda aklımda bb-2 war ama ne dersiniz.

Analog toplayacaz diye birsürü dijital pedala para vermek bana biraz masraflı geliyor.
Aklımda boss dd6 -crybabay q535 -mxr super comp-boss eq7 var.Distortion çok kompleks olduğu için onları deneyerek bulmam gerek.Yazdığım pedallara birçok yenisi eklenecektir.Ve fiyatı milyarı geçer ki bende bukadar para yok.Onun yerine distortion hariç efektrler için boss gt8veya line6 pod xt yanına tercihe göre birkaç distortion daha mantıklı değil mi?pedal toplamanın artıları var tamam ama eksisi çok pedal toplayanlar ve prosesör alanlar nedenlerini belirtebilir mi.

aklındaki pedallar gayet iyi (analog olan).Her şey senin ne tarz çaldığına bağlı aslında.Ben de zamanın da prosessorle başladım sonra analoga döndüm.Çaldığım tarza yönelik bana yetecek pedalları aldım,alıyom da.Ben analog pedala döndüm çünkü gerçek sesler almaya başlamıştım,prosessörle dijital sesler aldığıma inanıyordum yani özetleyecek olursak analog sesler beni tatmin ediyor,tabi bu herkese göre değişir.Yalnız anolog pedal işi pahalı diyorsun ama bi yandan da boss gt-8,pod xt ve yanına bi kaç distortion pedal diyorsun.Tezat olmuş,iki seçenek de pahalı bence.Bu işe gireceksen cebinde belli bi para olmalı zaten.Sana önerim şudur:

Tarzına göre pedalları seç,dene karar ver beğendiğini al.İlla tüm pedalları bir anda almak zorunda değilsin sabret forumları takip et ucuza temiz 2.ci el pedallar düşüyor.İlla sıfır almak zorunda da değilsin.Paranı biriktir,cebinde paran oldukça bi pedal al.Ama iyi bi pedal al onla uğraş her şeyini çöz,sonra yine cebinde paran olunca bi pedal daha alırsın ihtiyacın olan.Bu böyle devam eder sonu yok bide bu olayın :)

Eveeeet... Arkadaşlar sağolun verdiğiniz bilgiler için 41 sayfayı az önce bitirdim aklımı yemiş vaziyette şimdi sorularımı sıralıyacağım amma yine de olmayacak sankii.. Keşke oturup ders çalışsaydım :!: Her neyse ben de bu pedal işinde yeniyim ama sayenizde 1 ayda allame oldum nerdeyse ama bilgilerim çok soyut hiç deneme şansım olmadı.. Yazın istanbuldaydım ordan ibanez tbx30r amfi alarak ilk adımı attım. Tabi footswitchiyle birlikte. Dolayısıyla driveları amfiden alıyorum şimdilik tatmin edici reverbi pek mutlu etmedi beni ama neyse burdan bi dd100 aldım delay bide hb01 aldım maksat öğrenmek ama çok cahildim kızmayın... Wah hiç hoşuma gitmedi bir de nekadar öğrenmek için de olsa kalitesiz ekipmanla bir yere kadar..
Tekrar neyse, sorularıma geçeyim..

1. Wah pedalı olarak Forumlardan çıkardığım ve duygusal olarak da benimsediğim wd7 yi düşünüyorum ancak; bu pedalın özelliklerini annadım ama bu pedalda morleydeki gibi dokunduğun anda ton kaybı olmadan çalışıyormu bir de frekans aralığı bh lerdeki kadar geniş mi, hani böyle bastıkça bitmeyecekmiş gibi :p şuan bendeki behringer wahın frekans aralığı o kadar darki heç bişe annamadım bu işten...

2. Chorus seçimi için boss ch-1 tek alternatifmidir? (tabi sınırlı bütçe için hatta ortada bütçe falan yok ona göre tavsiyede bulununuz) :roll:

3. Şu boost olayında sürekli bir uyumdan bahsetmişsiniz bu uyumu nasıl anlıyacağım? Şu an bir os-2 almayı düşünüyorum veya onu boşverin ilk etapta bir sd-1 veya yjm308 alsam daha sonra yaza iyi bir drive alırsam (mesela ibanez tk999 tube king= burada hiç adı geçmemiş ama ben bayıldım bu pedala lütfen bir bakınız ve fikir beyan ediniz) az önce söylediklerimden birini boost olarak kullansam problem olurmu?

4. Elimdeki dd100 yerine de7 koymalımıyım yoksa yeni başlayan biri için yeterlimidir?(Utanarak söylüyorumki 7senelik gitaristim ama hiç bişe bilmiyorum beni bu hale getirenlere lanet; bu yüzden yeni başlayan sınıfına koyuyorum kendimi :cry: )

5. Şimdi ch1, sorurusunu sordum çünkü chorus almak istiyorum öncelikle. Ancak ns-2 de dikkat çekici bir pedal benim için çünkü bazen acayip bir dip gürültü oluyor gitardan dolayı.. İstanbulda bakım yaptırıdm ve jack giriş yerini değiştirttim fakat hala kesilmedi dip gürülütü, olduğu zaman elimi switchin olduğu yere koyduğumda yada jack girişne sürekli dokunduğumda kesiliyor elimi switch den yada cak girişinden çekince tekrar başlıyor ns2 bu sorunu çözermi? Yok gitarını luthiere götür diyorsanız bi zahmet adanada nerde var söyleyiverin...

Biliyorum çok başınızı ağrıttım ama bu canavarı siz yarattınız :twisted:
Sağolun varolun yeterki bilgisiz bırakmayın beni aydınlatın engin bilgilerinzle...

Saygılar, sevgiler....

arkadaşlar slm.fender american strat,avt20x combo amfi,ts-9 ve gcb-95 wah kullanıyordum.elimde para varken,ts-9 ile gcbyi sattım yerine cry baby sw-95 slash aldım,ts-9un yerine abd üretimi electro harmonix english muff'n overdrive aldım.genelde türk rock blues çalmayı tercih ediyorum.kargoyla bugün yarın gelcek sizce ii yapmısmıyım.

arkadaslar ben death,pantera,amon amarth tarzı grplar dınlıorm pedal alıcam analog.acaba boss mt-2 mi yoksa digitech death metal mi alsam ?yardım edermsnz. dnledıım grpların tonlarına hangı pedallarla ulasabılırm ?

arkdaşlar yeni başlıyosanız gidin rp 50 alın amfiye falanda gerek yok takarsınız bilgisayara, mis. Yok aştım ben rp-50 yi analog dizecem diyorsanız benim gibi başlarım lan analoğuna diyip gt-8 almanız an meselesidir. gt-8 alın, zor falanda değil kullanımı 2 tane düğme var boş gerisi. :)

chuck11 demiş ki:
arkadaslar ben death,pantera,amon amarth tarzı grplar dınlıorm pedal alıcam analog.acaba boss mt-2 mi yoksa digitech death metal mi alsam ?yardım edermsnz. dnledıım grpların tonlarına hangı pedallarla ulasabılırm ?

behringer gdi21 ve ekstradan bir adet eq pedalı (ekolayzır :)+ 1 adet overdrive öneriyorum bunla aşağı yukarı her tonu alırsın

Geri