Gitar ve Ekipmanı hakkında (sorunlarınız)

Berkay abi bişi danışıcam.bende 350dx var.floyd rose'un arkada bağlı olduğu yay var ya,onun ordaki vidaların tahtaya giriş yeri (ayıptır sölemesi) yalama olmuş.ama tamamamı uğraşınca giriyo.şimdilik bir sorunum yok,ama ilerde ne gibi bi sorunla karşılaşırım ve ne yapmam gerek.delikleri büyütüp büyük vida mı takayım,yada 3. bi vida mı yerşeltireyim??

Dolgu malzemesi kullanıp daha sonra tekrar matkapla aynı vidanın gireceği deliği açıp kullanabilirsin, daha büyük vida gövdeye girerken sorun çıkarabilir ya da çatlama yapabilir...

şimdilik yerleştirdim sorun çıkmaz.gitar'ı elden geçirdik zaten çok sağolun arkadaşlar.halil senin sabit köprü hastalığını biliyorum:)

canbi demiş ki:
şimdilik yerleştirdim sorun çıkmaz.gitar'ı elden geçirdik zaten çok sağolun arkadaşlar.halil senin sabit köprü hastalığını biliyorum:)
abi varya kaçtıkça geliyo sabit köprü üstüme.gitar toplamdım bi tane yapan eleman kandırdı beni yine abi böyle güzel köprü şöyle sağlam yine floydlandık.
bide 3 single fendere floyd takıyolar beni benden ediyolar :)

halilpazarlama demiş ki:
canbi demiş ki:
abi varya kaçtıkça geliyo sabit köprü üstüme.gitar toplamdım bi tane yapan eleman kandırdı beni yine abi böyle güzel köprü şöyle sağlam yine floydlandık.
bide 3 single fendere floyd takıyolar beni benden ediyolar :)
al işte...! 3 single fender ve floyd.dünyanın en iyi gitarı olsa ne bileyim yani. ı-ıhh olmaz ya :)

ciddi bi sustain sorunum var b, teller perdelere deymiyor cırtı falanda yok , elimde 3 tane gitar olduğu için diğerleriyle kıyas yapıyorum nerdeyse yarı yarıya bi kısalma var.yalnız bunu yapan gitarın telleri 1.0 takım.hatta 1.1 olabilir takan elemana 0,9 takım tak dedim ama unutmuş.neden olabilir bu sizce yani manyetiksel bi sorunda yok yada varmı yoksa 8O

yok abi zaten gitar komple yeni toplandı klavye takıldı boyandı manyetikler değişti bi 650 dolara maloldu bana.gitarı sadece kasa olarak aldım diyebilirim.herşeyi süper oldu ama sustain yok abi sanki bişey telleri tutuyo delircem.teller eskisin daha ince tel takımı takıcam ama 1,0 lik takıma göre ayarlandı bu sefer cızırtı olurmu diye korkuyorum.telleri inceltmemin sustaine etkis olurmu onuda bilmiyorum.klavyesi çok güzel şu anda teller çok yakın cızırdama temasta yok ama şu olayı çözemedim. :( ama dediğim gibi toplama olduğu için bi yerde yanlışlık var ama nerde ?

halilpazarlama, sustain olması için telin titreşiminin gitarın tümüne yayılması lazım. gitarı takmadan bir Em bas sonra headstockun ucundan tut, titreşim ne kadar sürüyor bak. aynı şekilde bir de gitarın öbür ucundan (askı pininin oralardan) bak. eğer çabucak sönüyorsa bağlantı noktasında, köprüde veya nut civarında bir şey titreşimleri emiyor demektir (buzz yok derken haklı olduğunu varsayıyorum). köprün floyd ise sustainer block denen parçayı, gövdeye oturtan vidaların sıkı olup olmadığını kontrol et mesela. diğer yerlerde bir sorun bulamazsan sap gövdeye oturtulduğunda vidaları takılmadan bile araya pena giremeyecek kadar sıkı olması lazım, bence sorun orada olabilir.

elektronik tarafından bakarsak manyetik single ise tele çok yakın olduğunda dik manyetik alan yarattığı için telleri söndürür, ona dikkat et. başka bir bağlantı sorunu olsa gitarın çıkışının düşüklüğünden anlardın zaten.

basitçe telleri biraz yükseltip dene, sustainin çok artacağını göreceksin. masrafsız çözüm :)

halilpazarlama demiş ki:
yok abi zaten gitar komple yeni toplandı klavye takıldı boyandı manyetikler değişti bi 650 dolara maloldu bana.gitarı sadece kasa olarak aldım diyebilirim.herşeyi süper oldu ama sustain yok abi sanki bişey telleri tutuyo delircem.teller eskisin daha ince tel takımı takıcam ama 1,0 lik takıma göre ayarlandı bu sefer cızırtı olurmu diye korkuyorum.telleri inceltmemin sustaine etkis olurmu onuda bilmiyorum.klavyesi çok güzel şu anda teller çok yakın cızırdama temasta yok ama şu olayı çözemedim. :( ama dediğim gibi toplama olduğu için bi yerde yanlışlık var ama nerde ?
bi kaç şey biliyorum bu konuda yardımcı olmaya çalişiyim...

secks abininde dediği gibi floyd bağlantı noktalarını kontrol et ama floyd sevmeyen biriydin galiba yanlış hatırlamıyorsam.

üst eşik çok önemli.eğer düşük kalite bi eşikse acayip sustain yer.benim gitarımda kötü bi üst eşik vardı kalitelisiyle değiştirdim gerçekten bayaa farketti sustain.

manyetikler tellere çok yakınsa ondan olur.manyetikleri indirip bide öyle dene.umarım yardımcı olabilmişizdir.kolay gelsin... :)

bende bi sorun var galiba,alt 3 tel ilk perdenin demirine deyiyor.floyd rose'un vidalarından yükselttim ama genede vurduğumda azda olsa bi ses geliyo gibi.yada ben çok abartıyorum,bi el atsanız:)

canbi demiş ki:
bende bi sorun var galiba,alt 3 tel ilk perdenin demirine deyiyor.floyd rose'un vidalarından yükselttim ama genede vurduğumda azda olsa bi ses geliyo gibi.yada ben çok abartıyorum,bi el atsanız:)
bence sen çok abartıyosun.bende bi aralar sen gibiydim teller çok yakın olsun ama hiç ama hiç cızırtı çıkmasın isterdim taa ki gitarımın bakımlarını yapan ustadan sağlam bi azar işitene kadar.gitarı amfiye bağlamadan çaldığında çıkan cızırtı amfiye bağlayıp çaldığında amfiden gelmiyorsa sorun yoktur.ama bi dakka ya 8O soruyu yanlış anlamış olabilirim,gitarı tellere dokunmazken,gitar öyle kendi halinde duruyorkende teller frete değiyormu?o zaman floydu yükselt biraz ama sadece floydun alt vidasını biraz yükselt üst vidaya dokunmada üst tellerde klavyeden uzaklaşmasın.kolay gelsin :)

canbi demiş ki:

Üst eşik çok alçak olabilir
İlk perde çok yüksek olabilir. 1. perde basılı iken 2 perdedeki durumu kontrol et.
Diğer perdelerdede yansıyan bir durum varsa truss rodu hafif gevşetmen çözüm olabilir. Tabii burda önce kontrol et yeterli boşluk varsa buna hiç girişme.

Floyd Rose çok alçak değilse yükseltmen işe yaramayabilir. Çünkü ilk peryeyi kurtarmak için son perdelerde gerğinden fazla yüksek olabilir.

Bana daha çok ilk perdede sorun var gibi geldi.
Şahsen ben bızlamaya katlanamıyorum. Ampliden gelip gelmemesi umurumda değil.
Zaten çoğunlukla ampliye bağlamadan çalışıyorum.

yok amfi'den ses gelmiyo,ama biraz kalkık telle çalmak zor.belki biraz indirebilirim ama bende dayanamıyorum cızırtıya.taksimde bi ustanın numarasını aldım ona götürsem iyi olucak galiba.bakmasında fayda var.sağolun arkadaşlar.ya da ben çok abarttım :D

Geri