Amfiler Hakkında herşey (Genel)

Artunsan demiş ki:
Benim anlamadigim bir sey var, 1x12 kabinler genelde icinde 1x12 speaker bulunan kombo amfilerden daha pahali oluyor. Kombolarin icinde preamp bulundurdugu icin daha pahali olmasi gerekmez mi?

thomann.de 'den bakiyorum bu arada fiyatlara, Almanya'da yasadigim icin en uygun fiyatlar burda oluyor.

genelde tek satılan kabinler daha kaliteli malzeme kullanıldığı için ve özel seçenekler sunduğu için daha pahalı oluyor. komboların üzerindeki kabinler maliyeti düşürmek için daha düşük seviyeli kabinler oluyor.zaten ayrıca kabin alacak adam büyük ihtimal rack sistem yada head kullanıyordur.bu kesimde zaten kalitesiz bir şey almaz. örneğin celestion vinyage 30 gibi speakerların bulunduğu kabinler fiyat olarak oldukça yüksekler.

lic_x demiş ki:
İyi forumlar herkese. Fender USA Telecaster (ash) kullanıyorum ve lambalı amfi arıyorum. Ev kullanımı sorun değil ama sahne için bakıyorum açıkcası. Tarz olarak, alternatif rock soundu, blues, clean çok kullanıyorum ve funky ritimler.

1- Tele ile tizleri abartmayacak
2- Clean performansı iyi
3- Gerektiğinde 2 gitarlı, davullu bir grupta mikrofonlamadan sahneyi götürebilecek bir amfi
4- Gerektiğinde ise mikrofonlarayarak büyük sahneleri de kaldıracak bir amfi
5- Tercihen FX loop
6- Combo, tercihen 30cm hoparlör

Bu kriterlere bakıp, araştırdığımda en azından 20 watt'lık bir lambalı amfinin işimi göreceğimi gördüm bu yüzden BJ, vintage16 gibi amfilerin işime yarayıp yaramayacağı konusunda endişeliyim.

Almışken 1 kere alayım olayında peder bey'le hem fikiriz ama genede Bogner, Matchless gibi amfiler alacak durumum yok. Laughing

Bana teknik olarak uygun olan amfiler olarak şunları buldum;

1- Fender Blues Deluxe ya da Hot Rod Deluxe
2- Line6 Spider Valve 112
3- Ashton Bluetongue 50
4- Marshall DSL-401 ya da TSL-601 (farkı watt haricinde nedir bilmiyorum)
5- Marshall MHZ-40 (haze serisi nedir ne değildir hiç bilmiyorum)
6- Orange Rocker 30
7- Bulunabilirse Peavey Classic 30 ya da 50 olabilir.

Alacağım amfiyi bir radyo programında mikrofonlanarakta kullanacağım, kafam bu konuda çok karışık. Clean'i amfiden, drive analog setup'ımdan alsam da bana yeter bu sırf program için o yüzden şöyle 5 watt'lık bir amfi (Valve JR, Marshall Class 5, Valvee B) alıp, programda rahat edip, konser içinse 4*12lik bir kabinle kombine şekilde çıkma olayı işi kotarır mı?

Arkadaşlar bu amfi işini Ocak'a kadar çözmem gerekiyor, yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.
1- blues junior yerine tercih edilebilecek en iyi amfiler çünkü peslerde çok daha hacimliler bj ye göre ve en önemlisi olarak fx loop artıları var bjye göre.

2- bu amfi yanlış bilmiyorsam lambalı değil lambalı taklidi yapıyor , ayrıca line6 ürünleri bence digital teknolojide başarılı , tamamen alltube soundu istiuorsan bence uzak dur.

3- ashton pek kaliteli olduğu söylenemz ortada bir amfi.
4- dsl dual channel ( 2 kanal clean od)
tsl trible channel ( 3 kanal clean od1 od2)

aslında bu terimler birçok marshall modelinde var. Başta tercihin jcm 800 olmak üzere 900 ve 2000 sıralamasıyla rahatlıkla alabilirsin.600de güzel ama pek bulunmuyor taka satıyordu en son sanırım.

5- pek bir bilgim yok.

6-orange kullanmadım iyi diyorlar fakat fiyatı pahalıymış performansına göre.kastırıp vox ac30 alan bir arkadaşım var bu amfiyi almak isteyen.

7- peavey classic - türkiyede en yaygın alltube amfilerden. rahatlıkl alabilirsin bjye göre çok daha iyi bence. kendi drive çok fazla değildir ama pedallarla çok uyumlu. bb preampla falan çok başarılı performasn veriyor.

son olarak alltube amfi alacaksan ikinci ellerde dikkat et. Çünkü baya masraflı sorunlar çıkartabiliyorlar. hatta bazı amfiler öyle nalettirki istediğin ustaya götür bir ısınma yada gürültü sesin kesilmesi sorununu bulamazsın. bunların yanında sana tercih edebileceğim model laney vc30 senkopta satılıyor ve fiyatına göre çok güzel bir amfi.youtubeta aratıp videolarını izleyebilirsin.hem fiyatı 2.el bjye yakın.
4*12 kabin olayı bence 100 gitaristten 99 için gereksiz.gereksi hantallık yer kaplama yanında ev içinde zaten performans almak mümkün değil ayrıca ottan boktan etkilenip dip ses gürültü yapıyor. v.s v.s. güzel bir komboyu mikrofonlayarak her yerde kullanırsın. bbe sonic maximizer de çaktınmı mikrofondan sonra süt gibi ton olur.çok 4*12 istiyorsan kasıp bir palmer kabin simulatörü alırsın hem kayıtlarda da kullanırsın.5 wattlık class a amfler ev için iyi fakat konser kaldırmaz ve sıfır fiyatları yüksek almışken daha hacimli bir amfi almanı tavsiye ederim.

lic_x demiş ki:
İyi forumlar herkese. Fender USA Telecaster (ash) kullanıyorum ve lambalı amfi arıyorum. Ev kullanımı sorun değil ama sahne için bakıyorum açıkcası. Tarz olarak, alternatif rock soundu, blues, clean çok kullanıyorum ve funky ritimler.

1- Tele ile tizleri abartmayacak
2- Clean performansı iyi
3- Gerektiğinde 2 gitarlı, davullu bir grupta mikrofonlamadan sahneyi götürebilecek bir amfi
4- Gerektiğinde ise mikrofonlarayarak büyük sahneleri de kaldıracak bir amfi
5- Tercihen FX loop
6- Combo, tercihen 30cm hoparlör

Bu kriterlere bakıp, araştırdığımda en azından 20 watt'lık bir lambalı amfinin işimi göreceğimi gördüm bu yüzden BJ, vintage16 gibi amfilerin işime yarayıp yaramayacağı konusunda endişeliyim.

Almışken 1 kere alayım olayında peder bey'le hem fikiriz ama genede Bogner, Matchless gibi amfiler alacak durumum yok. Laughing

Bana teknik olarak uygun olan amfiler olarak şunları buldum;

1- Fender Blues Deluxe ya da Hot Rod Deluxe
2- Line6 Spider Valve 112
3- Ashton Bluetongue 50
4- Marshall DSL-401 ya da TSL-601 (farkı watt haricinde nedir bilmiyorum)
5- Marshall MHZ-40 (haze serisi nedir ne değildir hiç bilmiyorum)
6- Orange Rocker 30
7- Bulunabilirse Peavey Classic 30 ya da 50 olabilir.

Alacağım amfiyi bir radyo programında mikrofonlanarakta kullanacağım, kafam bu konuda çok karışık. Clean'i amfiden, drive analog setup'ımdan alsam da bana yeter bu sırf program için o yüzden şöyle 5 watt'lık bir amfi (Valve JR, Marshall Class 5, Valvee B) alıp, programda rahat edip, konser içinse 4*12lik bir kabinle kombine şekilde çıkma olayı işi kotarır mı?

Arkadaşlar bu amfi işini Ocak'a kadar çözmem gerekiyor, yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Selam, mikrofonlamadan çalabileceğin yerlerde 2 gitarla çalarken bile fender bj seni götürür merak etme, metalvari bir türde çalmadığın sürece. Götürmeyecek mekanlarda ise zaten illaki mikrofonlama gerekir.

Amfiyi alırken taşıma güçlüklerini de düşün. 4x12 her zaman güzel gözükür sahnede, tamam. Ama memlekette kaçtane kapalı sahne varki şöyle half stacki tam kapasite kullanabileceğin? Bir de her konser taşımak için adam tutman/bulman gerekir.

Naçizane tavsiyedir.

lic_x demiş ki:
Teşekkürler arkadaşlar. Orange için Motif müzik'le görüşecektim ulaşamadım bir türlü.

ghostknight; BJ yeterli olur demişsin ama ne olur ne olmaz şöyle 3-4 watt farktan ötürü sorun çıkarsa üzülürüm. O yüzden riske girmeden 20watt üstü bakacağım.

5 watt'lık alltube'lerden vazgeçtim+kabin olayından da haklısınız taşıma falan da dert olur adam gibi konserde kaldırmazlar.

Ve kafamda hiç yokken aklıma soktun halilpazarlama =) laney'i. Çok beğendim ben combo 1*12 modelini düşünüyorum şu an için. Senkop zaten İzmir'de var gidip bakarım hem. Fiyatı da tonları da gerçekten çok güzel.
FX loop var, spekar out var hem de 30 watt gayet güzel.

Marshall Haze 40'da aynı para ama iyi şeyler duymadım bu yeni model için üretim yerinden olsa gerek.

Laney'in clean kanalını beğendim baya zaten analog setup'ım var bu yüzden drive konusunda TS9'dan alıp amfinin drive ile boostlarım yeter de artar.
biraz daha drive istiyorsan laney lc30larada bakabilirsin çok klas bir lead tonu var. hemen hemen ikis aynı fiyat ve özelliklere sahip sadece lambaları farklı. vc30 biraz daha vintage olmasına rağmen lc30da süper vintage tonları vermekte. ikiside rahatlıkla alınabilir.

arkadaşlar evde kullanabileceğim maliyet olarak cok aşırıya kacmayacak amfi önerebilirmisiniz. bir kaç pedallada takviye edebilirim boss ds-2 bende mevcut, bunların yanına boss ge-7 ve boss dn-2 yada boss od-3 eklemeyide düşünüyorum (hangi pedaldan daha iyi overdrive alabilirim?) böle bi setup kurmayı düşünüyorum buna uygun amfi önerileriniz nelerdir ? 2. el fikirleriniz daha uygun olabilir, daha ucuza daha iyi amfi modeli. roland cube mu? marshall yada randall mı?? şimdiden teşekkürler

Merhaba lic sorunu okudum bildiklerimi paylaşayım.
Halilpazarlama büyük coğunluğu atlamış fakat en önemli hususa değinmemiş.Dr.barlo'nun bj incelemesi var onu okumanı tavsiye ederim öncelikle.

Sonra da peavey classic 30 la bj u karşılaştırmaya gelelim.Bunu da cok araştırdım bu arada(denemeye fırsatım olmadı ama tonlarını canlı olarak dinledim diyelim)
Bj cok net bir amfi.Ufak ve kuvvetli.Davul kaldırır diyorlar.Speaker'ı da v30 la değiştirirsen geriye birşey kalmaz gibi.Pedallarla cok iyi anlaştığını duydum.Peavey ise biraz daha dengeli basslara sahip.Cok net değil diyenler var.Fakat lambalı ampli normal bir transistörlüdense daha iyidir(fakat blues junior'un cleanleri daha iyi)
Mikrofonlayarak stadyum konserini niye kaldıramasın?:) şaka bir yana güzel amfi fakat ülkemizde cok pahalı.laneyleri ben de merak ediyorum.Ashton a gelince reverb'ünde lamba var.fx loop var.Celestion speaker vardı sanırım.Bj da fx loop yok(bana yaramaz drive olsun yeterli;) ) Peavey ise cook pahalı ve en kuvvetli 30 watt ampli diye gecer(butik amplileri bilemem ama doktorun yazılarını takip ediyorum) 2. eli 1000 dolar ve bence bj o aralıkta daha mantıklı..
Karar senin;)

Mendoza demiş ki:
arkadaşlar evde kullanabileceğim maliyet olarak cok aşırıya kacmayacak amfi önerebilirmisiniz. bir kaç pedallada takviye edebilirim boss ds-2 bende mevcut, bunların yanına boss ge-7 ve boss dn-2 yada boss od-3 eklemeyide düşünüyorum (hangi pedaldan daha iyi overdrive alabilirim?) böle bi setup kurmayı düşünüyorum buna uygun amfi önerileriniz nelerdir ? 2. el fikirleriniz daha uygun olabilir, daha ucuza daha iyi amfi modeli. roland cube mu? marshall yada randall mı?? şimdiden teşekkürler

bütçe ?

KoNt87 demiş ki:
Merhaba lic sorunu okudum bildiklerimi paylaşayım.
Halilpazarlama büyük coğunluğu atlamış fakat en önemli hususa değinmemiş.Dr.barlo'nun bj incelemesi var onu okumanı tavsiye ederim öncelikle.

Sonra da peavey classic 30 la bj u karşılaştırmaya gelelim.Bunu da cok araştırdım bu arada(denemeye fırsatım olmadı ama tonlarını canlı olarak dinledim diyelim)
Bj cok net bir amfi.Ufak ve kuvvetli.Davul kaldırır diyorlar.Speaker'ı da v30 la değiştirirsen geriye birşey kalmaz gibi.Pedallarla cok iyi anlaştığını duydum.Peavey ise biraz daha dengeli basslara sahip.Cok net değil diyenler var.Fakat lambalı ampli normal bir transistörlüdense daha iyidir(fakat blues junior'un cleanleri daha iyi)
Mikrofonlayarak stadyum konserini niye kaldıramasın?:) şaka bir yana güzel amfi fakat ülkemizde cok pahalı.laneyleri ben de merak ediyorum.Ashton a gelince reverb'ünde lamba var.fx loop var.Celestion speaker vardı sanırım.Bj da fx loop yok(bana yaramaz drive olsun yeterli;) ) Peavey ise cook pahalı ve en kuvvetli 30 watt ampli diye gecer(butik amplileri bilemem ama doktorun yazılarını takip ediyorum) 2. eli 1000 dolar ve bence bj o aralıkta daha mantıklı..
Karar senin;)

dostum değinmediğim en önemli husus nedir çözemedim teşekkürler.

halilpazarlama demiş ki:
Mendoza demiş ki:

bütçe ?

200-300 tl ayırabilirim

Pardon biraz karışık yazmışım :) (akşam akşam uyku hali..)
Bilindiği gibi fender amp.ler cok net ses verir.Fakat peaveyde tonlar biraz daha kapalıdır.Blues junior bu sebepten dolayı tercih ediliyor bildiğim kadarıyla.
Peavey severler de fender'e ısınamadıklarından alıyor tabiiki.Kişisel görüşüm hem fiyat hem performans acısından Bj'un daha iyi olduğu yönünde..Ama fx loop yok(delay severler icin hüsran) blues deluxe alınabilir fx loop icin.

Mendoza demiş ki:
halilpazarlama demiş ki:
Mendoza demiş ki:

bütçe ?

200-300 tl ayırabilirim

biraz daha çık ikinci el avt50 al yada ikinci el cube20x veya 30x.

Hangi amfi?

Arkadaşlar Epiphone Les Paul + Line 6 Pod xt live pedala 200-300 Tl civarında, yalnızca eğlenmek maksatlı, stüdyoda davulun yanında kaybolmayacak, kaliteli amfi önerebilir misiniz?
Kaç watt olmalı? Hangi markalar?
Tarz çeşitli fakat aşırı gürültülü olmasına gerek yok.
Profesyonel değiliz ama yeni de başlamadık.
Şimdiden teşekkürler

Lambalı amfi önerilerine ihtiyacım var..

Selam millet amfilerde pek bilgim yoktur o yüzden bana full lambalı amfi önerilerinde bulunabilirseniz çok sevinirim. Metal müzik için yapılmış olması yeterli.

aklımda olanlar

marshall tsl 601
peavey c30 (gaini düşük ve ayrıyetten metal performansı iyi değil deniyor ne kadar doğru bilmiyorum)

Re: Lambalı amfi önerilerine ihtiyacım var..

Borte demiş ki:
Selam millet amfilerde pek bilgim yoktur o yüzden bana full lambalı amfi önerilerinde bulunabilirseniz çok sevinirim. Metal müzik için yapılmış olması yeterli.

aklımda olanlar

marshall tsl 601
peavey c30 (gaini düşük ve ayrıyetten metal performansı iyi değil deniyor ne kadar doğru bilmiyorum)

Butce ne kadar?
Aradagin wattage ne kadar?

Soru biraz eksik oldugu icin abartabilir miyim? :)

Butce oncelikli ise :
5W: Blackstar HT5 (bir overdrive pedali ile)
20-50 watt civari: Krank Rev Pro Jr (yeni 50w'lik modeli de cikti)
100W civari: Peavey 6505/6505+, 3120, XXX

Butce onemli degilse: :twisted:
JVM
2203KK
yine 6505/6505+ (In Flames'in isine yariyor, hele bir de mode'lariyla yeme de yaninda yat ;) )
Mesa Mark 2-4-5, Dual/Triple Rect, vs.
VHT/Fryette Pittbull, Deliverence, SigX
Framus Dragon
Blackstar Series One (Blackstar Hetfield ile gorusuyormus bir signature Series One uretmek icin)
Diezel Herbert (Hetfield arada konserlerde kullaniyor bunu), VH4.
Bogner Uberschall
Engl Powerball, Fireball
Soldano SLO, Avenger
Randall MTS, vs

Cok mu oldu? :)

Yada bence en rahati (ucuz'dan pahaliya):
Gitar -> Peavey Vypyr Tube 60/120 (hibrid amfi, full lambali degil)
Gitar -> AxeFX (solid state processor, ama cok basarili) -> power amp (Carvin vs) -> Kabin

Geri