Amfiler Hakkında herşey (Genel)

Arkadaşlar benim washburn combo baddog 19W lık bir anfim var. Kendime fender mexika telecaster aldım ve haliyle bu anfi gitarın o güzelim tonunu mahvediyor :S bende tüplü anfi tonu arayışı içine girdim bir çok pedal denedim tabiki olmadı bende fiyatıda uygun olduğu için epiphone Valve Junior (ya kombo yada kafa) düşünüyorum bunların türkiye fiyatlarını bilen varmı yada alabileceğim tonu (belki bir tubescreamer ile) nasıl olacağını? Bununla beraber kafa 2*12 bir kabin bir tubescreamer ve eq-7 alıcam sizce nasıl olur? Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar...

virtuose demiş ki:
cavernosum demiş ki:
virtuose demiş ki:
selamlar arkadaşlar..
Xt live ile kullanmak için bir amfi arıyorum. Preamp olarak podu kullanacağıma göre kaliteli hoparlörü olan bir amfi arıyorum, fx loopu olması şart tabi...
bu durumda aklıma şu soru takıldı: Acaba sadece power amp kısmı lambalı olan amfiler var mı? yoksa çok saçma bir soru mu sordum :)

ikinci bir sorum watt olarak aynı görünen lambalı ve transistörlü amfilerin güçleri hakkında olacak. 15 w bir lambalı örneğin 30 watt trans.lüden daha mı fazla ses verir, yada eşit midir?

uygun fiyata lambalı olayına giremezsem sanırım celestionlu hcm gibi bişiyler alıcam..
:D

Sadece power amp kısmı lambalı olan ampli vardır ama bulup satın almak her babayiğidin harcı değil pek :D Belki lambalı power amp+kabin kullanabilirsin ama o da biraz tuzlu olur, onu yerine full lambalı combo ampli alıp Fx looptan girersin yine lambalı power amp+kabinin olmuş olur :LOL:

15 Wattlık full lambalı amplinin yanında 30Wattlık transistörlü amplinin sesi de devede kulak gibi bişey olur :LOL:

Laney HCM65R bulursan bana da bi haber edersen sevinirim bu arada, POD da hayırlı olsun :D

eyvallah abi sağolasın, arkadaşın da zoomu güle güle kullansın :LOL:
hcm arıyorum şimdilik ben de bakıyorum, bi taraftan da acaba laney lc15 alsam mı diyorum? işte takıp alet edevatı denemeden kesin bişiyler söylemek zor..sanırım hcm olacak son kararım :roll:
peki bir soru daha : diyelim full lambalı amfinin fx inden girdik podu, lambalı amfilerde sesi çok açmadan performans alınamayacağı bilgisi dahilinde tam performans alınamaz mı? yoksa preampı by-pass geçtiğimiz için sorun olmaz mis gibi de çalar mıyız?

Lambalilarda tam verim icin sesi dayama gerekliligi pre-amp katindan degil power amp katindan kaynaklaniyor.

All-tube amfi alip fx return'den pod'un preamp'ini kullanip bide sesi kisarsan, alabilecegin en dusuk verimi ve dinamikleri almis olursun ne yazik ki.

Hybrid'lerde preamp lambali, power amp kati transistorlu oldugundan istedigin verimi alirsin, ama madem preamp icin pod kullanacaksin, amfinin lambali preamp katina para vermenin ne anlami var.

All-tube kullaniyorsan zaten, fx loop'a istersen reverb chorus delay, inputa da gitari ve wah'i varsa booster'i gireceksin. amfinin kendi lambali preamp kati dururken prosesor kullanmanin hicbir anlami olmadigi gibi, pod'u fx loop'a girersen, aletin wah'ini, whammy'sini de orda kullanmak zorunda kalirsin, kotu sonuc verebilir.

Yaa bu lc50 2 amfiyi alıcam buyuk ihitmal hem evde kayıt falan yaaprken kullanıcam hemde sahne icin istiyorum. Bu arada laney ler ingiliz bilfigim kadarıyla mexica diye bahsettigin hangisi? [/quote]

invisiblekid demiş ki:
Yaa bu lc50 2 amfiyi alıcam buyuk ihitmal hem evde kayıt falan yaaprken kullanıcam hemde sahne icin istiyorum. Bu arada laney ler ingiliz bilfigim kadarıyla mexica diye bahsettigin hangisi?

fender=meksika, madem kayıt yapacaksın pek iyi bir seçim değil ama sahnede mikrofonlama yapmadan istediğin kadar gürültü çıkaracaktır evde çalmak için gereksiz güçlü bunu bil ilk önce, çözümü var elbet thd hot plate almak :idea: ev için neden iyi olmaz dersen sesi açmadıktan sonra lambaların hayrı yok :twisted: 15 wattlık blues jr yeri göğü inletiyor haberin ola tabi thd hot plate alarak ev ortamında amfinin sesini açıp hot plate den kısarak iyi sonuçlar elde etmek mümkün bu konuyu araştırmanı öneririm daha sonra seçimini yaparsın ben olsam laney i alırım hot plate ile birlikte tabi yoksa evde polis gelmeden 15 dakika anca çalınır :LOL:

xhornetxx demiş ki:
Arkadaşlar benim washburn combo baddog 19W lık bir anfim var. Kendime fender mexika telecaster aldım ve haliyle bu anfi gitarın o güzelim tonunu mahvediyor :S bende tüplü anfi tonu arayışı içine girdim bir çok pedal denedim tabiki olmadı bende fiyatıda uygun olduğu için epiphone Valve Junior (ya kombo yada kafa) düşünüyorum bunların türkiye fiyatlarını bilen varmı yada alabileceğim tonu (belki bir tubescreamer ile) nasıl olacağını? Bununla beraber kafa 2*12 bir kabin bir tubescreamer ve eq-7 alıcam sizce nasıl olur? Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar...

Evde çalacaksan 2*12 kabin çok kullanışsız olur. Bahsettiğin amfiyi biri ikinci el satıyordu ama onun dışında hiç görmedim. Bence para biriktirip blues junior gibi bir amfi almaya bak. Kafa kabin alacaksan Almanya'dan peavey classic 30 kafa, altına da ufak bir kabin al. Evde en rahat bu şekilde kullanabilirsin herhalde.

Bence ekolayzır da gereksiz, lambalı amfi alırsan tube screamer alman yeterli.

arkadaşlar ben bir amfi almak istiyorum kafa kabin.marshall avt50 hx kafa düşünüyorum.buna hangi kabin uyar ve bunun clean tonları iyimidir?
birde şu set iyi ise bunu da alabilirim çünkü avt çok pahalıya geliyor:
Marshall MG100HDFX + MG412A Kafa Kabin.ne dersiniz?

mg serisi biraz yalan bir seri. yani idare etmesine eder ama çok sorun çıkaracaktır. ben stüdyoda kullanıyorum da karşısındaki combo valvestate mgden çok çok daha iyi.

Arkadaşlar şu an evimde kullanmakta olduğum Marshall TSL 100 Jcm 2000 kafa ve Crate BV412RVR (4*12) kabini birbirine bağladığımda kabinden nedenin çözemediğim bir ses gelmekte. Aklıma tek gelen şey topraklama olabilir diye çeşitli bağlantı denemeleri yaptım ancak sorun çözülmedi. Kısaca yaptıklarımdan bahsedeyim eğer farklı bir öneriniz varsa sevinirim.
*Olay topraklamadan kaynaklanıyor olabilir diye evdeki klimaya hat çekilen priz topraklıdır diye aleti o prize bağlamak.
*16 ohm mono seçeneği ile bağlamak
*4ohm seçeneği ile aleti stereo çift kablo bağlamak
*Power lambalardan biri bozulduğu için bir çift yeni power(EL34) takıldı ancak değişme olmadı
*Kafayı daha önce bir combo amfinin hoparlörüne bağlamıştım herhangi bir ses olmadı sinir bozan.

Benim denemelerim bunlar ancak herhangi bir sonuç alamadım.

Amlodipin demiş ki:
Arkadaşlar şu an evimde kullanmakta olduğum Marshall TSL 100 Jcm 2000 kafa ve Crate BV412RVR (4*12) kabini birbirine bağladığımda kabinden nedenin çözemediğim bir ses gelmekte. Aklıma tek gelen şey topraklama olabilir diye çeşitli bağlantı denemeleri yaptım ancak sorun çözülmedi. Kısaca yaptıklarımdan bahsedeyim eğer farklı bir öneriniz varsa sevinirim.
*Olay topraklamadan kaynaklanıyor olabilir diye evdeki klimaya hat çekilen priz topraklıdır diye aleti o prize bağlamak.
*Power lambalardan biri bozulduğu için bir çift yeni power(EL34) takıldı ancak değişme olmadı
*Kafayı daha önce bir combo amfinin hoparlörüne bağlamıştım herhangi bir ses olmadı sinir bozan.

hoparlör patlak olabilir. 2 şer 2 şer çalıştırmayı deneyerek sorunun hangi tarafta olduguna bakabilirsin.

Laney MXD120 120W Amfi buldum ikinci el ne kadar eder acaba? bir de trash ve death tonları icin nasıl gider. efektlerine cok ihtiyacım yok cunku gt-8 almayı dusunuyorum. death trash icin efektin degilde cikan ses kalitesinin onemli oldugu ne marka model amfi onerirsiniz?

yakko demiş ki:
Amlodipin demiş ki:

hoparlör patlak olabilir. 2 şer 2 şer çalıştırmayı deneyerek sorunun hangi tarafta olduguna bakabilirsin.

2 şer 2 şer çalıştırma nasıl yapılabilir bilmiyorum :) . Sonuçta benim yaptığım kabine jakı takmak uygun ohm değerini üzerinden seçmek.

bende oscar schmidt oc30 (pek iyi bir gitar değil), digitech rp50 prosesör (almaz olaydım :) ), ve washburn 12 watt bad dog amfi var ve tahmin edeceğiniz gibi distortiondan hiç memnun değilim. tonlar çok yapay, kirli ve cızırtılı geliyor, dolgun bir ton elde edemedim. sadece evde çalıyorum ve önümde üç seçenek var:
1)sadece bir mt-2 almak
2)15 watt marshal mg15dfx ve bir mt-2 pedal almak
3)sadece 30 watt mg30dfx almak..

washburn bad dog 12 watt ile 15 watt marshall arasında çok büyük bir fark var mıdır (özellikle fdd özelliğini merak ediyorum), mt2 kullanırsam washburn ile iyi ton elde eder miyim?

ev şartları için marshall 15 watt + mt2 mi yoksa sadece mg30dfx in overdrive'ı mı daha iyi ses verir? metal çalıyorum ve aşırı olmasa da sert bir ses istiyorum. kısa sürede cevaplarsanız sevinirim.

ayrıca roland micro cube de dikkatimi çekti. bu gitarla iyi bir distortion tonu alabilir miyim o amfiden? ayrıca gitarın tellerinin çıkardığı sesi bastıracak kadar sesi çıkar mı? :) 12 watt washburn + mt2 mi yoksa micro cube mi daha iyi distortionlı ton verir???

ertan3324 demiş ki:
bende oscar schmidt oc30 (pek iyi bir gitar değil), digitech rp50 prosesör (almaz olaydım :) ), ve washburn 12 watt bad dog amfi var ve tahmin edeceğiniz gibi distortiondan hiç memnun değilim. tonlar çok yapay, kirli ve cızırtılı geliyor, dolgun bir ton elde edemedim. sadece evde çalıyorum ve önümde üç seçenek var:
1)sadece bir mt-2 almak
2)15 watt marshal mg15dfx ve bir mt-2 pedal almak
3)sadece 30 watt mg30dfx almak..

washburn bad dog 12 watt ile 15 watt marshall arasında çok büyük bir fark var mıdır (özellikle fdd özelliğini merak ediyorum), mt2 kullanırsam washburn ile iyi ton elde eder miyim?

ev şartları için marshall 15 watt + mt2 mi yoksa sadece mg30dfx in overdrive'ı mı daha iyi ses verir? metal çalıyorum ve aşırı olmasa da sert bir ses istiyorum. kısa sürede cevaplarsanız sevinirim.

ayrıca roland micro cube de dikkatimi çekti. bu gitarla iyi bir distortion tonu alabilir miyim o amfiden? ayrıca gitarın tellerinin çıkardığı sesi bastıracak kadar sesi çıkar mı? :) 12 watt washburn + mt2 mi yoksa micro cube mi daha iyi distortionlı ton verir???
hem mt-2 hem marshall mg15dfx hemde microcube sahibi biri olarak görüşlerimi sunuyim....

ilginçtir ama ben roland microcube+mt-2 ile marshall+mt-2 den daha iyi bi ton alıyorum.ayrıca metalde çalıyomuşsun üstündeki r-fier seçeneği seni oldukça memnun eder.tek başına microcube yeter bile.tabi diyeceksinki "yeterde niye ozaman mt-2 ile kullanıyosun be adam...!" microcube ile mt-2 yi harmanlayınca çok güzel bi ton elde ediyorum. :)

yani washburn amfi işi kurtarmaz diyorsunuz gibi mi anlamalıyım???

ayrıca micro cube üzerindeki amfi modellemeleri dijital mi? eğer öyleyse rp50 gibi gitardan soğutacak düzeyde yapay mı? ve tekrar soruyorum ses hiç patlama yapmayacak şekilde tellerin sesini bastıracak kadar çıkar mı? yoksa bunun çıkışını creative 2+1 hoparlöre vererek nasıl bir ses elde edebilirim?

teşekkür ederim...

Geri