Amfiler Hakkında herşey (Genel)

soulwalker demiş ki:
ben evde 30 35 watt a kadar çıkabiliyorum,çevreden sorun olmuyo bu.

...

Aslında bu kullanım yanlış. Sonuçta duyulan şey desibeldir...

Markalar hakkında diyeceğim fazla bir şey yok. H&K da Laney de iyi markalar. Ama sen amfiye bak.

Bir çok insan gibi markası Marshall diye kötü amfileri alma. Denedikten sonra tatmin eden bir amfiyi marka etiketine bakmadan almak önemli. Adı duyulmamış ya da kötü markaların şaşırtan amfileri oluyor...

Celestion'lar da gördüğüm en güzel hoparlörler. Özellikle ürün gamları çok iyi. Her çeşit "özel olarak dizayn edilmiş" hoparlörleri mevcut. Zevkine uygun bir hoparlörü olan amfiyi tercih et...

selamlar arkadaşlar..
Xt live ile kullanmak için bir amfi arıyorum. Preamp olarak podu kullanacağıma göre kaliteli hoparlörü olan bir amfi arıyorum, fx loopu olması şart tabi...
bu durumda aklıma şu soru takıldı: Acaba sadece power amp kısmı lambalı olan amfiler var mı? yoksa çok saçma bir soru mu sordum :)

ikinci bir sorum watt olarak aynı görünen lambalı ve transistörlü amfilerin güçleri hakkında olacak. 15 w bir lambalı örneğin 30 watt trans.lüden daha mı fazla ses verir, yada eşit midir?

uygun fiyata lambalı olayına giremezsem sanırım celestionlu hcm gibi bişiyler alıcam..

niye yanlış olsun ki? amfim 50 wat lık yarısından fazla açtığım olmuştu volume u bi kere?çaldım tabi de bi yarım saat falan. ibanez amfi hakkında bi bilgin var mı,denedin mi hiç?

Desibel var, çıkış gücü var (watt), hoparlör empedansı var, çap var... 30W'lık amfi ile 50W'lık amfinin sesini potansiyometrede 30W'a denk gelecek oranda (6/10) açmak başka... Sana kolay gelsin...

Ekleme: Tabi bu 6/10 katsayısı ile yapılan hesap senin mantığına göre... Yok öyle bir şey...

Evet, hem öyle hem de biraz daha farklı bir tarafı var.

Öncekilkle "watt"ın herşey olmadığını kabul etmen gerek... En azından lambalı amfilerlerle transistörlü amfilerin arasındaki aynı watt'taki "desibel" farkını bilirsin...

Ayrıca volume potansının tipi de önemli. Genelde amfi daha güçlüymüş gibi göstermek için audio potansı kullanılır. Kısık pozisyonda bile fazla ses alırsın. Ayrıca bu amfinin zorlanmasını da engeller, geciktirir...

Hoparlörün empedansı da önemli... 100W çıkışı 4ohm'a vermek başka, 16ohm'a vermek başka...

O yüzden eve alacağın amfiyi dene. Kağıt üzerinde bu şeyler yanıltıcı olur.

Ben 40W RMS, 55W Peak değerli bir amfi kullanıyorum, eski 30W'lık amfimin sesini potansiyometre üzerinde bu kadar açamıyordum... ;)

soulwalker demiş ki:
biraz daha aydınlatıcı olursan sevinirim. bu o zaman hiç bi amfideki ses ayarı doğru orantılı değil demek oluyo.

Evet hatta lambalı headlerde ve preamplerde bass tiz ve mid ayarlarıda drive a mesela etki edebilir. Triaxis kullanırken basslara fazla abanmayın derler mesela çünkü sesi istenildiğinden farklı yönde etkiler. Ve bu olay her markanın karakteristiğine göre değişir. Hatta markanın kendi içinde modelleri arasında bile değişebilir. Mesa formula preamp ile triaxis aynı bass ayarlarına aynı tepkiyi vermez gibi...

Bilgin yanlış. Sen amfinin sesini açıyorsun wattını değil. Yani gogostar ın dediği gibi sesinde birimi desibel olduğundan. Ben 50 wattlık amfimi 5/10 açtım 25 watta çalıyorum diyemezsin. Aynı şey değildir. Lambalı amfiyle kıyaslarsan hele o hiç değildir.

virtuose demiş ki:
...

bu durumda aklıma şu soru takıldı: Acaba sadece power amp kısmı lambalı olan amfiler var mı? yoksa çok saçma bir soru mu sordum :)

...

Çok merak ediyordum. Tesadüfen bir arkadaşımda varmış bu amfiden...

Peavey Classic VTX 212

Amfi 2x50W gücünde. Çıkışta 2 tane 6L6 lamba var. Preamfisi transistörlü. Arkadaşımınki sanırım 76 modelmiş, sadece 70'lerin ikinci yarısında üretilmiş. Daha sonra üretilen modellerde olmayan ve 70'lerin vazgeçilmezi olan tremolo bu amfide mevcut... Harmony Central'dan araştırdım... Zaten o yıllardan sonraki Classic'lerin tamamının preamfisi de lambalı.

Hoparlörler Peavey'miş. 2x12" olması ciddi avantaj...

Yaylı reverb varmış. Ayrıca çok kullanışlı bir footswitch'i var. Hem aletin 4 girişini A/B/Y olarak kullanmanızı sağlayan iki anahtar hem de reverb ve tremolo için iki anahtar daha varmış...

Sonuçta böyle bir amfi olduğunu bulabildik ama satın alınacak bir tanesi bulunur mu? Hiç sanmıyorum...

Yaa kafamı cok kurcalayan bi soru var fulla lambalı bi head amp alsam bunu dibox a baglayıp pc ye line dan girerek pc hoparlorunden ses alabilirmiyim ve bu sekilde ses kayıt yapbilirmiyim pc de?

invisiblekid demiş ki:
Yaa kafamı cok kurcalayan bi soru var fulla lambalı bi head amp alsam bunu dibox a baglayıp pc ye line dan girerek pc hoparlorunden ses alabilirmiyim ve bu sekilde ses kayıt yapbilirmiyim pc de?

Dibox hiç kullanmadım ama bildiğim kadarıyla o alette mic ve gitar girişi var. Amfiyi bağlamak için aletin line-in özelliği olması gerekirdi. Ayrıca kafanın hoparlör çıkışına da bağlanmaz herhalde, dibox için çok fazla bir akım olacaktır.

Bilgisayardan ses almak için bu kadar karmaşaya gerek yok. Roland micro cube bu iş için mükemmel. Biz kayıt yaparken micro cube'ün kayıt çıkışını bilgisayarın line-ine giriyoruz. Sonuç mükemmel! Micro cube, dibox'ın yaptığı işi de yapıyor.

invisiblekid demiş ki:

Bazı ampli lerde xlr balanced çıkış var. Speaker emulated output ta oluyor bunlarda.
Yalnız şu varki kafaya yanılmıyorsam kesinlikle hoparlör bağlaman gerekiyor. Hoparlör bağlamadan çalıştırmaman gerek diye biliyorum.

Muhtemelen çıkış volumeleri farklı olr bunların ampli sesini kısıp emulated çıkışın ses seviyesini ayarlayarak yapabilirsin.

virtuose demiş ki:
selamlar arkadaşlar..
Xt live ile kullanmak için bir amfi arıyorum. Preamp olarak podu kullanacağıma göre kaliteli hoparlörü olan bir amfi arıyorum, fx loopu olması şart tabi...

ikinci bir sorum watt olarak aynı görünen lambalı ve transistörlü amfilerin güçleri hakkında olacak. 15 w bir lambalı örneğin 30 watt trans.lüden daha mı fazla ses verir, yada eşit midir?

uygun fiyata lambalı olayına giremezsem sanırım celestionlu hcm gibi bişiyler alıcam..
:D

Sadece power amp kısmı lambalı olan ampli vardır ama bulup satın almak her babayiğidin harcı değil pek :D Belki lambalı power amp+kabin kullanabilirsin ama o da biraz tuzlu olur, onu yerine full lambalı combo ampli alıp Fx looptan girersin yine lambalı power amp+kabinin olmuş olur :LOL:

15 Wattlık full lambalı amplinin yanında 30Wattlık transistörlü amplinin sesi de devede kulak gibi bişey olur :LOL:

Laney HCM65R bulursan bana da bi haber edersen sevinirim bu arada, POD da hayırlı olsun :D

cavernosum demiş ki:
virtuose demiş ki:
selamlar arkadaşlar..

:D

Sadece power amp kısmı lambalı olan ampli vardır ama bulup satın almak her babayiğidin harcı değil pek :D Belki lambalı power amp+kabin kullanabilirsin ama o da biraz tuzlu olur, onu yerine full lambalı combo ampli alıp Fx looptan girersin yine lambalı power amp+kabinin olmuş olur :LOL:

15 Wattlık full lambalı amplinin yanında 30Wattlık transistörlü amplinin sesi de devede kulak gibi bişey olur :LOL:

Laney HCM65R bulursan bana da bi haber edersen sevinirim bu arada, POD da hayırlı olsun :D

eyvallah abi sağolasın, arkadaşın da zoomu güle güle kullansın :LOL:
hcm arıyorum şimdilik ben de bakıyorum, bi taraftan da acaba laney lc15 alsam mı diyorum? işte takıp alet edevatı denemeden kesin bişiyler söylemek zor..sanırım hcm olacak son kararım :roll:
peki bir soru daha : diyelim full lambalı amfinin fx inden girdik podu, lambalı amfilerde sesi çok açmadan performans alınamayacağı bilgisi dahilinde tam performans alınamaz mı? yoksa preampı by-pass geçtiğimiz için sorun olmaz mis gibi de çalar mıyız?

invisiblekid demiş ki:
Laney lc50 2 mi yoksa fender hotrod deluxe mu?

Bitanesini alıcam lutfen marka takıntısını bırakarak biras inceleyen arkadaslar cevap yazsın

Ne için alıcaksın ilk önce onu açıkla,birde meksika malı bir amfiyi ingiliz malı bir amfiye tercih etmek de var işin içinde ama önemli olan nitelik!Nerde kullanıcaksın onuda yaz.

Geri