Strat Deneyimleriniz, Uygun Fiyatlı Stratlar

Düşük bütçeden yükseğe doğru sırlamak gerekirse ;
sx sst62+ modifiye
sx ash strat + modifiye (forumdan ikinci el ucuza malzeme temin edebilirsiniz)
squier standart strat
squier vibe serisi stratlar ( Bu gitarlar gerçekten çok başarılı. Sıfır fiyatı oldukça yüksek ama ikinci el düşürülebilir. Çaldığım en iyi usa strat kopyaları diyebilirim )
fender mim strat
G&L tribute legacy stratlar
Fender highway one usa stratlar ( bu seri de karpuz gibi bazıları standart ayarında güzel çıkabiliyor)

800-1000 TL vb. bir fiyat aralığı gibi bir talep göremedim,

Üzerine yorum yapıyorum...Ancak şunu belirteyim, Sx vb. bir gitar ile karıştırılmamalı Fender 60s serisi, denk geldi mi, gerçekten çok ama çok güzel oluyorlar...Sevgili @dthakankoca da da vardı sanki yada 50s miydi onunki tam hatırlayamadım...

Sevgiler ve saygılar...
Sevgili Grundar ;
Elimde hem american vintage 57 ve 62 reissue var.Aynı zamanda mex classic 50 ve 60 lara da sahip oldum.Mex 50 ve 60 ları standard serinin reissue olanı gibi düşünün.Manyetikleri donanımı mex standardların 3 4 kat üstünde ve şaşırtıcı derec başarılı.Fiyatlarına göre rakipsiz.Sx vs yanına bile yaklaşamaz.57 ve 62 fender spec seven birisi olarak USA standard dahil hiçbir strata değişmem.Classic seri mex serilerin roadworn dan sonra en iyisi..
Şöyle sıralama yapabilirim .
Usa standard starocasterin mex kaşılığı mex standard
American vintage reissuların karşılığı mex classic seriler
USA cutom shop karşılığı ise road worn seriler...
Strat seviyorsanız bütçenize göre tavsiyelerim
Classic 50 60 s strat
Reissue 57 62 strat
Custom shop 50 60 s strat...
Herüç seriyi de çaldım..Hepsi de parasını sonuna kadar hakediyor.

Bütçenize bence en uygun seçenek classic vibe squier...Denediklerimin hepsi gayet başarılı ve strat hissiyatına sahipti...
Hakan...

Dosyalar

• WhatsApp Image 2016-09-14 at 21.31.58 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2016-09-14 at 21.31.58 (2).jpeg
    161.4 KB · Gösterim: 378
  • WhatsApp Image 2016-09-20 at 15.06.57.jpeg
    WhatsApp Image 2016-09-20 at 15.06.57.jpeg
    141.4 KB · Gösterim: 339
  • WhatsApp Image 2016-09-20 at 15.06.57 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2016-09-20 at 15.06.57 (1).jpeg
    126.5 KB · Gösterim: 208
  • WhatsApp Image 2016-09-20 at 15.06.57 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2016-09-20 at 15.06.57 (2).jpeg
    191.5 KB · Gösterim: 234
  • WhatsApp Image 2016-09-14 at 21.31.23.jpeg
    WhatsApp Image 2016-09-14 at 21.31.23.jpeg
    125 KB · Gösterim: 244
  • WhatsApp Image 2016-09-14 at 21.31.23 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2016-09-14 at 21.31.23 (1).jpeg
    203.9 KB · Gösterim: 236
  • WhatsApp Image 2016-09-14 at 21.31.58.jpeg
    WhatsApp Image 2016-09-14 at 21.31.58.jpeg
    212.6 KB · Gösterim: 204
  • WhatsApp Image 2016-09-14 at 21.31.58 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2016-09-14 at 21.31.58 (1).jpeg
    182.5 KB · Gösterim: 426
Son düzenleme:
SX fiyatlarından dolayı tavsiye ediyorum.
Biraz modifiye ile harikalar yaratabiliyorlar.
200-400TL ikinci el alınabiliyor. Neredeyse Fender amerikanın bir manyetik parasına :)
Sonuçta amfiniz burada çok önemli. 100$ amfi ile 1000$ amfi çok şeyleri değiştiriyor.
Metal soundları seviyorsanız, size SX yeterli olur.
Çok aşırı bir Fender tonu aramıyorsunuzdur.

Arkadaşlar, 2020 itibariyle 2500 TL civarı strat tavsiyeniz var mı. Meksika fendere o kadar para bayılıp bok gibi bir gitarla baş başa kalma riskine girmek istemiyorum. (Youtube'dan dinlediğim bir karşılaştırmada Meksika fenderin tonu çok boğuk geldi bana.) Gerçi stokta muhtemelen yok ama Zuhal müzigin sitesinde Dean Zelinsky marka bir strat gördüm, ilgimi çekti. LTD'nin, Schecter'ın filan iyi strat ları var mı? Bir ara, ki o zamanlar sadece metal çaldığımdan stratın yüzüne bakmıyordum, Mydukkan'da Blade marka, Swing marka statlar vardı hatırladığım. Bunları bulabilir miyiz. Yani sx kadar ucuz olmayan Meksika fender kadar pahalı olmayan bir strat alternatifi arıyorum. Sx kadar ucuz olmayan dedim ama bir de stagg var o konuda da fikrinizi alayım.

Arkadaşlar, 2020 itibariyle 2500 TL civarı strat tavsiyeniz var mı. Meksika fendere o kadar para bayılıp bok gibi bir gitarla baş başa kalma riskine girmek istemiyorum. (Youtube'dan dinlediğim bir karşılaştırmada Meksika fenderin tonu çok boğuk geldi bana.) Gerçi stokta muhtemelen yok ama Zuhal müzigin sitesinde Dean Zelinsky marka bir strat gördüm, ilgimi çekti. LTD'nin, Schecter'ın filan iyi strat ları var mı? Bir ara, ki o zamanlar sadece metal çaldığımdan stratın yüzüne bakmıyordum, Mydukkan'da Blade marka, Swing marka statlar vardı hatırladığım. Bunları bulabilir miyiz. Yani sx kadar ucuz olmayan Meksika fender kadar pahalı olmayan bir strat alternatifi arıyorum. Sx kadar ucuz olmayan dedim ama bir de stagg var o konuda da fikrinizi alayım.
Kesinlikle Godin Session ben de var olduğu için demiyorum almadan önce baya bir araştırmıştım. Yabancı forumlarda meksikadan iyi olduğu söyleniyor. Ton yelpazesi de baya geniş. Bir bakın bence. Çin endonezya üretimi kötüdür vb demiyorum ama herkeste bunların bir amerikan olmadığını biliyor.
Bu marka parçaları kanada da üretiyor, işçilik olarak birleşimini amerikada yapıyor.
Stagg hiç bulaşma bence abi. İlk gitarımdı belki acemi olduğum içindir bilmem ama hiç içime sinmiyordu bi gariplik vardı.

Son düzenleme:
Fender MIM standard kesinlikle bok gibi bir gitar değil. Birkaç tane sahip oldum ve hepsi düzgün ve cok güzel stratlardi. Schecter strat da kullandim, güzel gitar ancak bence manyetikleri berbat. Fender MIM, Schecter'a göre ton olarak stok manyetikleriyle cok daha güzel.

Squier vibe serisi de guzel ancak köprüsü ve elektronik donanımı daha ucuz kalitede. Ayrıca şimdikiler nasıl bilmiyorum ama maple klavyenin cilası oldukça kalındı.

Squier vibe serisi de guzel ancak köprüsü ve elektronik donanımı daha ucuz kalitede. Ayrıca şimdikiler nasıl bilmiyorum ama maple klavyenin cilası oldukça kalındı.
Squier Vibe serisinin malzeme ve ağaç işçiliğinin düştüğünü söylüyorlar. O yüzden ikinci el 2017 yılının altında ki modellere bakman daha iyi olur gibi. Ayrıca burgular dışında tremolo bloğunu değiştirdiğinde çok güzel bir gitar oluyorlar. (Zaten eski nesil vibe larda Tonerider manyetikler kullanılıyordu.) Çok fazla masraf çıkarmayan çok güzel aletler.Ama düzgün bir mim bulursan da kaçırma. 2500 liraya alınabilecek güzel gitarlardan. Onlarında tek sıkıntısı benim sevmeme rağmen stok olarak seramik manyetiklerle geliyor olması. Tabi oda zevk meselesi. Onun dışında elektroniği olsun,köprüsü,burguları fevkalede iş yapan gitarlar. Sadece vibe lar ve mim ler plastik üst eşikle geliyor. Onuda graphtech le çözersin on numara gitar olurlar.

Squier Vibe serisinin malzeme ve ağaç işçiliğinin düştüğünü söylüyorlar. O yüzden ikinci el 2017 yılının altında ki modellere bakman daha iyi olur gibi. Ayrıca burgular dışında tremolo bloğunu değiştirdiğinde çok güzel bir gitar oluyorlar. (Zaten eski nesil vibe larda Tonerider manyetikler kullanılıyordu.) Çok fazla masraf çıkarmayan çok güzel aletler.Ama düzgün bir mim bulursan da kaçırma. 2500 liraya alınabilecek güzel gitarlardan. Onlarında tek sıkıntısı benim sevmeme rağmen stok olarak seramik manyetiklerle geliyor olması. Tabi oda zevk meselesi. Onun dışında elektroniği olsun,köprüsü,burguları fevkalede iş yapan gitarlar. Sadece vibe lar ve mim ler plastik üst eşikle geliyor. Onuda graphtech le çözersin on numara gitar olurlar.
Vibe-lar kemik üst eşikle gelmiyor muydu?

Fender'in sitesinde, Thomann'da vibe için bone nut yazıyor. Player stratlardaysa synthetic bone yazıyor. Benim de tuhafıma gitmişti bu.
Fender eğer synthetic bone yerine bone yazdıysa da güvenmemek lazım, eski American Vintage stratımın eşiğini değiştirirken luthierle karşılaştırma yapmıştık plastikten bir farkı yoktu. Kemik olsa bile gitarların masrafından kısmak için çok kaliteli bir şey kullanacaklarını düşünmüyorum, kemik nut var kemik nut var.

Merhabalar 2.500TL'ye kadar bir bütçem var, ufak bir amfi alacağım ve 2000-1800TL civarındaki parayı da gitara yatırmayı düşünüyorum, Fiyatlar da artış olduğu için ne alacağımı bir türlü karar veremiyorum. Normalde Squier Classic Vibe düşünüyordum, fakat o fiyatlar şu anda Squier Classic Vibe çıkmıyor. Squier Korelere baktım fakat İstanbulda yaşamadığım için fazla deneme şansım yok, Bir de Blade Stratlara baktım ama forum da Bladeler hakkında bir yazı bulamadım. 2000TL aralığında Strat veya Telecaster önerisi olan varsa ya da yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim. Son anda Telecaster da ekledim ama kusuruma bakmayın. Bir tık Telecaster alasım da var ama bütçem kısıtlı olduğu için bilemiyorum :)
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

1800 2000 gibi denk getirebilirseniz GL Legacy öneririm. Pişman etmez. Ama ikinci eli zor bulunan bir gitar denk getirmek lazım. Olmadı o fiyatlara yamahaların japon olmayan üst serileri bakılabilir bulunursa. 612 falan. Schecter diamond güzel ama manyetiklerinden bahsedilmiş haklılar mutlaka manyetik modu ister bir süre sonra. custom vibe squier de cok guzel ama Affinity squierlara bile 1600 1700 istiyor millet kafayı yemiş. O fiyata bulmanız zor custom vibe.

Blade demişsiniz bir de 2000 e texas pro falan varsa hemen alın. Gayet güzel bir strat kendileri. Ama o fiyatlara sanmam bulunabileceğini kaç sene evvel 3000 liraya falan satmıştım.

Geri