Kırılan Gibson Les Paul Custom Headstock'u

Bir maliyeci olarak sunu söylemek isterim. Dore özellikle gördüğüm kadarıyla fatura kesmemeyi alışkanlık haline getirmiş.
Direk mağazaya giderek önce durumu anlatıp olmazsa "bakın fatura da kesmediniz, ilgili makamlarda hakkımı arayacağım" diyerek tehdit edebilirsiniz.
Fatura kesmemenin yüksek mevla cezası olması yani sıra dükkana bir müfettiş de musallat olur. Bir sürü eksiği gediği çıkar eminim. Binlerce lira ceza ödemek zorunda kalır. Direk gidip şikayette edebilirsiniz. İlki daha kısa olur bence. Ama bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın demiş oluyorsunuz bir yandan da. Seçim size kalmış şahsen ben tehdit ederdim baya.

Bir maliyeci olarak sunu söylemek isterim. Dore özellikle gördüğüm kadarıyla fatura kesmemeyi alışkanlık haline getirmiş.
Direk mağazaya giderek önce durumu anlatıp olmazsa "bakın fatura da kesmediniz, ilgili makamlarda hakkımı arayacağım" diyerek tehdit edebilirsiniz.
Fatura kesmemenin yüksek mevla cezası olması yani sıra dükkana bir müfettiş de musallat olur. Bir sürü eksiği gediği çıkar eminim. Binlerce lira ceza ödemek zorunda kalır. Direk gidip şikayette edebilirsiniz. İlki daha kısa olur bence. Ama bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın demiş oluyorsunuz bir yandan da. Seçim size kalmış şahsen ben tehdit ederdim baya.
E-fatura kullanıyorlar bildiğim kadarıyla, mail adresinize yolluyorlar.

Tel değiştirme konusunda atlanan bir detay olduğunu düşünüyorum. Zuhal de Gibson yetkili satıcısı... Yani bu durumda yetkili satıcıdan alınmıs bir gitar başka bir yetkili satıcıya götürülmüş işlem için. Dolayısı ile garanti dışına çıkılmış olması bu vesile ile imkansız hale gelmekte.

Kaldı ki tel değiştirmeden ötürü gitarın garanti dışı kalması gibi bir durum oldukça mantıksız. Böyle bir durum olsa idi Gibson sitesinde bunu belirtmek durumunda idi, öyle bir ibare de yok.

Yazmayayım dedim ama duramadım.

Arkadaşlar, tel değiştirdiniz diye gitarınız garanti kapsamı dışına çıkmaz. Böyle saçma bir argüman olamaz. Arkadaşın alıntıladığı modifikasyon, alterasyon, customization vs. bunların hiç biri tel değişimini kapsamaz. Teldir kopar, yenisi takılır.

Garanti açıklamalarında genelde "Teller garanti kapsamında değildir." vs yazar ki bu çok mantıklı. Dedim ya teldir kopar yenisi takılır.

Tel değişimi yüzünden garanti kapsamında kalınması ancak ve ancak klasik gitara akustik gitar teli (çelik tel) veya elektro gitara bas gitar teli takılması gibi absürt durumlarda olur ki bu improper kullanımdır. Yani cihazı yapılma amacından farklı bir amaç için kullanmaya çalışmanızın sonucudur.

Ya da en alakasız haliyle diyelim teli değiştirdiniz ve gitarınız sap ayarı istiyor. Siz de sapı ayarlayacağım diye bilinçsizce truss rod vidasını sıktınız veya gevşettiniz ve sap çatladı. Bu durumda bile kimse size "e teli değiştirmişsiniz" demez. "Bilinçsizce sap ayar vidası ile oynamışsınız" der.

Gibson'dan gelecek cevabı merakla bekliyorum.

dore'yle konuştum b stock satma durumu yokmuş Gibson'a da sorabilirsin dedi. Ürün incelemeye gidecek neden bu kadar dallandı budaklandı bende anlamadım. Problem çözüldü incelemeye gidecek.

faturayı buldum hocam zaten ve yazdım

Dün fatura kesmediklerini söylemiştin o_Olütfen bilgi paylaşırken dikkatli ol

Do-re genelde e-fatura kesip mail adresine yolluyor. Belki o sebeple demiştir.

Konu başlığındaki arkadaşa da "dallanıp budaklandırma" olayı, sizin "b-stock 'rezaleti'" gibi bir başlık açmanızdan oluştu. Kesin olarak duymadığınız "b-stock" olayını, burada rezalet adı altında paylaşmanızdan kaynaklı her şey. Çünkü do-re ile konuşmadan burada başlık açarsanız, infial yaratırsınız.

Umarım işler sizin açınızdan olumlu gider. Hadi geçmiş olsun.

E-fatura kullanıyorlar bildiğim kadarıyla, mail adresinize yolluyorlar.
Ben geçenlerde denemek için gitmiştim. Bi kaç alışveriş gerçekleşti ben bakınırken. Belki alınan şeyler 800 liranın altında olduğu içindir, fatura kesilmedi. Fiş de kesilmedi ama. Hatta bi kartla ödemek istedi nakit varsa alayım dedi. Buda fiş kesmemenin ayrı bi yolu. Kimsenin günahını almayayım o zaman, benim hatam, bende sonucu merakla bekliyorum.

Arkadaşlar selamlar

konu da benim adım geçtiği için yazıyorum bu iletiyi.

Adım Yaşam. Doremusic de çalışıyorum. Çinili han mağazasının müdürüyüm. Normal şartlarda bir foruma üye olup orada ki konu başlıklarına cevap verme alışkanlığım malesef ki yok. Konunun hassiyeti ve sağlıksız bilgi birikintisinin önüne geçelim istedim. Çalıştığım firmayı övmeyerek başlıyorum;

Sevgili arkadaşlar biz müzik aletleri sektörü çalışanları olarak olaylara bakış açımız ve düşüncemiz sizin düşündüğünüz gibi olmayabiliyor. Fakat kendimce iyi niyetli düşünmeyi misyon edinmiş birisi olarak bir çok arkadaşımıza ilettiğimiz durumların başında çalışan ve müşteri iletişimi geliyor. Yaşından ötürü hatırlayanlar bilir daha önceleri herhangi bir müzik aletleri mağazasına girip ürünleri incelemek veya herhangi bir ürün denemek neredeyse imkansızdı. Çalışanların kötü davranışları, kötü muamele ile karşılaştığımı ben hatırlıyorum.

Biraz nefretimi kusacağım izninizle; şimdilerde durum böyle değil biliyorsunuz. En azından insanlara(müşteri ayırt etmeksizin) iyi davranmaya çalışıyoruz. Sektörde ki diğer firmada ki arkadaşlarımızında böyle davranmaya çalıştığına eminim. Sizlere kendimce tavsiyem öncelikli olarak üslup problemidir. Bu tarz forumlarda bilgi paylaşmayı, akademik yazılar paylaşmayı ülkemizde ki çok çok değerli müzisyenler ve sektör çalışanları olarak konuşuyoruz ancak bizi bundan mahrum eden durum hem zamanımızın kısıtlı olması hem de yardım isteği olarak açılan başlığın altında ki yazıların bazılarında karapropaganda yürütülmesi.... Yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için açma gereği hissediyorum konuyu; bu başlık altında ki tüm yazılan yorumları okudum. Biraz üzüldüm, biraz sinirlendim, biraz umutlandım ve son olarak büyük ölçüde hayal kırıklığına uğradım. Hayal kırıklığının nedeni onca yorumun içinden bir kaç yorum haricinde konunun sağlıklı bir çözüme kavuşmasını öneren veya tavsiye eden kişilerin olmaması...(burada saldırganlık yapmadan gerçek manada gördüğüm eksikliği iletmeye çalışıyorum affınıza sığınarak)

yok b-stock yok fatura,yok esp nin sap olayı,yok bilmem ne... Hanımlar, baylar; bunları boşverin! Oturun gitar çalışın,gitar çalın.... Gitarlardaki bu tarz sıkıntılara cevap vermek ve kendini dünya klasmanında kanıtlamış olan luthierler in işine daha fazla bulaşmayın! Hak verirsiniz ki 100 yılı aşkın süredir gitar üreten Gibson... ! Eğer yerli luthierlerden destek, yardım, fikir almak istersenizde doğru üslüpla yaklaştığınız sürece ülkemizde ki ustalar size ellerinden gelenin en iyisini yapmak veya çözüm sunmak için uğraşırlar. Çünkü adamların işi bu! Ortada sapı çatlak olan bir gitar var. Bu gitar ile ilgili müracat edilmesi ve karar vermesi gereken muhattap doremusic ve gibson dır. Gitar doremusic den alındığı için firma ismi veriyorum. Eğer ki zuhal müzik den alınmış olsa idi tabi suretle zuhal müziğe danışılması gerekirdi.

Bu tarz durumlarda sağlıklı düşünmek öncelikli. Konu başlığı cumartesi günü açılmış fakat ben konuyu pazartesi sabah 10:33 de öğreniyorum. Hatta mağdur arkadaşımız bana ulaşmadan ben ona en hızlı ve kolay seçenekler sunarak ulaştım... Bu konu başlığı altında firmaları linç etmeye çalışmak, ona buna bok atmak mübahmış gibi görünse de öyle değil! en küçük firmasından tutun en büyük firmasına kadar bu sektörü ayakta tutmaya çalışan insanların emeklerini, yatırımlarını, çabalarını bir forum başlığı altında yerle bir etmeye çalıştıkça, izlediğimiz videolarda ki çalım hatalarını boklamaya çalıştıkça ne zihniyet değişir nede ülkemizde bilinç seviyesi yükselir. Bu forumlarda ki ego yu ben Sarp Maden de görmedim abiler.! bu ego yu ve içi boş bilmişliği Cenk Erdoğan da görmedim...! Erkan hoca da görmedim!

Yapmayın! Doğru iletişim ağı kurmadan yorum yapmayalım olur mu... bu başlığa ayıracağınız vakti gitar çalışmaya ayırsak hayvan gibi gitar çalıyor oluruz inanın...

Sevgili arkadaşlar vaktinizi ayırıp okuduğunuz için teşekkürler... Yukarıda yer yer haddimi aşmış isem affola... Amacım daha doğru zeminde daha doğru bilgiler ışığında hobimizi, işimizi yani müziğimizi yapabilmektir.

saygılar.

Son bir şey söyleyeceğim; odadaki klima ya da havalandırma için açılan bir pencere dahi headstock'u kırabilir. Gitar oda içinde 22 derece ve %30 nemde dururken pencereyi açarsanız ısı aniden -2 dereceye düşecektir. Isı farkı tellerdeki basıncın ani şekilde yükselip düşmesine sebep olur. Bu da çatlakların oluşmasına, ilerlemesine ve sonuçta kırılmaya sebep olacaktır. Aynı şekilde klima da bu süreci tetikler. (kırık sap fotolarında arkadaki klima özellikle dikkatimi çekti)

Ayrıca tel değişiminde de çatlaklar ilerleyecektir. O yüzden les paul tarzı gitarlarda tel değiştirirken çıkarılan telin yerine hemen yenisini takarak tek tek ilerlemek daha faydalı olabilir.

Arkadaşlar selamlar

konu da benim adım geçtiği için yazıyorum bu iletiyi.

Adım Yaşam. Doremusic de çalışıyorum. Çinili han mağazasının müdürüyüm. Normal şartlarda bir foruma üye olup orada ki konu başlıklarına cevap verme alışkanlığım malesef ki yok. Konunun hassiyeti ve sağlıksız bilgi birikintisinin önüne geçelim istedim. Çalıştığım firmayı övmeyerek başlıyorum;

yok b-stock yok fatura,yok esp nin sap olayı,yok bilmem ne... Hanımlar, baylar; bunları boşverin! Oturun gitar çalışın,gitar çalın.... Gitarlardaki bu tarz sıkıntılara cevap vermek ve kendini dünya klasmanında kanıtlamış olan luthierler in işine daha fazla bulaşmayın! Hak verirsiniz ki 100 yılı aşkın süredir gitar üreten Gibson... ! Eğer yerli luthierlerden destek, yardım, fikir almak istersenizde doğru üslüpla yaklaştığınız sürece ülkemizde ki ustalar size ellerinden gelenin en iyisini yapmak veya çözüm sunmak için uğraşırlar. Çünkü adamların işi bu! Ortada sapı çatlak olan bir gitar var. Bu gitar ile ilgili müracat edilmesi ve karar vermesi gereken muhattap doremusic ve gibson dır. Gitar doremusic den alındığı için firma ismi veriyorum. Eğer ki zuhal müzik den alınmış olsa idi tabi suretle zuhal müziğe danışılması gerekirdi.

Bu tarz durumlarda sağlıklı düşünmek öncelikli. Konu başlığı cumartesi günü açılmış fakat ben konuyu pazartesi sabah 10:33 de öğreniyorum. Hatta mağdur arkadaşımız bana ulaşmadan ben ona en hızlı ve kolay seçenekler sunarak ulaştım... Bu konu başlığı altında firmaları linç etmeye çalışmak, ona buna bok atmak mübahmış gibi görünse de öyle değil! en küçük firmasından tutun en büyük firmasına kadar bu sektörü ayakta tutmaya çalışan insanların emeklerini, yatırımlarını, çabalarını bir forum başlığı altında yerle bir etmeye çalıştıkça, izlediğimiz videolarda ki çalım hatalarını boklamaya çalıştıkça ne zihniyet değişir nede ülkemizde bilinç seviyesi yükselir. Bu forumlarda ki ego yu ben Sarp Maden de görmedim abiler.! bu ego yu ve içi boş bilmişliği Cenk Erdoğan da görmedim...! Erkan hoca da görmedim!

saygılar.

Yaşam Bey,

Ben de sizi eleştireyim; Bulunduğunuz sektöre göre hizmet kalitesindeki yanlışlardan bahsetmiş ve farklarınızı ortaya koymuşsunuz. Ancak o bahsettiğiniz o enstrüman denetmeyen kötü yaklaşım sergileyen klasik yaklaşımdan bireysel olarak kurtulamamış görünüyorsunuz, Çünkü temelde onlar da gelen müşterileri baştan aşağı bir süzerler; "alıcı mı? bakıcı mı?, paralı mı? parasız mı?, enstrümandan anlar mı? zarar mı verir? "kriterlerinden geçirir yargılar, ona göre davranırlar. Yazdıklarınızdan yola çıkarsam; Yönetici olarak temel seviyede desteğe ihtiyacınız var.

ilave edeyim; Çoğumuz bilgili ya da bilgisiz fikir paylaşıyor , tartışarak kavga ederek gene de fikirler oluşuyor, araştırma isteği doğuyor, insanlar bir şekilde gelişiyor. Hadi diyelim, bir enstrümanı karı-kız tavlamak, bazılarımız iş güç dışında stes atma, bazılarımız da ekipman fetişizmine uğramış kendini alış veriş yaptıka tatmin ediyor, Bazılarımız forumlarda bilgiçlik taslayarak moral buluyor olsun. bunların tamamı yine de sizin müşteriniz...!

Siz sadece iyi müzisyenlere ya da kapasitesi olanlara mı hizmet ediyorsunuz? Bu forumlarda konuşulanlara karşı sizin bakış açınız buysa; mağazanızdaki müşteri aynı şekilde konuştuğunda yaklaşımınız buradaki gibi mi ?
-"Bırak bilgiçlik taslamayı , sendeki egoyu j.Hetfield da görmedim, önce gitar çalış" diyormusunuz orada da ?

Enstrümana yeni başlayan, yeterince bilgisi olmayan biri sizin bu yazıklarınızı okuduktan sonra firmanıza karşı bir önyargı oluşturmaz mı?
Mağazanıza gelirse, bir ürün satın alırken denediğinde, yorum yaptığında ya da soru sorduğunda, eğer bir de bilgiçlik taslarsa karşısındaki müdürün ve personelin kendisi hakkında böyle düşünülebileceğine inanırsa mağazanıza gelir mi?

Son düzenleme:
Selamlar tekrar
Yaşar Bey,

Ben de sizi eleştireyim; Bulunduğunuz sektöre göre hizmet kalitesindeki yanlışlardan bahsetmiş ve farklarınızı ortaya koymuşsunuz. Ancak o bahsettiğiniz o enstrüman denetmeyen kötü yaklaşım sergileyen klasik yaklaşımdan bireysel olarak kurtulamamış görünüyorsunuz, Çünkü temelde onlar da gelen müşterileri baştan aşağı bir süzerler; "alıcı mı? bakıcı mı?, paralı mı? parasız mı?, enstrümandan anlar mı? zarar mı verir? "kriterlerinden geçirir yargılar, ona göre davranırlar. Yazdıklarınızdan yola çıkarsam; Yönetici olarak temel seviyede desteğe ihtiyacınız var.

ilave edeyim; Çoğumuz bilgili ya da bilgisiz fikir paylaşıyor , tartışarak kavga ederek gene de fikirler oluşuyor, araştırma isteği doğuyor, insanlar bir şekilde gelişiyor. Hadi diyelim, bir enstrümanı karı-kız tavlamak, bazılarımız iş güç dışında stes atma, bazılarımız da ekipman fetişizmine uğramış kendini alış veriş yaptıka tatmin ediyor, Bazılarımız forumlarda bilgiçlik taslayarak moral buluyor olsun. bunların tamamı yine de sizin müşteriniz...!

Siz sadece iyi müzisyenlere ya da kapasitesi olanlara mı hizmet ediyorsunuz? Bu forumlarda konuşulanlara karşı sizin bakış açınız buysa; mağazanızdaki müşteri aynı şekilde konuştuğunda yaklaşımınız buradaki gibi mi ?
-"Bırak bilgiçlik taslamayı , sendeki egoyu j.Hetfield da görmedim, önce gitar çalış" diyormusunuz orada da ?

Eğer müdür iseniz, sizinle beraber çalışan personel de böyle düşünüyor olabilir mi?. Enstrümana yeni başlayan, yeterince bilgisi olmayan biri sizin bu yazıklarınızı okuduktan sonra firmanıza karşı bir önyargı oluşturmaz mı?
Mağazanıza gelirse, bir ürün satın alırken denediğinde, yorum yaptığında ya da soru sorduğunda, eğer bir de bilgiçlik taslarsa karşısındaki müdürün ve personelin kendisi hakkında böyle düşünülebileceğine inanırsa mağazanıza gelir mi?

Selamlar terkar adım ;YAŞAM(adımın doğru telaffuz edilmesini istemem en doğal hakkım!)

galiba yazdıklarımı yanlış anlamış veya kendinize göre yorumlamışsınız. Sektördeki hatalardan-kusurlardan bahsetmedim! çünkü o durumun tartışılması gereken platformun burası olmadığını düşünüyorum! alıcı-bakıcı ,paralı-parasız, anlar-anlamaz nitelikli-niteliksiz ayrımını yapmadığımızı(kişisel olarak ben ve mağaza ekibim) mağazamızı herhangi bir zamanda ziyaret ettiğinizde size ispatlayabiliriz! öyle ya biz sizi tanımıyoruz ama siz hangi mağazaya geleceğinizi ve benim bu mağazada olacağımı biliyor olacaksınız!

üst kısımda ki yazının tam içeriği ve ana fikri: doğru zeminde iletişimdir!

yönetici olarak temel seviyede desteğe ihtiyacım olduğu kesinlikle doğru! Bu açıdan desteğinize ihtiyacımız var! art niyetlerimizden ve saldırgan tavrımızdan sıyılmayı başarabildiğimizde bu sektörde çalışanları satıcı-kazıkçı olarak görmemeye başladığımızda, bu tarz yerlerde çalışan insanlarında vicdanı olduğunu düşünmeye başladığımızda bu desteği bize kat ve kat sağlamış olacağınıza inanıyoruz.

bizi eleştirme konusunda saygı çerçevesi içerisinde davranabilirsiniz fakat forum durumlarını bilmediğim için af buyurun ; bu eleştirilerin yeri bu başlığın altımıdır?

hizmet alanımızın İyi müzisyenler olmadığını sizde çok iyi biliyorsunuz. Çaldığı enstrumanda yeterliliğini belirleyen kişi-kurum kesinlikle biz olamayız. Bunu değerlendiren kişiler biz olmadığımız gibi müşterilere veya herhangi bir kişiye müzik ile ilgili de atıfta veya yorumda bulunacak yani sizin tabirinizle "-"Bırak bilgiçlik taslamayı , sendeki egoyu j.Hetfield da görmedim, önce gitar çalış" diyormusunuz orada da ?" diyecek kişilerin biz olamayız! Olmayacağız.

Sapı kırık gibson ile gitar çalışmayı ve ego yarıştırmayı bağdaştıramadım kusura bakmayın. Do-re'yi yukarıda kötüleyen olmadı, başlığı açan arkadaş gençliğinin ve hayal kırıklığıyla kulaktan dolma bilgilerle yazı yazdı, doğrudur.
Gitar çalışmak bence de önceliğimiz olmalı, ama ortada 3000 euroluk sapının durup dururken çatlamış olduğu iddia edilen bir gibson var. Önce bunu aydınlatsanız daha iyi olmaz mıydı?

Şahsen Do-Re'yi çok severim, birden fazla kere alışverişim olmuştur ve her zaman memnun olarak ayrılmışımdır mağazalarından. Ürünü sattıktan sonra çıkan sorunlar konusunda da son derece yardımcı bir tavırları var. Fakat (genç arkadaşımızın binlerce liralık gitarı birden patates olunca, o heyecanla iletişim konusunda yaptığı hataları bir kenara bırakarak konuşuyorum) ortada böyle bir sorun varken Yaşam Bey'in takındığı "gitar çalın gitar!" tavrı sadece ve sadece şu karikatürü getiriyor aklıma;

millet-ac-ac.jpeg

Ayrıca eklemeden geçemeyeceğim, o ünlemler hiç hoş değil, üstten üstten...

Geri