Esp Eclipse/ltd Ec1000 Fiyat Farkı

Merhabalar uzun süredir merak ettiğiö bir soru var aklımda. Elimde şuan Ltd EC1000 modeli var. Daha çok metal ve türevler çaldığım için bu fiyata en uygun gitar olarak bunu buldum. Kendim öğrenci olduğum için bütçem anca bu kadarına yetti fakat ileride kendimi de geliştirdikten sonra ESP Eclipse serisi alsam mı diye düşünüyordum. Fakat şuan ikinci eli bile 7000 civarı. Gerçekten bana bu fiyat farkını yaşatacak bir deneyim sunar mı ESP ye geçmek, yoksa biraz distrubütor sıkıntısı olarak mı algılamak gerek bu uçuk fiyatları? Herkese iyi forumlar. Benzer konu var mı diye aradım bulamadım. Varsa kusura bakmayın

Aslında görünürde çok fark yok bence. Fakat işin ağaç kısmı konusunda pek bir şey diyemeyeceğim. Tamam ikisi de maun fakat hangisi ne kadar kaliteli maun dur bilemiyorum. Hangisi ağacın hangi kısmından yapılıyor bilemiyorum. Benim gördüğüm şudur; esp daha kendine has ve buğulu bir tona sahip (özellikle sap manyetiğinde). Fakat bendeki ec1000 24 perde. O nedenle karşılaştırma yapmakta biraz zor malum eclipse 22 perde. Ama Eclipse daha konforlu bunu kesin söyleyebilirim.
Bence sizin asıl merak ettiğiniz bu parayı vereyim mi sorusu :) Sonuçta gönlünüzde yatan aslan ESP Eclipse belliki.
Eğer durumunuz müsaitse verin, bir sihirli değnek gibi sizin çalımınızı tonunuzu falan değiştirmeyecek sadece kendinizi tatmin etmiş olacaksınız. Yani Eclipse alınca müzik dünyanız falan değişmeyecek :) Ama ben kişisel olarak herkesin gönlündeki aslana ulaşmasını dileyen biriyim. Dünyaya bir daha gelmeyeceğiz ki. Fakat bu cümleyi de umarsızlık olarak algılamayalım. Dediğim gibi durumunuz müsaitse sizin yaşamınızı etkilemeyecekse alın Eclipse'i. Ha yok etkilenirim diyorsanız, emin olun LTD de işinizi fazlasıyla görecektir.

bence bir gitarın xxxx parayı haketmesi yada haketmemesi çok garip bir mevzu. ötf bilgime dayanarak bir grafiğini çizdim
1490907303653-1393020152.jpg

Konu başlığınızı "ESP Eclipse - LTD EC1000 Fiyat Farkı" gibi bir başlıkla değiştirirseniz, forum için daha güzel olur. Bilenlerin de dikkatini çeker.

LTD EC1000 gerçekten güzel bir gitar, ikisine de sahip @tunckk var, LTD'nin hakkını fazlasıyla veren Jr. Andy James @koray7 var.
Bende Ltd yok be abi, Bi Aj signature istiyorum ama en 7 tellisinden, olsa da çalsak :D Bendeki Schecter :)

Bu fiyatların tek sorumlusu insan gibi artmayan kurlar. Daha 1.5 yıl önde 3700TL'ye Eclipse bırakıyor idi distribütör. Şimdi 6 bin tl.
Bu arada ton olarak da konfor olarak da Esp'ye değer.

Elimde siyah modifiyeli (push pull ve reverse polarity) ustelik wilkinson manyetik bulunan Ltd Ec1000t bulunuyor ve gitar okadar iyi çıktı ki elimdeki 2007 Gibson Les Paul Cherry Sunburst modeli sattım. Daha önce de bir Gibson Lp Vintage Mahogany sahibiydim onu da elden çıkardım. Elimden bir sürū diğer markanın LP gitarı geçti (çeşitli Epiphone Lp Std ve Stüdyo, J&D Lp Custom). Özetle gitardan gitara fark olabilir alıp çalmanız lazım ama özetlemek gerekirse gerek Esp olsun (ltd deluxe de dahil) gerek Schecter singlecutlar olsun (yeni solo custom modelleri) yapım olarak bence Gibson'lardan çok daha fiyat performans veren aletler. Şu an icin lp tonumu ec1000t ile diger strat vs tipteki tonlar icin de Prs Se Custom24 kullaniyorum. Bugun 2.el Gibson Lp Std parasina 3 tane cok cok iyi kore uretimi gitarlar alabiliyorsunuz.

Ltd ile Esp gitarları arasında uçurum yok hatta oldukça yakınlar ama aklına esp düştüyse bir gün kesinlikle alırsın.Ben Ltd EC almayı düşünüyorum şahsen.

Elimde siyah modifiyeli (push pull ve reverse polarity) ustelik wilkinson manyetik bulunan Ltd Ec1000t bulunuyor ve gitar okadar iyi çıktı ki elimdeki 2007 Gibson Les Paul Cherry Sunburst modeli sattım. Daha önce de bir Gibson Lp Vintage Mahogany sahibiydim onu da elden çıkardım. Elimden bir sürū diğer markanın LP gitarı geçti (çeşitli Epiphone Lp Std ve Stüdyo, J&D Lp Custom). Özetle gitardan gitara fark olabilir alıp çalmanız lazım ama özetlemek gerekirse gerek Esp olsun (ltd deluxe de dahil) gerek Schecter singlecutlar olsun (yeni solo custom modelleri) yapım olarak bence Gibson'lardan çok daha fiyat performans veren aletler. Şu an icin lp tonumu ec1000t ile diger strat vs tipteki tonlar icin de Prs Se Custom24 kullaniyorum. Bugun 2.el Gibson Lp Std parasina 3 tane cok cok iyi kore uretimi gitarlar alabiliyorsunuz.

Bence Gibson ve LTD EC 1000 fiyatlarını sıfır olarak Thomann'dan bir karşılaştırın. 3 tane alabiliyormusunuz bir bakın derim.

Bence Gibson ve LTD EC 1000 fiyatlarını sıfır olarak Thomann'dan bir karşılaştırın. 3 tane alabiliyormusunuz bir bakın derim.
2. Elden bahsediyorum ben. Gibson lp std 5000tl olarak bir fiyat belirlersek ortalama 1500tlden 3 adet kore uretimi harika gitar alabiliriz anlaminda soyledim. Arti eksi oynar yada 500tl cebinizde bile kalabilir tabi sifir fiyatinda haklisiniz.

Aslında görünürde çok fark yok bence. Fakat işin ağaç kısmı konusunda pek bir şey diyemeyeceğim. Tamam ikisi de maun fakat hangisi ne kadar kaliteli maun dur bilemiyorum. Hangisi ağacın hangi kısmından yapılıyor bilemiyorum. Benim gördüğüm şudur; esp daha kendine has ve buğulu bir tona sahip (özellikle sap manyetiğinde). Fakat bendeki ec1000 24 perde. O nedenle karşılaştırma yapmakta biraz zor malum eclipse 22 perde. Ama Eclipse daha konforlu bunu kesin söyleyebilirim.
Bence sizin asıl merak ettiğiniz bu parayı vereyim mi sorusu :) Sonuçta gönlünüzde yatan aslan ESP Eclipse belliki.
Eğer durumunuz müsaitse verin, bir sihirli değnek gibi sizin çalımınızı tonunuzu falan değiştirmeyecek sadece kendinizi tatmin etmiş olacaksınız. Yani Eclipse alınca müzik dünyanız falan değişmeyecek :) Ama ben kişisel olarak herkesin gönlündeki aslana ulaşmasını dileyen biriyim. Dünyaya bir daha gelmeyeceğiz ki. Fakat bu cümleyi de umarsızlık olarak algılamayalım. Dediğim gibi durumunuz müsaitse sizin yaşamınızı etkilemeyecekse alın Eclipse'i. Ha yok etkilenirim diyorsanız, emin olun LTD de işinizi fazlasıyla görecektir.
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederm hocam. İşin aslı bu heves birazcık sa headstocktaki logoya bakıyor :) Demek istediğim gitarım bana yetiyor ama bir ESP min olması varken LTD ye pehhh diyorum. Zaten alacak olursam 2 sene içinde anca alabilirim fakat o fiyat farkına değmeyecek ise elimdekini satmayıp o para ile ileride bir gibson alır blues jazza geçerim diye düşünüyorum

Yurtdışında esp eclipse'leri gibson lp customlarla kıyas ediyorlar hatta full thickness olayında gibson custom ile yanyana koyup kalınlığı işte şu, şöyle böyle muhabbetler geçiyor, Biz ltd ec 1000 ile ile karşılaştırıyoruz, Türkiye'de bunu desen adamı döverler sanırım :) ec 1000 ile esp eclipse arası kıyas yapmak da güç hatta gitarlar arası kıyas bile bazen çok başka sonuçlar verebiliyor. ec 1000 için; diğer gibson modellerine genel açıdan bakarsak diyorum, sap olarak oldukça rahat, alt boynuz(single cut) kısmı el rahat giriyor üst perdelere ulaşımı güzel, ses konusunda gibson sattırır adama diyengillerdenim diyemeyeceğim belki de bana denk gelmemiştir. Her ağaç, her gitarda farklıdır şu gitar şu şekil ağaçtan şu gitar şu şekil sap ağacından yapıldığı için, kimse kimsenin tonuna karışamaz ama lakin öyle değildir, ec 1000 sapı maple(sanki rg ibanezmiş gibi, 5 parçalı saplara da geçmişler abovvv diyorum), gibsonlar bazen sap maun bazen sap maple eclipsler bazen sap maple bazen sap maun. Çorbalarla pekmezler, pekmezlerle elmaları karşılaştırmak gibi hatta dut pekmezi üzüm pekmezine kadar gidiyor iş. Tonal kalite ve karakter için gitarın bütünün düşünürsek, iş sapta bitiyor(kendi tecrübelerime göre söylüyorum gövdeci arkadaşlar istediğini düşünebilir) %60 sap ise hatta bence %70, %30 gövde ağacıdır. Çünkü, gitar teli en çok sapta titreşim yapıyor ve gitara sapta temas ediyor yani, sap ağacınız gövdeye göre büyük oranda tonu belirliyor. Sapı maple olup da maun gövdeli bir gitardan klasik lp tonu beklemek zor olur. Tabi bunun Fr'li olup olmamasına, tune o matic mi değil mi ve metal parçalarına kadar bir sürü değişkeni var ona girmeden diğer bütün değişkenleri sabit tutarak anlatmak istedim (her gitar için aynı ağaç türü olsa bile farklı ağaç kullanılıyor, gerçi herşeyi sabit tutmak bile güç)

Sap profilleri konusunda, bir kere esp grubu genelde thin u saptır, gibson bu konuda çok ayrı kafadır. En iyisi sevdiğini, denediğini almak. Sonuçta, tavsiye verenler değil sen çalacaksın. Thin u mu, 50'ler mi 60'lar gibson sap profilim mi hangi sap ona kimse tavsiye veremez. Elin, parmakların, sapı tutuş pozisyonun karar verir. Klasik gitardan elektro'ya geçenlerde başparmak arkadan destekler biçimde tutmak gelenek haline geliyor elektro'da da bu durum devam edebiliyor, perdelere dik de basıyorsun bızlama azalıyor ,bir miktar daha temiz basıyorsun perdelere filan ama sol el biraz odunca kalıyor sanki ince hareketleri kaybediyorsun neyse, işte bu şekil pozisyon alanlar thin u yani arkası flat(düz) saplarda rahat eder, bu şekilde pozisyon varsa, kafadan esp grubu rahat ettirir. Başparmağın ön taraftan bakılınca rahatlıkla görünüyorsa c tipi fender tipi gibi ya da avuç içini dolduran, destekleyen saplar iş görür. Bunun milyon tane tipi ve milyon tane sap profili olduğu için kombinasyonlara girmeden sıyrılarak, kıvırtarak yazarak burayı atlıyorum.

Sap rahatlığı 1. konu sonra gitarın vücut gövdesine oturuşu(uyluk, göğüs-kaburga açısına denk gelen yerler vs) sonra ses, ton, karakter diye devam eder. Alt çıkıntıları uyluğa oturmayan sürekli bileği burkan, çalarken iki büklüm eden, 30 dk çalınca elektrik çarpması gibi elde sinir sıkışmasına sebep veren gitardan slash tonu çıksa ne olur, duman tonu, metallica tonu, satriani tonu çıksa ne olur..

Esp ya da esp-ltd gitarlar genelde bu ergonomi işine önem verir Japon arabası-sürüş rahatlığı olayı gibi. Japon gitarları bizim gibi çoğunlukla Asya genine sahip insanlara daha iyi gidiyor genelde, ama ABD hayranlığı gibson-fender'i kral yapıyor ülkemizde. ltd'in aylarca sürünür ancak ltd olur hiçbir zaman esp-ltd olamaz (LTD bile olamaz hatta) ama eline oturmayan, rahatsız, çalmak bile istemediğin gibson, gibson USA olur, maksimum 3 ayda en kötü aldığın 2. el fiyatına satarsın. Böyle de realitesi olan bir ülkede yaşıyoruz.

Son düzenleme:
Bu arada link paylaşmak yasak değildir umarım da, deminden beri gülüyorum. Az önce dedim Esp distribütörlerine bakayım diye google'a yazdım. Linke de tıkladım, başta nereye tıkladım lan ben oldum da yanlış tıkladığımı sonradan anladım.

ESP Condoms - ESPCare.com

Dedim n'oluyoruz.

Geri