Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Beyler Jackson ın DKMG modeli nasıldır?

Laylaylom un sitesinde S.Duncan manyetik takılıymış gibi görünüyor,Jackson un sitesindede EMG hz talıymış gibi görünüyor bu ne iş?

Bir de kalitesi nasıldır bunların?Üretim yeri neresidir hangi müzik türlerine iyi gider yardımcı olurmusunuz?

Sevgili DRb

Öncelikle yorumların için çok teşekkür ederim. Biraz gitarım hakkında bilgi vereyim o zaman..

Gitarım Jackson custom made Rosewood 22 perde ve EMG aktif manyetik setine sahip sapta single, ortada single, köprüde hum var. Schaller Floyd Rose Locking Tremolo sistemi mevcut.

Gitar tını itibariyle oldukça akustik ve sustaini fazla. (Teller oldukça düşük ve ideal seviyede) Dolayısıyla hangi efekt cihazını kullanırsam kullanayım. Çok falza eq ayarı çekmediğim sürece her zaman gitardaki o tok çıplak tel sesini hissediyorum. Sanki akustik havayı distortionlar bile gideremiyor gibi. Bense digital sesleri seviyorum. Yani distortion devreye girdiğinde artık çıplak tel sesinin karakteristik sesini duymak istemiyorum. (ki aslında bir çok gitaristte bu duyulsun istiyor yani doğal tel karakteristiği ile ton elde etmek istiyor.)

Gitarı çok yüksek hızlarda çalmayı sevdiğim için efektler, çığlıklar (Artifical harmonicler, dive bm. wah, vs..) digital seslere bayılıyorum. Doğal gitar tınılarını klasik blues rock tonlarını, steve ray v. vs klasik artist tonları ile hiç aram yok. Satriani ve Steve Vai in manyetiklerinin özelliklede Dimarzio Evolution un çok digital sesler ürettiği fikri birçok kişide olumsuzluk anlamına gelirken benim için bir ödül gibi.

Gitarım sorduğun üzere evet çok yüksek tiz seslere ve bas seslere sahip. Midler çok düşük. Eq ile bile ayarlamak çok zor. Dimarzioda midlerin yüksek olduğu tizlerin düşük olduğu internet araştırmalarımda bayağı kafamda netleşti. Atacağım sololarda midlerin yüksek olmasını istiyorum. Efekt cihazları üzerinden mid ayarları beni tatmin etmiyor...

İşte böyle sevgili Drb müsait olursan yardımlarını bekliyorum.

Valla acikcasi bu durumda benim cok soyleyecegim bir sey olmaz zira senin de dedigin gibi ben tam ters taraftayim bu konuda. Bence crunch ve drive hic bir zaman telin orjinal vibrasyonundan gelen tiniyi yok etmemeli. Hatta EMG manyetikleri iste tam bu konudan dolayi hic mi hic kendime yakin bulmuyorum.

Bu arada ton kontrolunden tonu kistigin zaman ust harmonikler yok olacagi icin telin o sevmedigin tinisindan kurtulacaksin bir olcude. Bu kesinlikle denenmesi gereken bir olay tabi eger denemediysen. Tabi gitarin tonu kisik oldugundan tizleri amfiden veya processordan iteklemek lazim gelecek.

Cok fazla cikis istemiyorsan sanirim su DiMarzio'nun ToneZone isimli manyetigine bir goz atmanda fayda var, senin istedigin seyleri harfiyen yapabilir.

Ama soyle bir husus daha var: Satriani denen adam (vai degil o farkli) burada lanse edildiginin aksine gayet dusuk cikisli manyetikler kullanir. Eger bakarsaniz Fret ve PAF satch manyetikleri aslinda biraz guclendirilmis PAF manyetikleri seklinde. Ve bu manyetikler de senin istediginin tersine telin tinisini kaybetmemekle unludurler (yani PAF manyetikleri). Bundan dolayi sanirim bu ton ve pedal/processor'den yapacagin ayarlamalarla satrianinin tonuna yaklasabileceksin. Bu durumda o adamin kullandigi manyetikler acisindan ya DiMarzio Fret takilacaksin ya da Duncan Pearly Gates.

Ama bu manyetiklerde midler cok boost degildir haberin olsun. PG'nin kiliginda ama midlerin daha bir iteklendigi bir ses istersen iste o zaman Custom Customlara bak.

Ama uyarmadi deme, bu manyetiklerin her biri (fret ve ona yakin olan Screamin Demon dahil olmak uzere) telin tinisini mumkun oldugu kadar kaybetmemek icin yapilmis manyetiklerdir.

B

Aslında Kıvılcım müzik Ankara da bana Tone Zone tavsiye etti. Ciddiye almamıştım. Sende tavsiye edince ilgimi çekti. Bir araştırayım hemen.

Bu arada aslında Satriani konusunda inanılmaz haklısın . Benim Satrianiyi örnek vermem yanıltabilir. Zira hakikaten adamın bazı parçalarında o kadar somut duyabiliyorsunki dediğin o tonu.

Ağız alışkanlığı işte bu adamların adı hep birlikte anılıyor ya..:) Oysa aradığım ton Steve Vai gibi daha digital desem daha iyi olur.

Sonuç olarak Köprüde Dimarzio Evolution Sapta Paf Pro veya ToneZone u gerçekten tavsiye ediyorsan köprüde Tone Zone sapta Paf Pro kombinasyonu nasıl sence Drb..?

Arkadaşlar ben 500-600$ civarı bütçemle yeni bir gitar almak istiyorum..Netten araştırdığım kadarıyla kendine yakın hissettiğim gerek kasa şekli gerekse pick up 3 tane model çıkardım...
1-İbanez RG350DX
2-LTD M100FM
3-Jackson PS4

Sizce bu aletlerden hangisi blues&distortion tonlarında daha iyi performans verir.ve ayrıca satabileceğim zaman en kolay hangisini en az zararla satarım yardımcı olursanız sevinirim...

ericjh demiş ki:
Aslında Kıvılcım müzik Ankara da bana Tone Zone tavsiye etti. Ciddiye almamıştım. Sende tavsiye edince ilgimi çekti. Bir araştırayım hemen.

Bu arada aslında Satriani konusunda inanılmaz haklısın . Benim Satrianiyi örnek vermem yanıltabilir. Zira hakikaten adamın bazı parçalarında o kadar somut duyabiliyorsunki dediğin o tonu.

Ağız alışkanlığı işte bu adamların adı hep birlikte anılıyor ya..:) Oysa aradığım ton Steve Vai gibi daha digital desem daha iyi olur.

Sonuç olarak Köprüde Dimarzio Evolution Sapta Paf Pro veya ToneZone u gerçekten tavsiye ediyorsan köprüde Tone Zone sapta Paf Pro kombinasyonu nasıl sence Drb..?

Tek problem PAF PROnun midlerinin epey ileri itilmis olmasina ragmen biraz daha acik net ve saydam oldugundan yine o tini meselesi var. Bana gore gayet iyi bir manyetiktir kendisi (en iyisi degil ama), ve bu sanirim sana gore kotu demek oluyor. ;) Bu arada sanirim en cok sevecegin manyetik (ama T.C.'de bulmak cok zor, bir kac tane benim gibi delide vardir) Rio GRande Texas ismindeki manyetik. Cidden cok tok, ve koyu bir sesi var. Ust harmoniklerde cok dominant olmadigindan bagirmasina ragmen tel vibrasyonu konusunda cok cok acik ve saydam bir manyetik degildir kendisi. Bulabilirsen bak derim.

Sapta su anda zaten single vardi degil mi> Eger oyleyse neden single coil ebadindaki hblara bakmiyorsun ki? Onlarin problemi (senin durumunda avantaji) da dar ama epey guclu manyetik alandan dolayi biraz daha duz ve tel tinisindan yoksun bir ses vermeleri. Ama bu senin icin iyi sanirim. JBjr sap versiyonu ile Tone zonenun iyi calismasi lazim, her ne kadar ikisini yan yana hic kullanmamis olsam da (ayri ayri kullandim bir sureligine ama tabi tam kestiremiyorum simdi, problem olacagini zannetmem, sadece kirmizi ve siyah yer degistirecek lehimleme sirasinda, renk kodu farklari var duncan ve dimarzio arasinda).

B

Nothern_Rock demiş ki:

Laylaylom un sitesinde S.Duncan manyetik takılıymış gibi görünüyor,Jackson un sitesindede EMG hz talıymış gibi görünüyor bu ne iş?

Bir de kalitesi nasıldır bunların?Üretim yeri neresidir hangi müzik türlerine iyi gider yardımcı olurmusunuz?

Şimdi şöyle ki:

DK: Dinky'den gelir
MG: de EMG'den gelir.

=> DKMG demek üstünde emg olan jackson dinky modelidir. Belki o DK dediğin yeri doğru duymuştur da "em ci" dediğin yeri tam duymamış olabilir. Çünkü geri kalan dk'larda duncan var.

Ben şahsen rahatlıkla öneririm Dinky seirisini.

rL demiş ki:
Abi ben de benim gitara bir hambucker alacağım da ne önerirsiniz. Dimarzio veya Duncan öneriyorlar. Ben bir de size sorayım dedim. Bana sert bir ton ve güzel solo tonları veren birşey lazım. Parası önemli değil. Ne öneririsiniz?

Ben de tb4 önereceğim fakat gitarın ağacı basswood ise ve köprü de floyd rose ise istenmeyen sonuçlar doğabilir, aşırı cırtlak olması gibi.Onun dışında maunda zaten tb4'ü tek geçerim.Bu nasıl bir manyetiktir ki harika clean tonu vardır, jazzcılar kullanır; güçlü distortion tonu vardır, metalciler kullanır.JB böyle bir manyetiktir.Bence gelmiş geçmiş en iyi manyetiktir.

Jeff_Loomis demiş ki:
Nothern_Rock demiş ki:

Şimdi şöyle ki:

DK: Dinky'den gelir
MG: de EMG'den gelir.

=> DKMG demek üstünde emg olan jackson dinky modelidir. Belki o DK dediğin yeri doğru duymuştur da "em ci" dediğin yeri tam duymamış olabilir. Çünkü geri kalan dk'larda duncan var.

Ben şahsen rahatlıkla öneririm Dinky seirisini.

Haklısın ama şu örneklemeler ortada bir yanlışlık olduğunu gösterecektir: http://www.laylaylom.com.tr/jackson.html/yenimodeller/DKMG.htm linkte laylaylom giatarın özellikleri için S.Duncan manyetik var demiş ama resimde EMG var,bunun haricindede http://www.jacksonguitars.com/gear/gear.php?partno=DKMG_Dinky şu linkteki Jackson sitesindede EMG diye gösteriliyor gerçekten anlamadım?

15W-Marshall-satiyorum demiş ki:
rL demiş ki:
Abi ben de benim gitara bir hambucker alacağım da ne önerirsiniz. Dimarzio veya Duncan öneriyorlar. Ben bir de size sorayım dedim. Bana sert bir ton ve güzel solo tonları veren birşey lazım. Parası önemli değil. Ne öneririsiniz?

Ben de tb4 önereceğim fakat gitarın ağacı basswood ise ve köprü de floyd rose ise istenmeyen sonuçlar doğabilir, aşırı cırtlak olması gibi.Onun dışında maunda zaten tb4'ü tek geçerim.Bu nasıl bir manyetiktir ki harika clean tonu vardır, jazzcılar kullanır; güçlü distortion tonu vardır, metalciler kullanır.JB böyle bir manyetiktir.Bence gelmiş geçmiş en iyi manyetiktir.
Benim köprü Floyd Rose fakat ağaç basswood değil. Napiyim? Bir de yardımcı olan herkese teşekkürler.

Nothern_Rock demiş ki:
cash demiş ki:
Yanlış yazmış salaklar ehehe :D bütün usa renkler yazdığınada inanma ellerinde ne varsa o...

Ne yani EMG manyetikmi var üzerinde?? Aksi takdirde koydukları resim yanlış çünkü resimdede EMG görünüyor.

Birde bütün usa renkler filan demiş bu gitar amerikan malımı?

Anlamadığın olay yanda yazan bilgiler yanlış , yoksa gitar dkmg...
yandaki bilgiler amerikan ürünü olan bir gitarın yanlışlıkla yazmışlr ondan sonrada değişmemişler
bide sitemizi hergün yeniliyoruz yazmışlar :D

cash demiş ki:
Nothern_Rock demiş ki:
cash demiş ki:
Yanlış yazmış salaklar ehehe :D bütün usa renkler yazdığınada inanma ellerinde ne varsa o...

Ne yani EMG manyetikmi var üzerinde?? Aksi takdirde koydukları resim yanlış çünkü resimdede EMG görünüyor.

Birde bütün usa renkler filan demiş bu gitar amerikan malımı?

Anlamadığın olay yanda yazan bilgiler yanlış , yoksa gitar dkmg...
yandaki bilgiler amerikan ürünü olan bir gitarın yanlışlıkla yazmışlr ondan sonrada değişmemişler
bide sitemizi hergün yeniliyoruz yazmışlar :D

Sahtekar bunlar yaw :D

Bu gitarın kalitesi nedir? USA yapımmı?

Hayır japan yapım istediğin rengi seçmek gibide bir olay yok adam elinde ne varsa onu satıyor , istersen getirtirsin istediğin rengi fakat 100$ daha bayacaksın...
zaten getirtirmene fırsat tanımazlar elindekileri satmak için yapmadıkları cambazlıklar kalmıyor...

cash demiş ki:
Hayır japan yapım istediğin rengi seçmek gibide bir olay yok adam elinde ne varsa onu satıyor , istersen getirtirsin istediğin rengi fakat 100$ daha bayacaksın...
zaten getirtirmene fırsat tanımazlar elindekileri satmak için yapmadıkları cambazlıklar kalmıyor...

Anladım.

Kalitesi nasıldır? Uzun süre verim alabileceğim bir aletmi?

ya banada bir öneri bende jackson düşünüyorum nothern_rock arkadaşımız gibi. seçin bir tanesini. öyle kelly, rr falan istemiyorum alışamadım bir şekillerine... işte seçenekler:: sl1 , dkmg, dk1, slsmg. ne dersiniz. bi de bu sl1 ile sl1t arasındaki fark nedir acaba..

Güzel gitar dkmg heavy metal için çok iyi bir seçim olabilir fakat yanısıra amerikan müziğiylede ilgilenirim blues , jazz , country yaparım dersen belki yetersiz kalabilir ama seçim tabiiki yine senin zakk wylde oldukça sert olan tonu ile country yapıyor mesela ama kendi yaklaşımını uyguluyor ve yakışıyor çünkü kendi sesini yakalamış...
dk serisi çok kalitelidir fiyatı ve randımanı eşit orantılı çok tercih edilen ürünler...
lic-x paran varsa soloist yoksa dk serisinden bir seçim ile arayışını sona erdirebilirsin...
sl1 oldukça iyi bir gitardır ama ''t'' olayının farkını bilmiyorum...

Geri