Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

SLiPKnOTh kilidi kapatıyor musun telleri taktıktan sonra? Tel değiştirdiğinde ,teller tam oturduktan sora kiliti kapatırsan akort bozulmaz :? Tremoloya çok abanırsan teli kopartırsın anca ,akortun bozulacağını sanmıyorum.Çok abanma ama 8)

JediMaster-Revan demiş ki:
Kusura bakma ama çevremde metallica hayranı olduğundan emg set taktıran/taktırmak isteyen o kadar kişi var ki.Bunların çoğunun da gitarla geçmişi 1-2 yıl civarında.İstisnalar kaideyi bozmaz tabi.Ama ben kendi görüşümü söyledim, senin fikrin başkaysa bağlamaz seni sonuçta.

önceden belirteyim, niyetim konuyu uzatmak değil, sadece olaya biraz dar açıdan baktığını düşünüyorum. bu mantıkla SD JB/Jazz kullananları megadeth özentisi, ibanez'in belli modellerini sevenleri de vai veya satriani özentisi vs vs gibi sınıflandırmak mümkün. belli yaşlardaki insanlar için kendilerine örnek olarak birini seçmeleri ve onun gibi olmak istemeleri normal, o yaşlar geçince nasılsa kendileri neyse o olacaklar. dolayısıyla asıl istisna o bahsettiğin insanlar. hatta onlara benden bir tavsiye:

kirk hammet'in bir röportajından:

"I played a 1959 Les Paul loaded with stock PAF pickups that complemented the tone of James' EMGs really well. I also used my '59 blonde Tele toploader, which is all over the album; a Foam green '63 Strat and a Tom Anderson, which I haven't use since AND JUSTICE FOR ALL." Guitar World, August 2003

çevrendekilere duyur da boşuna metallica için EMG peşinde koşmasınlar artık :) bi de 5-10 sene daha metallica dağılmaz da eline gibson les paulden fenderden başka birşey almazsa (ki gidişat da o yönde) bu kez bu markalar mı özenti ekipmanları olacak?

JediMaster-Revan demiş ki:
Diğer konudaysa isterse BB King kullansın, bence aklı başında bir blues gitaristi asla emg falan kullanmaz.BB King kullanırsa onun aklı yok derim.Hoş kullanmaz ya :)

dediğim gibi biraz fazla katı bakıyorsun konuya. benim cevabımda adı geçen EMG 60a'yı da denediğini söylediğin modellerin içinde göremedim, o yüzden de bu yorumuna bir şey demeye hacet yok.

başta da dediğim gibi, amacım fikrini değiştirmek veya kendi fikrimin haklılığını ispatlamak falan değil. ben kullanıyorum memnunum, sen denemişsin memnun kalmamışsın, dolayısıyla kullanmıyorsun. diyecek hiç birşey yok. tek takıldığım nokta var, o da neden hoşlanmadığını kişileri içine katmadan mantıklı bir şekilde açıkla ki olay kim EMG seviyor kim sevmiyor tarzı bir ankete dönüşmesin, okuyana birşeyler katsın, bizim de şu klavyede tuşlara vururken harcadığımız ATP'ler boşa gitmesin. :)

Konu kapanmış aslında ama bende EMG kullanıyorum ve kendi görüşlerimi söylemeyi bende isterim.

Bir gitarımda 81/81 diğerinde de Hz set kullanıyorum. Peşin olarak söyleyeyim 81/81 setin clean tonlarının çokta clean olmadığı doğru. Ama ben böyle severim ve eğer parlak clean tonların olduğu bir şarkı çalacaksamda diğer gitarı alırım mevzu benim için sorun değil, çeşitlilik olur böylece.

Emgler ağacın tonal karakterini yansıtmaz diyorsunuz. Belki doğrudur başka gitarda denemedim, ama çıkan ses iyi ise söz söylemeye gerek varmı ki?

Emg81 distortionda benim için bir numaradır, nedeni ise, tellere vurduğumda oluşan titreşimin sese dönüştüğünde dalgalandığını hissedebiliyorum ve karakter dediğiniz şey bu olsa gerek. O zaman Emg81 inde bir karakteri var.

Emg Hz neck pozisyonunda sololar için çok yumuşak sesler verebiliyor, drive biraz arttırılınca sesler yağ gibi ve net duyuluyor benim denediğim kadarıyla. Bridge pozisyonunda özellikle bol legatolu, taplı sololar için çok güzel bir manyetik ama ama 5'li akorlarda biraz güçsüz(belkide Emg81den sonra bana güçsüz gibi geliyor olabilir)

EmgHz manyetikler clean tonda belki bir Fender Strat gibi değil ama yine de onlar kadar parlak ve gerektiğinde yine onlar kadar yumuşak olabiliyor. Flexi birşey yani.

Ben güzel ses çıkartan bütün manyetikleri seviyorum, ayrım yapmam ama bunlarada alıştım kopamam herhalde, her markanın her ürünü iyi olmayacağı gibi her markanın bütün ürünleri de kötü olacak diye bir kural yok. Fanatiklik etmeninde bir lüzumu yok bence.

Seymour Duncan Invader, Jb Junior, Tb4 manyetiklerde kullandım onlarda çok güzellerdi.Dimarzio hiç kullanmadım hiç youm yapamayacağım o yüzden.

Ama hepsinin de ortak bir yönü vardı müzik yapmamı sağladılar. Bana A ile B arasındaki tek farkın birinin A, diğerinin ise B olduğu fakat ikisinede muhtaç olduğumu, onlar olmadan cümle kuramayacağımı öğrettiler.

Bu arada çok ATP harcadım vallahi, umarım boşa gitmez. :)

Jeff_Loomis sanırım sözlerimizi doğru seçersek ne kimseyi kırarız ne de gerginlik yaratırız.

Ben de wannabe dediğim için üzgünüm ama bir anlık sinirle söylenmiş birşey.Yine de ben Ibanez'e hayran olma sebebimin Joe Satriani olduğunu asla inkar etmem.

Jeff_Loomis demiş ki:
Blues01 yanlış anladın beni, kendimi doğru ifade edemediğim için özür dilerim.

"Duyduklarınızı kafanızdan silin." Demek istedim orda ben. Hatta yalan söylediğini ima etmek aklımın ucundan geçmedi. Yazını okuyunca çok üzüldüm. Ben kimseye direk bir yazı yazmadım. Sadece önyargısı olan arkadaşların bakış açılarını biraz daha genişletmek için yazdım. Özellikle insanları bir manyetik aldığı için wannabe olarak nitelendiren arkadaşları. Gitar çalıyoruz o zaman hepimiz Hendrix wannabe'siyiz.

Lütfen..., ortamı germek istememiştim, gereksiz yere yarattığım gerginlikten dolayı da özür diliyorum...

Yok özür dileyecek bir olay yok.

Sadece kullandığın cünle elastiki bir cümleydi heryere çekmeye müsait bir cümleydi.

Ben anlatılanlara doğru olsun yanlış olsun fark etmez saygı gösterir ve dinlerim ki 11 yıldır sadece elektrogitar çalıyorum,o anlatılanın doğruluğunu deneyerek tecrübe ederek öğrenirim.

EMG lerin Türkiyede çok meşhur olduğu sıralarda (halada bu etki geçmedi hala çok sevilerek kullanılıyor) çok övülmüştü.Alan arkadaşlardan aldım gitarlarını elimdeki bütün ekipmanlarla denedim ve kendi müzikal anlayışıma uymayan özellikler sergiledi.Tabi bana uymayan başka bir tarza uyar o ayrı.

Benim anlatmak istediğim buydu.Eğer sinirlenipte kalp kırdıysam ben özürdilerim!

NOT: Bu tartışmadan yararlanıp yalakalık yapmaya çalışan ^. şahıslarıda kınıyorum!

Deahy demiş ki:
Deahy demiş ki:
Squier im var telleri değiştiricem. Değiştirdiğimde köprü ve sap ayarı bozulacak sanırsam. Bunu nerde kaça yaptırabilirim istanbulda? Herhangi bir müzik aleti satan yerde yaparlarmı?

Fazla basit birşey sordum galiba arada kaynadı.

Yok hayır tel değiştirmeyle onlar bozulmaz.Zaten squierde standard tremolo var birşey olmaz yani.

Eski tellerin ile aynı kalınlıkta tel kullanırsan (tercihen aynı marka), ne entonasyon ne de sap ayarı bozulur.... O durum sadece farklı bir tel kalınlığına geçerken söz konusudur...

01 demiş ki:
Ben anlatılanlara doğru olsun yanlış olsun fark etmez saygı gösterir ve dinlerim ki 11 yıldır sadece elektrogitar çalıyorum,o anlatılanın doğruluğunu deneyerek tecrübe ederek öğrenirim.

şu konu uzamasın diyorum ama dayanamadım yine. 01 kardeş, kusura bakma ama sen bu forumun 44. sayfasında şu mesajı atan adam değil misin?

BLUES01 demiş ki:
merhabalar gıtara yenı baslayanlardanım.çalıyorum çok şukur öğrendim...
fakat pedal nedir ne ise yarar zoom nedır ne işe yarar nasıl kullanılır gıtarın kolu ne işe yarar bunların hiç birini bilmiorun vede ogrenemıyorum yardımcı olursanız sevinirim

herhalde 1 yıl yazacağına elin sürçtü 11 yazdın, olur böyle şeyler.

01 demiş ki:
Bu tartışmadan yararlanıp yalakalık yapmaya çalışan ^. şahıslarıda kınıyorum!

her şey tamam ama bi de şu "şahıslar" kimlermiş isim belirterek yazsan da milleti töhmet altında bırakmasan.

Reeve demiş ki:
canawar demiş ki:
1 allahın kulu bana yardımcı olsun!!!
Japo ibanez rg 270 gitarım var ve üzerine 2 tane humbucker alacam...
Bunlardan birisi dimarzio Steve's Special olacak büyük ihtimalle...
Diğer manyetiği seymour duncan almayı düşünüyorum...
Hangi model veya bu manyetiğin yanına hangi manyetiği önerirsiniz...
YARDIM!!!

ne tarz yapacaksın :arrow: :?:

alternatif rock...
ya kendi istediğim prograssive ama yani...
sonuç olarak d.t. çaldıım grupta var ona göre bi manyetk istiyom...
Dimarzio Steve's special ın yanına bi tane de neckmanyetii lazım...
S.O.S.

Sen Emg tak bak o kadar sayfadır tartışıyor adamlar ;) Neck'e paf pro tak, Bridge'e de S.D. tb4 yada invader olabilir. Ama yalnızca tavsiye bende evvelden rg170 sahibiyken bunları takmayı planlıyordum.Ama sattım.(rg170-270 arasındaki tek far floyd rose)

secks demiş ki:
01 demiş ki:

şu konu uzamasın diyorum ama dayanamadım yine. 01 kardeş, kusura bakma ama sen bu forumun 44. sayfasında şu mesajı atan adam değil misin?

BLUES01 demiş ki:
merhabalar gıtara yenı baslayanlardanım.çalıyorum çok şukur öğrendim...
fakat pedal nedir ne ise yarar zoom nedır ne işe yarar nasıl kullanılır gıtarın kolu ne işe yarar bunların hiç birini bilmiorun vede ogrenemıyorum yardımcı olursanız sevinirim

herhalde 1 yıl yazacağına elin sürçtü 11 yazdın, olur böyle şeyler.

01 demiş ki:
Bu tartışmadan yararlanıp yalakalık yapmaya çalışan ^. şahıslarıda kınıyorum!

her şey tamam ama bi de şu "şahıslar" kimlermiş isim belirterek yazsan da milleti töhmet altında bırakmasan.

Sen insanlarla uğraşmayı bırak kendi dalgana bak ahbap....

Ben bu sitenin varlığından bile habersizdim,kardeşim üye olmuş.Kardeşim bilgisayar kullanımından çeşitli sebeplerle men edildiği için ben kullanıyordum o rumuzu.

Bunu Moderatörlerde biliyordu diğer arkadaşlarda.

Ddeiğim gibi kendi dalgana bak...

01 demişki :

NOT: Bu tartışmadan yararlanıp yalakalık yapmaya çalışan ^. şahıslarıda kınıyorum!

01 yazını okuyunca herkes gibi benide şüpheye düşürdün. Zira bu tartışma içine direkt girmeyen ara sıra birkaç esprili cümle kullanan bendim. Ben mi üzerime alınmalıyım söylediğini? Eğer öyleyse gerçekten çok üzüldüm. Yazık...

Tamam beyler yazdığım o söz için özür diliyorum kapansın artık o konu!

O mesajı alması gereken kişilerdeğilde farklı kişiler alınıyor, buda hoş değil neyse...

Tekrardan özür diliyorum...

Ok 01,

Aslında şaşırma niye üstümüze alındığımıza. Zira sonradan düşündümde kalabalık bir metro istasyonundasın ve birden o kalabalıkta aptaaaal diye bağırıyorsun. Herkes dönüp sana bakıyor. Herkes düşünüyor yahu banamı dedi acep? İyi de niye desinki ben naaptımm. İy de ya bana dediyse. Seninkide aynen öyle olmuş :D

Kendi adıma sevindim. Zira yazılarını okuyor ve sahsını takdir ediyordum. Yaklaşımların tavırların ilgimi çekiyordu. Şimdi zaten özür de dilediğin için yine takdir ettim seni. Umarım başka üzerine alınan olmazda kapanır bu mevzuda...

Selamlar...

Kaish demiş ki:
ibanez js 100 bridge ye tb4 taksam veya jackson rr3 alıp tb4 takmayı düşünüyorum nasıl sonuç elde ederim?

kusura bakmayın sorum kaynadı gene bide bir sorum olacaktı neden müzisyenler genelde floyd rosesiz gitarlar kullanıyor? sustainimi aazaltıyor? - si nelerdir?

çünkü a)sustaini azaltır b)bend yapmayı zorlaştırır c)tel değiştirmek sabit köprüye göre çok daha zor ve yavaştır d)alışmamış insan için çalmayı güçleştirir

secks demiş ki:
çünkü a)sustaini azaltır b)bend yapmayı zorlaştırır c)tel değiştirmek sabit köprüye göre çok daha zor ve yavaştır d)alışmamış insan için çalmayı güçleştirir

O çaldığın tarza göre değişir.Eğer gerçekten bu kadar kötü özellikleri olsaydı büyük markalar sadece sabit köprülü gitar üretirlerdi.Mesela ben de sabit köprüde rahat edemiyorum,palm mute lar zor geliyo alıştıktan sonra floyd rose'a.

Geri