Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

DrB demiş ki:
Stormcrow,

EVH'in o meshur charvel'i northern hard-ash'ten yani bizim bildigimiz sevdigimiz disbudak agacindan. Basswood falan degil. Ustune elindeki bir gercek PAF'i duncan'a modifiye ettirmis simdi duncan onu custom shoptan ($160'a) EVH manyetigi diye satiyor tam adi evenly voiced harmonics :LOL: ya da '78. Bir ara duncanla kavga ediyor ve 80lerin basinda ona soylemedigini birakmiyor. Ama sonra fair warning gibi ayni gitara ki adi "frankenstrat" duncanla barisip beraberce gelistirdigi Custom custom manyetigini takiyor. Sonra musicmane gecince "furniture" islerine giriyor (dalgasi tabi bu) cunku maple cap maun kasa ilk EB EVHler. Ama peavey'le beraber basswood ve dimarzio zamanlari basliyor onun icin.

Neyse ney, simdi EVH detaylari sayfalarca giden cok derin tartismalara yol acar. Cok kavga gordum, adam delayi amfiden once mi yoksa amfi ile kolon arasina mi takiyor diye! :LOL: Gerek yok o cins tartismalara. Ama basswood konusu iste tam olarak dogru degil. ;)

B
haklısın zaten basswood dememiş te ben şimdi charvel 3000 dolara aynı gitarı basswood olarak sattığından herhalde basswood diye düşündüm :)

Önerin için teşekkürler Dr.B, keşke dediğin gibi yapabilsem, gitarla aramda daha sıkı bir bağ oluşurdu ama şuanki bilgi birikimim onu yapabilecek seviyede değil.Tüm arkadaşlara yorumları için teşekkür ediyorum

-Çoğu kişi ''ibanezi alıp manyetiğini değiştereceksin tamamdır'' diyor.O zaman ne anladık.Ağacını mı alıyoruz bu ibanezlerin.

-Yeni başlayanların sorularına, ''ne yapmak istediğne bağlı'' cevaplarına kıl oluyorum.Rock çıda heavy metal cide (distortion temelli) bazen aynı gitarı kullanıyor.Burada ikisi de aynı şeyi yapmaya çalışmıyor herhalde.Yani ''ne yapmak istiyorsun'' sorusunu ki ben ''hangi tarz'' olarak algılıyorum' yanlışsam uyarın.Tarz konusunda diğer ekipmanlar bence daha önemli.Bunları sorup tartışalım.Kaliteli mi istiyorsun adi mi konusu başka tabii.

-Raslantı sonucu gezdiğm bi sitede hangi tarza ne marka gitar gider diye yazmışlar böyle dangalaklığa pes dedim.

Bazı gitar markalarının bazı tonları yakaladığını ve bazı markaların sert tonlar için değil daha hafif müzikler için ses verdiğini biliyoruz. Bunlar genellikle single veya humbucker manyetiklerin, ağacın sertliğinin ve gitarın şeklinin ürünü. Bunları bildikten sonra firmaları daha iyi tanımış olup buna göre fikir beyan edebiliyoruz.

Temelde gitar ile başlayan sound, özelikle bana göre manyetiklerin özelliğiyle kesinleşiyor. Bundan sonra ekipmanın diğer üyeleri olan prosesör ve amfi de gitar kadar önemli oluyor.

Sonuçta her nekadar akipmanın tamamı göz önüne alınarak düşünülse de, tarz dendiğinde hemen her amfi veya belli kalitedeki prosesörden gelecek ses olarak belli bir marka gitarın belli birkaç modelini ilk etapta söyleyebiliyoruz. Olay bu.

merhaba,kıvılcım muzikte şu anda mevcut olan "mirror top ibanez RG450LTD " hakkindaki fikirlerinizi alabilirmiyim ? uzun vadede bir ibanez dusunmekteyim sert ve dolgun disrtortion tonu ama aynı zamandada guzel clean ton arıyorum..Metal ve turevleriyle ugrasıyorum..tesekkurler.

Fernandes strat tipli 3 single manyetikli bir gitarım var. Gitarımı bir arkadaşımdan aldım. Yalnız gitarın manyetikleri paslanmış ve plastik kısmı sararmış.Acayip şekil takıntısı olan bir adam olduğumdan benim bunları en kısa zamanda değiştirmem lazım.
Sizlerden ricam klasik fender tonları verecek hangi manyetikleri önerirsiniz.

manyetik- pickguard - les paul vs..

selam arkadaşlar dün itibariyle bir adet epiphone les paul standard edindim. gayet mutluyum memnunum vs.. geçiyorum bu kısmı:)
alet siyah üzeri beyaz(pickguard ve manyetiklerin yanları)
beyaz renginin hiç yakışmadığını düşündüğümden bu kısımları tamamen değiştirmeye karar verdim. lakin bulabilir miyim acaba bu kısımları herhangi bir yerde? nerde?

bir de manyetikleri değiştirmeye karar verdim. neck için dimarzio paf pro, bridge için dimarzio superdistortion düşündüm. rock- metal çalıyorum genelde. ama clean ton oldukça önemli benim için. sizce nasıldır bu manyetikler?.

teşekkürler herkese.

kenny demiş ki:
merhaba,kıvılcım muzikte şu anda mevcut olan "mirror top ibanez RG450LTD " hakkindaki fikirlerinizi alabilirmiyim ? uzun vadede bir ibanez dusunmekteyim sert ve dolgun disrtortion tonu ama aynı zamandada guzel clean ton arıyorum..Metal ve turevleriyle ugrasıyorum..tesekkurler.

Rg450 ltd yi bende bir aralar düşünmüştüm güzel bir şeye benziyor .Fakat senin istediğin o "dolgun" tonu vermez.Hiçbir ibanez in de verebileceğini sanımıyorum..

Dolgun ve güçlü saund u ancak Gibson lardan alabilirsin ;)

Bende hastayım o saund a ama Gibson lar ın parasıda adamı hasta ediiyor!!

01 demiş ki:
kenny demiş ki:

Rg450 ltd yi bende bir aralar düşünmüştüm güzel bir şeye benziyor .Fakat senin istediğin o "dolgun" tonu vermez.Hiçbir ibanez in de verebileceğini sanımıyorum..

söylediklerine katılıyorum, ama belki ibanez s serisinden o tonlara yakın tonlar alabilir, maun ne de olsa, fakat sen daha iyi bilirsin, yanılmıyorsam sende vardı, hatta modifiyeli
bir de bence rg450, metal ve türevleri için fena olmaz, manyetikleri değişirse, olumsuz sonuçlar çıkacağını pek sanmam

rg ve s serisinin solo performansları nasıldır sizce ? agır ve sert rifler kaldırabildigi kadar sololarında altından kalkabilirmi ? gerci manyetige de bakan bir faktör ama yinede yardımcı olursanız sevinirim..
S serisinden S1625 begenmiştim ama uretimden kalkmış malesef..1000-1200 dolar civarı hangi s alınır ?

elektro gitara baslamak istiyorum...eger becerebilirsem metal calmayı düşünüyorum ama gitarlar ve fiyatları hakkında pek bilgim yok :( beni şöyle 3-4 yıl idare edicek ve cok pahalıya gelmicek bişi istiyorum,belki cok abartıyorum ama ögrenciyim yapabilicegim bişi yok...2. el de olur, ne dersiniz?bi fikir verebilir misiniz rica etsem?

Amrakh demiş ki:
01 demiş ki:
kenny demiş ki:

söylediklerine katılıyorum, ama belki ibanez s serisinden o tonlara yakın tonlar alabilir, maun ne de olsa, fakat sen daha iyi bilirsin, yanılmıyorsam sende vardı, hatta modifiyeli
bir de bence rg450, metal ve türevleri için fena olmaz, manyetikleri değişirse, olumsuz sonuçlar çıkacağını pek sanmam

Ben kötü bir gitar demedim,kötü sonuçlarda verir demedim :)

Gayet güzel bir gitar,fakat arkadaş dolgun ton olayından bahsetmiş..

Dolgun ve içli tonları o gitarlardan almak zor baya zor :)
İnanmayan buyursun denesin...

Kaç senedir ibanez kullanırım,s470 bir yana jem 555 var bende bu gitardan bile o dolgun içli tonları alamıyorum buyur gerisini sen hesap et ;)

Geri