Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

01 demiş ki:
SoBeR demiş ki:
Herkese selamlar...
Ben de bu forumda yeni sayılırım(Foruma girip dolaşıyordum ama yeni kayıt oldum)
Ben ilk defa elektrogitar alacağım.En fazla 400 milyon verebilirim.Bana hangi modeli önerirsiniz.Seçeneklere baktığımda cort ve washburn var.Bunlardan hangisi iyi?
Washburn x20,cort x2 ya da x6 hangisini önerirsiniz?Ya da bu fiyata daha iyi bir gitar bulabilir myim?

Sıfır alacaksan x20 iyi...

Ama bence ,eğer istanbuldaysan ikinci ellere bak,o zaman bulabilirsin ve daha iyi olur...
Çorlu'da oturuyorum ama gitarı istanbul'dan alacağım..Ama elektrogitara daha yeni başlayacağım için ikinci elde bir yamuk olabilir diye korkuyorum.En fazla 400 milyon 2. el hangi marka ve model önerirsiniz?

SoBeR demiş ki:
01 demiş ki:
SoBeR demiş ki:
Herkese selamlar...
Ben de bu forumda yeni sayılırım(Foruma girip dolaşıyordum ama yeni kayıt oldum)
Ben ilk defa elektrogitar alacağım.En fazla 400 milyon verebilirim.Bana hangi modeli önerirsiniz.Seçeneklere baktığımda cort ve washburn var.Bunlardan hangisi iyi?
Washburn x20,cort x2 ya da x6 hangisini önerirsiniz?Ya da bu fiyata daha iyi bir gitar bulabilir myim?

Sıfır alacaksan x20 iyi...

Ama bence ,eğer istanbuldaysan ikinci ellere bak,o zaman bulabilirsin ve daha iyi olur...
Çorlu'da oturuyorum ama gitarı istanbul'dan alacağım..Ama elektrogitara daha yeni başlayacağım için ikinci elde bir yamuk olabilir diye korkuyorum.En fazla 400 milyon 2. el hangi marka ve model önerirsiniz?

Yeni başlayacaksan anlayan birini yanına al git,senin için önemli olan şu anda sapının rahatlığı bu sebeple markada bence çok önemli değil...

Eline alırsın gitarı,sapı rahat geliyorsa marka hiç önemli değil ,yeni başlayacak biri olarak gitara çok para vermemeni tavsiye ederim,400 milyon a iyi bir öğrenci gitarı alabilirsin :)

01 yardımların için çok sağol.İstanbul'da tüneldeki(özellikle laylaylomun) çok kazıkçı olduğunu okudum forumdan.İnşallah öğrenciye kazık atmazlar :)
Bir de amfi olarak ne önerirsin?İşimi görecek ucuz birşey...

SoBeR demiş ki:
01 yardımların için çok sağol.İstanbul'da tüneldeki(özellikle laylaylomun) çok kazıkçı olduğunu okudum forumdan.İnşallah öğrenciye kazık atmazlar :)
Bir de amfi olarak ne önerirsin?İşimi görecek ucuz birşey...

10-15 watt lık bir şey işini görecektir onun içinde markacı olmamanı öneririm boşu boşuna paran gitmiş olur...

Herhangi bir markanın her hangi bir modelinin 10-15 watt lık bir amfisi işini görür...

Şimdiden kolay gelsin...

01 zaman ayırıp yardımcı olduğun için tekrardan teşekkür ederim.İnşallah gitar 1 ay içinde elimde olacak...Olursa washburn x20 ve herhangi bir amfi işimi görür diyorsun.
Bol müzikli günler :)

01 son birşey daha soracağım(biraz fazla soru sordum ama :) )Metal çalacağım için şöyle sert tonları olsun istiyorum.Washburn x20 benim isteğimi karşılar mı?

SoBeR demiş ki:
01 son birşey daha soracağım(biraz fazla soru sordum ama :) )Metal çalacağım için şöyle sert tonları olsun istiyorum.Washburn x20 benim isteğimi karşılar mı?

BEn şahsen yeni öğrenen birine fazla Gainli tonlar önermem,bence sen işi tam öğren ondan sonra metale geç..

Gitardan alacağın tonun şu an için pek bir önemi yok...

Bence ton önemli ve zevkin sert ise sert gitar bakman doğal ayrıca marka da önemli. Direkt metalden de başlayabilirsin bence.(Tam tersi oldu söylediklerinin 01 ama kusura bakma.)

Ben de cort ları tavsiye ediyorum. o fiyata sert ses veren x2,x6 bulabilirsin. temiz ikinci el de bulabilirsin daha ucuza.

graffit demiş ki:
Arkadaşlar laylaylomdan usa jackson alan varmı acaba aranızda? şunun için soruyorum 45 günlük bekleme süresi varmış tam 45 günde geliyormu yoksa gecikiyormu çünkü bizim bi arkadaşta almıştı 4-5 ay bekledi yanılmıyorsam bu durum sadece arkadaşın şansızlığımı yoksa hep bölemi oluyor onu merak ediyorum çünkü verdikleri fiyat gayet uygun

Bizim Jeff_Loomis zamanında bir adet Kv-2 almaya yeltenmişti 1800 dolar gibi bir fiyat üzerinden anlaşmışlardır yanlış hatırlamıyorsam, aylar yıllar geçti gitar gelmedi... Sora iptal oldu :D

Arkadaşlar bi sorum olacak;
İbanez RG Prestige serisi ibanezin diğer gitarları arasında nasıl bir yere sahip? Ve prestige olunca ne oluyor?

DaveMustaine_64 demiş ki:
graffit demiş ki:
Arkadaşlar laylaylomdan usa jackson alan varmı acaba aranızda? şunun için soruyorum 45 günlük bekleme süresi varmış tam 45 günde geliyormu yoksa gecikiyormu çünkü bizim bi arkadaşta almıştı 4-5 ay bekledi yanılmıyorsam bu durum sadece arkadaşın şansızlığımı yoksa hep bölemi oluyor onu merak ediyorum çünkü verdikleri fiyat gayet uygun

Bizim Jeff_Loomis zamanında bir adet Kv-2 almaya yeltenmişti 1800 dolar gibi bir fiyat üzerinden anlaşmışlardır yanlış hatırlamıyorsam, aylar yıllar geçti gitar gelmedi... Sora iptal oldu :D

Benim bi arkadaşınkide 5 ayda gelmişti sözde 45 günde gelicekti ama verdikleri fiyat uygun amerika fiyatıyla nerdeyse aynı napsam şaşırdım valla ben öle parasını verip 5 ay bekleyemem kafayı yerim valla :)

cavo demiş ki:
DrB nickli arkadaşımıza özelden asağıdakileri yazdım.bana cevap olarak buraya yazmamı söyledi.bence haklı.herkesin görmesi daha iyi olacak.aynen yazıyorum....

merhaba.öncelikle forumda girdiğin bircok entry i okudum.cok geniş bir bilgiye sahipsin.sana bu yüzden saygı duyuyorum.sana daha öce sorduğum soruyu tekrar sorucam bilginden bir şüphem yok ama emin olmak istiyorum.sonucta bu parayı cok uzun sürede biriktirebildim.ve en yararlı sekilde kullanmak istiyorum.
forumda cok geniş ton alabileceğim fiyatıda cok yüksek olmayan bir gitar manyetik kombinasyonu sormustum.FENDER US Special 3 Tone Sunburst Rose Hwy 1 Strat önermiştin.ayrıca seymour duncan little hb leri önerdin.bunlar hakkında sana soracaklarım olacak.bana yardımcı olursan cok sevinirim

1 incisi bu gitarı heryerde arastırdım cok farklı yorumlar var.en son eksisözlüğede bir bakayım dedim.orda gitarı yeredn yere vurmuslar sok oldum.tam almaya karar vermişken duraksadım.bu gitar nasıldır.rahatlık acısından soruyorum.gerçi rahatlık göreceli bir kavram.aynı zamanda gitar malzeme ve dayanıklılık acısından nasıl.

2 incisi
köprüye jbjr veya hot rails.
orta ve sapa little 59
jbjr ve hotrails arasındaki fark nedir. bu manyetikler sert müzik için stratı adam edermi? hangisini önerirsin?
little 59 ların belki birii alıcam (parasal sorunlar olabilir ) hangi pozisyona takmalıyım.hangi pozisyonda nasıl verim alabilirim.blues ve clean tonlar için.

bu soruları içimi rahatlatmak için soruyorum.sonucta görmeden duymadan bir gitar alcam amerikadan.cok geniş ton yelpazesi elde edebilirmiyim(pod xt live da alacam onunda etkisi olcak).

yardımların için cok sağol sizin gibi bilgililer olduğu için turkrock sükretmeli.4 senedir elektro calıyorum ama işin sadece calma kısmındayım gitarın yapısından anlamam.su an benim elim ayağımsın.bilgilerine cok ihtiyacım var.istediğim seyi umarım elde edicem ve o tellere her vurusumda sana teşekkür edicem.uzun oldu biraz seni sıkmıs olabilir belki.kusura bakma.şimdiden ilgin için sağol.
.....
....

ne kadar kibar yazmısım değilmi :D

Eyvallah millet, bilgi paylasimi hadisesi zaten forum, bu oldugu surece ne ala.

Simdi bilmen gereken ilk nokta fender stratocaster'in ciddi ciddi bir standard olmasidir bu gitar piyasasinda. Yani birileri cikar ona benzer bir sey yapar falan falan. Onun icin o eksi sozlukmus falan cok aldirma, kedi ciger mundar hadisesi bile olabilir diye dusunuyorum.

Ama stratocasterlar kisa tarihleri boyunca bayagi bir degisiklige ugradilar. Eskiden 60larda falan bunlar gayet (nispeten) pahali aletler idi, iyi bir kullanilms araba fiyatina satilirlar idi. Yani bir yerde fender bugunun bir custom firmasi gibi idi. Manyetiklerine cok ozen gosterir, tahtayi secer, ne bileyim boyasini en kaliteli (ama yapmasi zor olan) nitro lacquer falan kullanirdi. 60larin sonlarinda CBS (ki Japonlar derler hani satin aldi diye asil firma sony ;) ) fenderi satin alinca bu japon parasi ile fenderde biraz "mass production" basladi. Eskisi gibi hafif ve iyi agac secmek yerine agirliga cok takmamaya basladilar. onun icin 70lerin stratlari cok agir bilinir mesela. Sonra manyetikleri elle sarmaktansa makinaya gectiler ne fark eder diye. falan falan, kopru kalitesi azaldi ivir zivir.

Gunumuzde custom shop bazi firmalar iste fenderin 60lardaki standardlari ile uretim yapmaya calisiyor, ve bunlarin basinda sanirim anderson denen marka var. Tabi fiyatlari custom shop fiyatlari. G&L basta o prensip ile yola cikip sonradan buyuyunce kuskular belki gercek oldu bilemiyorum ne kadar dogru ama 90larin basindan kalma G&Ller amerikada daha pahali gider mesela sonradan sonraya kalite dustu seklinde.

Fender de tabi uyumadi ve bir sekilde ust modellerinde eski yontemlerini hortlattilar. Mesela gunumuzde bence en iyi fender strat veya tele burada forumumuzun uyesi olan stratman'nin sahip oldugu american vintage reissuelar. Amerika fiyatlari 1250 papel ve bence deger her kurusuna eger bu gitari dusunen varsa.

Simdi highway 1 davasina gelelim. Rivayet japonlarin amerikada bayagi bir pay kaptigi. Bir MIJ strat amerikada gumruk ve kur sonrasinda yaklasik 650 -700 papele geliyor yeni olarak. Rivayet o ki o piyasayi da ele almak icin (ve de amerikan series stratlarin da itibarini biraz yukseltmek icin) fender bu highway 1 davasini cikardi. Bilemiyorum ama 2 veya 3 parca yerine daha bol parcadan yapiliyor bunlar. Manyetikleri daha kotu, kopru mesela daha kotu, ne bileyim ... Ama sap ayni, cok iyi yani. Govde valla sans iste. Ortalama olarak daha kotu govde agaclari yani daha agir ve daha az titresim aktarabilen cinsten, ama bu ortalama. Mesela amerikada cidden oyle benim diyen bir cok stratla asik atacak highway1lar caldim, hic birisi satilik degildi, olsaydi alirdim.

Boyalari daha bir az ozen gosterilmis yani oyle cok parlak falan degil oteki gitarlar gibi. ivir zivir iste.

Simdi sen gozun kapali alacaksan alma diyemiyorum cunku burada bu haltlar cok pahali. Ama piyango tarafinin farkinda ol, cok iyi cikabilir veya tanidigin birinin MIM stratindan daha kotu cikabilir. Ama ortalama olarak daha iyi olmasini bekle. Maalesef bu nerdeyse her marka icin gecerli yani bir LP standard icin bile gecerli o kadar kalite kontrole takmis olsalar dahi. Bazisi ust modellerinden cok daha iyi ses verebilir. Tahta bu, calmadan almamak lazim sonucta, ama tabi bu su anda seni baglamiyor.

Ben sana dedigim gibi gayet kalici bir gitar yapmis olursun. Fiyatlari yazmistim, eger bir de iyi bir gitar cikarsa hatta 3000 dolarlik gitarlarla asik atar. Ama baktin sevmedin ve zamanla daha iyisini buldun burada satarsin (ama cok yuksek fiyat verme bizim forumda mesela satarken ilk sarlayanlardan biri beni olurum pahali bu falan diye ;) ). Satisin hele hele burada cok rahat olur ve para kaybetmezsin.

Amma vellakin tutup sen simdi ne bileyim burada adi cok bilinmeyen ama iyi bir gitar alsan dahi (mesela heritage, sahibinden com da 1000 dolara LP custom ayarinda bir gitarin satildigini gordum, cok kasindim ama almadim yeterince gitar var elimde, ama bu gitar en az 2000 falan olmaliydi) turkiyede millet bunu tanimadigindan dolayi o kadar rahat satamayabilirisin. Farkinda ol bu noktanin zira onemli. Ondan ne bileyim cok iyi markalar olsa da (amerikan yapimlari) dean veya hamer gibi markalardan eger sonradan satma ihtimalin yuksek ise uzak dur derim. Fender fenderdir, ve istersen o aldigin manyetiklerle ya da ilk aldigin sekliyle satarsin.

Manyetikler olayi donunce lutfen kil olma ama simdi orada ortak lisani konusamayacagiz. Senin tonlarini bildigin bir manyetige gore anlatmam lazim, farkini ortaya koyarak. Anlatabiliyormuyum, simdi ben senin hangi manyetikleri bildigini bilmiyorum, ve tahminim kullandigin manyetiklerin de benim hic bilmedigim (fabrika cikisli buyuk ihtimalle) seyler oldugu yonunde.

Ondan sen bana guven git kendine guzel guzel bir JBjr bridge ve 2 tane little 59 sap al. Sen sag ben selamet. Sonucta bu meshur JB/59 formulunun single coil ebadindaki hali. Hani hic sevmedin, burada cok hizli bir sekilde satarsin ona da suphen olmasin, ben mesela 75 papele (CaglarS adli arkadasimiza) bir JBjr kopru satmistim buradan. Hizli gidiyorlar aramizda bunlari bilen bayagi bir arkadas var.

B

DrB demiş ki:
cavo demiş ki:
Manyetikler olayi donunce lutfen kil olma ama simdi orada ortak lisani konusamayacagiz. Senin tonlarini bildigin bir manyetige gore anlatmam lazim, farkini ortaya koyarak. Anlatabiliyormuyum, simdi ben senin hangi manyetikleri bildigini bilmiyorum, ve tahminim kullandigin manyetiklerin de benim hic bilmedigim (fabrika cikisli buyuk ihtimalle) seyler oldugu yonunde.

Ondan sen bana guven git kendine guzel guzel bir JBjr bridge ve 2 tane little 59 sap al. Sen sag ben selamet. Sonucta bu meshur JB/59 formulunun single coil ebadindaki hali. Hani hic sevmedin, burada cok hizli bir sekilde satarsin ona da suphen olmasin, ben mesela 75 papele (CaglarS adli arkadasimiza) bir JBjr kopru satmistim buradan. Hizli gidiyorlar aramizda bunlari bilen bayagi bir arkadas var.

B

ben sadece bu manyetiklerle örnek olarak en sert hangi müziği yaparım.mesela iron maiden calabilirmiyim.yoksa cokmu garip olur.yada muse kurban bide yanında blues calabilirmiyim.bir de pod xt alacağım yanında onuda işin içine katınca iyi sonuc elde edermiyim sence

JBjr'i iron maidenda ya sarisin ya da kumral olan kullaniyordu, oteki de hotrails mi ne kullaniyordu. kisacasi cevap evet, gerisi artik amfine falan bagli.

Blues isine gelince unutma JB aslinda Jeff Beck isimli meshur blues gitaristi icin yapilmistir, onun icin JB! ;)

B

Geri