Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Atalay demiş ki:
Her level Jackson farklı gerçekten. Bende Japon professional SL1 var çok iyi gerçekten. Ama USA KV Jackson daha iyi.

Sendeki büyük ihtimalle "1994" öncesinde olan japon üretimlerdendir. Yani hani bütün japonların "pro series" diye geçtiği dönemlerden :) Zaten o dönem japon gitarların kalitesi usa gitarlarla aynı imiş, fiyatları daha ucuz olduğu için usa modellerden daha fazla satmaya başlamışlar :) Bu olaydan sonra da bizim bildiğimiz gördüğümüz nesil japon üretimler çıkmış ve sonradan dallanmışlar :)

Hellhound bu arada nedense usa modellerin "-3" serilerine ben de hiç ısınamadım :) Bence daha çok dinkyler iyi oluyor japon üretimlerde :) Performer serisinden de ne denediğin önemli... Performerlar şu anda japon üretimlerin en düşük serileri, onları da onun için beğenmemiş olabilirsin :) Köprü konusunda ise bir şey söyleyemeceğim bende de bir tane japon dinky var onun köprüsü de ke-3te fln kullanılan köprüyle aynı ama bence gayet rahat...
Original floyd roselar, sağ elin oturduğu kısım açısından performer serilerindeki "jt-500" köprülere daha fazla benziyor, onlara bir de dikkat edebilirsin fikir edinmek için bence :)

Atalay demiş ki:
Amerika'da kolay kolay fabrika çıkışı Jackson satılmıyordu o zamanlar belki hala öyledir. İnternetten Sipariş verdirmiştim, o şekilde yapılıyor en üst modeller. Bu modelin üzerindeki ghost flame desenini sipariş vermiştim ama daha belitgin, boya gibi direkt çizimli birşey istemiştim. Bana oradaki luther "istersen metalik boya içine kristalli gömelim" hafiften görünsün, parlasın" demişti.

selam atalay bu boya konusunda sana birşey sormak istiyorum. benim gitar 96 yapım ve tıpkı senin bahsettiğin gibi siparişle yapılmış(ben ikinci sahibiyim).
merak ettiğim benim jackson, eerie dess boyalı ama internette gördüğüm diğer eerie dess boyalarla hiç alakası yok. açıkcası bana çok cafcaflı gelmişti gördüğüm resimler fakat bu gitarı görünce inanamadım rengi siyah-bordo gibi koyu gözükyor ama güneşe tutunca veya sahne spotlarında yeşil-mavi girdaplar ortaya çıkıyor. gitarın ilk sahibi bunu kendisinin böyle istediğini söyledi bana ustaya o şekilde yaptırılmış.
peki bu durumda bu gitarın custom olması gerekmezmi? sahibi bana "aslında birnevi custom bu gitar" demişti fakat gitarın kafasında "made in usa" yazıyor "custom" yazmıyor seninkide böylemi?
bu konuda beni bilgilendirirsen çok sevinirim atalay kolay gelsin...

..-3 serisi Jackson'ları sevmeyen bitek ben değilmişim demek ki :) Aslında Ibanez'lerle mutluyum ama bi de USA Jackson'ın tadına bakmak lazım dimi,en azından Kreator uğruna :twisted: Neyse Atalay abi'nin dediği gibi USA Jackson hakkında biraz tecrübe edinmem lazım(deneyebilsem çok iyi olacak),Japonları az çok biliyorum ama :)

ben "-3" serisini beğeniyorum sınıfdaşı birçok gitardan daha iyi ama şu performer serisi yokmu gerçekten kötü gitarlar bide 500$a falan satmaya kalkıyorlar korkunç gerçekten. bence piyasada kore malı jackson çok var mesela garaj.org zibil gibi performer dolu.

500 dolar gibi bi fiyata sattıkları gitardan zaten hiç bi şey beklememek lazım, ağaç + manyetik + aksesuarlar + işçilik 500 dolara çıkması imkansız, ibanezden biliyorum, ucuz serilerde ağaç yerine sıkıştırılmış kağıt-talaş karışımı kullanıyolar, ötekilerin yaptığı da aynıdır, bence ucuz diye kanmayın az daha bekleyin az daha biriktirin, en azından ağacı güzel olan bi şey alın. ötekilerde manyetik değiştirmek de adam etmiyo gitarı çünkü

Slaytanic, custom gitarları yapan 3-4 luther var Jackson'da. Bizim gibi standart müşterilerle ünlülere ayrı lutherler ayrı zamanlarla ayrı eklemeler çıkarmalar yapıyorlar.

İki tip custom var:

1. Fabrika çıkışı kesimli modellerin üzerine yapılan ekipman ve boya değişikliği bir derece... ve made in USA yazar.

2. Ek olarak standart kesimlerin dışında ağaca yapılacak özel şekillendirme de işin içine girerse asıl ol zaman fiyat üçüyor ve Custom adını gitar üzerinde de label olarak alıyor. Bu noktadan itibaren harcanacak paranın haddi hesabı sadece müşterinin cebindeki para kadar :) Bu da bizi aşar. :) Nitekim öyle bir modele ihtiyacım da ok hani.

Slaytanic demiş ki:
selam atalay bu boya konusunda sana birşey sormak istiyorum. benim gitar 96 yapım ve tıpkı senin bahsettiğin gibi siparişle yapılmış(ben ikinci sahibiyim).
merak ettiğim benim jackson, eerie dess boyalı ama internette gördüğüm diğer eerie dess boyalarla hiç alakası yok. açıkcası bana çok cafcaflı gelmişti gördüğüm resimler fakat bu gitarı görünce inanamadım rengi siyah-bordo gibi koyu gözükyor ama güneşe tutunca veya sahne spotlarında yeşil-mavi girdaplar ortaya çıkıyor. gitarın ilk sahibi bunu kendisinin böyle istediğini söyledi bana ustaya o şekilde yaptırılmış.
peki bu durumda bu gitarın custom olması gerekmezmi? sahibi bana "aslında birnevi custom bu gitar" demişti fakat gitarın kafasında "made in usa" yazıyor "custom" yazmıyor seninkide böylemi?
bu konuda beni bilgilendirirsen çok sevinirim atalay kolay gelsin...

Eerie dess dediğmiz desen aslında kendisi bi anlamda custom bir desen, %100 olarak emin değilim jackson'ın o desenlere yaklaşımını ama hani şu t-shirtlere yapılan "batik" ya da adı neyse öyle bir şey var ya, bu eerie dess'e benzeyen, işte o da onun gibi bir şey :) Ebay'e gir bak bir çok gitar var eerie dess desen'i olan ve neredeyse hepsi bir ayrı :)

Ayrıca ışığa tutulunca parlama olayı da bütün eerie dess swirl desenli gitarlarda var :) MEgadeth forumunda birisinin avatarında bir eerie dess swirl sl2h gördüm adama özel mesaj atıp avatarının büyük boyunu istedim :) Adamla gitar hakkında konuşmaya başladık ve adam normalde desenlerinin fazla görünmediğini gün ışığında veya yapay ışık altında esasen ortaya çıktığını söylemişti :) Hatta o fotoğrafta da özellikle ekstra flash kullanmışlar öyle demişti bana .)

İşte resim

post-3-1110456056.jpg

satch_yt demiş ki:
500 dolar gibi bi fiyata sattıkları gitardan zaten hiç bi şey beklememek lazım, ağaç + manyetik + aksesuarlar + işçilik 500 dolara çıkması imkansız, ibanezden biliyorum, ucuz serilerde ağaç yerine sıkıştırılmış kağıt-talaş karışımı kullanıyolar, ötekilerin yaptığı da aynıdır, bence ucuz diye kanmayın az daha bekleyin az daha biriktirin, en azından ağacı güzel olan bi şey alın. ötekilerde manyetik değiştirmek de adam etmiyo gitarı çünkü

Yalnız şimdi şöyle bir şey var, son dönemde Ibanez piyasayı domine etmiş durumda, ve bu yüzden 2. el gitarları "0" fiyatından çok da ucuza satılmıyor :) Ama JAcksonlar da aynı şey söz konusu değil :) Yani 2. elleri sıfır fiyatından bayaa ucuza gidiyor :) Onun için Türkiye şartlarında 500 dolara aldığın ikinci el bir Ibanez'e yapılan masrafla 500 dolara aldığın bir jackson'a yapılan masrafı (yani üretim sırasında) bir tutmamalısın :)

Performerlar konusunda söylediklerine pek katılmıyorum. şöyle ki çok süper performerlar da gayet kötü performerlar da mevcut :) Ülkemizde en yaygın performer olan ps-4 ki genelde piyasada 350 dolara falan satılır fiyatının hakkını fazlasıyla veren bir gitar bana sorarsan. Zaten ben de açıkçası -3 serisini bu yüzden sevmiyorum :) Malzemeleri neredeyse aynı olmasına rağmen bir alt seviyedeki japon gitarlardan daha pahalılar ve fiyat farkını performansa yansıtamıyorlar bana sorarsan :) Geçenlerde bu forumda 500 dolara bir ke-3 satıldı o fiyat uygundu mesela ama pek fazla insan o fiyata satmıyor o gitardan...

Beyler bir problemim var, yardım ederseniz sevinirim..
Elektro gitarlar hakkında açıkçası fazla bilgim olmadan bir elektro gitar aldım. Ibanez Edr470EX (kore malı), üzerinde EMG manyetikler var, birde 10wattlık marshall amfi aldım yanında ama overdrive modunda çıkan sesten memnun değilim. Sorun gitarın tonu ve ses uzunluğu. Ton istediğim kadar sert değil, iyi bir pedalla istediğim sesleri elde edebilirmiyim? Önereceğiniz uygun bir pedal varmı? (Digitech RP50 denedim ve iğrendim!) Ses ise yeterince uzun değilmiş ve erken sönüyormuş gibi geliyor bana. Pedalla daha geç sönen bir ses elde edebilirmiyim yoksa manyetikleri mi değiştirmem gerek?
Şimdiden sağolun...

Rofrexpo demiş ki:
Elektro gitarlar hakkında açıkçası fazla bilgim olmadan bir elektro gitar aldım. Ibanez Edr470EX (kore malı), üzerinde EMG manyetikler var, birde 10wattlık marshall amfi aldım yanında ama overdrive modunda çıkan sesten memnun değilim. Sorun gitarın tonu ve ses uzunluğu. Ton istediğim kadar sert değil, iyi bir pedalla istediğim sesleri elde edebilirmiyim? Önereceğiniz uygun bir pedal varmı? (Digitech RP50 denedim ve iğrendim!) Ses ise yeterince uzun değilmiş ve erken sönüyormuş gibi geliyor bana. Pedalla daha geç sönen bir ses elde edebilirmiyim yoksa manyetikleri mi değiştirmem gerek?
Şimdiden sağolun...

10 wattlık bir amfiden ideal ton alman biraz zor işin aslına bakarsan :) Yani gitarını bir de başka ve daha büyük bir amfiyle ve mümkünse kısık olmatyan bir ses seviyesiyle denersen daha rahat fikir edinebilirsin :)

Sesin yeteri kadar uzamaması bir çok şeyden kaynaklanıyor olabilir, sertlik sorunu gibi amfiden kaynaklanıyor olabilir mesela :)
Ama bence ilk olarak gitarının ayarlarından şüphe etmelisin. Eğer tellerin olması gerekenden daha alçak ise, ya da normal yükseklikte olmasına rağmen sap ayarında bir sorun varsa teller perde demirlerine değecek ve bu da sustain'i azaltacaktır, yani ses daha kısa süre boyunca devam edecektir. MAnyetiklerle ilgili bir sorun olduğunu açıkçası ben pek zannetmiyorum :)

Bunun dışında köprü ile tellerin birleştiği kısıma bak orada belki bir sorun olabilir, belki sadece gitarı temizlemen gerekiyor bile olabilir :)

Bunlardan birisi çözüm olmazsa da gitarının yapısının öyle olduğunu düşünmelisin, her gitarın gövde yapısı, kullanılan tahta, köprüsü vs. özelliklerine göre sustain miktarı değişir :)

Rofrexpo demiş ki:
Şimdiden sağolun...

abicim gitarını aldıktan sap ayarına ve entonasyon ayarlarına baktırdın mı?eğer bunlara bktırmadıysan bi baktır derim.ankaradaysan evrensel müzikte kenan abi var aona bi göster derim.değilsende iyi bir usta bul ve göster derim.ayrıca gitarı anfisiz çıplak çal bariz bi çarpma varsa anlarsın.yani arkadaşın dediği gibi ii bi anfidede dene gitarını.yani senin ibanezin nasıl bilmiyorum ama.benim bildiğim güzel modellerde emg falan kullanıyolar.yani en azından alt modellerde kullanmadıkları kesin.yada herşey normalse gitarın sustaini o kadardır.en güzeli ayarlarına bi baktırman.bu arada prosessör kulanmak biraz hemen olcak bieşy değildir.yani senin tonlarını sevmediğin rp 50 ile ii ayar yapan biri hiç beklemediğin tonları bile çıkarabilri.yani yapcağın karışım çok öenmli orda.ne kadar distortion ne kadar reverb falan.ama tabii rp 50 den çok daha iyi prosesörler var dene istersen derim.boss GT6 gibi.tabii biraz paran olması lazım bunun için. :LOL: İnşallah sorununu çözersin.kendinize iyi bakın.müzik dolu günler dilerğiyle.:)

Rofrexpo demiş ki:
Şimdiden sağolun...

Manyetikler Designed by EMG olmasın? Onlar emg değiller, bir de EMG-HZ'ler var ki onlar da emg değiller. Sıradan birer pasif manyetiklerdir onlar.

Eğer ki manyetiklerin üstünde sadece "EMG" yazıyorsa sorun amfinin overdrive'ındadır. Aslında o bir sorun değildir, bir çok kişi o dercedeki overdrive'ı daha çok kullanır. Sen bence bir "boss mt-2" ile dene gitarını. Yine de iyi bir distortion elde edemezsen o zaman sorun gitardadır.

Selamlar.
bugün arkadaşla aşşaaıya indik gitar bakmaaaa.lanet olsun bi tane jackson bulamadım.Artık Türkiye'ye gelmiomuş. bi tane ikinci el yakaladım,manyetikler dümdüz mıknatıs gibi(ismini bilmiom)ve teller acaip derecede manyetiklere yakın;fakat giatara 1000 dolar dediler.Neyse...
asıl konu başka gitarlar.Cort x6 model,gitarın görünümü tamamen ibanez,iki hambucker bi single,fiyatı ise 290 dolar;başka b,i cort x2 iki hambucker 230 dolar;bi başkası ise washburn x11 bir hambucker iki single 245 dolar.
Önceden söylediim gibi setr tonları olan bi gitar istiyorum,ve yeni başladıımı söyliyebilirim.hangi gitarı tavsiye edersiniz?
Ayrıca tavsiye edebileceiniz ve Türkiye'de bulunan bi amfi tavsiye edebilir misiniz?

şimdiden saolun
:metal

Düz görünen manyetiklerin ucuz gitarlarına eskiden Reflex, iyilerine Jackson yazan manyetik takarlardı. Jackson malı orta kalite manyetiklerdi onlar.

Marshall amfiler her modelini her zaman tavsiye ederim. Türkiye'de rahat bulunur.

Merhabalar. Floyd Rose TRS 505 köprü hakkında bilgisi olan var mı? Eski Ibanezlerde kullanılıyordu. Halen var mı bilmiyorum. Ibanezin yeni Edge-Pro'ları ve yeni Floyd Rose'lar ile kıyaslayabilir misiniz?

mrt iki gitar arasında dünya kadar fark var. Kısaca herşeyi farklı ve özellikle klavyesi farklı. Strat daha sıcak sonlar veiyor daha rock soundu var. Tele ise çok az farkla daha vintage ve yeni çıkan modelleriyle çok daha sert müzik yapabiliyorsun. Denemen lazım.

Atalay demiş ki:
mrt iki gitar arasında dünya kadar fark var. Kısaca herşeyi farklı ve özellikle klavyesi farklı. Strat daha sıcak sonlar veiyor daha rock soundu var. Tele ise çok az farkla daha vintage ve yeni çıkan modelleriyle çok daha sert müzik yapabiliyorsun. Denemen lazım.

tamam en iyisi ben googledan bir arama yapıyım...

Geri