Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

250 K ile daha çok volüm alırdın. 500K dan sonra full volüm açtığında gain yapma ihtimali var ama eğer gitarının çıkışında 500K ve üzeri varsa ona göre içinde devreleri ve transistörü vb. vardır ve ayarı yapılmıştır, sorun değil. Aktif pot dediğim ise, içine pil takılarak aktif manyetik denen unsur olması hali. Bu daha çok konser performansında değişken tonlarla sololar ve ritmler atarken çalım anında değiştirebilmek içindir. Bunu yapan da neredeyse yok gibi ama spesifik olarak istersen ve böyle bir çalım tarzın varsa yaptır. Şahsen en pahalı gitarlarımın sadece 1 tanesi aktif ama bir fark yok. Sadece birkaç desibel ekstra bas ve tiz ekliyorsun ama bunu zaten prosesörden yapabilir, her 6 ayda bir pil değiştirmek zorunda kalmazsın.

o zaman 250k takmak en idaeli... peki bunların markası falan varmı?
Ayrıca 5 yollu swtich falan da değişse farkedermi?
benim bildiğim dimarzionun swtichleri potları falan vardı diye biliyorum...

Arkadaşlar ilginç bir sorunum var gitarımla ilgili..!

Bir Cort X-6 kullanıyorum ve ilk kez tellerini değiştirdim geçen gün..!telleri taktım, herşey yolundaydı, fakat akord yapana kadar..!!

Gitarın tam olarak sorunu ise;

8.jpg

Resimde ki bu parçanın (bu parçanın ismi ne bilmiyorum.), akord yaparken sorun çıkartması..
Örneğin, bass teli olan Mi telini akordladıktan sonra La telini akordlarken, daha biraz önce yaptığım
Mi telinin bozulması..

Yani bi teli akordlarken diğer telin bozulması benim sorunum..!
Sorunun telleri sıkarken resimdeki parçanın yaylarını etkileyip, yukarıya kaldırıp, diğer telleri inceleştirmesi olduğunu biliorum fakat, bunu nasıl önleyeceğimi bilmiyorum..?

(o parçayı sabitlemeye çalışıp akordu yaptıktan sonra serbest bıramayı denedim fakat olmadı..!)

Umarım anlatabilmişimdir...
Yardımlarınızı bekliorum.!iyi çalışmalar..

Bu genel bir floyd-rose problemi. Bence bilen birisine yaptır, yaparken de izle çünkü telleri koparma riskin var. Sonra kendin yaparsın artık. Ama çok ucuz süre bekleme çünkü teller,sap üzerinde gerili olmazsa sapın konkavlaşabilir.

Yahu bilen biri yokki burada, bi yere götürdüm telide onlar takar diye, adam gitara şöyle bi baktı evirdi çevirdi, sonra bana "neresine takacam bunu" dedi..!!

Antakya gibi koca bir köyde bu sorunu yaptırabileceğim bi yer, biri yok sanırım..!benim yapabileceğim pratik birşey yok mu? :(

Tamam. İlk yapman gereken tüm telleri sökmemekti, bir söküp bir takacaktın ama o hatayı yapmışsın, anlaşılan çok geç.

Şimdi tüm telleri tak ama çok sarma.

Tüm telleri taktıktan sonra yavaş yavaş herbirini azar azar sar ve bunu sırayla yap.

yani birini azcık sardıktan sonra sıradakine geç ve böyle devam et.

arada birde telleri sağ elinle çok hafif çekerk kontrol et bakalım çok mu gergin. çünkü çok geilmişse kopma riski olur. böyle olan tel varsa onu biraz gevşet.

böyle böyle tremolo(o bahsettiğin parça) eskisi gibi gövde ile paralel konuma gelinceye dek devam et.

en sonunda da ince ayrları yap.

unutma ki bu doğal bir durum, zamanla öğreneceksin.

kolay gelsin

bi sorun olursa çekinme :)

rastansaga ya ben yanlış anladım ya da sen deLakroix arkadaşın problemini tremolonun yukarı kalkması olarak algılayıp ona göre bir çözüm sunmuşsun ama ben okuduğumda deLakroix arkadaşın probleminin sadece yeni tel taktığında(ki ilk kez değiştirmiş komplikasyonları bilmiyo bu yüzden) akort ettiği teli geçip diğer teli akort ettikten sonra geri dönüp önceki teli kontrol edince bozulduğunu görmesi olarak algıladım ki bu bence normal yani sen herhangi bir teli geriyosun sonra diğer teli geriyosun sapa biraz daha gerilim uyguluyosun dolayısıyla üsteki tel biraz sapıtır.. ilk akort ederken usanmayıp baştan başla yap akortu sonra bidaha yap zaten teller akortu tutacaktır bi müddet sona diye düşünüyorum... biri okuyup yorum yapsın yazdığım şeyler tamamn yanlış mı yoksa??? :D benim ilk tel değiştirmemde böle olmuştu en azından ben 3-4kere baştan akort etmiştim sona akort tutmuştu

Hayır sorunu doğru anladınız fakat floyd rose tremololarda köprü sabit olmadığından herhangi bir teli sıkınca veya gevşetince tüm akord bozulur...

Benim tavsiyem köprüyü tremolo koluyla 90 derecelik açıda tutup akord etmen. Daha sonra kolu bırakıp ayarlayabilirsin ve en son da saptan kilitledikten sonra ince ayar yerinden iyice ayarlarsın...

Ben gitarın üzerinde şu an hiç tel yok olarak anladım. Sorun sadece akordlamak ise daha basit. Her teli normal notasından biraz daha fazla ince yaparken ve en üst telen başla bence. Çünkü en kalın en fazla değişime neden olur diğer tellerde.

Slaytanic demiş ki:
valla alırken bilmeden gitar alınıyor bence sonuç böyle oluyor.

yaw aslında bilip bilmemeylede pek alakası yok...
Ben 2-3 aydır falan floyd rose lu bi gitara geçtim ama hiç sorunum olmadı 2 kez de tel deiştirdim...
Hatta ilk değiştiğimde köprü normalde kalın tellere göre ayarlandığı için 0.09 telleri takınca yukarıda kalmıştı bi süre ne olduğunu anlayamadım ama biraz mantık yürütmek lazım...
Köprünün tellerin kuvvetiyle belli bir noktada kaldığını öğrendikten sonra anladım tabi neyin nasıl olduğunu :)

Kolay gelsin herkese. Jackson sl3 ile esp MII hakkında fikir sormuştum cevaplayan arkadaşa teşekkürler. Online siteleri dolaşırken bir tanesinde jackson dk1 e rastladım. fiyat olarak sl3 ile aynı. ama yanılmıyorsam dk1 sl3'den farklı olarak USA yapımı. jackson dk1 , jackson sl3 ve esp mII, aynı fiyat aralığında benzer karakterlere sahip gitarlar. Ankaradaki mağazalarda bulunmadığından deneyemiyorum. Bu gitarlar hakkında bilgisi olan arkadaşlar seçim yapmamda yardımcı olurlarsa çok sevineceğim. Teşekkürler...

Quija demiş ki:
Kolay gelsin herkese. Jackson sl3 ile esp MII hakkında fikir sormuştum cevaplayan arkadaşa teşekkürler. Online siteleri dolaşırken bir tanesinde jackson dk1 e rastladım. fiyat olarak sl3 ile aynı. ama yanılmıyorsam dk1 sl3'den farklı olarak USA yapımı. jackson dk1 , jackson sl3 ve esp mII, aynı fiyat aralığında benzer karakterlere sahip gitarlar. Ankaradaki mağazalarda bulunmadığından deneyemiyorum. Bu gitarlar hakkında bilgisi olan arkadaşlar seçim yapmamda yardımcı olurlarsa çok sevineceğim. Teşekkürler...

Aslında sl3 ve dk1 aynı fiyat değil,hatta arada baya bir fark var ama internet siteleri ellerinde gitardan 1 tane kalınca %50 den bile fazla indirim yapabiliyor.Hatta şu anda zzounds.com da 1 tane dk1 kalmış ve fiyatı da 1000 dolarlı birşey.Yani kısaca öyle indirimli alma şansın varsa dk1 almanı tavsiye ederim.

Geri