Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

joddy demiş ki:
rastansaga,

Cort X2 ve X6 model gitarlar hakkında fikrini alabilir miyim? başlangıç için nasıl gitarlar?

ozkan87 ucuz gitar sormuş, x2 220$ civarında, x6 ise 320$.

Bu arada gittiğim bir dükkanda satıcı bana x6 diye çift humbucker'lı bir model çıkardı 250$ fiyat söyledi. Halbuki x6 bildiğim kadarıyla iki adet MMH ve 1 tane single'a sahip. Ne iştir?

Kesinlikle X-6 değildir. Haklısın. Ben sana X-2 veya X-6 önermiyorum. Neden diye soracak olursan tremolo sistemi başlangış olarak tam bir beladır. Gitarını akord etmek, akord sistemini değiştirmek için şekilden şekle girmek zorunda kalırsın. Bu yüzden benim önerim, çok kaliteli bir sabit köprü sistemine sahip olan ve yukarıda özelliklerini saymaya çalıştığım Cort KX5 tir. Ayrıca manyetikleri de çok daha kaliteli. Sana pahalı fiyat söylerlerse aldırma çünkü normalde fiyatı X-6 civarında olmalı.

Kont_De_La_Fere demiş ki:
@joddy
İkisi de başlangıç için kötü sayılmayacak gitarlar. Hatta sıfır fiyatına karşılık çok iyi performans verir diyorlar. (kullanmadım kesin konuşamam) Ama yerinde olsam şartları zorlar bi 150 dolar daha çıkmaya çalışırdım. O zaman ikinci el orta seviyede bir gitarı çok rahat alabilirsin. Üstelik uzun süre de götürür seni bu gitar. Bir Fender, Jackson, Ibanez falan seni Cort'tan çok daha fazla tatmin edebilir.

Şunu söylemeliyimki, üzgünüm ama 1000$ ın altına Türkiye'de Cort'un malesef alternatifi yok çünkü fiyatları yurdışı ile aynı olan tek marka, diğerleri 2-3 katı yurtdışının.

Örneğin arkadaşın 400$ civarı vererek alabileceği bir Jackson JS30, ESP LTD **-50 veya Ibanez GRX bilmemney; gerçekten çok kötü gitarlar hatta X-2 den bile kötüler inan. Halbuki Cort o fiyatlara Katana KX1 gibi X-11 gibi 3 kat daha kaliteli gitarlar sunuyor.

ibanez jam almayi düsünüyorum ama türkiyede satiliyomu yoksa disardanmi getirtiliyo hic bi fikrim yok:( aslinda yeniyim ama ii bi gitarla baslamak istiyorum biraz istahsızlik etcem ama napim gitara baktıkca bi hos oluyorum :)

selam arkadaşlar..ya bi gitar alıcam ama karar veremedim..kafam da 3 model var jackson js30 dinky-jackson dxmg ve ibanez rg370dxbk...bu 3 gitar arasında kaldım..ama jacksonun dxmg fiyatını bilmioyorum..dxmg nın fiyatını bilen varmı? js30 la rg 370 arasında pek fiayt farkı yok..o yuuzden ibanez mi jacksonm u die karar veremdim metal dinliyorum ve solo calmak istiyorum...aynı zamanda da bi jacksonum olsn istiyorum..en cok dxmg yı istiyorum ama fiyatını bilmediim için karar veremedim..eger 400 500 arası bişyse alırm..sizce dxmg nasıl?yada hangisi en iyisi bu 3 ü arasında..teşekkürler

rastansaga demiş ki:
Kesinlikle X-6 değildir. Haklısın. Ben sana X-2 veya X-6 önermiyorum. Neden diye soracak olursan tremolo sistemi başlangış olarak tam bir beladır. Gitarını akord etmek, akord sistemini değiştirmek için şekilden şekle girmek zorunda kalırsın. Bu yüzden benim önerim, çok kaliteli bir sabit köprü sistemine sahip olan ve yukarıda özelliklerini saymaya çalıştığım Cort KX5 tir. Ayrıca manyetikleri de çok daha kaliteli. Sana pahalı fiyat söylerlerse aldırma çünkü normalde fiyatı X-6 civarında olmalı.

Sağol. Bayağı yardımcı oldun. Bunca tavsiyeden sonra kx5 almak en akıllıcası gibi görünüyor. Hayırlısı.

joddy, bence iyi bir karar verdin, burada rastansaga ya tamamiyle katiliyorum. super tremolo oyle gorundugu kadar onemli birsey degil. kliplerde konserlerde falan izliyoruz, ozellikle steve vai, satriani gibi adamlar tremolo kolunun hakkini veriyorlar ama kalitesiz bir sistem olursa adami cileden cikartiyor super tremolo sistemi. kullanmasan bile akort kacirmalar insani gitardan sogutabilir.

joddy demiş ki:
rastansaga demiş ki:

Sağol. Bayağı yardımcı oldun. Bunca tavsiyeden sonra kx5 almak en akıllıcası gibi görünüyor. Hayırlısı.

Ne demek canım bişey değil. En son olarak karar sana kalıyor. Canlı görüp, elleyip, denemen sonra karar vermen en doğrusu. Güle güle kullan şimdiden :metal

axxl demiş ki:
selam arkadaşlar..ya bi gitar alıcam ama karar veremedim..kafam da 3 model var jackson js30 dinky-jackson dxmg ve ibanez rg370dxbk...bu 3 gitar arasında kaldım..ama jacksonun dxmg fiyatını bilmioyorum..dxmg nın fiyatını bilen varmı? js30 la rg 370 arasında pek fiayt farkı yok..o yuuzden ibanez mi jacksonm u die karar veremdim metal dinliyorum ve solo calmak istiyorum...aynı zamanda da bi jacksonum olsn istiyorum..en cok dxmg yı istiyorum ama fiyatını bilmediim için karar veremedim..eger 400 500 arası bişyse alırm..sizce dxmg nasıl?yada hangisi en iyisi bu 3 ü arasında..teşekkürler

Ben geçen çarşamba Laylaylom'dan DKMG aldım 1120 --> 870 euro oldu.. DXMG galiba 900 euro civarlarındaydı göstermişlerdi de bana.. 700 euro ya rahat koparırsın heralde :?

saol ChatKing eyvalla..ama tahmin ettiimden dha pahalıymıs ya :( off..ya onu alamam şimdi..ayar oldum....peki 400 - 500 $ arası ne önerirsinz? 512 js30 du sanırm..sizce ii bi gitar mı bu js30..yada rg 370 dx daa cok hosuma gidio..dxmg yı eledim..ya ibanez ya jackson..cok kararsız kaldım şimdi.kıyaslama yaprsak hangisi daa ii?ben rg370 dx in fretbord u cok hosuma gidio o yuzden cok begeniorm...snrm ibanez almk istiyorm...:)

axxl demiş ki:
saol ChatKing eyvalla..ama tahmin ettiimden dha pahalıymıs ya :( off..ya onu alamam şimdi..ayar oldum....peki 400 - 500 $ arası ne önerirsinz? 512 js30 du sanırm..sizce ii bi gitar mı bu js30..yada rg 370 dx daa cok hosuma gidio..dxmg yı eledim..ya ibanez ya jackson..cok kararsız kaldım şimdi.kıyaslama yaprsak hangisi daa ii?ben rg370 dx in fretbord u cok hosuma gidio o yuzden cok begeniorm...snrm ibanez almk istiyorm...:)

Js 30 u hiç düşünme derim.
Çünkü o gitar için o fiyat çok yüksek...
Rg 370 Dx alınabilir.
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=631&gid=110&rnd=0,2078035

Ama biraz daha para bikiriktirip şu gitarıda alabilirsin...

Rg 320 Fm
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=634&gid=110&rnd=0,6490875
İkinci El'de düşünürsen. Çok temiz gitar
http://www.turkrock.com/ftopic29892.html

Yada Cort'lara bakabilirsin...
Cort X11
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=616&gid=111&rnd=0,6655989
Cort M 600
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=622&gid=111&rnd=0,4727107
Cort G250P-2T
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=988&gid=111&rnd=0,1298881
Cort G260
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=995&gid=111&rnd=0,9286906

Saygılar...

piezo manyetik nedir hic bilmiyorum, anladigim kadariyla manyetik degil, biraz mekanik bir duzenekle calisiyor, ama bu isin teorik kismi tabiki. pratikte kullanimi nasildir, nasil sound verir? bilenler bilmeyenlere anlatsinlar :)

axxl demiş ki:

Cort Katana KX1

ya arkadaşlar aranızda ibanez rg370dx kullanan varmı?varsa nasıl memnunmusunz?sanırm büyk ihtmalle onu alcam ama kesn karar vermem için kullanan arkdşlara bi sorym dedm iyi m idie..ya ibanez istiom yada jackson ama işte verebilcegim fiya en fzla 500$..

JS30 Hindistan yapımı galiba sevmedim ben pek bana gösterdilerdi :? Valla ben de Tünel'e gittim babamla 370DX bakmaya sonra Laylaylom'a girdik ben ne olduğunu anlamadım pazarlıklar falan başladı bi baktım gitarı sırtımda taşıyorum :D jest çekti babamız :p O paraya forumda DR-3 ler vardı Jackson onlar iyi değil midir ? (Ben de merak ettim bu soruyu :p ) Tabi ikinci el orası ayrı..

hımm..evet hindistan malı js30 lar..ozmn ben rg370 dx alcam yani..başka begendiim gitar yok ki bu fiyata..ben bursadayım..bi ara istanbula gitmem lazım.ya peki bu pazarlıklar nası oluo bole ya...ben anlamam pazarlık filan bilmem yane.istanbulda peki en ucuza satan yerler tünel de mi var?

Benim gibi gençsen babanla git :D Benim medeni cesaretim falan yoktur öyle.. En ucuzdan ziyade sanırım en rahat bulabileceğin mekan orası :? (Onaylayın arkadaşlar ben de tam bilmiyorum :D ) Gidiyosun sana bi fiyat söylüyolar.. Sonra peşin olursa ne kadar ? Adamla muhabbet kuruyosun yavaş yavaş yanında amfi falan da istiyosun %20 - %25 arası indirim yaparlar heralde :p :LOL:
Forumda herkes diyor bir bilenle git diye.. Sen de bi bilenle gitsen iyi edersin sanırım :p

hıımm anladım..saol...yok zaten pek bilmem orayı da bi arkadş var istanbuldan elektro calıo bilio yani o onla beraber gitcem..rg370 dx in manyetikleri iyi deil diolar ..aldım dielm 370 dx..ona en uygun manyetik ne takabilrz sonradan..rock - metal tarzı istiyorum..?

Geri