Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

:mrgreen: Ya şimdi ben şimdiye kadar üzerinde tj-580 olan birçok gitar çaldım ve benim görebildiğim kadarıyla jt-580 akord tutmak konusunda çoook başarılı değiller, ama başarısız kesinlikle değiller. Yani mesela gitarın telleri yeniyse veya çok eskiyse, jt-580 ile fazla oynadığınızda akord kaçırıyor. NE kadar kaçırıyor derseniz her tel yarım nota kayıyor fln gbi kesinlikle değil. 1 veya 2 tel bir miktar kayıyor o kadar :)

Main riffinde, verse'ünde ve sololarında floyd rose kullanılan bir şarkı düşünün. Bu şarkıyı stüdyolarda ve 2-3 konserde üstünde jt-580 olan bir gitarla çaldım ve pek akord problemi yaşamadım, hatta neredeyse hiç yaşamadım. Ama dediğim gibi tellerin çok yeni veya çok eski olmamasına dikkat ederek. Bir de tabii ki telin kalitesi de önemli :)

Yani bana sorarsan jt-580i değiştirmeye pek gerek yok. İşin bir de şöyle bir yanı var. Jt-580i değiştirmek istediğin zaman tahminimce ya original floyd, ya schaller ya da belki Ibanez'in üst seri bir köprüsünü takmak isteyeceksin o gitara. Original floyd için çok ufak da olsa modifikasyon yapman gerekecek gitarına, schaller de çok pahalı. Ibanez'in kullandığı köprülerin gitarına uyup uymayacağıysa meşhul :) Yani istesen de pek kolay kolay değiştiremezsin o köprüyü. İlla değiştirmek istersen gitarını değiştirmen daha mantıklı bir seçim olur bence :)

arkadaşlar

yeni başlıcam bi başlangıç gitarı almak istiyorum tavsşyeleriniz.iyi durumda ikinci eli olan arkadaşlarda msj atabilir. hangi marka nerden aliim.şimdiden çok saolun...

gitara yeni başlayacağım ve elektro gitar almak istiyorum ancak bir ikilem içerisindeyim..öncelikle ibanez gax30 diiye bir gitar buldum ve fiyatı yaklaşık olarak 320 ytl civarında ve sanırım endonezya yapımı..ancak etraftan aldığım duyumlara göre endonezya kore ya da çin de üretilen ibanezler hakkında pek olumlu şeyler söylemiyorlar...bir de bi dükkanda cort tavsiye ettiler(Xserisinden bi gitar) bana yeni başlayanlar için ideal olduğundan vs bahsettiler ve onun da fiyatı yaklaşık olarak 300 ytl ye yakın..ibanez in bir çok modelinin cort fabrikalarında üretildiğini ve aslında kalite olarak bibirine çok yakın olduğundan filan bahsetti bana dükkandaki satıcı..

bu konuda acilen yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar..ve özellikle ibanez gax30 kullanmış birisi varsa ve bana bu gitar hakkında bir şeyler söylerse çok mutlu olacağım..

ibanez in bir çok modelinin cort fabrikalarında üretildiğini ve aslında kalite olarak bibirine çok yakın olduğundan filan bahsetti bana dükkandaki satıcı..

Dükkanda rastansaga ile karşılaştın galiba :) Bir de anlamadığım şu var hadi Ibanez'in Kore'de yapılanı kötü olsun, yaramaz olsun da sanki piyasadaki diğer gitar markalarının %90'ı Amerikan.Yapım yerine kafayı fazla takmayın Kore-Japon arasında dağlar kadar fark yok ama yine de içinizin rahat etmesi açısından Endonezya'da yapılmış olanlara pek de sıcak bakmayabilirsiniz.Hatta bana göre sadece kalite kontrol olayı.Yani Japonya'da yapılan gitarların denetimi daha titiz ve hata payları daha az Kore'dekiler ise işi Japonya kadar sıkı tutmuyor diyebiliriz.İki ülke üretimi Ibanez de kullandığım için için rahat olsun diyebilirim.Sadece bir bilenle denemende fayda var.

Anlamadığım şey Ibanez'in Kore yapımları nasıl kötü oluyo' ki :? ? Ibanez'in Japon yapımları 1milyar gibi bi fiyattan fazla diye biliyorum.. Cortman gibi ben de sana Cort tavsiye ederim o fiyata alabileceğin gitarlardan daha iyidir yeni başlayacaksan da güzeldir zaten :p

hellhound..dedim ya emin değilim bu konuda..endonezya da üretilenler çok mu iyidir çok mu kötüdür..yanımda gitardan iyi anlayan bir arkadaşım vardı ve ibanez i beğendi aslına bakarsan..ancak başka yerleden duyduğum ve okuduğum şeyler kafamı kurcalıyor sadece..sonuçta yeni başlayacağım ve cort ta alsam ibanezde alsam bi süre sonra değiştirmek zorunda kalıcam..sen ibanez gax30 kullandın mı??

ama yine de bir tarafta ibanez var hiçbir şeyi olmasa ismi var gibi gelior ancak endonezya yapımı. cort hakkında da iyi şeyler söylediler..ancak baktığım model sanırım x2 ydi 300 ytl ye yakın..ve x2 hakkında iyi şeyler söylenmiyor

kararsızlık had safhada

[/quote]

Yok gax30 kullanmadım hatta deneme fırsatım da olmadı hiç onun hakkında bir yorum yapamam onun için ama x-2 bir arkadaşımda var ve açıkcası hiç beğenmiyorum.Tabi gax30'dan iyi midir kötü müdür orasını bilemem.Sana tavsiyem yaklaşık 300 dolar kadar bir para biriktirip ikinci el temiz bir gitar almak olabilir.Alım-satım forumuna bir göz at mesela bence ülkemiz koşullarında ikinci el almak daha mantıklı.Hem de hemen değiştirmek isteyeceğin bir gitar olmaz.

hellhound doğru diyorsunda pek anlamadığım için 2. ele güvenemiorum ben..ne kadar kötü olabilir ki ibanez şu an yeni başlayan birisi için..sonuçta en fazla 2 3 yıl kullanıcam ben bu gitarı..bilmiyorum sanırım karar vermek güç bir hayli..

Endonezya,capon,kore vs. bunlar hikaye.. Örneğin Cort'un Endonezya üretimi gitarlarının parçalarının tümü koreden geliyor, ağacından(agathis olanlar hariç) hardware ine kadar, orada birleştiriyorlar. Olsa olsa ufak tefek işçilik hataları olabilir ki onu da gözü olan görür zaten. Bazı modellerin fretleri iyi yuvarlanmamış olabiliyor bazen, o da hafif bir zımpara ile veya çaldıkça düzelebilir. Kısacası çok önemsiz farklar olur, olursa da.

Tarzını belirtebilirsen daha sağlıklı tavsiye verebilirim. :)

rastansaga demiş ki:
Endonezya,capon,kore vs. bunlar hikaye.. Örneğin Cort'un Endonezya üretimi gitarlarının parçalarının tümü koreden geliyor, ağacından(agathis olanlar hariç) hardware ine kadar, orada birleştiriyorlar. Olsa olsa ufak tefek işçilik hataları olabilir ki onu da gözü olan görür zaten. Bazı modellerin fretleri iyi yuvarlanmamış olabiliyor bazen, o da hafif bir zımpara ile veya çaldıkça düzelebilir. Kısacası çok önemsiz farklar olur, olursa da.

Umarım ne dediğinin farkındasındır :) Burda bahsettiğimiz bütün bu olgular, gitarın dayanıklılığını, stabilitesini inanılmaz etkiler çünkü. Benim bildiğim sıklıkla çalınan kore-endonezya gitarlar 1 yıl sonra başka bir gitara dönüşüyor genelde...

Arkadaşlar Mart ayında abim Amerika'ya gidecek.Ben de bir Fender MİA getirtmek istiyorum. Haliyle de elimdeki gitarı satmayı düşünüyorum.Yalnız ne kadar eder onu bilmiyorum.Marka ve özellikleri aşağıda belirticem bilen birileri cevaplarsa çok sevinirim.Çünkü çok düşük fiyatları varsa satmayı düşünmeyeceğim.
Fernandes made in Japan strat replika.Alder gövde rosewood klavye.3 single manyetik.Vintage style tremolo(6 vidalı olanlardan).Gotoh burgular.
Gitar zannedersem 90 larda alınmış olmalı.Fernandes'in law suit stratlarından biri.Zira headstock fenderlerinkiyle aynı.(daha sonra değişik headstocklarla çıkarmaya başladılar)Gitarın hiçbir problemi yok yılların getirdiği ufak çizikler dışında tabi ve fretler iyi durumda.
Sizce bu gitar ne kadar eder?
Alacağım gitar ise Fender American Deluxe Ash Strat (3 tone sunburst) yorumlarınızı bekliyorum.Herkese teşekkürler.

DaveMustaine_64 demiş ki:
rastansaga demiş ki:

Umarım ne dediğinin farkındasındır :) Burda bahsettiğimiz bütün bu olgular, gitarın dayanıklılığını, stabilitesini inanılmaz etkiler çünkü. Benim bildiğim sıklıkla çalınan kore-endonezya gitarlar 1 yıl sonra başka bir gitara dönüşüyor genelde...

Ben farkındayım ama seni bilmem.

Sen kaç tane endonezya-kore gitar kullandın bu güne kadar da "sıklıkla çalınan kore-endonezya gitarlar 1 yıl sonra başka bir gitara dönüşüyor" diyebiliyorsun? Benim bu güne kadar 6 tane endonezya-kore gitarım oldu ve en ucuzu olan Cort Viva'yı bile uzun süre kullandım ve ilk günkü kadar harikaydı hatta daha bile güzelleşti çaldıkça. Tabi diğer markaları bilemem. Örneğin hint malı Jacksonlar gerçekten de baya fark ediyor. Ben ancak Cort için konuşabilirim ve dediğimin farkında olarak konuşurum.

rastansaga demiş ki:
rastansaga demiş ki:

Ben farkındayım ama seni bilmem.

Sen kaç tane endonezya-kore gitar kullandın bu güne kadar da "sıklıkla çalınan kore-endonezya gitarlar 1 yıl sonra başka bir gitara dönüşüyor" diyebiliyorsun? Benim bu güne kadar 6 tane endonezya-kore gitarım oldu ve en ucuzu olan Cort Viva'yı bile uzun süre kullandım ve ilk günkü kadar harikaydı hatta daha bile güzelleşti çaldıkça. Tabi diğer markaları bilemem. Örneğin hint malı Jacksonlar gerçekten de baya fark ediyor. Ben ancak Cort için konuşabilirim ve dediğimin farkında olarak konuşurum.

Yanlış hatırlamıyorsam senin gitarların sadece 5-6 kere çalınmıştı? Yoksa öyle değil miydi? :LOL:

Ben çok yakın arkadaşlarımın kore gitarlarını çook kez çaldım. cort-ibanez-esp ve jackson gibi markaların 1-2 modeli dışında hiç kore veya endonezya gitar çalmadım onun için hepsiyle ilgili aynı şeyi söyleyemem ama işin hayati noktası zaten yukarıdaki mesajda da benim kullandıklarım fln yazmadım. Diğer insanların yorumlarından okuduğum bildiğim kadarıyla öyle bir şey yazdım...

Hint malı jacksonlarla ilgili olarak söylediğinde de -konuyla alakasız olmalarına rağmen :roll: - haklısın...

Yanlış hatırlamıyorsam senin gitarların sadece 5-6 kere çalınmıştı? Yoksa öyle değil miydi? :LOL:

Ben Viva için öyle birşey söylemedim ancak sadece çok temiz olduğunu söyledim ve alan arkadaş ta teyit etti alırken de aldıktan sonra da sanki sıfır gibi olduğunu. Yanlış hatırlıyorsun. :)

Ben çok yakın arkadaşlarımın kore gitarlarını çook kez çaldım. cort-ibanez-esp ve jackson gibi markaların 1-2 modeli dışında hiç kore veya endonezya gitar çalmadım onun için hepsiyle ilgili aynı şeyi söyleyemem ama işin hayati noktası zaten yukarıdaki mesajda da benim kullandıklarım fln yazmadım. Diğer insanların yorumlarından okuduğum bildiğim kadarıyla öyle bir şey yazdım...

Hint malı jacksonlarla ilgili olarak söylediğinde de -konuyla alakasız olmalarına rağmen :roll: - haklısın...

Evet bir gitara sahip olmakla bir keç kez çalmak arasında fark var. Duyumlarla hareket etmek te pek doğru olmasa gerek. :)

Geri