Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Evet Special w/Humbucker.. Malzemeden çaldıklarına emin ol=)

Tabii ki standart gibi custom gibi tonlar bekleme ama sonuçta gibson alıyosun.

Yani bunun yerine bi studio almayı denesen( ki o da güzel sayılmaz) baya bi fiyat farkı var arada. Bu noktada şu güzel sözü hatırlıyoruz: Ne kadar ekmek o kadar köfte(ya da lp)

Her zaman special alacaklara aynı şeyi söylerim; kötü bir lp aldığın için başarısız, Gibson aldığın için başarılı bi seçim yapmışsın..
=) şimdiden güle güle kullan

WitchTrap demiş ki:

Yani bunun yerine bi studio almayı denesen( ki o da güzel sayılmaz) baya bi fiyat farkı var arada. Bu noktada şu güzel sözü hatırlıyoruz: Ne kadar ekmek o kadar köfte(ya da lp)

Her zaman special alacaklara aynı şeyi söylerim; kötü bir lp aldığın için başarısız, Gibson aldığın için başarılı bi seçim yapmışsın..

Aslında benim için kullanım ve ton onemli, tabi ucuz olması.Şu anki gitarımda naturel , goruntu pe onemki değil benim için. Daha almadım gitarı, yaza bir arkadaşım gelecek ona ısmarlayacağım. Belki studio zorlarım, custom aşar bizi :) Yaza kadar piyango vurur belki custom alırız ;).Les paul özellikle ton açısından hoşuma gidiyor. Cevap ve iyi dileklerin için teşekkür ederim...

WitchTrap demiş ki:

Yanış bir düşünce, malzemeden çalmak değil işçilikten kısmak, nedir yani üzerine uygulanan boya farklı, kenarlarında binding yok yani üzerine uygulanan işçilik saatinden kısılmış, eğer birkaç tane deneme şansın olursa emin ol ki iyi bir tane bulabilirsin. Hatta bir tane yazı vardı, gitardan baya iyi anlayan bir adam Gibson Dealerina gidiyor, dealerdaki bütün Gibsonları deniyor, custom shop vs. ne varsa, ve belki 100 tane gitar arasından en çok 90ların başı üretimi bir LP Studio yu beğeniyor. Yani anlayacağın bu iyidir bu kötüdür yok hepsinin içerisinde iyi olanı da var kötü olanı da.

bende bişey sormak istiyorum.
2 amfi arasında kaldım sizce hangisi?

1.VOX Valvetronix AD15VT
2.Roland Cube-30

bide bunların ankara fiyatları ile ankara'da nerede bulabileceğimi söyleyebilir misiniz?

Ekipman dahil derken amfiyi de mi kastediyosun yoksa askı, pena gibi aksesuarlar mı? İlla ki yeter ama amfi de dahilse çok kaliteli mallar alamazsın. Ama gitar ve aksesuar olarak yeter. Fender veya Gibson çok kaliteli gitarlar yapar ve çeşitli seçenekleri vardır.

Ya para biriktirmeye karar verdim harçlıklarımı yemeyerek.. Bi' amfi alacağım sanırım, ki 4-5 ayı bulur tabi biriktirmem :D Şimdiden sorayım da ona göre hesap kitap yapayım :) Ben açıkçası 30W lar arasında 12 inç hoparlörü olduğu için Line6 Spider II'nin 30W'lık modelini beğendim.. Üzerinde bayağı bi' modelleyici de var.. Sizce nasıldır değer mi fiyatına falan :) ? Başka tavsiye edeceğiniz olur mu ?? Şimdi kullandığım 8 inç hoparlörlü SoundKing 15 ya da 20W bi' amfi..

rastansaga demiş ki:
Yeni başlayacak kişileri yanlış yönlendirmemeye özen gösterelim. 2000 YTL artar bile herşey için.

Kimseyi yanlış yönlendirmek gibi bir amacım yok. Arkadaşın bir süredir sorduğu sorulardan anlaşıldığı gibi niyeti ciddi ve önceden ele alınan "ne kadar ekmek, o kadar köfte" konusundan da yola çıkarak böyle bir tavsiye verdim. Şayet, gitar ve amfi için marka soran birisi büyük ihtimalle kaliteli ekipmanlar için marka soruyodur. Böyle olup da ayrıca bütçesi olan birisine kalitesiz "9 kat tat" gitarları önermek mantıksız bir yönlendirme olur bence.

ChatKing demiş ki:
Ya para biriktirmeye karar verdim harçlıklarımı yemeyerek.. Bi' amfi alacağım sanırım, ki 4-5 ayı bulur tabi biriktirmem :D Şimdiden sorayım da ona göre hesap kitap yapayım :) Ben açıkçası 30W lar arasında 12 inç hoparlörü olduğu için Line6 Spider II'nin 30W'lık modelini beğendim.. Üzerinde bayağı bi' modelleyici de var.. Sizce nasıldır değer mi fiyatına falan :) ? Başka tavsiye edeceğiniz olur mu ?? Şimdi kullandığım 8 inç hoparlörlü SoundKing 15 ya da 20W bi' amfi..

Ne kadar ki fiyatı? Vetta larda da modelleyici falan var bayağı. Ben sevmem açıkçası ama düşünebilirsin. Bilemiyorum.

manyetik_porecesi demiş ki:
rastansaga demiş ki:
Yeni başlayacak kişileri yanlış yönlendirmemeye özen gösterelim. 2000 YTL artar bile herşey için.

Kimseyi yanlış yönlendirmek gibi bir amacım yok. Arkadaşın bir süredir sorduğu sorulardan anlaşıldığı gibi niyeti ciddi ve önceden ele alınan "ne kadar ekmek, o kadar köfte" konusundan da yola çıkarak böyle bir tavsiye verdim. Şayet, gitar ve amfi için marka soran birisi büyük ihtimalle kaliteli ekipmanlar için marka soruyodur. Böyle olup da ayrıca bütçesi olan birisine kalitesiz "9 kat tat" gitarları önermek mantıksız bir yönlendirme olur bence.
Ben olsam
750YTL'ye GT-8 alırdım. (Boss)
600YTL'ye AVT20 alırdım. (Marshall)
650YTL'ye RG350EX alırdım. (Ibanez)
Bunlar sanırım maksimum ve sıfır fiyatlar. Bence hiç de fena bir ekipman değil... Gitar için bütçeyi az tuttum, çünkü yeni başlayan birisi çok şey denemek ister, sadece gitar değiştirerek amaca en kısa yoldan ulaşılabilir çünkü amfi ve processor oldukça iyi... İsteyen GT-8 yerine daha basit bir processor alarak gitar bütçesini artırabilir. Amfiyi AVT20'den daha kötü birşey seçmek zaman kaybı olabilir, hazır elde 2000YTL varken.
Ama bir de hepsini alıp becerememekten, ilgilenememekten kenara atma durumu olabileceği için 2000YTL'nin tamamını müziğe yatırıp 2 ay sonra hepsini ikinci el oalrak satmak da insan psikolojisine zararlı olabilir...
;)

janmoreye demiş ki:
WitchTrap demiş ki:

Yanış bir düşünce, malzemeden çalmak değil işçilikten kısmak, nedir yani üzerine uygulanan boya farklı, kenarlarında binding yok yani üzerine uygulanan işçilik saatinden kısılmış, eğer birkaç tane deneme şansın olursa emin ol ki iyi bir tane bulabilirsin. Hatta bir tane yazı vardı, gitardan baya iyi anlayan bir adam Gibson Dealerina gidiyor, dealerdaki bütün Gibsonları deniyor, custom shop vs. ne varsa, ve belki 100 tane gitar arasından en çok 90ların başı üretimi bir LP Studio yu beğeniyor. Yani anlayacağın bu iyidir bu kötüdür yok hepsinin içerisinde iyi olanı da var kötü olanı da.

sende haklısın da biz tek model üstünde konuştuk, sonuçta belli modellerin belli ozellikleri, belli donanımları tabi bide fiyatı. Yalnız tek model uzerinde deneme yaparsan haklısın. Ben deneseydim o kadar gitarı belki SG beyeniridim, Adam sağlamlık testi yaptıysa o ayrı. Benim durumumda gitar deneme şanımda yok, galba vazgeçmeliyim, bakarsın ilerde ekonomi duzelir dolar dibe vurur :)

Zupar demiş ki:
janmoreye demiş ki:
WitchTrap demiş ki:

sende haklısın da biz tek model üstünde konuştuk, sonuçta belli modellerin belli ozellikleri, belli donanımları tabi bide fiyatı. Yalnız tek model uzerinde deneme yaparsan haklısın. Ben deneseydim o kadar gitarı belki SG beyeniridim, Adam sağlamlık testi yaptıysa o ayrı. Benim durumumda gitar deneme şanımda yok, galba vazgeçmeliyim, b
akarsın ilerde ekonomi duzelir dolar dibe vurur :)
Bir ekleme daha yapayım, ben olsam LP Specialin üzerinde Sabun Kalıbı (soap bar) manyetiklisini tercih ederdim. Bence süper gitarlar.

@manyetik_porocesi musiciansfriend de falan 200 dolar.. Vettalar'a hiç bakmadım açıkçası.. Bu arada mydukkan'da aynı amfinin 15W'ı 530 milyon :LOL: O yüzden sordum değer mi diye :) Önerebileceğin başka 30W amfi var mı ?? Ama hoparlörü 12 inç olsa daha iyi olur açıkçası :p

Selam arkadaşlar; yerel bir rock konserinde Metallica falan çalarken Avt 100 marshall'ı direk sisteme girmek iyi bir sonuç verirmi acaba yoksa mikrofonlamayımı tercih etmeliyim? Sevgiler..

gogostar demiş ki:
manyetik_porecesi demiş ki:
rastansaga demiş ki:

Ben olsam
750YTL'ye GT-8 alırdım. (Boss)
600YTL'ye AVT20 alırdım. (Marshall)
650YTL'ye RG350EX alırdım. (Ibanez)
Bunlar sanırım maksimum ve sıfır fiyatlar. Bence hiç de fena bir ekipman değil... Gitar için bütçeyi az tuttum, çünkü yeni başlayan birisi çok şey denemek ister, sadece gitar değiştirerek amaca en kısa yoldan ulaşılabilir çünkü amfi ve processor oldukça iyi... İsteyen GT-8 yerine daha basit bir processor alarak gitar bütçesini artırabilir. Amfiyi AVT20'den daha kötü birşey seçmek zaman kaybı olabilir, hazır elde 2000YTL varken.
Ama bir de hepsini alıp becerememekten, ilgilenememekten kenara atma durumu olabileceği için 2000YTL'nin tamamını müziğe yatırıp 2 ay sonra hepsini ikinci el oalrak satmak da insan psikolojisine zararlı olabilir...
;)

Tabi arkadaşlar perspektife ve "kaliteli mal" yorumuna göre kişden kişiye değişebilen şeyler. Şayet gogostar ın dediği ekipmanlar alınır ama orjinal Gibson ve büyük, lambalı Marshall amfi alınamaz. Herkes kendi planlarına ve tercihlerine göre bunu değerlendirir kendisi için.

ChatKing demiş ki:
@manyetik_porocesi musiciansfriend de falan 200 dolar.. Vettalar'a hiç bakmadım açıkçası.. Bu arada mydukkan'da aynı amfinin 15W'ı 530 milyon :LOL: O yüzden sordum değer mi diye :) Önerebileceğin başka 30W amfi var mı ?? Ama hoparlörü 12 inç olsa daha iyi olur açıkçası :p

Sen nerden alcaksın ki eğer musiciansfriend den alcaksan değer yani fena bi amfi değil o sipder ama bence 15W amfiye 530 milyon vermeye değmez. 12 inç hoparlörü olan 30W amfi olduğunu da pek sanmıyorum. Bilen varsa buyursun.

gimli demiş ki:
Selam arkadaşlar; yerel bir rock konserinde Metallica falan çalarken Avt 100 marshall'ı direk sisteme girmek iyi bir sonuç verirmi acaba yoksa mikrofonlamayımı tercih etmeliyim? Sevgiler..

Rock ve Metal tonlarına güzellik katan etkenlerden biri hoparlörleri yırtılırcasına çalınan ve etraftaki cisimlerle rezonans yapan bir amfidir. Direk sisteme girersen bunlar olmaz ve mikrofonlama kadar doğal ve güzel bir ton alamazsın. Ben mikrofonlamayı tavsiye ederim.

Bencede mikrofonlamak daha mantıklı olur ,

Bir de bir üstadımız demişti ki ; büyük bir konserde , gitar tonunu penandan amfinin speakerının önündeki beze kadar aklına gelebilcek herşey farkedilecek ölçüde etkiler...sadece paylaşmak istedim :)

Geri