Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Merhaba.Ben bir Fender almayı düşünüyorum bu aralar.Daha yeni başlıyorum gitara ve marka konusunda ısrarla Fender diyorum.Sizce yan firma olan Squier ile mi başlamalıyım yoksa ikinci el bir Stratocaster mi almalıyım ?

Şu anda 650 ytl param var,sizce daha ne kadar gerekir?

Bu sorular kafamı kurcalıyor bayağı.Yardım eden biri olursa çok sevinirim.

14 yaşındayım,9 aydır klasik gitar çalıyorum.bir iki aya kadar elektroya geçmeyi düşünüyorum.
hard rock,gothic rock,prograsive metal dinliyorum.
gitarlar hakkında pek bir bilgin yok,hatta sıfır.
solağım.netten gitarları çok araştırdım.her defasında kafam dahada karıştı.(sola gitar bulmak gerçekten zormuş)
kesinlikle ikinci el almıcam,sıfır alıcam.
550 ytl param var.
ibanezgrg170gxl kafama yattı biraz,cortlarada iyi diyorlar.ama bir türlü seçemedim.

yardım ederseniz çok sevinirim...

ChatKing demiş ki:
İlle de ille de Fender diyo'san elindeki para sanırım ikinci el Meksika yapım bi' Fender'e yeter.. Ama başka alternatifleri de düşün derim :)

Meksikaların sadece ağacında mı farklılık var?Yoksa diğer parçalarında da kalite eksikliği var mı ?

@mystery_ G ile başlayan Ibanez modellerini hiç düşünme bile.. Ibanez istiyo'san solak alternatifi olan RG370DX var.. Cortlar'a da bakmanı öneririm pek bi' bilgim yok ama : www.cort.gen.tr :)

@DaveGilmour benim pek bi' bilgim yok ama boya ve metal aksamında farklılık olmalıydı galiba.. www.muziktek.com'da da Fender gitarlarla ilgili ayrıntılı bilgi var oradan bakabilirsin :)

**Reklam yapmış gibi olmuyorum di mi bu arada :p ??

Aradaki fark büyük ihtimalle kurdan kaynaklanıyordur. Üretim yerinin değişmesi fiyatlara yansımadı. Sanıyorumki model aynı olduğu için böyle bir uygulama oldu. Genelde düşük modeller Endonezya, Çin gibi ülklerde yapıldığı için fiyatlar ucuz oluyordu, aynı modeli balka yerde üretince fiyatlara yansımadı. :?

Bildiğim kadarıyla şu anda satılan Kore modelleri daha önceden üretilmiş olanlar, yani üretimi Endonezya'ya kaydırılımış olan modeller artık Kore'de hiç üretilmiyor. Mağazaların stoklarında kalan ürünler de Ibanez'i bağlamıyor.
Ibanez eski modellerle yeni ürünlerin aynı kalitede olduğunu düşünüyor olmalı, sadece kendi maliyetlerini düşürüyorlar. Sundukları belirli bir kalitenin değerini düşürmek istemiyorlar. Tabiki burada suç kimin bilemiyorum, Ibanez olarak yazdım fakat suç belki mağazaların belki dağıtıcıların belki de mağazalların suçudur. Sonuçta bizler nihai kullanıcılar olarak Ibanez markası altında bir ürün alıyoruz.
Fiyatlar da yükselmemiş, dolar olarak aynı değerde fakat kur farkından dolayı fiyatlar YTL cinsinden yükselmiş oalrak gözüküyor.

merhaba yardımcı olursanız çok sevinirim.İbanez edr470 elektro gitar kullanıyorum.Gitarın orjinalinde ibanez A.H manyetik bulunmakta.Dimarzio DP-151 paf pro manyetiği A.H la değiştiricem.Problemim şu ki; A.H ın3 adet kablo çıkışı var,fakat aldığım Dimarzio'nun 5 tane.Başka biyerden aldığım bilgiye göre,renkleri kombineliyerek bağlamaya çalıştım fakat netice alamadım.Bu bağlantıyı nasıl yapacağım hakkında bana ufakta olsa bir bilgi verirseniz çok sevinirim.Teşekkür ederim...

DaveGilmour demiş ki:
ChatKing demiş ki:
İlle de ille de Fender diyo'san elindeki para sanırım ikinci el Meksika yapım bi' Fender'e yeter.. Ama başka alternatifleri de düşün derim :)

Meksikaların sadece ağacında mı farklılık var?Yoksa diğer parçalarında da kalite eksikliği var mı ?

ağaç, cila/boya, metal aksam, elektronik aksam, manyetikler, işçilik standard bir meksika fenderde amerikandan farklıdır.

teşekkürler ChatKing ilgilendiğin için.
RG370DX i düşünüyorum şimdi,olabilir.
tamam çok oldu biraz sorular ama,peki amfi olarak evde çalıcam 15 watt yeter demi

Roland MicroCube 140$ civarında.küçük bişey çokhoş ama daha amfi için o kadar ayıracağımı sanmıyorum :)
.şu gitarı bi hallediyimde,amfiyide geliştiririz git gide :p

Ya ben de evde çalacağım.. Dışarıda çalsam bile stüdyoda çalarım.. Malum daha lise 1öğrencisiyim biryere gidip de çalmaya izin alamam :D İstemem de zaten işim ne :D Cube 30 almaya değer mi yoksa Microcube alayım mı Darestan ??

merhaba arkadaslar
su an bir jackson js30 sahbiyim.oldukca güzel bir gitar,tonundan ve klavyesinden oldukca memnunum.fakat su an tek bir sorunum var.floyd rose licensed koprusu var aletin.acaip fazla kullandığım bir sistem zaten floydsuz gitar calarken bir eksiklik duyarım.her neyse floyd herhangi bir sekilde one itilince yada geri cekilince cekildiği sekilde kalıyor.yani mesela 2 perdelik bir bend yapıyorum ve 2 perde kayıyor akord.elimle düzeltince geri geliyor ama ille de elle düzeltmek gerekiyor.acaba floyd rose mu iyi monte edilmemis yoksa floydun yaylarının bağlandığı vidalarmı iyi takılmamıs bir yardımcı olursanız cok iyi olur acıkcası....

masterofpuppetsasd demiş ki:
merhaba arkadaslar
su an bir jackson js30 sahbiyim.oldukca güzel bir gitar,tonundan ve klavyesinden oldukca memnunum.fakat su an tek bir sorunum var.floyd rose licensed koprusu var aletin.acaip fazla kullandığım bir sistem zaten floydsuz gitar calarken bir eksiklik duyarım.her neyse floyd herhangi bir sekilde one itilince yada geri cekilince cekildiği sekilde kalıyor.yani mesela 2 perdelik bir bend yapıyorum ve 2 perde kayıyor akord.elimle düzeltince geri geliyor ama ille de elle düzeltmek gerekiyor.acaba floyd rose mu iyi monte edilmemis yoksa floydun yaylarının bağlandığı vidalarmı iyi takılmamıs bir yardımcı olursanız cok iyi olur acıkcası....
İyi monte edilip edilmediği yada vidaların iyi takılmadığını sen görebilirsin. Ama muhtemel sorun ya yaylar performanslarını kaybetmiştir yada Floyd Rose'un moment noktası tahriş olmuştur. Bu moment noktası Floyd Rose'un gövdeye bağlı 2 vidaya dayandığı noktadır. O kısım normalde sivri olmalıdır. (Ibanez'de bıçak deniliyor, sivriliği buradan anlayabilirsin). Zamanla düzleşmiş olabilir, bir bıçağın körelmesi gibi.
İlk olarak daha ucuz ve basit bir çözüm olarak yayları değiştir. Sorun devam ederse bıçak denilen kısım tekrar sivrileştirilir.
Tabi bütün bunları tellerinin çok eski olmadığını düşünerek söylüyorum... Geçmiş olsun...

Geri