Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

arkadaşlar 2 gündür kimse bir şey yazmamış biraz hareket gelsin dedim :)
kaplamaların -flame maple, quilted maple vs- tona etkisi var mı varsa nasıl ve ne kadar etkisi var?

Etkisi yoktur denir çünkü gerçekten ince oluyorlar. Ama bazı Cort'larda falan oldukça kalın, onda yavaş yavaş maple'ın karakteristiği hissediliyormuş... Çok mantıklı...

arkadaşlar ben gitar arıyodum tesadüfen bi forumda tanıştığım kişide gitarını satıyomuş washburn wr154.özelliklerini vermeme gerek yok sanırım hepiniz çok ii derecede bilgi sahibisiniz.gitar için 250 dolar fiyat istiyo arkadaş sizce normalmi bu gitar için fazla bilgim olmadığı için soruyorum sonra kazıklanmayalım valla.resimleri aşağıdadır.

dsc084379am.jpg

dsc084389yn.jpg

arklar bişey sormak istiyorum elektro gitara yeni başlıcam ama öncesinde 2 yıla yakın klasik çalmışlıım var o yüzden öle idareten bi gitar almak istemiyorum şu anda ibanez düşünüyorum beğendiğim modeller sa260fm ve s520ex bana yardımcı olabilir misiniz bu konuda bir de amphi var tabi marshall nası bir amphi bni tatmin eder ve pedallar hakkında bilgi verirseniz sewinirim şimdiden teşekkürler

slm bende yeni kasik gitar aldım valencia marka üzerinde shadow p7 ekolayzır var 250$ aldım sizce nasıl daa iisini alabilirmişydim bu fiyata???
;)

sritman00 demiş ki:
arklar bişey sormak istiyorum elektro gitara yeni başlıcam ama öncesinde 2 yıla yakın klasik çalmışlıım var o yüzden öle idareten bi gitar almak istemiyorum şu anda ibanez düşünüyorum beğendiğim modeller sa260fm ve s520ex bana yardımcı olabilir misiniz bu konuda bir de amphi var tabi marshall nası bir amphi bni tatmin eder ve pedallar hakkında bilgi verirseniz sewinirim şimdiden teşekkürler

Gitar tavsiyesi vermeden önce ne tarz çaldığını/çalmak istediğini söylersen daha iyi olur. Marshall amfi olarak gayet iyidir. Değişik tarzlar için kullanılabilir. Anladığım kadarıyla direk kaliteli ekipmanla girmek istiyorsun işe. Marshall MG serisinden bir amfi alırsan ton bakımından da seni fazlasıyla tatmin edecektir ayrıca bir süreliğine efekt ihtiyacını da karşılar. Örneğin MG50DFX oldukça iyi bir amfi bence. Pedal işini şimdilik kafana fazla takma bence. Bir süre pedalsız, amfinin üzerindeki efektleri kullanarak çal, kafanda bir sound oluşsun sonra tercihine göre analog veya dijital setup'ını kurarsın. Kolay gelsin.

şu anda düşündüğüm alternatif rock ama arada hard rock olaylarına da girerim sanırım yani kısaca rock yapmayı düşünüyorum bu gitarlardan hangisi beni en iyi tatmin eder ibanez sa260fm 450 ibanez sas36fm 580 ibanez s520ex ise 600 dolar tabi fiyatına göre en iyi olanı almak istiyorum bunlara bakıp bi yorum yaparsanız sewinirim

single coille sahip ve humbucker ya sahip olmasi ve hatta humbucker nin single coille cevirebilme özelliginle sa260 lan sas36 daha genis bir yelpazeye hitap edebiler. Ve yapacagin müzigide gayet uygun. Ayrica floyd rose sunun (eger arzu etmiyorsan) olmamasida bence avantaj. Ben ikisinden birini secerdim. Benim gördügüm ikisinin arasinda su farklar var:
sas36fm nin sapi gövdeye tutkallanmis buda daha fazla sustain demek, ayrica inlayleri var ve boyasida daha hos. Onun dsinda köprü ve manyetikler ayni. Aradaki fiyat farkini vermeye degermi ona senin karar vermen lazim

bnm istediğim gitarda ritimden öte daha çok solo atmak bundan dolayı floyd rose gerekmezmi bir de ses kalitesi olarak nasıl bi gitar s520ex ve diğer iki gitar aynı sayılır sanırım yani bunlar arasındaki kalite farkı ne birde aldımmı iyi bi gitar almak istiyorum yani bir daha değiştirmek istemiyorm son olarak sas36fm de yakınddan baktıım da parlak bir şerit gördüm o nedir tşkkürler

bna cvp gelmeiş ama nse şimdi solo atmak istediim için floyd rose lu bi gitar (s520ex) alırsam avantajları bna zararları ne olur ve ilerde manyatikleri değiştirip profosyonel bişi yapmak istersem bu gitar bna sorun çıkarır mı bir de sapın gitara tutkallanmasının dezavantajları nelerdir s520ex de single coil ve hambucker yok mu sas36fm in etrafındaki o parlak şerit ne sade güzel gözükmesi için mi konmuş (öyleyse bnce güzel olmamış) tşekkürler

sritman00 demiş ki:
bna cvp gelmeiş ama nse şimdi solo atmak istediim için floyd rose lu bi gitar (s520ex) alırsam avantajları bna zararları ne olur ve ilerde manyatikleri değiştirip profosyonel bişi yapmak istersem bu gitar bna sorun çıkarır mı bir de sapın gitara tutkallanmasının dezavantajları nelerdir s520ex de single coil ve hambucker yok mu sas36fm in etrafındaki o parlak şerit ne sade güzel gözükmesi için mi konmuş (öyleyse bnce güzel olmamış) tşekkürler

Eger kisisel olarak yada yapacagin müzikte tremoloyu cok kullanma amacindaysan floyd rose avantajdir, cünkü bu sistem olmayan gitarlarda tremolonun cokca kullanilmasindan sonra akord kötü kacar. Yani olayin soloyla alakasi yok soloyi sabit köprülü gitartada calarsin ama tremolo olmazsa olmaz dersen floyd rose dan kacisin yok. Ama eger gerek yok dersen hic girme floyd rose a, bir ararsan forumda floydum kalkti nasil indiririn, indi nasil kaldiririm, teller nasil degisir, offf elli defa akort ettim cildiricam gibi onlarca baslik var, özelliklen yeni basliyanlar cok zorluk cekiyor cünkü bu sistemde her telin gerilimi diger telleri ve köprünün yüksekligini etkiliyor, sadece tel degistirmek icin ustaya gidenlerin sayisi az degil, ki tel degistirmeyi diger tür köprülerde cocuk bile yapar.
Sapin gitara tutkalli olmasinin benim bildigim bir dezavantaji yok, bilakis bu sekilde olusan titresimler gitarda cok daha iyi iletilip cok daha iyi bir sustaina ulasmak mümkün.

Bu arada s seisinin klavyeside tipik ibanez yani oldukca ince ve soloya uygun. Sas32fm etrafindaki seyler Binding ve e-gitarda süs icin.
s 520 de humbucker var ama single coil yok ama bildigim kadariylan humbuckerlari ayirip single gibi kullanma fonksiyonu var.

Geri