Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Kulaklığın ufak ucunu normal jack boyutuna çeviren aparatlar var elektrikçilerde baya da uygun fiyatları onları deneyebilirsin hem böylece kulaklığına da hiç bir zarar gelmez.

Anlamadım ne demek istediğini ama normal bildiğin bend teli itiyorum sapın içinden gıcırtılar geliyor ama tam anlamadım gövdeden de geliyor olabilir yankılanarak.

Pek sorun çıkarmıyor ama truss rod falan patlayabilir diye korkuyorum 8O

kafamdaki bazı projelerle ilgili kafama tkaılan bir kaç soru var. cevaplayabilirseniz sevinirim.

gitarın sapını gövdeden ayrmam gekeiyor. 4 civata ile gövdeye tutturulmuş gitar. teller söküldükten sonra çıkartıp gitarın gövdesinin şablonunu çıkarmam gerekiyor. sapı sökmem ve sonrasında tekrar takmam sap-gitar ayarlarına bozulma yapar mı.

bir gitara başka bir gitarın sapı takılabilir mi? takılabilirse aranılan koşullar nelerdir?(fret sayısı aynı olmalımıdır vs.)

klavyedeki eşik(sanırım üst eşik oluyor, burgulardan sapa giren telleri tutan) eşik problemli olduğu için değiştirmek istiyorum. kilitli bir eşik ile değiştirmek mümkün müdür?

mersinden_ersin demiş ki:
kafamdaki bazı projelerle ilgili kafama tkaılan bir kaç soru var. cevaplayabilirseniz sevinirim.

gitarın sapını gövdeden ayrmam gekeiyor. 4 civata ile gövdeye tutturulmuş gitar. teller söküldükten sonra çıkartıp gitarın gövdesinin şablonunu çıkarmam gerekiyor. sapı sökmem ve sonrasında tekrar takmam sap-gitar ayarlarına bozulma yapar mı.

bir gitara başka bir gitarın sapı takılabilir mi? takılabilirse aranılan koşullar nelerdir?(fret sayısı aynı olmalımıdır vs.)

klavyedeki eşik(sanırım üst eşik oluyor, burgulardan sapa giren telleri tutan) eşik problemli olduğu için değiştirmek istiyorum. kilitli bir eşik ile değiştirmek mümkün müdür?

Muhtemelen sap ayarı bozulacaktır...

Bir gitara başka bir gitarın sapı takılabilir ama vida delikleri denk gelmelidir, sapın yüksekliği ve genişliği neck pocket denilen yere uygun olmalıdır... Fret sayısı falan sorun olmaz, scale istediğin gibi yapılabilir...

Kilitli eşik hoş olur ama kilitleri sıktığında tellerin gerilimi artar, fine tuner denilen Floyd Rose'dan tanıdığımız ayar gerekir. Bunun yerine kilitli burgulardan almanı tavsiye ederim...

Selam herkese...ben elektro gitar çalıyorum yada çalmaya çalışıyorum desem daha doğru olur sanırım tabları rahatlıkla okuyup çalabiliyorum.bir çok akoru da okuyup çalabiliyorum.dominat akorlar,5liler,7liler gibi akorları da biliyorum ve çalabiliyorum fakat diğer konuşarda oldukça bilgisizim.bir çok şarkıyı çalabilmeme rağmen sanırım çok acemice ve bilgisizce çalıyorum.sizden ricam bana bu aşamadan sonra neler öğrenmem gerektiği hakkında bilgi vermeniz...bir de bir kaç şey sormak istiyorum;6lı,9lu akorları yazabilir misiniz?bir de manyetikler hakkında hiçbir bilgim yok...çok şey istedim biliyorum ama bir de pedal almayı düşünüyorum bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim...şimdiden teşekkürler...

blackshadow demiş ki:
Selam herkese...ben elektro gitar çalıyorum yada çalmaya çalışıyorum desem daha doğru olur sanırım tabları rahatlıkla okuyup çalabiliyorum.bir çok akoru da okuyup çalabiliyorum.dominat akorlar,5liler,7liler gibi akorları da biliyorum ve çalabiliyorum fakat diğer konuşarda oldukça bilgisizim.bir çok şarkıyı çalabilmeme rağmen sanırım çok acemice ve bilgisizce çalıyorum.sizden ricam bana bu aşamadan sonra neler öğrenmem gerektiği hakkında bilgi vermeniz...bir de bir kaç şey sormak istiyorum;6lı,9lu akorları yazabilir misiniz?bir de manyetikler hakkında hiçbir bilgim yok...çok şey istedim biliyorum ama bir de pedal almayı düşünüyorum bu konuda da yardımcı olursanız sevinirim...şimdiden teşekkürler...

her şeyden önce akorları, manyetikleri, pedalları, merak ettiğin her şeyi araştır, araştır, araştır; temel olaylarını öğren; sonra özel bir noktada merakın kalırsa buralara sor (bundan kastım distortion pedalın olayı nedir öğren mesela sonra buraya şu tarz çalıyorum hangi distortionu önerirsiniz gibi bir soru sor. keza manyetikte de öyle.), daha iyi olur senin için. bir adet bora uslusoy gitar metodu edin. tablara bağlı kalmamaya, kulağını geliştirmeye çalış. mümkünse zibidi olmayan bir hocadan ders al. çaldıklarını kaydet, gerçekten nasıl çalıyorsun gör ve hatalı yönlerini düzelt.
beğendiğin gitaristlerin videolarını izle, tekniklerini gözaltına al. benzemeye çalış, iyi yönlerini almaya çabala, ama taklit etme.
acı yok :) .

Geri