Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Valla şu yanda görmüş olduğun el yapımı fabrikaya özel sipariş çıkışlı KV2 gitarım kadar iyi bir gitar gerçekten. Çok seviyorum ve Pilli Bebek konserlerinde bolbol kullanacağım. İlk olarak 17 Temmuz Edremit konseri inşallah!

Atalay demiş ki:
Valla şu yanda görmüş olduğun el yapımı fabrikaya özel sipariş çıkışlı KV2 gitarım kadar iyi bir gitar gerçekten. Çok seviyorum ve Pilli Bebek konserlerinde bolbol kullanacağım. İlk olarak 17 Temmuz Edremit konseri inşallah!

Pilli Bebek'te mi çalıyorsun artık :) Süpermiş, tebrikler ve başarılar :) JAckson bayrağını çek tabii Atalay abi Jackson iyidir :mrgreen:

Jackson resmi sitesinden alıntı:
"Sometimes you will find production neck-thru's from the 90's with "J" or "RR" numbers instead of "U" numbers; this usually means it was a prototype of some kind made in the custom shop."

Yani "bazen J veya RR numaralı 90lı yılların neckthru body gitarları U ile başlamaz (U demek USA da yapılmış demek) bu da o gitarların bir çeşit özel imalat prototip olduğu anlamına gelir" demek oluyor. Bu arada bazı J ve RR li gitarlar 1990 yılına kadar USA yapımı olarak anılıyor. Bu durumda benim gitarın prototip olma ihtimalı var. Bunu email ile soracağım onlara. Bakalım ne çıkacak.

SiLeNoZ demiş ki:
Ben SL1 için demiştim onu.

Benim SL1 büyük ihtimalle prototip. Biriyle irtibata geçtim bir Jackson delisi luther ve amerika'da gitar satışı yapıyor bakalım o ne diyecek. Hem J serisi hem 6 dijit oması karşısında ancak prototip olabilir diyor ama bakalım...

Valla güzel ya. standart SL1 bile canavar iken acaba senin gitar nasıl birşey merak ediyorum.
Standartta farklı bir özelliği var mı? Elinde bir fotoğrafı varsa yollarmısın buraya?

İçindeki entegrelerin ve manyetiklerin dışında bir fark olmaz sanırım. Manyetikleri ben değiştirmiştim ama devrelere dokunmadım ama devrelerde bir fark olmaz sanırım. Aktif manyetikler.

sl101.jpg

sl102.jpg

Merhaba dostum eğer 1500-2000 dolar civarı bir bütçe ile gitar alacaksan sana öncelikli tavsiyem ibanez yerine jackson soloist 1 yada soloist 2 olacaktır.Sıfırı, bütçenin ufak bir miktar üstünde ama ikinci el bulabilirsin. Lakin kesinlikle ibanez diyorsan öncelikle söylediğin model JEM'ler arasında
Jem 7V kesinlikle 77B den bence daha iyi bir gitar.Öncelikli olarak ikisinin sadece farklı olan kısımları ağaçları ve manyetikleri. Ki 77B nin ağacı american basswood bence o fiyatta ki bir gitarda kesinlikle basswood tercih etmemelisin, 7V de ise Alder var soloistlerde de kullanılan bir ağaç türü aslında basswood ile bazı yönlerde kesişiyor ancak çoğu açıdan çok daha karakterli bir ağaç çok daha versatil ve EQ değerleri açısından çok daha başarılı. Kesinlikle 7V tavsiye ederim. Ek olarak 77B de Breed manyetikler var 7V de ise evolution var.Breed output açısından daha yüksek ve sert bir manyetik evo'lar ise çok daha versatil.7V ciddi bağlamda tatminkar bir gitar ancak! 7V nin fiyatı vs baz alındığında aslında bir 1570'ten ağacı ve manyetikleri dışında bir değişiklik göstermiyor.Bence neckthru bir model seçmelisin.RGT serisinin üst modelleri gibi, az bir para vermiyorsun RGT serisi üst model bir gitar kesinlikle 7V den daha başarılı olacaktır bence.Yada dediğim gibi soloist düşünmelisin, soloist bence gelmiş geçmiş en iyi birkaç gitardan birtanesi.Bence dünyada strat ve hızlı gitarların karışımı olan üstüne neck thru olan ve bunları super birleştiren yegane gitar jackson soloist 1.Bugüne kadar denemediğim ibanez kalmadı , eskiden ibanez'ci dediğimiz tiplerdendim lakin su anda da bir soloist1 birde ibanez rg1527 7 tellim var bariz biçimde fark görüyorum. Ancak dediğim gibi ille ibanez diyorsan neckthru olan modellerine bir göz at eskiden S2120 gibi bir modeli vardı bence ibanezin efsanevi tek 1 kusura sahip tek gitarı.Her açıdan kusursuzdu ve herşeye sahipti.Edge pro bridge(bence dunyanın en iyi bridge'i) maun , neckthru üstüne piezoluydu double edge.Tek sorunu Slerin 22 perde olmasıydı.Ibanez JS modelleri ise aslında normel bir S ten farkı yok bence renkleri ve manyetikleri dışında. Aslında yapmak istediğin tarzı vs yazarsan daha başka marka modeller önerebilirim...

Bijen demiş ki:
Merhaba dostum eğer 1500-2000 dolar civarı bir bütçe ile gitar alacaksan sana öncelikli tavsiyem ibanez yerine jackson soloist 1 yada soloist 2 olacaktır.Sıfırı, bütçenin ufak bir miktar üstünde ama ikinci el bulabilirsin. Lakin kesinlikle ibanez diyorsan öncelikle söylediğin model JEM'ler arasında
Jem 7V kesinlikle 77B den bence daha iyi bir gitar.Öncelikli olarak ikisinin sadece farklı olan kısımları ağaçları ve manyetikleri. Ki 77B nin ağacı american basswood bence o fiyatta ki bir gitarda kesinlikle basswood tercih etmemelisin, 7V de ise Alder var soloistlerde de kullanılan bir ağaç türü aslında basswood ile bazı yönlerde kesişiyor ancak çoğu açıdan çok daha karakterli bir ağaç çok daha versatil ve EQ değerleri açısından çok daha başarılı. Kesinlikle 7V tavsiye ederim. Ek olarak 77B de Breed manyetikler var 7V de ise evolution var.Breed output açısından daha yüksek ve sert bir manyetik evo'lar ise çok daha versatil.7V ciddi bağlamda tatminkar bir gitar ancak! 7V nin fiyatı vs baz alındığında aslında bir 1570'ten ağacı ve manyetikleri dışında bir değişiklik göstermiyor.Bence neckthru bir model seçmelisin.RGT serisinin üst modelleri gibi, az bir para vermiyorsun RGT serisi üst model bir gitar kesinlikle 7V den daha başarılı olacaktır bence.Yada dediğim gibi soloist düşünmelisin, soloist bence gelmiş geçmiş en iyi birkaç gitardan birtanesi.Bence dünyada strat ve hızlı gitarların karışımı olan üstüne neck thru olan ve bunları super birleştiren yegane gitar jackson soloist 1.Bugüne kadar denemediğim ibanez kalmadı , eskiden ibanez'ci dediğimiz tiplerdendim lakin su anda da bir soloist1 birde ibanez rg1527 7 tellim var bariz biçimde fark görüyorum. Ancak dediğim gibi ille ibanez diyorsan neckthru olan modellerine bir göz at eskiden S2120 gibi bir modeli vardı bence ibanezin efsanevi tek 1 kusura sahip tek gitarı.Her açıdan kusursuzdu ve herşeye sahipti.Edge pro bridge(bence dunyanın en iyi bridge'i) maun , neckthru üstüne piezoluydu double edge.Tek sorunu Slerin 22 perde olmasıydı.Ibanez JS modelleri ise aslında normel bir S ten farkı yok bence renkleri ve manyetikleri dışında. Aslında yapmak istediğin tarzı vs yazarsan daha başka marka modeller önerebilirim...
Teşekkür ederim öncelikle ilk defa birinden bu kadar ayrıntılı bir şekilde açıklama okuyorum oturup yazdığın için sağol ama emin ol çok şey kattı bu bana hiç olmazsa ikisinide kullanmış biri olarak ciddi şekilde dikkate alıcam söylediklerini..
Şimdi benim yapmak istediğim özellikle bir tarz yok yani şu anda tanırsınız belki Savaş Oğuzun yanında solo gitarist olarak yetişiyorum ve geleceğim sadece gitar üzerine kurulu ve başka bir çıkış yolum yok benim için! günde 5 saat çalışıyorum gitarla ve bu yüzden hemen eskimeyen bir gitar istiyorum tekrar tarz konusuna dönersek aşırı derecede jazz veya blues yapmayacağım kesin ama onun dışında metal,heavy metal,rock gibi bu yelpazelerdeki herşeyi cleanden overdrive ordan metalzone tonlarındaki her türlü soloyu atabilcek şekilde geliştiriyorum kendimi yani alıcağım gitarın hem güçlü tonları hem parlak tonları hemde clean ve distortionda soundu tamamen oturmuş bir gitar arıyorum internette biraz gezinmeme karşılık elde ettiğim sonuçlar şöyle oldu
*İbanezin Jem modelleri iyidir ama o paraya değmezler onun yerine daha farlı modeller seçilip manyetik değişmleri veya değişm yapmadanda çok yakın tonlar alınabilinir!
*Dandik olmayan ibanez RG modelleri çoğu tarza ve sounda uygun geniş kullanımlı bi gitar
ben bunları çıkardım sonç olarak ve birde gözüme çarpan iki tane model var biri İbanez S2075FW diğeri ise İbanez RGT320q gerçi ikinci söylediğim dahapahalı ama bunlarda dikkatimi çok çekti bugün bu gitarlar hakkında ve RG lerin modelleri konusunda fikir verirsen alırken dikkat etmem gereken şeyler bildiğin ne varsa hepsini yazarsan çok sevinicem çünki bu benim için hayati biolay hemen hemen bir kere alabilceğim için tek atışta hotshot yapmam gerekiyor....umarım anlatabilmişmdir =)

DreamofStyks moralini bozmak istemem ama tek bir atışta hotshot yapma olayın biraz sakat. Yani belki çok kolay belki de çok zor :) Sonuç olarak bu işler göreceli şeyler ve alacağın gitar senin anlayışına uymalı :) Bizim sana verebileceğimiz fikir/bilgi sadece, bu gitar şu işlerde başarılı (versatil olmak, sert tonlar verebilmek vs. gibi,aslında bunlar da göreceli şeyler ama daha az :D ) şu işlerde başarısız gibi bişey olabilir :) Yani biz şimdi burda hep beraber kesin bir karar versek evet abi senin aradığın gitar şu gitardır desek ne kadar mantıklı olur sence?

Onun için mümkün oldukça fazla gitar denemeye çalış bence, gitarları birbirlerine göre değerlendir. Jackson Soloist muhteşem bir gitardır ama neye göre kime göre :)

Bijen'in söylediklerine ben de katılıyorum kesinlikle özellikle soloist ve neck-thru gitar tavsiyesine :)

JaK demiş ki:
500dolara rg370 buldum daha ucuza bulamazsan soylerim yerini onun dışında fena gitar deildir edge pro2 kopru , wizard2 sap vsvs...
bana da hemen hemen 500$ civarı dediler 370 için daha aşağı inmiyorlar senin bulduğun yer bi güzellik yaparsa ordan alırız... ama ben inatla 350 arıyorum... bulamıyorum rg350dx satılan bi yer biliyorsanız çok sevinirim...

SiLeNoZ demiş ki:
Ya çok enteresan benim SL1 in de kalın mi telinin hassas ayar vidası sarı renk oldu. Neden acaba ? :) bak kusur buldum akşam akşam :)

Hehe valla 15 yıllık gitarda olacak tabi. Havası o zaten. Biraz eskime payı olsun. Aslında ben de yakında yeni bir Floyd Rose alacağım. Metal yorulması normal. Boya 15 yılda ancak metalden sıyrılmış yine çok iyiiiii!

Atalay demiş ki:
İçindeki entegrelerin ve manyetiklerin dışında bir fark olmaz sanırım. Manyetikleri ben değiştirmiştim ama devrelere dokunmadım ama devrelerde bir fark olmaz sanırım. Aktif manyetikler.

sl102.jpg

benım dk2 FF ye de aynı manyetikleri takacagım memnunmusun atalay abi manyetiklerden nasıl sonuç?

Geri