Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Washburn ne anlamda iğrenç anlamadım...
Ses kalitesi olarak mı diyorsun yoksa görüntü mü?
Her halukarda ne kadar para ayırdığına bağlı. Tabii ki Cort X6 alabiliyorsan Washburn'e ne hacet? Cort X6 al bence. O paraya Washburn'ün üst modellerinden de alabilirsin. Aralarında 200 YTL kadar para oynuyor zaten. Washburn manyetik olarak sana daha fazla tat verecektir (o paraya X11 çok iyi gider) Amfin de varsa daha iyi modellere ya da cort X6'a yönelebilirsin. hiç sorun değil. Aradaki farkı incele bence sen karar ver. Yeni başlayanın fazla beklentisi olmaz gitardan, ileride ihtiyaçlarına göre gitarla ilgili karar değiştirirsin. O zaman da elindeki zaten belli marka gitar olduğu için zorlanmazsın satarken. Önce karar vermelisin, gerçekten çalmak istiyor musun, yoksa yolda kulağında dinleyerek gezmek mi hoşuna gidiyor. Bu çok önemli çünkü çevremde gitara o kadar para verip dinlemek gibi eğlenceli değil diye bırakan çok insan var. 5-6 ay sıkı çalışırsan geriye sadece hızlanmalar kalır ve Rock partileri seni bekler. Yolun açık olsun dostum. Asla vazgeçme

Nighthalzen demiş ki:
Washburn ne anlamda iğrenç anlamadım...
Ses kalitesi olarak mı diyorsun yoksa görüntü mü?
Her halukarda ne kadar para ayırdığına bağlı. Tabii ki Cort X6 alabiliyorsan Washburn'e ne hacet? Cort X6 al bence. O paraya Washburn'ün üst modellerinden de alabilirsin. Aralarında 200 YTL kadar para oynuyor zaten. Washburn manyetik olarak sana daha fazla tat verecektir (o paraya X11 çok iyi gider) Amfin de varsa daha iyi modellere ya da cort X6'a yönelebilirsin. hiç sorun değil. Aradaki farkı incele bence sen karar ver. Yeni başlayanın fazla beklentisi olmaz gitardan, ileride ihtiyaçlarına göre gitarla ilgili karar değiştirirsin. O zaman da elindeki zaten belli marka gitar olduğu için zorlanmazsın satarken. Önce karar vermelisin, gerçekten çalmak istiyor musun, yoksa yolda kulağında dinleyerek gezmek mi hoşuna gidiyor. Bu çok önemli çünkü çevremde gitara o kadar para verip dinlemek gibi eğlenceli değil diye bırakan çok insan var. 5-6 ay sıkı çalışırsan geriye sadece hızlanmalar kalır ve Rock partileri seni bekler. Yolun açık olsun dostum. Asla vazgeçme

eyvallah dostum saolasınnn...o zaman ben x10 la başlıcam ya da g210 filan soraaa isteklere göre deiştircemm senidinliiim yaniii...işalla karar deişmes...wasburnun irençliii de tonların kötü olması demişlerdiii...n derece dorudur bilmiorum tabi..

Forumda bir sürü kelepir gitar gidiyor gerçekten. Şahsi görüşüm Washburn x10'un sıfırı için bile 200 ytlyi çarçur etmemek. Çünkü biraz daha kendini sıkıp alabileceğin daha orta düzey bir gitar seni daha çok motive edebilir.

Evet kont de la fere 'ye katılıyorum. X10 alacağım diyorsan o zaman ikinci ellere bak. Benim tavsiyem X11 ya da üstüne para verip daha iyisini almandı. Ama senin tercihin. Motivesi çok iyi oluyor güzel gitarın.

Washburn'ün manyetikleri güzel ancak tonu dedikleri gibi beni de sarmıyor açıkçası. Özellikle progressive atarken sesler karman çorman oluyor gain i az versem de.

Dediğim gibi Washburn X10 a para vermeye değmez. Git alıyorsan Cort X6 al. Yoksa X11 lerden başla. Param az dersen kelepir alabilirsin.

ChatKing demiş ki:
Şuraya yazayım dedim aklıma da başka konu gelmedi yazacak :) Şimdi bana bi' program lazım ki ben oraya sırayla basması gereken akorları yazacağım o da ona göre bateri, bas vs. işte bildiğimiz backtrack hazırlayacak.. Ben de emprovize gireceğim :) Hocam "Bend In A Box" gibi bi' program söyledi ama yanlış anladım sanırım bulamıyorum :D Yardımcı olursanız sevinirim :) :)

"Band In A Box" olacak. Ben kullanıyorum, çok yardımcı bir program. Solo bile yazabiliyor.

Manyetiklerden şikayetin yoksa çalmaya devam et. Manyetik değiştirmek şart değil, hatta onun bunun lafıyla hiç şart değil.
Ibanez saplarının kesitleri çok farklı. Bu yüzden ESP'ye alışman az yada çok belli bir süre alacaktır... Tam ters şekilde ben şimdiye kadar hiç Ibanez sahibi olmadığım için Ibanez gitarları denerken çok zorlanıyorum ve bana oldukça rahatsız geliyor... Ayrıca ESP muhtemelen senin gitarından daha ağırdır, bu zor olabilir. Ayrıca Floyd Rose olmayan bir gitar alıyorsun, ona alışman da zaman alır...

melih-71 demiş ki:
beyler ben siteye yeni uye oldum sorucağım şeyler var yardımcı olursanız cok sevinirim benim ibanez rg350dx gitarım var klavyeden aşırı memnunum ama herkes manyetiklerinin yetrli olamıycağını soyluyor artı bende diğer bu seviyedeki gitarlardan cok ustun olduğunu gordum (her ne kadar ince mi telimde istediğim screamleri yapamasamda) sonuc olarak ben solistim ve kendime
esp ec 400 at almayı dusunuyorum sorum sudur esp de ibanezin rahatlığını bulabilirmiyim manyetik konusunda esp den bir suphem yok ama sonucta les poul tarzı bir gitar bana arada oluşabilecek eksi ve artıları sayarmısınız cok rica etsem...

abi bırakma o gitarı. çok sorunsa manyetiğini değiştir; ama herkes dedi diye değil, kendin sevmezsen.. ben memnun değildim mesela yeterince hassas, güçlü manyetikler değildi. ama benim 350'min klavyesi çoğu japon ibaneze göre daha rahat geldi bana en başta alırken, o yüzden aldım zaten.
les paul model bir gitarla rg350 arasında klasman farkı var zaten, floyd rose en büyük farkı oluşturur. ama les paul model bi gitarda deli gibi sustain vardır, bizim rg350 ler floyd rose sebebiyle delik deşik olduğu için sustain pek iç açıcı değildir.
gene de ben 350 mi her tür gitara -şimdilik- tercih ederim.

gogostar demiş ki:
emirizmir demiş ki:
Volume +tone gitara 3. potans EMG afterburner nasıl takılır bunu yapacak yer var mıdır?
Şema için EMG'ye mail at, kısa sürede yanıtlarlar. Nette bildiğim kadarıyla sana göre şema yok. EMG arşivlerinde mutlaka vardır, yoksa da tarif ederler.
3. pot için delik de kolaylıkla bir luthier tarafından açılır. Gitarın arkasındaki kapağın altında (daha doğrusu control cavity) yer varsa sadece delik açılır. Eğer yeterli yer yoksa delik biraz daha büyütülür, ancak bu biraz daha zahmetli olur. Kapağın de değişmesi gerekir falan...
Türkiye'deki her luthier (hatta bazı mağazalar) bunu rahatlıkla yapabilir. Sanırım İzmir'desin, Erkan Sızarlar'ı tavsiye ederim.

Slm kardeş Emg manyetik almayı düşünüyorum . Bridge 81 kesin ama necke 85 mi alsam 81 mi alsam karar veremedim. Şu anda piyasada satılan KFK set var (81 85) Ama potanslar 250k bunların 500 k ile değiştirilmesi mümkün müdür?
EMG 85
''The EMG-85 was developed as a replacement for our original EMG-58. We still manufacture the EMG-58 on occasion, but the newer EMG-85 is different than the original 58. Both models have characteristics that are admirable, but the 85 won out in the end. Although the EMG-85 has more measurable output than the 81, its frequency response and string interface are different. The 85 uses two Alnico magnet loaded coils with a wide aperture to maintain a beefy low end and a fatter top end. Itís a perfect choice as a rhythm pickup in combination with an 81 in the bridge, which is the same pickup combination used by Zakk Wylde.

The midrange has better definition and doesn't get foggy or muddy in the rhythm position either. Steve Lukather uses the 85 as his lead pickup in the bridge position of his Ernie Ball Signature "Luke" model. It has loads of output and isn't muddy. The 85 has a natural tone that works great as a rhythm and blues pickup. It appeared on the later Guild Bluesbird (designed by George Gruhn) model which was a favorite of blues player Buddy Guy for years. The EMG-85 works best if you like the natural distortion that comes from overdriving the front end of your amp. Under any conditions it responds accurately to your technique.''
Kirk ve Richhard z gibi adamlar 81 set kullanıyor.81 neck te 85 ten daha hoş solo veya ritim tonları mı verir............

Selamlar herkese, fender frontman 25r'yi nasıl bilirsiniz :) ? tonları nasıldır? yanına bir ds1 almayı düşünüyorum. grunge,rock vb. çalacağım (gitarım strat tipli nispeten yumuşak tonlu bir gitar). bazı yerlerde drive'ının yetersiz olduğu söylenmiş ama boss ds1 ile halledilemez mi bu sorun?

Geri