Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

leonjohancool demiş ki:
o zaman bi epiphone les paul standart al kurtul be NovemberRAin91 :LOL:

bende var, çook memnunum. Sıfırı 1000 ytl civarında bildiğim kadarıyla, belki birazda indirirsin ama çok fazla indirmiyolar yinede...

@NovemberRAin91:

bi kere cevap vermişim, aynı soruyu bi daha sormuşsun. her neyse, fender içinse bence değer gitar iyi durumdaysa...

tanglewood elektro nasıldır?

selamlar tanglewood elektrolar hakkında bilgi arıorm bi tane buldum kabaca beğendm bilgisi olnalar ytardımcı olabilirmi bu marka hakkında özellikle teorik bilgiden ziyade tecrube etmişler de fikir beyan ederse sevinirim..ki tabiki teorik bilgiyede ihtiyacm war tabi ingiliz malı olduğunu biliorm genellikle..

KaRaBaSH demiş ki:
yoggom demiş ki:
selam arkadaşlar... alım satım bölümünden bi lan vasıtasıyla inşallah yakında bi standart fender sahibi olcam. fakat hss ve sss arasındaki farklar konusunda pek bi bilgim yok. (drive için clean için hangisi daha iyidir fln...) bu konuda beni aydınlatırsanız makbule geçer. şimdiden teşekkürler...

drive için humbuckerlar, clean tonlar için single lar -genel olarak tabii- daha verimlidir. amma velakin driveda iyi tonlar veren single lar (mesela bence amerikan stratların stock manyetikleri, kendine has cayırtılı bir ses verirler distortion eşliğinde) ya da güzel clean tonlu humbuckerlar da vardır(seymour duncan jazz'ın maşallahı vardır bu konuda). ama gene de bir humbuckerın vereceği clean tondan ya da single'dan alınacak sert bir tondan çok şey beklememek lazım bu manyetiklerin doğası açısından.

peki bu sesi standarttan alabilirmiyim?örn: kaan tangözenin gitarından çıkan 'cıgırıng cıgırng' sesi =)

yoggom demiş ki:
KaRaBaSH demiş ki:
yoggom demiş ki:
selam arkadaşlar... alım satım bölümünden bi lan vasıtasıyla inşallah yakında bi standart fender sahibi olcam. fakat hss ve sss arasındaki farklar konusunda pek bi bilgim yok. (drive için clean için hangisi daha iyidir fln...) bu konuda beni aydınlatırsanız makbule geçer. şimdiden teşekkürler...

drive için humbuckerlar, clean tonlar için single lar -genel olarak tabii- daha verimlidir. amma velakin driveda iyi tonlar veren single lar (mesela bence amerikan stratların stock manyetikleri, kendine has cayırtılı bir ses verirler distortion eşliğinde) ya da güzel clean tonlu humbuckerlar da vardır(seymour duncan jazz'ın maşallahı vardır bu konuda). ama gene de bir humbuckerın vereceği clean tondan ya da single'dan alınacak sert bir tondan çok şey beklememek lazım bu manyetiklerin doğası açısından.

peki bu sesi standarttan alabilirmiyim?örn: kaan tangözenin gitarından çıkan 'cıgırıng cıgırng' sesi =)

O "bell-like" tabir edilen cigiring sesi stratlarin single manyetiklerinin ayirt edici ozelliklerinden zaten.

PhoibosApollon demiş ki:
yoggom demiş ki:
KaRaBaSH demiş ki:
yoggom demiş ki:

O "bell-like" tabir edilen cigiring sesi stratlarin single manyetiklerinin ayirt edici ozelliklerinden zaten.

tamam bilader strat çalmadık, ne eziyon ki :D

selam arkadaslar ben IBANEZ TB25R almayı düsünüyorum nasıl bir anfidir??? 2 dükkana baktım biri yeni marshall lar(hindistan malı olanlar) cok sorun cıkarıyor diye satmadığını söyledi diğer dükkan satıyor ama önermedi hatta bana 'dün bir marshall sattım bu gün geri geldi' dedi bende ibanez bir anfi bakmaya karar verdim sizce IBANEZ TB25R nasıl bi anfidir?kac ytl eder???ömrü ne kadardır??

arkadaşlar slm.ben gitar dersleri almaya başlıyıcam fakat elektrodan.bunun bi sakıncası olmadıgını hatta daha iyi oldugunu konuşmuşsunuz daha önce.ben çilekeş dorian gibi grupların soundlarını almak istiyorum ve şuanda aklımdaki gitar ibanez GRG170DX bu işimi görürmü?manyetıklerıde PSND1 (H)-PSNDS (S)-PSND2 (H)
ve marshall 15dfx lık kendınden disstortıonlı bı amfım war.bu ekıpmanlarla ıstedıgım soundu yakalayabılırmıyım?ek olarak bana yukarıda belırttıgım grupların soundları için uygun fiyatlı bi processor önerebilirmisiniz? :roll:

firat_kurter demiş ki:
arkadaşlar slm.ben gitar dersleri almaya başlıyıcam fakat elektrodan.bunun bi sakıncası olmadıgını hatta daha iyi oldugunu konuşmuşsunuz daha önce.ben çilekeş dorian gibi grupların soundlarını almak istiyorum ve şuanda aklımdaki gitar ibanez GRG170DX bu işimi görürmü?manyetıklerıde PSND1 (H)-PSNDS (S)-PSND2 (H)
ve marshall 15dfx lık kendınden disstortıonlı bı amfım war.bu ekıpmanlarla ıstedıgım soundu yakalayabılırmıyım?ek olarak bana yukarıda belırttıgım grupların soundları için uygun fiyatlı bi processor önerebilirmisiniz? :roll:
öncelikle hoşgeldin. Amfin başlamak için gayet ideal bir amfi, hatta evde çalışmak için seni uzun yıllar idare edebilir. Ama bence GRG170DX alma çünkü ibanez gio serisinin floyd-rose sistemi hiçte iyi değil, daha sonra çok uğraşman gerekebilir. Bunun yerine ya sabit köprülü bir gitar al ya da biraz daha para koy ibanez rg serisi bir gitar al. Bu ara bir rg serisi ben satıyorum ama sanırım sana pahalı gelecektir benimki biraz. Biraz daha düşük modellerini alım satım bölümünde bulabilirsin.
saygılar...

selam arkadaslar ben IBANEZ TB25R almayı düsünüyorum nasıl bir anfidir??? 2 dükkana baktım biri yeni marshall lar(hindistan malı olanlar) cok sorun cıkarıyor diye satmadığını söyledi diğer dükkan satıyor ama önermedi hatta bana 'dün bir marshall sattım bu gün geri geldi' dedi bende ibanez bir anfi bakmaya karar verdim sizce IBANEZ TB25R nasıl bi anfidir?kac ytl eder???ömrü ne kadardır??

leonjohancool demiş ki:
my_chemical_romance , elektro gitar çalmak istiyorsan klasik gitardan başlamana hiç gerek yok, esasında çokta mantıksız bir şey. Çünkü elektro gitar ve klasik gitar'ın çıkış noktaları çok farklı, çok farklı temellere dayanıyorlar. Evet, klasik gitar el yatkınlığı kazanmana yardımcı olacaktır, fakat elektro gitar öğrenirkende bu yatkınlığı kolaylıkla kazanabilirsin. Boşuna istemediğin bir şeyle uğraşarak hevesinide kaçırmamış olursun.
çok teşekkür ederim...gerçekten bilgilendirdin beni..babam da gitmiş blazer marka gitar almış bana(klasik)ama babam boşver dedi elektronikle başlıcam ben gerçekten de hevesimi kaçırır bu alet..!!bi soru daha sorcam gerçi saçma ama?elektronik gitarın hangi cinsiyle başlayayım marka falan önerebilir misiniz?amfi de almam gerekiyor heralde elektro için..my chemical romance dinliyorum ben onların tarzında müzik yapabilmem için hangi elektroyu alayım yani biraz sert müzikk heavy metal gibi..

şimdilik ikinci el bir Cort X2 veya (daha sonra ne istediğine, neyin sana uygun olduğuna karar verdiğin zaman satmanın kolay olması açısından) bir fender squier affinity stratocaster falan alıp başlayabilirsin. Çalmaya başlayıp ilerledikçe hangi gitarın sana daha uygun olacağını anlarsın. Sonra elindeki gitarı satıp istediğin gitarı alırsın. Ama yok, parası o kadar önemli değil dersen, bi kaç öneri yapabilirim. Mesela Yamahalar sert karakterli gitarlardır. İbanezler yamahaya göre biraz daha yumuşak karakterli, en azından 700-800 ytl arası fiyatlara sahip olan modelleri için bu böyle. Ama ibanez alırsanda en azından RG serisinden al, GRG serilerinin floyd-roselarının o kadar iyi olmadığı söyleniyor. Amfi için ise bi roland micro cube evde çalışmak için yeterde artar bile :) onun dışında 15 wattlık bir amfi isterim dersen Marshall MG15DFX, G15CDR veya VS15R benim tavsiyelerimdir.

teşekkür ederim leonjohancool
senın gitarının fiyatınıda bir öğreniyim?yanı bu ara max 500 600 cıvarı bir gitar alabılırım.1 ay gibi bir süre içidede aslında 700 800lük bir yamahada alabılme fırsatım olur.ama dediğim gibi çilekeş ve dorian sounduna yakın ses alabılıcegım bir gitar olsun istiyorum sonradan uğraştırmasın.senin dediğin rg serisinin fiyat aralığı nedir?ayrıca birde rg 320 fm bir ibanez buldum fiyatı 500 550 arası 3ay kullanılmış yanındada sehpasını veriyorlar ne dersin?

firat_kurter: İkinci el olarak RG'nin en düşük modeli olan RG321MH'nin fiyatı 370-390 ytl civarında. Arada RG370DXler ve RG350DX ve EX modelleri var. Temizlik durumuna göre onlarda 480 ytl'ye kadar çıkabiliyor. Yeni üretim olan RG320FMler 500-520 ytl civarına satılıyor. Fakat yeni üretimler ne yazıkki Endonezya malı ve arada biraz işçilikten doğan kalite farkı var. Benim gitarımsa Kore malı RG320FM yani endonezyalardan iyidir :) Bende 550 ytl fiyat biçtim kendi gitarıma...

Diğer soruna gelince, evet bence bu gitarların hepsiyle onlara yakın tonlar alabilirsin. Ama biliyorsunki kullandığın diğer ekipmanlarda çok büyük ölçüde etkili.

Saygılar...

şimdi senin gitarınla aynı fiyattaymış kararsız kaldım..senın gitarın resımlerıni msnde bakabılırmıyız?firat_kurter@hotmail.com...eğer anlaşırsak fiyat konusuna gelırız.550 yi biraz aşağı çekersin ;) son fiyatı alırız senden.ama şimdi sonuçta rg 320 war bıde senınkı ıkısıde aynı fiyatta hangısı daha sert karakterlı?ayrıca benım ,gitarını almam için yılbaşını beklemen gerekli.malum öğrenciyim ve yılbaşı hediye paramı o gün alıcam :) ne diyosun??

strum demiş ki:
arkadaşlar Lo Pro Edge floyd rose almayı düşünüyorum, kullanan veya bilgisi olan varmı bu köprü hakkında..

Arkadaşımın elinde bir ibanez s540 custom var ama üzerindeki floyd rose birtik durumda. Lo pro edge floyd roese u nereden bulabiliriz. Yardımcı olursanız emektar bir ibanezi yeniden ahayata döndürecez inşallah.

Geri