Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

Arkadaşlar, bende 22 fret elektrogitar var. 24 perdelilere göre dezavantajları nelerdir? Bu dezavantajları nasıl giderebilirim? Mesela tablarında ince e telinde 24 perdeye basılması gereken parçalar var. Bunu nasıl halledebilirim. Teşekkürler.

24 perdelilere göre dezavantajları:

*2 perde eksik olması

başka da yoktur :) o parçaları bir ton geriden çalabilirsin ki bu da sap başındaki pozisyonları değiştirmek olur, başka da bir yolu yok.. yani 23-24. perden olmadığı için o notaları çalamazsın kısaca.

Ibanez'in 2003'den sonra upgrade ettiği Egde-pro köprülerin anatomik yapısı hakkında bilgi edinmek isteyenlere...
EDGE-PRO
ib100000.gif

ib200000.gif

ep_stringball.jpg

EDGE-PROII
ib300000.gif

ep2_removableplate.jpg

ep2_armtensin.jpg

merhaba uzun süredir gitarla uğraşıyorum.sonunda istediğim gitarı geçen sene aldım.bir amerikan strat...çok güzel bi alet.clean veya az drive lı tonlarda çok temiz ses alıyorum.fakat drive arttığında her manyetiği kendi başına kullanırken arkada sürekli bir gürültü alıyorum. bu normal midir?
bir de elimde zoom 505 var. açıkçası istediğim sesleri alamıyorum.aslında edinmek istediğim bir pedal seti var ama nası kuracağımı bilmiyorum.senelerdir piyasada gördüğüm adamların(özellikle rock ve blues çalan strat çı adamların) önünde seri bağlı 5-6 adet pedal durur.iyi de ses alırlar.böyle bir set kurmak için hangi pedallar sıklıkla kullanılıyor?
teşekkürler

O bahsettigin dip gurultuye 60's hum denir. Single coil, yani tek bobinli manyetikler disardaki electric sinyallerini de algilarlar. Miktarini azaltmak mumkun. Stratini acip pickguardin altina kaplayacak sekilde aliminium folyo yerlestir. Eger cok dert ediyorsan da manyetiklerin etrafini da aliminium folyo ile kapla. Ama ton degisecektir, cunku artik telden gelen ust tonlari manyetikler algilayamiyacaktir. Ayrica calarken durdugun yer ve aci da bu gurultu miktarini etkiler, deneye deneye bakarsin hangi acida durmak hum'i en aza indiriyor diye.

60's hum hadisesini tamamen yok etmek icin ters sarilmis ve ters polariteye sahip olan ikinci manyetik kullanman lazim. O da zaten su anda senin 2. ve 4. pozisyonun. Humbuckerlar ise, yanyana iki tane bobin olur ve ayni sekilde ters sarilmistirlar, ama ters polatiteyi 4 kablolu HBlarla by pass edebilirsin eger istersen. Mesela SD single coil ebadinda HBlar yapmakta. Onlari deneyebilirsin ama gitarin cikardigi ton bayagi bayagi degisecek haberin olsun. Eger cok param var ve bu humdan nefret ediyorum dersen hala gercek single coil olup ve hum yapmayan manyetikler var, kinmanlar yani. Ama hic ucuz degiller.

Pedal falan icin gecmis sayfalara bak, bir cok sey hatirliyorum oldugunu. Ne istedigini (ve alamadigini) soylersen belki daha yardimci olabilirim, olabilirler.

B

saol drb
ben zaten bunun normal bişey olup olmadığını sorduydum.aslına bakarsan bu konuyla ilgi baya bişey de okudum burda.manyetik değiştirmeyi düşünmüyorum.gitarı bozmaktan korkarım.orjinal kalsın isterim.
pedeal mevzuuna gelince bahsettiğim şey processor falan değil.overdrive, wah pedal ,chorus equaliser , delay ..... vb. pedalları bağlıyolar seri olarak.sanırsam analog deniyo.ama bunun uygun kombinasyonu ne olur , nası bağlamak lazım bilmiyorum.hangi marka şeyler falan diye sormuyorum.
umarım daha açıklayıcı olmuşumdur.bu arada bu konudaki forumların çoğuna baktım.genellikle multi efekt prösesörlerle ilgili.yine de kaçırmış olabilirim. kusura kalma.

mil demiş ki:
saol drb
ben zaten bunun normal bişey olup olmadığını sorduydum.aslına bakarsan bu konuyla ilgi baya bişey de okudum burda.manyetik değiştirmeyi düşünmüyorum.gitarı bozmaktan korkarım.orjinal kalsın isterim.
pedeal mevzuuna gelince bahsettiğim şey processor falan değil.overdrive, wah pedal ,chorus equaliser , delay ..... vb. pedalları bağlıyolar seri olarak.sanırsam analog deniyo.ama bunun uygun kombinasyonu ne olur , nası bağlamak lazım bilmiyorum.hangi marka şeyler falan diye sormuyorum.
umarım daha açıklayıcı olmuşumdur.bu arada bu konudaki forumların çoğuna baktım.genellikle multi efekt prösesörlerle ilgili.yine de kaçırmış olabilirim. kusura kalma.

Kusur ne demek.

Genelde eger lambali bir amfi kullanirsan hic baska bir pedala falan ihtiyacin olmaz, tabi zaten ustunde reverb vardir diye varsayiyorum. Ondan mada ek olarak kullanilacak usturuplu bir blues bluesbreaking rock (cok sert degil, LedZep, ACDC falan) kurgusu icin belki bir delay bulundurmak mantikli, ve bir tane wah, ve bir de graphic eq olsa fena olmaz.

Ama eskiden bir cok pedal kullanirken uc dort seneden beri gitar kablo amfi seklinde takilmaktayim. Amfinin iyi olmasi cok onemli. Ve sesini acabilmen lazim ki kirilmaya overdrive yapmaya baslasin. Hani sesini acamiyorsan guzel bir overdrive pedali isine yarar. Almisken iyi al derim, ucuz aletler acikcasi uzun vadede daha pahali. Overdrive olayinda Keeleyler cok iyi, BarberDirectDrive mesela cok iyi (keeley'i sattim ben BDD aldim mesela, cok iyi para vermislerdi ;) ), mesa boogie v-twin saglam bir alet (kullaniyorum cok ama fazla overdrive'i var, en min ayarlarinda calistiyorum). veya fulltone fulldrive II (strat icin cok cok iyi bunlar, bir de ustunde clean boost kanali var, cok isime yaramakta) gibi gibi... Daha detay sormak istersen cekinme.

B

rashit, etrafında gitar çalan ve işi az çok bilen biri var ise, onunla beraber enstruman satan bir yere gidip ucuz yollu, sapı mapı düzgün, herhangi bir bass alman yerinde olacaktır. bu işi öğrendikten sonra mutlaka gitarını değiştireceksin. bu yüzden o mu olsun bu mu olsun diye çok kafa yormana gerek yok. bütçene göre eli yüzü düzün bir gitar alsan yeterli. gitarın sana yetmemeye başlaması için sıkı sıkıya çalışsan bile neredeyse en az 1 yıl var önünde. ondan sonra yavaş yavaş değişecek işler. kolay gelsin ;)

saol baba da 4 tane abim var 3 tanesi pro calıo bass ı ama hepsi yurt dısında yani eli yuzu duzgun 4 telli bi bass gorur isimi.

o zaman senin de mayan sağlamdır(geyik ;) ), çalışırsan yaparsın, ben bassist değilim, ucuz yollu bassların hangisi daha ele avuca gelir bilmiyorum. bilgisi olan arkadaşlar vardır burada sanırım.

elimde mexico yapımı standart stratocaster var
emg 81 set taktırmayı düşünüyorum (daha sert tonlar almak için)
çünkü üst tellerde ritm olarak boğuk overdrive ımsı bi ses alıyorum tatmin etmiyo ne harmonicler ne bişey (marshall mg100dfx amfi var) problem şurdaki daha önce böle bi strata emg taktıran daha doğrusu 81 gibi aktif humbucker taktıran görmedim duymadım nasıl olur acaba ??

Birşey olmaz ama komik olur. Elbette istersen taktırırsın. Ancak pek uygun olmayabilir. Senin istediğn tonlar o gitarın doğasına aykırı :)
Komik bir görüntü olucağı kesin ama zevk ve istek meselesi, istersen saza taktırırsın. (Gözümle gördüm bir sazın üstünde Di Marzio gitar manyetiği vardı :) )

yurt dışındaki takip ettiğim (reklam gibi olucak ama vhfans) forumlarındaki elemanlar süper olduğunu kendilerinin sahip olduğunu filan anlattı övdülerde durdular sonra emg web sitesinde strat için ne kadar uygun olduğunuda açıklıyo bilmiyorum ama

SiLeNoZ demiş ki:
Birşey olmaz ama komik olur. Elbette istersen taktırırsın. Ancak pek uygun olmayabilir. Senin istediğn tonlar o gitarın doğasına aykırı :)
Komik bir görüntü olucağı kesin ama zevk ve istek meselesi, istersen saza taktırırsın. (Gözümle gördüm bir sazın üstünde Di Marzio gitar manyetiği vardı :) )

Bilen bilir, istanbul sirinevlerde turkiyedeki en iyi saz yapimcilardan biri vardir, ve ayni zamanda da cok iyi 'finish' yapmaktalar. İki uc warmoth yuzunden tanistim ve konustum. Suleyman Firtina cok saglam adam ve muzigi seven bir adam.

Mesela o yaptigi elektro sazlara dimarzio X2N takmakta. Ve inanin (ben o manyetigi onunla konustugumda 8seneden fazla kullanmistim) benden ve benim tanidigim adamlardan cok daha iyi biliyor. Ben mesela DPDT miniswitchleri icin falan hic Ekrem'e falan gitmiyorum artik, keza cay falan sohbet durumlari da var...

Bir sey daha, amerikada herkes saza merak sarmis olsaydi acaba turkiyede biz hani saza nasil bakmaya baslardik. DiMarzio X2N yada baskalari sazlar ustunde niye olmasin ki. Hatta ne dusunuyorum biliyormusunuz belki turkiyede dimarzio x2nlerin sazlarda olmasi daha dogru daha dogal olani, kollu bacakli gitarlar yerine. Neyse ya RANT OFF! 8O

B

valla strat'a emg 81 takmayı düşünüyosan gitarı öldürürsün. onun yerine bana sat hatta :)

tabi gitarı alırken de denemeden, ne tür yapacağını düşünmeden aldıysan bu sorun normal.

benim fikrim : o manyetikleri elindeki güzellikten uzak tut. :) emg 81ler kötü demiyorum, sadece strata konulacağına stratı yakmak daha mantıklı diyorum

Bakınız Iron Maiden'ın videolarındaki H s H stratlar. Tone ararken yanlış diye birşey yoktur. Farklı şeyler denemek fark yaratır.

Bide hikaye anlatim. Zamanında DiMarzio AlDiMeola alacaktım. Türkiyeye gelicekti cuma günü 20 küsür tane. Cumartesi gittim, bi baktırm hepsi satılmış. Kim alır fln diye sorunca bağlamacılar hastası diye bir cevap geldi. Neden olmasın :) Müzikte kalıcı kural yoktur.

Geri