Gitar ve Ekipmanı Hakkında (Genel)

slmlar herkese ben yeniyim bu sitede ve cok begendım dogrusu forumları.cok bılgılı gıtaristlerle beraberiz anlasılan...Bu yuzden sızlere de bı danısayım dedım ben de gitar alıcam bu ara .ibanez s 470 i 650 dolara alabılıyorum.(800 dalor piyasa fiyatı yanılmıyosam)1 milyar ı cıkarttım gozden sizce bu fiyata alabılecegım en ii gitar bu mudur?klavye rahatlıgı benım icin bırıncı sırada,özellikle vai hayranıyım calmak istedıgım tarzda onun ki gibi.yardımcı olursanız sevınırım...

bugrazzz demiş ki:
slmlar herkese ben yeniyim bu sitede ve cok begendım dogrusu forumları.cok bılgılı gıtaristlerle beraberiz anlasılan...Bu yuzden sızlere de bı danısayım dedım ben de gitar alıcam bu ara .ibanez s 470 i 650 dolara alabılıyorum.(800 dalor piyasa fiyatı yanılmıyosam)1 milyar ı cıkarttım gozden sizce bu fiyata alabılecegım en ii gitar bu mudur?klavye rahatlıgı benım icin bırıncı sırada,özellikle vai hayranıyım calmak istedıgım tarzda onun ki gibi.yardımcı olursanız sevınırım...

Calma firsatin varsa, git cal, ve icine sinerse al. Fena degildir S470.

B

hollowtone demiş ki:
Arkadaşlar 2. el 30 Wattlık bir Amplifikatör alacağım ve neredeyse ikisi aynı fiyatta, ne alacağımı şaşırdım, hangisinin daha iyi olduğu hakkında bir fikrim yok ve fiyatlarını araştırıp sorma imkanımda yok; Ampliler;

Marshall Valvestate 30R

Marshall G215R CD

Marshall Valvestate 30R (30 watt , celestion hoparlör, spring reverb)

Marshall G215R CD (2x15 watt 30 watt değil, park hoparlör )

BASSWOOD - A nice resonant wood. Normally associated with Metal and Hard Rock guitars. Has a fat bottom and can sometimes (depending on pickups) have a mushy bottom end. But overall sounds pretty darn good. But if you look at it to hard it may dent because it is quite soft!

Derin titresimleri aksettiren bir agac olmadigi icin benim acikcasi hic bir sekilde ilgimi ceken bir agac degil. Bu arada van halen'nin ilk 8 senede yaptigi hersey nerdeyse basswood ile degildi, disbudak bir charvel govdesi ustune overwound bir PAF.

B

DrB demiş ki:
dark_elessar demiş ki:
bir ibanez rg270'in clean veya overdrive tonları nasıldır? hafif sololarda bu gitar nasıldır çok ton üretilebillir mi?

ve distortionlu ritm flnda bu bir LP ile kıyaslanırsa ne olur?

Ayip olur!

B

:LOL: ...

...

Ben ıhlamur un tonlarını sevmiyorum,ve şunu kesin söylemeliyimki bu ağaçlarla kullanığım manyetik kombinasyonlarının hiçbirinden istediğim verimi alamadım.Çünkü tonal bir karaktere sahip değiller.

Bir metal veya benzeri bir müzikte tonal karakter ikinci plana atılabilir,bu sebeplede önemli olmaya bilir.

Hangi eq o değerinin fazla yada az olduğunu kıyaslayamaıyorum bunlarda.

Ihlamurun yerine Kızılağaç yada akçaağaç ı tercih ederim.

basswood a tb4 düşünmeni tavsiye etmem.tb4 genellikle alder lerde kullanılır. sana önerim trembucker distortion. seymour duncan istiyorsan basswood gövde için şiddetle tavsiye ederim. mükemmel tonlar alıyorsun. eğer di marzio falan dersem şimdi ben bridge de fred kullanıyorum. her tür müzik yapılıyor. onu da düşünebilirsin...

bence isimlere fazla takıyorsunuz basswood alder bunların önemi bir yere kadar. mesela benim gitarım poplar (kavak ağacı) ama bu kanadada yetişen farklı bir tür ve bu kavak ağacını korede yetişen kavak ağacıyla kıyaslayamazsınız veya alderden kötüdür diyemezsiniz neden çünkü her ağacın gitar olmadan önce geçtiği aşamalar var ve bunlar çok önemli kurutulma süresinden tutunda kesim işlemlerine kadar o yüzden elinize alıp çalmadan sadece laf kalabalığı olur bunlear

tilion demiş ki:
peki bu arkadaş gibson les poul gitarı amerikadan aldı, gümrükten elini kolunu sallaya sallaya geçiyormu,, vergisi filan varmı? fatura istiyorlarmı? benim bu gitar derse, pasaportuna işliyolarmı vs....ayrıntılı biligilendirirseniz çok sevinirim...

gibsonun les poul hangi model öneririsiniz?

Atalay demiş ki:
Öneri diyorsan en pahalısını öneririm. Sen sordun yani :)

bi arkadaş gibsonlar ve fenderler artık eski kalitesinde değil bi de 22 perde gitarı ne yapacaksın onun yerine ibanez ve ya prs öneriyor...fakat o kadar çok model var ki...bazı modellerde çok iyi olmamasına rağmen pahalı...ben hayatımın sonuna kadar bir yastıkta kocayacağım dürüst, namuslu bi gitar arıyorum.. :))

Arkadaşlar her nekadar ağacın çıkış yeri önemli olsada elimizdeki parayala alabileceğimiz en iyi gitarı almaya çalışıyoruz.Şimdi bana fiyatını bile tam bilmediğim jemdeki ıhlamur ağacının üzerindeki işçilik ve ağaç kalitesinin rg serisi kore yapımı bir ibanezle aynı olduğunu söylemeyim.Bariz ve açık olarak 600-700 milyon arası gitarlarda eğer tona çok fazla dikkat etmiycekseniz ve illaha ibanez istiyorsanız gidin alın.Arkadaşımın ibanezi vardı bende wash vardı.İkimizdede zoom 505 vardı.Aramızdaki ton farkı nerdeyse yoktu.Tabi ibanezin klavyesinin rahatlığı sağlamlığından bahsetmiyorum.

Slaytanic demiş ki:
bence isimlere fazla takıyorsunuz basswood alder bunların önemi bir yere kadar. mesela benim gitarım poplar (kavak ağacı) ama bu kanadada yetişen farklı bir tür ve bu kavak ağacını korede yetişen kavak ağacıyla kıyaslayamazsınız veya alderden kötüdür diyemezsiniz neden çünkü her ağacın gitar olmadan önce geçtiği aşamalar var ve bunlar çok önemli kurutulma süresinden tutunda kesim işlemlerine kadar o yüzden elinize alıp çalmadan sadece laf kalabalığı olur bunlear

Kusura bakma ama soylediklerin tam olarak gercegi yansitmiyor. Keske oyle olsa da kanada kavagindan cok iyi ses ciksa ve biz de agac masraflarina bu kadar takmasak.

Al sana bu isin erbabin USA custom guitars'da poplar hakkinda soylenenler:

POPLAR - Doesn't sound too bad, but we refer to it as "the poor mans Alder" and normally use it for prototypes.

Inanmam link veriniz dersen al sana link:

http://www.usacustomguitars.com/bodywoods.html

Kisacasi poplar sadece mali sebeblerden dolayi kizilagac pahali oldugu icin kullanilan bir agacti. Nitekim kizilagac fiyatlari dusunce fender de artik meksika modellerini de kizilagactan yapmakta. Hafif olmasi (fiyatinin yaninda) tek pozitif yonu.

B

tilion demiş ki:
Atalay demiş ki:
Öneri diyorsan en pahalısını öneririm. Sen sordun yani :)

bi arkadaş gibsonlar ve fenderler artık eski kalitesinde değil bi de 22 perde gitarı ne yapacaksın onun yerine ibanez ve ya prs öneriyor...fakat o kadar çok model var ki...bazı modellerde çok iyi olmamasına rağmen pahalı...ben hayatımın sonuna kadar bir yastıkta kocayacağım dürüst, namuslu bi gitar arıyorum.. :))

Kac paralik bir gitar ariyorsun? $25.000, $5.000 dolar .... ???

B

katilinek demiş ki:
Arkadaşlar her nekadar ağacın çıkış yeri önemli olsada elimizdeki parayala alabileceğimiz en iyi gitarı almaya çalışıyoruz.Şimdi bana fiyatını bile tam bilmediğim jemdeki ıhlamur ağacının üzerindeki işçilik ve ağaç kalitesinin rg serisi kore yapımı bir ibanezle aynı olduğunu söylemeyim.Bariz ve açık olarak 600-700 milyon arası gitarlarda eğer tona çok fazla dikkat etmiycekseniz ve illaha ibanez istiyorsanız gidin alın.Arkadaşımın ibanezi vardı bende wash vardı.İkimizdede zoom 505 vardı.Aramızdaki ton farkı nerdeyse yoktu.Tabi ibanezin klavyesinin rahatlığı sağlamlığından bahsetmiyorum.

Kore yapimi maun S'ler $200 dolar tutan bir kac modificasyondan sonra (kopru HB'i ya JB'ye ya C5'e ya da CC'ye cevrilmesi lazim, sapta kopruye bagli olarak ya Jazz ya A2P ya da PG; potanslar uzakdogu rezil plastik bazlilardan amerikan CTS500K'ya, kapasitor ceramic diskten orange droplara) kesinlikle tonalite olarak ne model olursa RGden de JEM'den de iyi. Cunku agaci daha iyi! Ama dersiniz ki ben acaip kol bacak kullaniyorum, Slerin ustundeki kopru bana uymaz o zaman o da orjinal halis mulis (licensed falan degil) floyd rose'a degisir (toplam 200e gelir taktirmasiyla eger beni hafizam yaniltmiyorsa), ve gordugum rakamlardan hala toplam olarak otekilere gore daha ucuz!

Denenmis bir formul bu, ve bilmek sizin de hakkiniz.

Ama hala ve hala iyice kalici bir gitar istiyorum ben diyorsaniz o zaman hadise uzun vadede kalicilik olarak amerikan bir fenderde bitiyor. Yukarda bahsettigim modifikasyonlar sonrasinda onu tutana ask olsun. Yok o kadar para diyorsaniz, ve kendinize modifikasyon yapma kabiliyetinde guveniyorsaniz, o zaman guzel calinip denediginiz ve sevdiginiz meksika/japon mali bir fender alin, floyd takin, manyetik degistirin vs. Bu ibanez S'den de illa iyi bir sonuc vermeycek, sadece farkli daha parlak ama tok bir ses verecek. Niye derseniz ilk olarak Slerin govdesi ufak, onun icin sesi daha cartlak. Maun oldugu icin ise o kadar parlak degil.

Kolay gelsin.

B

tilion demiş ki:
peki bu arkadaş gitarı amerikadan aldı, gümrükten elini kolunu sallaya sallaya geçiyormu,, vergisi filan varmı? fatura istiyorlarmı? benim bu gitar derse pasaportuna işliyolarmı vs....ayrıntılı biligilendirirseniz çok sevinirim...

türk gümrüğünde pek sorun çıkmıyor. En azından ben Almanya'dan getirirken sorun olmadı. Adet 1 olunca o da sırtında olunca, gümrük elemanlarından bir nevi müzisyen damgası yiyorsun. Sanmıyorum ki sıkıntı çıksın. Ama sen yine de derinlemesine bir araştır derim...

tilion demiş ki:
2000-2500 dolar arası bir gitar arıyorum.

Fender kilikli bir gitar icin ya american vintage series stratlar (63'ler cok iyi ve 1300 papel), ya da anderson marka stratlar. Tabi fender custom shop cok iyidir, ama aldigin gitara gore fiyat bicerler ve ust limitinin ustune cikabilirsin.

HBli LP kilikli gitarlar icin ya gibson custom shop historic serilerinden Gibson Les Paul Reissue 1957, ya da ES335 reissue 1959 (dot reissue idye de bilinir). 2.sini ancak kullanilmis o fiyata bulursun, birincisi ama 2400 falan tutar amerikada. Bunun yaninda Hamer USA monacolar da cok iyi gitarlar yine ayni LP olayi var, 2400 papel gibi. PRS McCarthy'ler de keza oyle.

Kollu bacakli bir sey istiyorum dersen o zaman Zion isimli gitarlara bak cok saglam aletlerdir. Ama o iste bildigim kadari ile en krali 1980lerin ortalarina kadar yapilmis bir american kramer. Bulmak kolay degil, ama bulabilirsen ona takil. Bu arada simdi yapilan kramer'larla bahsettigim eski kramerlarin herhangi bir alakasi yok onu da bil. Sadece gibson firmasinin (su anda kramer'in sahibi) bu isim uzerinden rant saglama olayi.

B

Geri