Ruh ve Vücut

Ruh var mıdır, varsa nerdedir?

• B) Vardır ama ne bileyim nerde.

Oylar: 0 0.0%
  • C) Vardır, beyindedir.

• D) Vardır, kalptedir.

• E) Yoktur, dolayısıyla hiçbir yerde değildir.

• F) Hiçbir fikrim yok.

• Toplam oy veren
    210
28 gram olayına bi alaka kuramadım.Eğer her canlı birer ruha sahipse hayvanlardada ruh vardır.Hadi oonu geçelim eğer gerçektende her canlının birer ruhu var ise bitkilerdede mevcuttur.Bitki ve ruh pek anlamsız geliyor aslına bakarsak bende ruh olarak bişey olduğuna inanmak istemiyorum ama ne yazıkkı sanki bişeylar "var ulan ruh diye bişey saçmalama" diyo ya da ben öyle diyorumda içimden gelmiş gibi davranıyorum.Herneyse eğer ruhun bilimsel bi açıklaması mevcut değilse öyle bişey olduğundan emin değilizdir.

Bi de Kurandan bakma olayına gelince biraz inceleyeceğim Kuranı.İncile de bakacağım ruh hakkında neler geçiyor diye.Diğer dinlerle ilgili elimde fazlaca kaynak olmadığından onlarıda diğer arkadaşlara bırakıyorum.

Ve birde cesareborgia "İnsanın organlarının işleyişini bağımsız iradi bir ruha bağlamak demek,hayvanlarda da ruh olduğunu söylemek anlamına gelmez mi?" demişsin.Öyle değil,demeye çalıştığım şu "ruh vardır -bi ihtimal- varsa hiç bi işlevi yoktur.Sadece yaşamamızı sağlar ve bitincede gider."...

sen çok çelişkide kalıyosun. bundan kurtulmak için bazı şeylere karar vermelisin önce. kendine dine inanıyomuyum diye sor. çelişkideysen önce bvunun kararını ver kuranı okuyup. eğer diyosanki ne münasebet tabiki inanıyorum. o zaman ruh varmıdır yokmudur çok saçma bi soru değilmi senin için? inanıyorsan vardır. tartışması yapılmıcak birşeydir bu.

yanlış soruları soruyosun ilk olarak.

spdy demiş ki:
sen çok çelişkide kalıyosun. bundan kurtulmak için bazı şeylere karar vermelisin önce. kendine dine inanıyomuyum diye sor. çelişkideysen önce bvunun kararını ver kuranı okuyup. eğer diyosanki ne münasebet tabiki inanıyorum. o zaman ruh varmıdır yokmudur çok saçma bi soru değilmi senin için? inanıyorsan vardır. tartışması yapılmıcak birşeydir bu.

yanlış soruları soruyosun ilk olarak.

ben inançlı bi kişiyim ve ruhun var olup olmadığını sorgularım. aslında herşeyi sorgularım. allahın varlığına iman etmek başka var olup olmadığını düşünmek başka. yobazlık olan düşünmemek sorgulamamaktır.

ruhun var olup olmadığını sorguluyosan olup olmadığına emin değilsin demektir. ruh dinde var kabul edilen birşeyse, sen dine inanıyorum ama ruha inanmıyorum diyemezin. bu çok saçma. araştırıyosan dindende şüphe ediyosun demektir. bu yanlış bişeydir demiyorum. tabiki araştır bana kalsa. ama dinden hiç şüphe etmeyip ruhdan şüphe etmek yanlış.yoksa dini sorgula tanrıyı sorgula istediğini sorgula

islam dini mantık dinidir. öncelikle bişeye inanmam için mantığıma yatması lazım. mantığıma uymadığı halde iman edersem bu korkaklık olur. ruhun varlığına inanıyorum ama biryandanda sorguluyorumki nasıl bişey olduğunu bilmek için. allahın var olup olmadığınıda çokdefa sorgulamışımdır. ama her sorgulayışımda var olduğuna kanaat getirmişimdirki hala ateist değilim. dar alanda sıkıştırmak istemiyorum konuyu ama demek istediğimi umarım anlamışsındır.

sonuç olarak allah aklı insana sorgulasın diyede vermiştir. körü körüne korkarak bağlanan kişilere cahil diyoruz. sebebi sorgulayıp araştırmamaları.

Bende inanıyorum islam dini mantık dinidir ve zorlama yoktur.Bu durumda bende zorlama olmadan kendi çapımda bunu düşünüyorum.Peki 4 4lük bi müslümanmıyım hayır.Belki Kuran da yazıyodur neyin ne olduğu fakat pek bi zamanım olmadığından açıp bakabiliyor değilim.Ayrıca ruh yoksa bi ahirette olacak değildir.Yani yanlışlarımızla ve doğrularımızla yüzleşip cezasını güzelliğini çekecek biyer olmıyacak.Yanlış mıyım?Ve bu durumda da bu dünyaın hiç bi amacı olmayacak.Bu durumda da dünyanın amacı ne niye yaşıyoruz gibi bi soru çıkıyor karşıma...

gorona_arxebo demiş ki:
ruhun varlığına inanıyorum ama biryandanda sorguluyorumki nasıl bişey olduğunu bilmek için.

evet sorgulama bu yönde olursa daha doğru olur bencede, aynı fikirdeyiz şuan(;

Char-BooRacK demiş ki:
Bende inanıyorum islam dini mantık dinidir ve zorlama yoktur.Bu durumda bende zorlama olmadan kendi çapımda bunu düşünüyorum.Peki 4 4lük bi müslümanmıyım hayır.Belki Kuran da yazıyodur neyin ne olduğu fakat pek bi zamanım olmadığından açıp bakabiliyor değilim.Ayrıca ruh yoksa bi ahirette olacak değildir.Yani yanlışlarımızla ve doğrularımızla yüzleşip cezasını güzelliğini çekecek biyer olmıyacak.Yanlış mıyım?Ve bu durumda da bu dünyaın hiç bi amacı olmayacak.Bu durumda da dünyanın amacı ne niye yaşıyoruz gibi bi soru çıkıyor karşıma...

ruh yok dersen dinde yalanlanmış olur binevi. ruh yoksa tabikide ahiret filan olmaycaktır. bana soruyosan evet ahiret yoktur, yaptığımız sevaplar karşılığında kazanacağımız sonsuz nimetler ve yanlışlarımız sonucu yanarak cezalandıralacağımız biryer yoktur. buna inanıp dinede inanıyorum diyemezsin işte. anlatmak istediğim şey iki msjdır buydu(;

sana bana göre değişir bu amaç. ancak yaradana kulluk gibi bir amacı olmadığını düşünüyorum. konu dağılır ayrıntlı girersem amacı şudur budur diye(; ama bukadar yüce bir varlığın egosu olcağına inanmıyorum diyebilrim kısaca düşünceme neden olarak. kimse hayt höyt demezse sevinirim. inananında kendince mantıklı nedenleri vardır. görüşlere saygılı olalım(;

tabi ki sayygılıyım diğer arkadaşlarda böyle olurlar inş.
Peki o zaman ruh dediğimiz şey vücutta mevcut değildir demeye geliyorum ama yinede diyemiyorum.Derhal Kurandan İncilden incelemem lazım...

diyemezsin tabiki. çünkü bu inancınla çakışır. bu çakışmalar araştırarak çoğalablir. benden bi tavsiye bazı çözemediğin noktalar varsa bunları tarafsız kaynaklardan araştır. biçok din kitabı çok yoğun inanç ve duygularla yazılmıştır. aklını yanlış bilgilerle doldurabilir.

benim bildiğim kadarıyla bilim ruh manevi olduğu için ruhlarla ilgilenmiyor... yani yok sayıyor diyebiliriz.. bu durumda bilim adına konuşuyorsak ruh yoktur ama devrenye din girerse ruhun varlığı yada yokluğu inançlarımaza göre değişir

ruhu reddeden bi din biliyor musun?Ben hiç raslamadım.Dinler diğer dünyadan yaptıklarımız ettiklerimizin karşılığından bahsederler bu da bi ruhun varlığını gösterir.

dinsizlik bir din değildir. çok yanlış bir düşünce. din inançla olur. deizm ise inançsızlıktır. inanılan birşey yoktur ortada. şuna inanıyorum demezsin. inanmıyorum dersin. dolayısıyla din felan deildir.

hayır. "kural tanımam din tanımam ruhda yoktur ulen" şeklinde düzmantıkla bakılması çok saçma olur. araştırmaktan ve düşünmekten korkmadığın taktirde mantıken varabilceğin sonuçlar.

Geri