İstediğim gitarı bulamıyorum

Merhaba. Konuyu zaten biliyorsunuz sss manyetikli düz köprülü ve 24 perde bir gitar arıyorum ama bulmak namümkün yardımcı olursanız sevinirim. bütce: 10k-20k
Tarih: 23/7/2024
24 perde SSS pek gerçekçi değil.
SSS, klasik Strat konfigürasyonudur.
24 perde ise Superstrat özelliğidir.
Birinden vazgeçin.
O fiyat bandında şunu tavsiye edebilirim, eski gitarlarımdan biri. İzmir'e kadar gitmiş. Bilmiyorum halen satılık mı ama...

@kocatas selamlar, nokta atış bulman çok zor, hatta imkansız (bence). Sana dört seçenek sunmak isterim.
  1. Özel yapım bir gitar edinmek
  2. Hazır bir modelin modifiyesi ile istediğine ulaşmak veya yaklaşmak
  3. İsteklerinin bir kısmını törpüleyip hazır bir modele yönelmek
  4. Bu sevdadan komple vazgeçmek 😊
Şimdi klavyemin yettiğince bu seçenekleri yorumlayayım bir de;
  1. Özel yapım gitar: Belirttiğin bütçe ile mümkün olacağını sanmıyorum.
  2. Ibanez RG321 modelini alıp, hazır veya custom bir pickguard ve delme/oyma işlemleri ile istediğin hale getirmek (RG350'nin pickguard'ı uyacaktır diye tahmin ediyorum)
  3. İsteklerinin birazından vazgeçmek: @barrios üstadın bahsettiği gitar gayet güzel bir seçenek.
  4. Bu madde sadece şakaydı. Umarım kırıcı olmamıştır.

Hazır konusunu bulmuşken kendi arayıp bulamadığım kombinasyonu da paylaşayım da belki bana da biri ışık tutar. ☺️ (Bir süredir ben ben de aşağıdaki gibi bir gitar arıyorum ancak hazır seçeneklerde bulamıyorum.)
  • Maun gövde, yekpare sap, rosewood (veya abanoz) tuşe,
  • 24 perde
  • HS kombinasyon (bridge'de humbucker, neck'te single)
  • Sabit köprü (string-thru, tellerin gövdenin içinden geçmeli)
  • 4 knob'lu (Les Paul gibi 2 vol, 2 tone)
  • RG veya Strat kasa tipinde (pickguardsız olmalı ve telecaster kasa tipi kesinlikle olmaz)

NOT: En yakın seçenekler Ibanez RG565, Jackson Concept Series, Soloist ve ESP'de bir model (sanırım mirage '87) ancak hiç biri tam tamına istediğimi vermiyor. Çoğu hareketli köprü ve bolt-on bağlantı. Ha sorarsan ben niye böyle fantastik bir istek içerisindeyim, mantıklı bir cevabı yok. Bir yerlerde böyle (özel yapım) bir gitar görmüştüm, çok beğenmiştim. Sonra başka bir yerde bir tane daha gördüm ve iyice aklıma kazındı. Üzerine şu da olsun bu da olsun dedim ve bu noktaya geldim.

Merhaba. Konuyu zaten biliyorsunuz sss manyetikli düz köprülü ve 24 perde bir gitar arıyorum ama bulmak namümkün yardımcı olursanız sevinirim. bütce: 10k-20k
Tarih: 23/7/2024
Bu konfigürasyon zor. Buna yakın schecter mv 6 var ama orta manyetiği köprünün yanına koymuşlar. Veya belki brian may gitarı. 3. Seçenek Custom yaptırılabilir. Ama her üçü de senin bütçenin üstünde gibi

@kocatas selamlar, nokta atış bulman çok zor, hatta imkansız (bence). Sana dört seçenek sunmak isterim.
  2. Ibanez RG321 modelini alıp, hazır veya custom bir pickguard ve delme/oyma işlemleri ile istediğin hale getirmek (RG350'nin pickguard'ı uyacaktır diye tahmin ediyorum)
  3. İsteklerinin birazından vazgeçmek: @barrios üstadın bahsettiği gitar gayet güzel bir seçenek.

Hazır konusunu bulmuşken kendi arayıp bulamadığım kombinasyonu da paylaşayım da belki bana da biri ışık tutar. ☺️ (Bir süredir ben ben de aşağıdaki gibi bir gitar arıyorum ancak hazır seçeneklerde bulamıyorum.)
  • 24 perde
  • RG veya Strat kasa tipinde (pickguardsız olmalı ve telecaster kasa tipi kesinlikle olmaz)

NOT: En yakın seçenekler Ibanez RG565, Jackson Concept Series, Soloist ve ESP'de bir model (sanırım mirage '87) ancak hiç biri tam tamına istediğimi vermiyor. Çoğu hareketli köprü ve bolt-on bağlantı. Ha sorarsan ben niye böyle fantastik bir istek içerisindeyim, mantıklı bir cevabı yok. Bir yerlerde böyle (özel yapım) bir gitar görmüştüm, çok beğenmiştim. Sonra başka bir yerde bir tane daha gördüm ve iyice aklıma kazındı. Üzerine şu da olsun bu da olsun dedim ve bu noktaya geldim.
Bu konfigürasyon zor. Buna yakın schecter mv 6 var ama orta manyetiği köprünün yanına koymuşlar. Veya belki brian may gitarı. 3. Seçenek Custom yaptırılabilir. Ama her üçü de senin bütçenin üstünde gibi
Şu arkadaş bu mesajı ciddi ciddi yazdığını bize bir ispatlasın. Burnuma kötü kokular gelmeye başladı, bu iş netleşmeden daha fazla emek vermeyelim bu başlığa derim. Düşününce biraz tuhaf gelmeye başladı. Ya çok acemi ve ne dediğini bilmiyor, ya da bir başka trol durumu ile karşı karşıyayız.

Şu arkadaş bu mesajı ciddi ciddi yazdığını bize bir ispatlasın. Burnuma kötü kokular gelmeye başladı, bu iş netleşmeden daha fazla emek vermeyelim bu başlığa derim. Düşününce biraz tuhaf gelmeye başladı. Ya çok acemi ve ne dediğini bilmiyor, ya da bir başka trol durumu ile karşı karş

Şu arkadaş bu mesajı ciddi ciddi yazdığını bize bir ispatlasın. Burnuma kötü kokular gelmeye başladı, bu iş netleşmeden daha fazla emek vermeyelim bu başlığa derim. Düşününce biraz tuhaf gelmeye başladı. Ya çok acemi ve ne dediğini bilmiyor, ya da bir başka trol durumu ile karşı karşıyayız.
Art niyetle yazmadım. Trol de değilim ama evet acemiyim ilk gitarımı alacağım. Netleşti mi?

24 perde SSS pek gerçekçi değil.
SSS, klasik Strat konfigürasyonudur.
24 perde ise Superstrat özelliğidir.
Birinden vazgeçin.
O fiyat bandında şunu tavsiye edebilirim, eski gitarlarımdan biri. İzmir'e kadar gitmiş. Bilmiyorum halen satılık mı ama...
Eğer durum bu ise 24 perdeden vazgeçeceğim sanırım. Bilgilendirmeniz için teşekkürler

• 24 perde

NOT: En yakın seçenekler Ibanez RG565, Jackson Concept Series, Soloist ve ESP'de bir model (sanırım mirage '87) ancak hiç biri tam tamına istediğimi vermiyor. Çoğu hareketli köprü ve bolt-on bağlantı. Ha sorarsan ben niye böyle fantastik bir istek içerisindeyim, mantıklı bir cevabı yok. Bir yerlerde böyle (özel yapım) bir gitar görmüştüm, çok beğenmiştim. Sonra başka bir yerde bir tane daha gördüm ve iyice aklıma kazındı. Üzerine şu da olsun bu da olsun dedim ve bu noktaya geldim
Öncelikle uğraşıp yazdığınız için teşekkürler. Açıkcası bunu yazarken bunun bu kadar fantazik bir şey olduğunu düşünmemiştim. Ama durum bu ise yapacak bir şey yok.

Sizin de dediğiniz gibi seçeneklerin bir kısmından vazgeçip başka bir gitara yöneleceğim ve sanırım o gitar da ibanez azes31 olacak. Bu gitar da nerden çıktı kimse önermemiş diyebilirsiniz. Aslında foruma yazmadan önce aklımda vardı ama sadece 24 perde olmamasını sıkıntı etmiştim. E onunda olamayacağını öğrendiğime göre sıkıntı kalmadı aslında.

@barrios un önerdiği gitara gelicek olursak sadece sss den vazgeçmek istemiyorum o kadar; yoksa gayet güzel bir gitar.

Sizin istediğiniz gitara gelecek olursak. Bana bir gün böyle bir gitar sahibi olmanızı dilemekten başka bir şey kalmıyor sanırım. Zira söylediğiniz bir çok şeyin ne anlama geldiğini bile bilmiyorum. 😊

Son düzenleme:
24 perde gitar alacağım ama köprüde illa single manyetik olacak diyorsanız. Split coil özelliği olan manyetikli bir gitar alabilirsiniz. Ya da siz böylebir manyetik alıp modifiye edebilirsiniz. Teknoloji artık bu durumlara müsait. Humbucker olunca metal müzik yapılmıyor illaki. Blues'un kralı B.B. King humbucker kullandı yıllarca. Jazz gitarlarının alayı humbucker. Bu single humbucker olayını yıkalım artık.

Hsh düşünürseniz eğer size göre bir gitar var elimde sabit Köprülü japon ibanez prestij 1451.tasima çantası case ile beraber 15bin tl son fiyat
Bence bu seçenek gayet güzel. Saçma sapan, dandik, giriş seviyesi, ilerde üzecek gitar almaktansa sabit köprülü bir Japon Ibanez 15k'ya mükemmel, neyse biraz daha konuşursam ben alcam yoktan yere masrafa gireceğim 😀

Ya acemi ve henüz ilk gitarını alacağını söylüyorsun, düşündüm de hiç gitar çalmayan ve ilk gitarını alacak biri yazamaz bunları kesin trol. SSS, 24 perde, sabit köprü hiç bir şekilde birbirine uymayan şeyler ve yeni sıfırdan gitara başlayacak biri böyle şeylere neden takılsın. Daha gitar çalmayı bilmiyorsun ve saçma, sapan bir kombin yazıyorsun hani dediklerinin mantıklı bir yanıda yok. Öyle bir gitar yapsa biri döverim onu.

Thomann veya sweetwaterda aramada seçeneklerden 24 fret ve sss seçtiğinde pek bir seçenek olmadığını görürsün. İchika nitonun signature headlessi var belki ama bütçeyi aşar gibi duruyor. O da zaten klasik strat kafasında bir gitar değil

Geri