10.000 Tl Bütçeli Elektro Gitar Tavsiyesi

Hocam tavsiyelerinizi paylaşırsanız memnun olurum 🙂
Bence bütçe 10 bin iken tavsiye edecek pek bir şey olmasa gerek. Canınızın istediği her gitarı alırsınız. Sapı kırık değilse de mutlaka çok iyi çıkar. Tavsiye, genellikle düşük bütçe ile azami kazanım amaçlandığında faydalı olur. Ayrıca yüksek fiyatlı (yüksek kaliteli) gitarlar konusunda ne tecrübem var ne de bilgim. 🙂

Bence bütçe 10 bin iken tavsiye edecek pek bir şey olmasa gerek. Canınızın istediği her gitarı alırsınız. Sapı kırık değilse de mutlaka çok iyi çıkar. Tavsiye, genellikle düşük bütçe ile azami kazanım amaçlandığında faydalı olur. Ayrıca yüksek fiyatlı (yüksek kaliteli) gitarlar konusunda ne tecrübem var ne de bilgim. 🙂
Aynen öyle sevgili @antbalci ... 🙂
Düzgün inşa edilmiş, donanımı iyi düzeyde bir gitarı, kaliteli ampliye bağlamak yeterli oluyor genelde...
Elimden 1000-3000$ aralığında bayağı gitar geçti... Bu skaladaki en ucuz olanları Fender Deluxe USA olanlarıydı...
Benim bu işten anladığım : Her şey, elinde gitarı tutan adamda bitiyor...
Her şeyi yapan gitar aramak yerine doğru yerde doğru şekilde kullanılacak bir kaç gitar(veya genel anlamda ekipman) insanı mutlu ediyor (Benim kadar abartmaya gerek yok ama!..🤣)
Fazlaca pahalı gitarlara gerek yok bence de...
Elimdeki koleksiyonun en değerli parçalarından bir kaçı : Takasla gelen bir Fret-King Corona(köprüde variable coilli p90 ve single-Single var, kendim pirinç eşik yaptım ve taktım muhteşem oldu.) ; bir Hamer Daytona (köprüyü roller saddle olanıyla, string tree'leri de yine rollar olanlarıyla değiştirdim, grover burgular koydum nitro boyadım... USA Deluxe Fender önünü ilikler karşısında)... Son olarak -tesadüfller sonucunda- 2. el bir Cort M900 (Endonezya) geçti elime... Ben böyle bir gitar görmedim... Jazzmaster'ı da Epi Riviera Peerlees'i de satışa çıkarttım...
Sevdiğiniz ve emek verdiğiniz şey güzel oluyor ve ancak böylece çalarken mutluluğa ulaşabiliyor insan.
İnşallah genç kardeşimiz de pahalı değil, kendisini mutlu eden ekipmana kavuşur diyerek noktalıyorum.
Sevgiler.🙂

Aynen öyle sevgili @antbalci ... 🙂
Düzgün inşa edilmiş, donanımı iyi düzeyde bir gitarı, kaliteli ampliye bağlamak yeterli oluyor genelde...
Elimden 1000-3000$ aralığında bayağı gitar geçti... Bu skaladaki en ucuz olanları Fender Deluxe USA olanlarıydı...
Benim bu işten anladığım : Her şey, elinde gitarı tutan adamda bitiyor...
Her şeyi yapan gitar aramak yerine doğru yerde doğru şekilde kullanılacak bir kaç gitar(veya genel anlamda ekipman) insanı mutlu ediyor (Benim kadar abartmaya gerek yok ama!..🤣)
Fazlaca pahalı gitarlara gerek yok bence de...
Elimdeki koleksiyonun en değerli parçalarından bir kaçı : Takasla gelen bir Fret-King Corona(köprüde variable coilli p90 ve single-Single var, kendim pirinç eşik yaptım ve taktım muhteşem oldu.) ; bir Hamer Daytona (köprüyü roller saddle olanıyla, string tree'leri de yine rollar olanlarıyla değiştirdim, grover burgular koydum nitro boyadım... USA Deluxe Fender önünü ilikler karşısında)... Son olarak -tesadüfller sonucunda- 2. el bir Cort M900 (Endonezya) geçti elime... Ben böyle bir gitar görmedim... Jazzmaster'ı da Epi Riviera Peerlees'i de satışa çıkarttım...
Sevdiğiniz ve emek verdiğiniz şey güzel oluyor ve ancak böylece çalarken mutluluğa ulaşabiliyor insan.
İnşallah genç kardeşimiz de pahalı değil, kendisini mutlu eden ekipmana kavuşur diyerek noktalıyorum.
Sevgiler.🙂
Hocam bulunduğum şehirden dolayı gidip her gitarı malesef deneyemiyorum 🙂 Öncesinde ibanez rg350ex gitarım vardı kendi sınıfına göre gayet başarılıydı fakat sap ayarından ve floyd rose dan çekmediğim dert kalmadı gitarı karseşime verdim uzun seneler çaldıktan sonra 🙂 Şimdide son 4-5 yıldır bıraktığım gitara tekrar başlamak adına arayışa girdim. O yüzden şuan piyasaya çok hakim değilim ha tabi klasik olarak hep aklımdan fender ve gibson geçti. Bu konudada tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini duymak benim için önemli olduğu için buraya danışmak istedim 🙂
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim araştırmaya devam benim için 🙂

Hocam bulunduğum şehirden dolayı gidip her gitarı malesef deneyemiyorum 🙂 Öncesinde ibanez rg350ex gitarım vardı kendi sınıfına göre gayet başarılıydı fakat sap ayarından ve floyd rose dan çekmediğim dert kalmadı gitarı karseşime verdim uzun seneler çaldıktan sonra 🙂 Şimdide son 4-5 yıldır bıraktığım gitara tekrar başlamak adına arayışa girdim. O yüzden şuan piyasaya çok hakim değilim ha tabi klasik olarak hep aklımdan fender ve gibson geçti. Bu konudada tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini duymak benim için önemli olduğu için buraya danışmak istedim 🙂
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim araştırmaya devam benim için 🙂
gibsonlarin isciligi genel olarak epey bir kotu
gibson gitarlar da fiyat/performans olarak yerlerde surunuyor.
yurtdisinda olsaniz soyle 90lar 2000'lerin basi civari guzel gibsonlar yok fiyatina gidiyor. yeni gibson fiyatina da 60'lardan gibsonlar alniabiliyor.

fenderin ozellikle 2010 sonrasi gitarlari iyidir basiniz agrimaz magdur olmazsiniz.
Bu gitarlarin hepsinin envai cesit degisik ozelliligi var arkadaslarin saydigi gibi. Ozellikle bu kadar ara verdiyseniz muzik zevkiniz de degismistir. Bundna sonraki donemde biraz deneme yanilma olacaktir.
diger yandan bir telecaster sizi hic bi zaman yari yolda birakmaz metal calmayacaksiniz. hard rock indie blues jazz hepsini calarsiniz.
telecaster en kral gitardir hatta.

Ben konuyu pek anlamadım açıkçası... Hayır insan gitar tavsiyesi isteyemez mi, elbet ister de konu o değil. Yani eğer müzikle uğraşıyorsanız mutlaka dinlediğiniz, sevdiğiniz, esinlendiğiniz müzisyenler vardır. Bunların parçalarını çalarsınız, tonlarını yakalamak, bu kişilerin çalarken duyduğu hazzı tatmak istersiniz, sonuçta da o gitar(lar)ı istersiniz.....diye düşünüyorum tabi ben. Yani benim cepte bugün 10K olsa, herhalde gider bir Eric Clapton signature, efendime söyliyeyim Gary Moore Gibson falan almak isterim, ya da ne bileyim yeni bir Stratocaster Elite serisi... Hani ne alayım diye başkalarının zevkine güvenmek... Yanlış anlamayın, amacım kötü bir tarafa çekmek değil, biraz yönlendirmek. Kendi sevdiğiniz, gönlünüzün kaydığı bir ya da birkaç modeli deneyin, beğendiğinizi alın, sonra da bize burada gösterin 🙂

Ben konuyu pek anlamadım açıkçası... Hayır insan gitar tavsiyesi isteyemez mi, elbet ister de konu o değil. Yani eğer müzikle uğraşıyorsanız mutlaka dinlediğiniz, sevdiğiniz, esinlendiğiniz müzisyenler vardır. Bunların parçalarını çalarsınız, tonlarını yakalamak, bu kişilerin çalarken duyduğu hazzı tatmak istersiniz, sonuçta da o gitar(lar)ı istersiniz.....diye düşünüyorum tabi ben. Yani benim cepte bugün 10K olsa, herhalde gider bir Eric Clapton signature, efendime söyliyeyim Gary Moore Gibson falan almak isterim, ya da ne bileyim yeni bir Stratocaster Elite serisi... Hani ne alayım diye başkalarının zevkine güvenmek... Yanlış anlamayın, amacım kötü bir tarafa çekmek değil, biraz yönlendirmek. Kendi sevdiğiniz, gönlünüzün kaydığı bir ya da birkaç modeli deneyin, beğendiğinizi alın, sonra da bize burada gösterin 🙂

yok ya ben o meseleye inanmiyorum sonucta o kadar mekanik bir surec degil muzik
kendi ekipmaninizla kendi sesinizle yine begendiginiz adamin muzigini calarsiniz
belki bi ton yakalarsiniz onunkinden cok seversiniz.
nasi o admalarin kendi tonlari varsa sizin de kendi tonunuz olmali
bu ton degisir zamanla sizinle vs o ayri

yok ya ben o meseleye inanmiyorum sonucta o kadar mekanik bir surec degil muzik
kendi ekipmaninizla kendi sesinizle yine begendiginiz adamin muzigini calarsiniz
belki bi ton yakalarsiniz onunkinden cok seversiniz.
nasi o admalarin kendi tonlari varsa sizin de kendi tonunuz olmali
bu ton degisir zamanla sizinle vs o ayri
Ben de bu işin bu kadar genele indirgenmesini anlamıyorum. Yani single coil manyetikli gitarla humbucker'ın tonu bir mi? Les Paul veya türevleriyle SRV çalınabilir mi? Diyeceğim, bir noktadan hareket etmek lazım. Bu sevdiğiniz bir sanatçı olur, hoşunuza giden bir gitar olur, ne olursa artık. Ama birbirinden alakasız tavsiyelerden hangisine nasıl karar vereceksiniz?

Ben de bu işin bu kadar genele indirgenmesini anlamıyorum. Yani single coil manyetikli gitarla humbucker'ın tonu bir mi? Les Paul veya türevleriyle SRV çalınabilir mi? Diyeceğim, bir noktadan hareket etmek lazım. Bu sevdiğiniz bir sanatçı olur, hoşunuza giden bir gitar olur, ne olursa artık. Ama birbirinden alakasız tavsiyelerden hangisine nasıl karar vereceksiniz?
herkes ayni seyi mi tavsiye etsin yani?
begendiginiz kisiye bakicak olsaniz o kisi de envai cesit gitar calmistir caliyordur zaten isin mutlka bir iyisi yok
kendine gore iyisini bulacak
onun icin de soruyor secenekler ne olabilir diye.
fikir cesitliliginden bu kadar korkmamak gerek bu ulkenin marifeti bu mantik.

bir de ben de gibson ve fenderin alakasiz oldugu bir dunyada yasamak istiyorum
bunlarin hepsi solid body elektrik gitar hepsinden birbirinin tonu alinir
burada lamine ya da masif agactan yontma archtop gitar full hollow mu semi hollow mu olsun manyetik floating mi yoksa gomme mi olsun demiyoruz. normalde millet bunlari konusur cunku.
gitar evreninin minicik bir noktasindayiz zaten.

her yola gelecek gitarlar
telecasterlar
es-335 gibi lamine semi / full hollow archtop electrolar.
tabii bunlarin da humbuckerlisi single coillisi var hepsinin
gitarin volume ton ayarlarininin orada sus diye durmadigini anladiginizda herseyi calarsiniz
o mantikla led zeppelin calicam les paul alicam demen lazim
ama aslinda bir suru sarkilarini telecasterla kaydetmislerdir
clapton desen gibson les paulden sgden telecastera sonra strata gecti vs isin sonu yok

"Ton" konusu subjektif. Farklı gitarlar arasında da tonal olarak ciddi farklılıklar olabilir. Ayrıca konu sadece "ton" da değil, gitarın çalınabilirliğini etkileyecek çeşitli ergonomik faktörler de (mesela sap kalınlığı, gövde cutaway'leri, fret yüksekliği, gitarın ağırlığı, tellerin saptan/gövdeden yüksekliği, gitar kontrollerinin yerleri, skala vb.) daha az önemli değil. Ve sonuçta bu tip bir yatırım kararı aslında son derece kişisel oluyor.

Tavsiye: Sizin için iyi ve kötünün ne olduğuna kendiniz karar verebilecek duruma gelene kadar bu kadar pahalı bir gitar almayın. İkinci elde satışa sunulan elverişli fiyata sahip ve az kayıpla satabileceğiniz alternatifleri (önce strat benzeri bir gitarla başlayabilirsiniz mesela) değerlendirin. Ayrıca, eğer elinizde yoksa iyi bir amplifikatör de alın.

Kararınız her ne olursa olsun size iyi alışverişler. 👍

Değerli tavsiyeleriniz için çok teşekkürler arkadaşlar 🙂 Telecasterlarıda inceliyorum şuan. Yabancı forumlardanda araştırıp tam fikir edinecem.
Öneride bulunmak isteyenlerin önerilerine açığım 🙂

Bu arada türkiyede gitar tonlarını ve sololarında verdiği duygularla en beğendiğim gitarist metin türkcan. Dolayısıyla gitar aldığım zaman o tonları yakalamak istiyorum. Wah pedal kullanarak attığı sololara özellikle hastayım 🙂

Pardon da...

Bu işe 10k bütçe ayıracak adam kalkıp buraya başlık açmaz. Gider ciddi detaylı araştırır dener ve kararını verir. Gibson mu Fender mi muhabbetine de asla girmez...
İşte hayatta anlayamayacağım kafalardan birisi,
Yahu burası forum değil mi? İnsanlar müzikle ilgili her konuda, hatta sitenin kuralları izin verdiği ölçüde güncel hayat konularında herhangi bir başlığı açmakta özgür değil mi?
10.000 Tl olur hatta 30.000 Tl olur, hatta ve hatta adamın zevkine harcayacak parası vardır ve hatta hiç müzik bilgisine sahip olmaması dahi durumunda bile gelir buraya çatır çatır açar başlığını.Sen de yardımcı olacaksan cevap verirsin olmayacaksan vermezsin, ancak kalkıpta adamın maddi durumundan dolayı şiddet içermeyen hiçbir unsurunda da normatif yargılamaya girmeye tenezzül dahi edemezsin.

Başlığı da kirletmeden şöyle yorumumu yapayım, yerinde olsam giderdim SRV,Makina ya da Kıvılcım'a sabaha kadar dener alırdım gitarımı.

Son düzenleme:
Aklınızda mükemmel gitar veya mükemmel gitarı oluşturan özellikler net ise iyi bir custom gitar yaptırabilirsiniz. Ama ne istediğinizi bilmeniz çok önemli, aynı şey 10.000 tl gitar alırken de geçerli. Önerim seri üretim alacaksanız denemeden almayın paranıza yazık buradaki kişilerin zevkiyle sizin zevkiniz aynı olmayabilir.

Gibson lp custom gitarların şahıdır. Şu ana kadar alıpda pişman olanı tanımadım görmedim. Eğerki yılda 15 gitar değiştirecek kadar ruh hastası değilseniz lp custom her yönüyle her tarzla sizi mutlu edecek ömürlük aletdir.

Vallaha kardeşim yanlış anlamada, İnşallah en kısa zamanda alır gitarını iyi günlerde kullanırsın da. Bence o gitar göze gidecek bu kadar yokluk zamanında biz o gibsonlara heritagelara vigierlere kemal sunalın ekmeği cama banıp tavuk yemesi gibi bakıyoruz. Benden göz gelmez ama o başlığı görüp çooook iç çeken olmuştur benden demesi 😀

Ne alırsan al kardeşim inşallah başına birşey gelmeden kullanırsın gitarını diyim 🙂

Geri