David Gilmour - The Blue

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Dostum entonasyon sıkıntısı var sanırım. Ya da farklı bir "key"desin gibi.
Yani arkadaki melodi ile çaldığın şey beraber dissonant geliyor biraz.
Ya bu parçanın backing trackine benim çaldığım solo oturmadı backing track orijinale göre biraz daha hızlı tempodaydı videoyu kurgularken o backing track'i yavaşlattım tempoyu düşürmek için o yüzden backing track ile benim çaldığım şey tam oturmadı birbirine. Ben kayıt alırken orijinal şarkıyla beraber çalmıştım sonradan David ustanın üstüne çalmak istemedim backing track de uymayınca mecbur ayarlamaya çalıştım yavaşlatarak

Notalar orijinalinden farklı geliyor benim kulağıma. Çözülmeyecek şeyler değil bunlar zamanla gelişir.
Ya bir de az önce de dediğiniz gibi entonasyonda bi sorun vardır çünkü gitarın ayarı yok aslında ne entonasyon ne tel yüksekliği ne sap ayarı ben bildiğim kadarıyla müdahale etmiştim aslında ama gitarı aldığımdan beri hiç bakım yaptırma fırsatım olmadı, zaten pek ısınamadım gitara bakalım üniversiteye geçince iş bulup çalışabilirsem bütün paramı biriktirip Fender Stratocaster almayı düşünüyorum, o zaman bütün bakımlarını baştan sona yaptırırdım =D Teşekkür ediyorum yorumlarınız için, başka gördüğünüz hatalar var mı ve genel olarak çalımım hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bendlere bayıldım ben 😁 eline sağlık, çalış ama daha çok 👍🏻
Ustam çok teşekkür ediyorum çok sağ ol beğenmene sevindim =) Bu güzel yorumlar sayesinde çalışma azmim daha da artıyor ve daha da hırs yapıyorum gitara karşı =D Bizimle aynı yoldaki abilerimiz ustalarımız hep bend bend bend demişlerdi, bending ne kadar sağlam olursa duygu da o kadar iyi olurmuş. O yüzden bu lafı birkaç ustadan duyduğumdan beri bendler üzerine daha sık çalışıyorum ve daha çok üzerine düşüyorum

Bence harika bir deneme olmuş, ama anlatamışsın ne yazıkki. Ben birşey anlamadım en azından.

Bu şekilde etüt yapmak oldukça zararlı nota kulağın için. Gitarının bakımlarını yaptırmalısın.

Bambaşka bir keyde çalıyorsun yada ciddi akor sorunu olabilir.

İnan ümidini kırmak yada eleştirmek için söylemiyorum ama çaldığını dinleyip bir tuhaflık olduğunu anlamaman ve ivedilikle paylaşman çok garip geldi bana. Daha titiz olmalısın bu konuda. Daha ilk notada bambaşka dünyalara yelken açmışsın. Ama dursun youtube da, ileride iyice geliştiğinde bol bol izleyip gülersin umarım.

Daha çok ve düzenli egzersiz ile çok daha iyi olacaktır. Potansiyelin var.

Yok be usta ne ümidimi kırması ben kayıtlarımı burada eleştirilmek ve hatalarımın farkına varıp onların üzerine çalışmak için paylaşıyorum zaten benim gitar üzerine çok büyük bir iddiam yok sadece birkaç aydır çalıyorum ve kendi başıma öğrenmeye çalışıyorum yani bir ustam yok veya kursa da gitmiyorum. O yüzden internet üzerindeki çeşitli kaynaklarla kendimi geliştirmeye çalışıyorum ve elbette bu forumdaki yorumlarınız benim velinimetim diyebilirim çünkü burada kendi performansımı paylaşınca buradaki ustalar hatalarımı söyleyip bana tavsiyelerde bulunuyorlar ben de ona göre çalışmamı şekillendiriyorum. O yüzden sadece laf olsun diye yapılmış eleştiriler haricinde her türlü eleştiriye açığım, ki hatalarımın farkına varıp kendimi geliştirebileyim. Bu arada gitarın entonasyonunda bir problem olduğu aşikar oldu onu da bi ara bi ustaya götüreceğim bakalım. Teşekkür ediyorum yorumlarınız için 😇

Ha yok o oktavı Whammy pedalıyla 1 oktav yukarı çekiyorum ama burda başka bir olay var Whammy ile oktav atlamadan çaldığımda da bozuk duyuluyor key'den kastınız o değil miydi? Bu gibi terimlerden pek anlamıyorum kusura bakmayın 😄 Sıkıntı Whammy'de değil de ustaların da söylediği gibi benim gitarın entonasyon ayarı yok o yüzden yanlış bir duyuma yol açtı, ustalar söylemeden ben de fark edememiştim bunu.

ya key dediğim şu, şarkı atıyorum si minörde, sen gidiyorsun si bemol minörde çalıyorsun mesela. ama sorun bu değil zaten, bazı notalar uyuyor çünkü. muhtemelen dediğin gibi entonasyon yok. ben şundan sordum, oktavı yukarı çekmeye karar verdiğinde napıyorsun, analog pedalın mı var yoksa bilgisayara yeni çevre birimi mi bağladın klavye mouse gibi?

ya key dediğim şu, şarkı atıyorum si minörde, sen gidiyorsun si bemol minörde çalıyorsun mesela. ama sorun bu değil zaten, bazı notalar uyuyor çünkü. muhtemelen dediğin gibi entonasyon yok. ben şundan sordum, oktavı yukarı çekmeye karar verdiğinde napıyorsun, analog pedalın mı var yoksa bilgisayara yeni çevre birimi mi bağladın klavye mouse gibi?
Şimdi bu olay biraz karışık =D Şöyle anlatayım benim gitarım ve penam dışında başka bir ekipmanım olmadığı için gitarımı bilgisayara bağlayıp BIAS FX 2 ile tonları ayarlayıp kayıt alıyorum. Kayıt dışında herhangi bir zaman çaldığımda Whammy'i mouse ile itiyorum veya çekiyorum. Kayıtta ise aynı Marooned'da olduğu gibi parçayı yalın olarak çalıyorum yani Whammy'i ellemiyorum çünkü elimi bıraktığım zaman ölçüyü kaçırabiliyorum o yüzden ilk etapta parçayı yalın olarak kaydediyorum. Daha sonra Reaper'dan kaydı başa alıp BIAS FX 2'yi de plugin olarak açıp Whammy'i parçaya ayarlıyorum. Bunu yaparken de ekran kaydı alıyorum ve bilgisayarın sesini kaydediyorum, daha sonra çıkan sesi final kayıt olarak kullanıp videoyu kurguluyorum. Aslında ekran kaydıyla uğraşmama gerek yok Automation da ekleyebilirdim ama onu yapamadım Reaper'da bi sorun oldu o yüzden böyle alternatif bir şey buldum. Alet 3.500 lira olduğu için Türk aklı bir yöntem buldum işte =D

Geri