Hayallerime kavuşmama yardım edin

King V ve türevleri @GERGE nin de dediği gibi stratocaster ve diğer superstratlar kadar rahat gelmeyebilir, çalım tarzı daha ziyade klasik gitar çalım pozisyonu gibi (yani otururken kanatları sağ bacak içine dayayıp sol bacakla da gövde altından destekleyerek) çalındığı için herkese uymayabiliyor. Benim için dünyadaki en rahat gitarlar, evdeki silahşörlerimin hepsi V ve aşırı memnunum bu durumdan. Eğer size de fenderden sonra uyup uymayacağını merak ediyorsanız bir yerlerde bulup mutlaka denemelisiniz tam bir V kasa gitar (rr kasalardan bahsetmiyorum) @DarthVader

Bir seymour duncan fanı olarak blackouts veya fishman fikrine kesinlikle katılıyorum, abh-1 set takılı gitarımı pratik yaptığımız yerdeki marshall mg100 kafa kabine doğrudan bağlıyorum ve araya başka bir şey koymadan gayet güzel ses alabiliyorum -ki mg100 gayet kötü bir amfidir. Bunu setin bağlı olduğu gitarım maun gövde ve sapa sahip, bilgi amaçlı yazıyorum.

Bütün bunların yanında bu bileşenleri duyabileceğin bir ekipmana sahip olman çok önemli, yine @GERGE hocamın dediği gibi. Sahip olduğunuz amfiyi tanımıyorum ama merak edip youtube’da baktığım örneklerine göre işinizi görecek tarzda.

Umarım yardımcı olabilmişimdir az da olsa, kolay gelsin. 🤘🏻

Herkese merhaba

Dün babamla beraber bütün gecemizi bu işe ayırdık. Araştırdık. Bu forumdaki neredeyse her şeyi okuduk ve şu sonucu bulduk. Anlaştık.

Kabin + güç amfisi + prosesör. Gitarda ahşap, köprü, eşik ve burgusu kaliteli bir gitar + Seymour Duncan ahb Blackouts manyetik seti. Alacağız.

Kabin EVH 5150 3 (Amfimi aldığımız yer ile konuştuk bu sabah zülal ile amfimi onlardan bir ürün almak şartı ile geri alabiliriz dediler ve bu kabini önerdiler biz de tamam dedik)

Güç amfisi Crown xti 6002

Prosesör Neural Dps Quad cortex veya Line 6 Helix LT veya Floor

Gitar bulamadım henüz.

Olur mu ? böyle abi.

Bence olmaz.

Yazdıklarım biraz toksik gelebilir, belki başlığı amacından saptırıyor olabilirim ama fikrimi paylaşmak istedim. Ben de dahil olmak üzere forumlarda yıllardır gelen gazla, enstrüman çalmanın asıl amacının önüne geçmiş bir konu var maalesef. "TON VE EKİPMAN FETİŞİ". Belirli bir dereceye kadar normal olsa da artık çoğumuzda takıntı haline gelmiş durumda. Binlerce değişkenin olduğu, denemeye insan ömrünün yetmeyeceği, sonucu üç aşağı beş yukarı aynı şey olan bir konu için bu kadar enerji harcamak çok gereksiz diye düşünüyorum artık. (Aslında uzun bir süredir)

Yıllarca hayalini kurup, neredeyse kuruş kuruş biriktirip, ekipman almak yerine zamanımı gitar çalmaya, çalışmaya, ekipmana harcayacağım parayı gidip doğru dürüst bu işten anlayan birinden ders almaya harcamış olsaydım belki ben de gitarist olmak için başladığım bu yolda esnaf haline gelmezdim. Ekipman başlıklarına bakarsanız sayfalarca mükemmel seviyede ekipman var. Bu ekipmanlara sahip olup doğru düzgün gitar çalabilen kaç kişi var forumda ? Kaç tanesi bu konuda bir eğitimden geçmiş, kaç tane metodu bitirmiş ?

Uzun lafın kısası genç arkadaşa kendimce tavsiyem, imkanının olması ve hevesli olman çok güzel ama bunu burada harcama. Amacım hevesini kırmak değil, aklının karışmasını engellemek. Şu son üç sayfada bile herkes farklı farklı tavsiyeler vermiş. Bunlara bile zaman ayırsan işin içinden çıkamazsın ki forumu okuyunca zihnin allak bullak olur. Çoğunlukla kendi alışkanlıklarına ya da keyfine göre tavsiye vermişler, senin ihtiyaçlarına uygun olmama olasılığı çok yüksek. Bence elindeki ekipmanla yetin, kendini geliştirmeye, müzik yapmaya odaklan. Bir sene olmuş elektro gitara başlayalı o konuşulan ekipmanlar içinde olduğun konum için çok çok gereksiz aletler. Mesela Quad Cortex ya da Helix gibi bir alet alsan bu sefer de ondan ton çıkarmak için kafa patlatman gerekecek. İlla ben bir gitar daha istiyorum dersen superstrat gitarlar her tarza gidebilecek olma konusunda diğerlerine göre bir nebze daha iyi durumdalar. Tipi ve sesi hoşuna giden, çaldığında rahatsız etmeyen, akordu tutan herhangi bir gitarı al geç daha da ekipman konusuna takılma. Hatta forumlara bu amaçla uğrama bence.

Yeni başlayan birisi için fazla pahalı ürünler bunlar. Kullanmayacağınız birçok özelliğe gereksiz harcama yapmış olacaksınız.

Birazda erken doyum olur sanki ekipmana.

Bence orta halli ekipmanlarla devam edin, egzersiz ön planda olsun. Yavaş yavaş vites yükseltin.

Biraz kaldırmışlar gibi sizi. Biraz değil hatta. Yapmayın öyle. O power amp gitar için değil.

Power amp derken size gereken en iyisinden böyle bir şey: Seymour Duncan Power Stage 170

Kabin olarak da sırf yazdığınızdan detayı göremiyorum ama size gereken 1x12 Celestion G12H ya da 1x12 Celestion V30 bir kabin. 2x12 ya da 4x12 komşu varken ya da evde başka biri varken kullanılabilecek şeyler değiller. Ayrıca çok güzel amfiniz var, geri vermeyin. Eğer geri vermeden prosesör ya da kabin alamayacaksanız bırakın almayın.

Quad Cortex de profilleme cihazı, hangi ekipmandan hangi tonu alacağınız tam olarak bilmeden önereceğim ya da rahat kullanılacak bir şey değil. Helix LT tam sizlik ama, modelleme tercih edin, başlangıçta onu kullanarak ekipman işini öğrenebilirsiniz.

Ama burada verebileceğim en önemli tavsiyem size o power amp alınmalı diyen satıcı ile ilişkiyi kesmeniz.

Son düzenleme:
Daha da ötesi, amfinizin power amp girişi var, yani kendi amfinizin kabini ile prosesör kullanabilirsiniz. BOSS'un Artist'lere koyduğu hoparlör de iyidir çok. Başta size Celestion V30 almayı düşünebilirsiniz dememin nedeni daha iyi ton alacak olmanız değil, daha farklı ton alarak ton yelpazenizi genişletecek olmanız. Yani Artist gibi çok iyi bir amfiyi geri verip kabin+power amp almak sizi yine aynı yerde tek kabinle bırakacaktır.

Onun yerine farklı efekt ve tonlar istiyorsanız sadece prosesör alın, Artist'in power amp ve kabinle kullanmaya devam edin. Prosesörü kullanmayı öğrenince de yeni power amp + kabin ile ekleme yapar, ton yelpazenizi genişletirsiniz.

Tekrar söyleyeyim ilk dediğimi, yeni kabin almak ton yelpazesini açmak için, eski kabini satıp (ki elinizdeki satılmayacak kadar iyi) yenisini alırsanız yelpazeyi değiştirmiş oluyorsunuz sadece, ama yine kapalı kalmayı devam ediyor.

Bence olmaz.

Yazdıklarım biraz toksik gelebilir, belki başlığı amacından saptırıyor olabilirim ama fikrimi paylaşmak istedim. Ben de dahil olmak üzere forumlarda yıllardır gelen gazla, enstrüman çalmanın asıl amacının önüne geçmiş bir konu var maalesef. "TON VE EKİPMAN FETİŞİ". Belirli bir dereceye kadar normal olsa da artık çoğumuzda takıntı haline gelmiş durumda. Binlerce değişkenin olduğu, denemeye insan ömrünün yetmeyeceği, sonucu üç aşağı beş yukarı aynı şey olan bir konu için bu kadar enerji harcamak çok gereksiz diye düşünüyorum artık. (Aslında uzun bir süredir)

Yıllarca hayalini kurup, neredeyse kuruş kuruş biriktirip, ekipman almak yerine zamanımı gitar çalmaya, çalışmaya, ekipmana harcayacağım parayı gidip doğru dürüst bu işten anlayan birinden ders almaya harcamış olsaydım belki ben de gitarist olmak için başladığım bu yolda esnaf haline gelmezdim. Ekipman başlıklarına bakarsanız sayfalarca mükemmel seviyede ekipman var. Bu ekipmanlara sahip olup doğru düzgün gitar çalabilen kaç kişi var forumda ? Kaç tanesi bu konuda bir eğitimden geçmiş, kaç tane metodu bitirmiş ?

Uzun lafın kısası genç arkadaşa kendimce tavsiyem, imkanının olması ve hevesli olman çok güzel ama bunu burada harcama. Amacım hevesini kırmak değil, aklının karışmasını engellemek. Şu son üç sayfada bile herkes farklı farklı tavsiyeler vermiş. Bunlara bile zaman ayırsan işin içinden çıkamazsın ki forumu okuyunca zihnin allak bullak olur. Çoğunlukla kendi alışkanlıklarına ya da keyfine göre tavsiye vermişler, senin ihtiyaçlarına uygun olmama olasılığı çok yüksek. Bence elindeki ekipmanla yetin, kendini geliştirmeye, müzik yapmaya odaklan. Bir sene olmuş elektro gitara başlayalı o konuşulan ekipmanlar içinde olduğun konum için çok çok gereksiz aletler. Mesela Quad Cortex ya da Helix gibi bir alet alsan bu sefer de ondan ton çıkarmak için kafa patlatman gerekecek. İlla ben bir gitar daha istiyorum dersen superstrat gitarlar her tarza gidebilecek olma konusunda diğerlerine göre bir nebze daha iyi durumdalar. Tipi ve sesi hoşuna giden, çaldığında rahatsız etmeyen, akordu tutan herhangi bir gitarı al geç daha da ekipman konusuna takılma. Hatta forumlara bu amaçla uğrama bence.
Ben de zaman zaman bu tonda bir şeyler yazıyorum. Evet, ne yazık ki "toksik" olarak algılanabiliyor.
Evinde gitarı ve ekipmanı olan 1 senelik gitariste benim vereceğim tavsiye çok çok çalmak ve kayıt yapmak olurdu. Bu doğrultuda kayıt ekipmanına yatırım yapmak da (şayet yoksa ...) çok iyi olabilir.
"Hatta forumlara bu amaçla uğrama bence" ifadesini ben de destekliyorum. Gitar çalmak yerine youtube gitar videolarını izlemek gibi sıkıntılar da yine bunun başla varyasyonları...
Genç arkadaşlara en çok zarar veren şey, tüketim odaklı başlıklar. İhtiyaç karşılanmışsa tüketmeyin, üretin gözünüzü seveyim.

Sorunun yaygın olduğu ve belli bir demografik ile sınırlı olmadığı da söylenebilir aslında. Örnek mi? "Müzik teorisi" kısmına bakalım forumda. Ne kadar sınırlı ve "basic" kaldığını herkes görebilir.

Bence olmaz.

Abi merhaba

Ben sadece acayip keyif alarak yaptığım şeyden zevk almaya çalışıyorum. Şuan ki düşüncem (annem diyor ki yaş ilerledikçe hormonlar başka türlü çalışmaya başladıkça düşünce ve isteklerde değişecek diyor ) lise sonrasında yurtdışına gitmek, ki bu imkanım var. Orada müzikle alakalı ve gitarla alakalı bir üniversite okumak ve başarabilirsem de meslek olarak edinmek veya akademik kariyer yaparak eğitmen olmak. Çünkü müziği ve elektro gitarı çok seviyorum. Okuldan eve geldiğimde ve geriye kalan tüm boş vakitlerimde gitar çalışıyorum yada makaleler yazılar forumlar ve videolar izliyorum. Aşırı keyif alıyorum. Ailemde iyi kötü bu işin parçası. Babam çok iyi bir dinleyici, annem de bildim bileli bateri çalıyor (evde veya şirketinde ki bir duruma sinirlendiğinde bütün sinirini bateriden çıkarıyor. Bizim için güzel bir durum :) karışmıyoruz o yüzden :) ) hatta o da benimle beraber 1 yıldır bas gitar öğrenmeye çalışıyor. En büyük destekçim de annem.

Ayrıca burada cevap verenlerin de tecrübesi çok olduğu için buraya da yazarak danışıyorum. Hevesimi kırmak yerine doğruyu gösterebileceğinize inanıyorum. Şımarık bir çocuk olmadım. En azından etrafımdan böyle sözler duymadım. Aileme istediklerimi söylüyorum onlarda bakıyorlar olabilir yada olmayabilir diyorlar zaten. Olmayacak bir şeyi de deliler gibi tutturmadım elimdeki ile yetinmeyi yada olabilecek zamanı hep beklemeyi de bildim.

Lütfen sen gene yaz buraya. Şu olur bu olur böyle olur diye. Teşekkür ederim.

Daha da ötesi, amfinizin power amp girişi var, yani kendi amfinizin kabini ile prosesör kullanabilirsiniz. BOSS'un Artist'lere koyduğu hoparlör de iyidir çok. Başta size Celestion V30 almayı düşünebilirsiniz dememin nedeni daha iyi ton alacak olmanız değil, daha farklı ton alarak ton yelpazenizi genişletecek olmanız. Yani Artist gibi çok iyi bir amfiyi geri verip kabin+power amp almak sizi yine aynı yerde tek kabinle bırakacaktır.

Onun yerine farklı efekt ve tonlar istiyorsanız sadece prosesör alın, Artist'in power amp ve kabinle kullanmaya devam edin. Prosesörü kullanmayı öğrenince de yeni power amp + kabin ile ekleme yapar, ton yelpazenizi genişletirsiniz.

Tekrar söyleyeyim ilk dediğimi, yeni kabin almak ton yelpazesini açmak için, eski kabini satıp (ki elinizdeki satılmayacak kadar iyi) yenisini alırsanız yelpazeyi değiştirmiş oluyorsunuz sadece, ama yine kapalı kalmayı devam ediyor.
Abi merhaba

O zaman ben elimde ki amfiyi tutayım. Şuan o zaman sadece gitar ve prosesör arayışına mı gireyim ?

Ben de zaman zaman bu tonda bir şeyler yazıyorum. Evet, ne yazık ki "toksik" olarak algılanabiliyor.
Evinde gitarı ve ekipmanı olan 1 senelik gitariste benim vereceğim tavsiye çok çok çalmak ve kayıt yapmak olurdu. Bu doğrultuda kayıt ekipmanına yatırım yapmak da (şayet yoksa ...) çok iyi olabilir.
"Hatta forumlara bu amaçla uğrama bence" ifadesini ben de destekliyorum. Gitar çalmak yerine youtube gitar videolarını izlemek gibi sıkıntılar da yine bunun başla varyasyonları...
Genç arkadaşlara en çok zarar veren şey, tüketim odaklı başlıklar. İhtiyaç karşılanmışsa tüketmeyin, üretin gözünüzü seveyim.

Sorunun yaygın olduğu ve belli bir demografik ile sınırlı olmadığı da söylenebilir aslında. Örnek mi? "Müzik teorisi" kısmına bakalım forumda. Ne kadar sınırlı ve "basic" kaldığını herkes görebilir.
Abi merhaba

Amacım para harcamak değil benim. yada gösteriş falan da değil. (yazdıklarını yanlış yorumlamış olabilirim abi özür dilerim şimdiden)

Her gün tahminen 6 saat çalışıyorum ki grupla ve hoca ile çaldığım süre dışında bu. Akustik gitar çaldığım yıl süresi dışında ki zaman bu birde.

Sadece doğrusuna ve iyisine ulaşmaya çalışıyorum.

Ben kendim karar da vermiyorum. Her şeyi aileme danışırım ve paylaşırım. Bak daha öncede yazdım. Forum mesajlarını babamla okuyoruz. Mesela daha önceki sorumlarımda babam okuyor bak bu adam ne güzel demiş diyor mesela.

Sıkıntı yok abi yaz sen bilgini bana.

Eğer ciddi bir şekilde ekipman ilerletecekseniz en mantıklı yok şudur bence:

Gitarınızdan farklı, aktif manyetikli bir gitar alabilirsiniz. Sonra prosesör alıp bunu Katana'nın şahane Waza Craft hoparlörüyle kullanarak farklı efektler, zincirler, preamplar denersiniz (Helix LT daha iyi ve uygun fiyatlı olur bunun için). Sonraki adım olarak farklı tonlar için ya prosesöre takılacak bir FRFR ile IR üzerinden gidersiniz, ya da yeni kabinler alırsınız.

Eğer gerçekten ciddi düşünüyorsanız bir ses kartı ve referans monitör ikilisi alıp, çaldığınızı kaydederek ve bir prosesörden alabileceğiniz neredeyse her şeyi alarak da ilerleyebilirsiniz, ama grup/sahne vb. ile olmaz tabii o. Aşağıdakini yazmıştım onun için:

Abi merhaba

Amacım para harcamak değil benim. yada gösteriş falan da değil. (yazdıklarını yanlış yorumlamış olabilirim abi özür dilerim şimdiden)

Her gün tahminen 6 saat çalışıyorum ki grupla ve hoca ile çaldığım süre dışında bu. Akustik gitar çaldığım yıl süresi dışında ki zaman bu birde.

Sadece doğrusuna ve iyisine ulaşmaya çalışıyorum.

Ben kendim karar da vermiyorum. Her şeyi aileme danışırım ve paylaşırım. Bak daha öncede yazdım. Forum mesajlarını babamla okuyoruz. Mesela daha önceki sorumlarımda babam okuyor bak bu adam ne güzel demiş diyor mesela.

Sıkıntı yok abi yaz sen bilgini bana.
Merhaba,
Ben bu başlığa bir kez yanıt yazmıştım, onun dışında ekleyecek bir şeyim yok.
Eğer mevcut ekipmanınızla yapamadığınız şeyler varsa ve diğer gitarı bunun için alıyorsanız, bu bence anlaşılabilir bir şey.
Benim ek tavsiyem, tüketim-harcama yönünü kayıt doğrultusuna çevirmeniz şeklide olur. Hem tüm dünya oraya gidiyor, hem de sizi çok daha farklı bir noktaya taşır.

Tekrar aklıma geldi de, ciddi ciddi Crown XTi 6002 alın diyen adama sinirlendim ya, kim olduğunu, hangi dükkân olduğunu ifşa edin burada, öğrenelim.

Onu aldığınızda zaten işinize yaramayacak $3000'lik bir cihaz olacağını bir yana bırakırsak, MESA/Boogie Rectifier Badlander'dan daha pahalı. Badlander gibi dünyadaki en iyi amfilerden birini alıp, onun power amp'ını da kullanabilirsiniz prosesörü kabine bağlamak için. Burada içimden neler demek geçiyor da diyemiyorum.

Kim bu adam? Hangi dükkan?

Ben olsam 2000 dolar civarı satılan Yamaha revstar rsp02t modelini alırdım p90 manyetikli. Gibsonu falan tokat manyağı yapar. Veya başka rsp modellerine bakabilirsin ama rsp olsun, rsp deki p professionel demek, onun bir de rss leri var. Şimdilik belki kayıt alma düşüncen yok ama ilerde isteyebilirsin o yüzden kalan paranın bir kısmıyla da güzel bir ses kartı, condenser mikrofon, dinamik mikrofon, kulaklık, kablolar ve midi klavye alırım. Üstüne de para kalır hatta. 3000 Euro gitar için çok yüksek bir para çünkü.

Tekrar aklıma geldi de, ciddi ciddi Crown XTi 6002 alın diyen adama sinirlendim ya, kim olduğunu, hangi dükkân olduğunu ifşa edin burada, öğrenelim.

Onu aldığınızda zaten işinize yaramayacak $3000'lik bir cihaz olacağını bir yana bırakırsak, MESA/Boogie Rectifier Badlander'dan daha pahalı. Badlander gibi dünyadaki en iyi amfilerden birini alıp, onun power amp'ını da kullanabilirsiniz prosesörü kabine bağlamak için. Burada içimden neler demek geçiyor da diyemiyorum.

Kim bu adam? Hangi dükkan?
Abi merhaba

Dükkan değil.

Annemin çok yakın bir arkadaşı var kanser doktoru Gökhan Demir abi. O da gitar çalıyor Merdiven Altı diye de bir gurubu da var. Ona sordu annem o dedi. Galiba çok emin değilim bu aleti sahnede kullanıyorlarmış.

Şimdi babamla tekrar tekrar okuduk ve anladığımı yazacağım.

Anladıklarım :
Öncelikle fazla para harcamanın bir önemi yok
Öncelik doğru ve ihtiyaca uygun cihazlar
Mümkünse ileride kayıt v.s. durumu da istersem diye bir ses kartı, prosesör ve iyi bir kabin yada hoparlör.
Bol gitar egzersizi ve öğrenme
Forum forum gezip kafa karıştırmamak.

Yapacaklarımız:
Elimdeki amfiyi korumaya karar verdik. Kabin amaçlı (babam kabine hoparlör yada adı ne haltsa dedi. ona harcayacağın ek parayı başka şeyde kullanabilirsin diyor)
Ses kartı alacağız. Araştırmalarımız sonucu IK Multimedia almaya karar verdik ama modelini henüz belirlemedik. Bazı modellerinde Amplitube 5 diye bir program hediyeli
Prosesör alacağız Line 6 Helix (yurtdışından alacağım)
Gitar Esp e-2 m-2 Esp e-2 horizon-3 (yurt dışından alacağım)
Gitarın manyetiğini Seymour Duncan ahb blackouts ile değiştireceğim. (gitarı aldığım yerde değiştiriyorlarsa hemen orada değiştirteceğim.)

Böyle olur mu ?

Ses kartı alacağız. Araştırmalarımız sonucu IK Multimedia almaya karar verdik ama modelini henüz belirlemedik. Bazı modellerinde Amplitube 5 diye bir program hediyeli
IK Multimedia'nın zaten iki tane ses kartı var, iRig'ler ses kartı diye alınacak şeyler değiller. AXE I/O ve AXE I/O Solo. AXE I/O Solo kullanıyorum ben de. Solo olmayan biraz daha iyi, aradaki fiyat farkı az olduğundan onu tercih etmek gerek. AXE I/O Solo'yu tercih etmek için tek neden USB'den güç alarak çalışıyor olması olabilir, bu gerek değilse Solo olmayan modeli alın. Ama iPad ile gezme, stüdyoda dizüstü ile kullanma vb. amaçlarınız varsa Solo daha iyi gidebilir.

Yurtdışından alma imkânı varsa şu seti alın pek düşünmeden: AXE I/O

AmpliTube ve Tonex kullanıyorum, özellikle Tonex masaüstünde Kemper ve Quad Cortex kalitesi veriyor. Profilleme isterseniz Tonex en iyilerden şu anda.

Şimdi babamla tekrar tekrar okuduk ve anladığımı yazacağım.

Anladıklarım :
Öncelikle fazla para harcamanın bir önemi yok
Öncelik doğru ve ihtiyaca uygun cihazlar
Mümkünse ileride kayıt v.s. durumu da istersem diye bir ses kartı, prosesör ve iyi bir kabin yada hoparlör.
Bol gitar egzersizi ve öğrenme
Forum forum gezip kafa karıştırmamak.

Yapacaklarımız:
Elimdeki amfiyi korumaya karar verdik. Kabin amaçlı (babam kabine hoparlör yada adı ne haltsa dedi. ona harcayacağın ek parayı başka şeyde kullanabilirsin diyor)
Prosesör alacağız Line 6 Helix (yurtdışından alacağım)
Gitar Esp e-2 m-2 Esp e-2 horizon-3 (yurt dışından alacağım)
Gitarın manyetiğini Seymour Duncan ahb blackouts ile değiştireceğim. (gitarı aldığım yerde değiştiriyorlarsa hemen orada değiştirteceğim.)

Böyle olur mu ?
Buyuk oranda olmuş ama bence su manyetik değiştirme fikrini de ativerelim, zira o saydigin gitarlarin manyetikleri zaten cok güzel. Sen önce gitari çalmaya bak bence. Kötü kalitede stok manyetikler olsa tamam degistir ama çok küçük farklar için ekstra para harcamaya ve ugrasa değmez senin için su aşamada.

Ben ciddi anlamda konuda çok uzak bir şey yazacağım ama lütfen konu uzamasın.

Bazı forum kullanıcısı dostlar öyle şeyler yazmış ki yani ben şuan 48 yaşında olmama rağmen o kelimelerin cümle içinde ki anlam yoğunluğunu bile çözemedim.

Yahu sizden bizden yardım talep eden bilgi almak isteyen karşınızdaki insan daha 14-15 yaşında genç bir dima. Aramızda çoluk çocuk sahibi olup ta ergen psikolojisi nedir bileniniz yok mu ?

Sahte bir hesap v.s. değilse de ailesinin hali vakti de yerinde anladığım kadarı ile. Şunu al bunu alma diyip geçin yahu.

Geri