Kulaklıkla Kullanmak için Amfi Tavsiyesi

Merhaba. Evde pratik için Yamaha THR10X kullanıyordum fakat 10 watt'lık, 3 inçlik hoparlörlü bir amfiye bile katlanamayan komşularım olduğundan çözüm aramaya başladım. Yamaha'yı referans kulaklığı ile çalmayı denedim fakat ses çok dijital geldi. Onun yerine ikinci el bir lambalı kafa amfi almayı düşünüyorum. 3000 TL gibi bir bütçem var. Daha çok modern metal çalıyorum. Aklımda Blackstar HT5 Metal var. Siz de birkaç amfi önerebilir misiniz?

Lambalı kafa amfi ile kulaklık kullanmak istiyorsan kulaklık çıkışı olan loadbox alman gerek. Two Notes Torpedo Captor X en uygunu şu an ama 8000TL filan vermen gerekir ona. Mesa/Boogie CabClone daha ucuz, 2000TL altında bulunuyor ikinci elde ama o da Mesa Boogie tarihinin en kötü ürünü.

Kafa amfiyle yapamazsın ama bunu, kafa amfi demek kulaklığa takılan amfi demek değil. Kafa amfiden kabin çıkışı olur, kabine bağlanır. Eğer üzerinde kulaklık çıkışı olursa çok büyük ihtimalle alacağın ses THR'den daha kötü olacaktır. Yapman gereken kabin çıkışına bağlanan cihazlar almak ve onları kullanıp kulaklıktan ses almak. Bunu da en uygun Two Notes Torpedo Captor X yapıyor. BOSS filan da ürünleri var ki çok daha pahalılar.

Eğer kulaklıkla iyi ses almak istiyorsan ve hem bu dediğim cihazı hem de yanında istediğin kafa amfiyi alamayacaksan yapman en iyi ses için yapman gereken prosesör ya da ses kartı almak. Eğer ses kartına ve amfi simülasyonlarına girmek istemiyorsan (iyidir ama içine girince çıkmak kolay değil) gidip bir NUX MG-30 ya da ikinci el Pod Go al, onlara kulaklık tak.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Lambalı kafa amfi ile kulaklık kullanmak istiyorsan kulaklık çıkışı olan loadbox alman gerek. Two Notes Torpedo Captor X en uygunu şu an ama 8000TL filan vermen gerekir ona. Mesa/Boogie CabClone daha ucuz, 2000TL altında bulunuyor ikinci elde ama o da Mesa Boogie tarihinin en kötü ürünü.

Kafa amfiyle yapamazsın ama bunu, kafa amfi demek kulaklığa takılan amfi demek değil. Kafa amfiden kabin çıkışı olur, kabine bağlanır. Eğer üzerinde kulaklık çıkışı olursa çok büyük ihtimalle alacağın ses THR'den daha kötü olacaktır. Yapman gereken kabin çıkışına bağlanan cihazlar almak ve onları kullanıp kulaklıktan ses almak. Bunu da en uygun Two Notes Torpedo Captor X yapıyor. BOSS filan da ürünleri var ki çok daha pahalılar.

Eğer kulaklıkla iyi ses almak istiyorsan ve hem bu dediğim cihazı hem de yanında istediğin kafa amfiyi alamayacaksan yapman en iyi ses için yapman gereken prosesör ya da ses kartı almak. Eğer ses kartına ve amfi simülasyonlarına girmek istemiyorsan (iyidir ama içine girince çıkmak kolay değil) gidip bir NUX MG-30 ya da ikinci el Pod Go al, onlara kulaklık tak.
Cevabınız için teşekkürler. Blackstar HT5 Metal için loadbox'a gerek var mı bilmiyorum. Kulaklık çıkışı için 1x12 ve 4x12 kabin modellemesi var. Kafa amfi isteme nedenim ise jamming vs. olayları için daha kolay taşımak ve farklı kabinlerle de kullanabilmek. Kulaklık ile kullanmak istememle bir alakası yok. Ses kartı ile de bir süredir Neural DSP pluginleri kullanıyorum ama artık biraz dijitalden uzaklaşıp lambalı amfi tonunu duymak istiyorum. Tekrardan teşekkürler.

Lambalı amplilerin kulaklık çıkışları genelde pek tatmin edici olmuyorlar maalesef.. Blackstar HT5 Metal'in kulaklık çıkışı konusunda beklentilerinizi pek yüksek tutmamanızı tavsiye ederim. Çoğu amplinin kulaklık çıkışı preampliden sonra birbirini takip eden bir kaç op amp filtre devresinden ibaret..

Modern metale uygun lambalı ampliler genelde bütçenizin biraz üstünde gibiler. HT5'in preamp güç katlarının neredeyse tamamı ve faz invertörü solid state olduğu için daha düşük maliyetli ve biraz istisna oluyor tabii. Ama bir OD/distorsiyon pedalı kullanarak bir çok lambalı ampliyi istediğiniz türe yaklaştırabilirsiniz. FX loop önemli değilse Orange Tiny Terror gibi amplilere bakabilirsiniz. Burada sizin bütçeye uygun bir Laney IRT stüdyo vardı.. Gitmiş.. Bütçeyi biraz daha arttırsanız EVH veya ENGL Gigmaster gibi ampliler de olabilir.

Load box konusuna girmiyorum. Sorunuz olursa daha sonra yazarım.

Merhaba, ben de Laney IRT studio öneririm. Ancak o bütçelere çıkamıyorsanız, Blackstar HT serisini de tavsiye ederim. Ben evde HT-1 Kullanıyorum. Bir süredir line çıkışından kulaklıkla veyahut monitörlere bağlayarak kullanıyorum. Hatta linedan doğrudan mixere girerek sahne de yaptım ve gerçekten de evimde aldığım tonları alabiliyorum. Taşınabilir olması oldukça avantajlı geliyor. Tabi asla bir kabin yerini tutmayacaktır ancak iş görüyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu arada Laney IRT Studio gibi ekipmanlar düşünmüyorum. Bütçeden ziyade ikiden fazla lambası olan amfilerin lamba değişimleri biraz cep yakıyor gibi.

Geri