Gitara giren şemsiye açılmaz!..

Öncelikle bu konudaki sorumu , sinirimi ve şaşkınlığımı size 'Elektro Gitar' başlığı altında sormam, yansıtmam ne kadar doğru bilmiyorum, şimdiden kusura bakmayın.18 Kasımda İzmir'de ,hepimizin bildiği ESP/LTD distribütörü olan o mağazadan gitarımı aldım ,alırken de bana bütün bakımlarını ücretsiz bir şekilde yapacaklarını ,benim ise sadece tel parasını ödeyeceğimi söylediler. Bu benim için çok iyi bir şeydi çünkü ilk floyd rose köprülü gitarım olduğu için bakımını kendim yapmaya çok korkuyordum ve açıkçası çok da gitar bakımı tecrübem olmadı. Bir süre sonra gitarımı malum mağazaya, canımız ciğerimiz olan(!) distribütörümüze ,bakıma götürdüğümde benden tel parası harici 100 TL para istediler. (Söylemeliyim ki işin aslında çok da parasında değilim sadece yaptıkları şey çok garibime gitti sizinle paylaşmak istedim.) Ayrıca o gün bana, asla başka bir yere gitarı bakıma götürmemem gerektiğini , eğer götürürsem gitarın garantisinin bozulacağı söylendi. Tamam dedik. Bu arada bakımdan kastettiğim şey de sap ve entonasyon ayarı ha bir de tel değişimi ki zaten bana bunların hepsinin ,tel parası harici, ücretsiz olacağı da söylenmişti, her neyse. Bu süreçten yaklaşık 2 ay sonra ,dün, yani ayın 22'sinde de yine gitarımı bakım ve tel değişimi için aynı yere götürdüm , bıraktım. Akşam gitarımı almaya gittiğimde ise benden 780 TL para istediler , 280 TL tel parası, 500 TL bakım parası. Sizce bu ücret normal mi? Bana çok fazlaymış gibi geldi, eğer normalse de benden ücret almayacaklarını söylediler zaten bu ayrı bir olay. Eğer siz bakıma götürüyorsanız sizin gitarınıza böyle sap ayarı, entonasyon ayarı genel bir bakımı ne kadar ücrete yapıyorlar? Ayrıca başka bir yere götürsem garantisi söylendiği gibi bozulur mu? İzmir içi gitar bakımı için önerebileceğiniz, böyle fiyat konusunda saplamayacak yer var mı? Şimdiden herkese teşekkürler.

Tam da bir kaç gün sonra götürmeyi düşünürken karşıma çıktı, bana aynı şeyi söylemezler umarım. Onun haricinde Kızılay Do-re her ne kadar sevmesem de tel parasi +150 demisti bir kaç ay önce, 200 falandır şimdi maks. 500den iyidir, zuhale de sorabilirsin

Geçmiş olsun.

280 lira hangi telmiş o, elixir mi?

Yaptıkları bakımı kalem kalem yazmışlar mı? Ne yapmışlar?

2 ay sonra gitara ne oldu da bakıma götürdünüz?

Alırken bu bakımların/yada hangi bakımların ömür boyu ücretsiz olacağına dair belge vs veriyorlar mı?

Bakımdan sonra ücret ödediniz diyelim, bunun için fatura kesiyorlar mı?

Merak ettim bak şimdi.

Geçmiş olsun.

Alırken bu bakımların/yada hangi bakımların ömür boyu ücretsiz olacağına dair belge vs veriyorlar mı?

Merak ettim bak şimdi.
Ben de

Bu mağazalar yıllardır aynı veya benzeri şekilde "çömez" gördükleri herkese ne itersek kardır kafasındalar. 20 yıl önce de aynıydılar hâlâ aynilar.

Geçmiş olsun diyelim. Elinizde 'garanti', 'ucretsiz bakım' adı altında bir yazılı belgeniz yoksa bir daha muhatap olmanıza gerek yok. Luthier e gidin ayda yılda bir bakımınızı yaptırın, tel değişimini de zahmet olmazsa öğrenin.

Öncelikle bu konudaki sorumu , sinirimi ve şaşkınlığımı size 'Elektro Gitar' başlığı altında sormam, yansıtmam ne kadar doğru bilmiyorum, şimdiden kusura bakmayın.18 Kasımda İzmir'de ,hepimizin bildiği ESP/LTD distribütörü olan o mağazadan gitarımı aldım ,alırken de bana bütün bakımlarını ücretsiz bir şekilde yapacaklarını ,benim ise sadece tel parasını ödeyeceğimi söylediler. Bu benim için çok iyi bir şeydi çünkü ilk floyd rose köprülü gitarım olduğu için bakımını kendim yapmaya çok korkuyordum ve açıkçası çok da gitar bakımı tecrübem olmadı. Bir süre sonra gitarımı malum mağazaya, canımız ciğerimiz olan(!) distribütörümüze ,bakıma götürdüğümde benden tel parası harici 100 TL para istediler. (Söylemeliyim ki işin aslında çok da parasında değilim sadece yaptıkları şey çok garibime gitti sizinle paylaşmak istedim.) Ayrıca o gün bana, asla başka bir yere gitarı bakıma götürmemem gerektiğini , eğer götürürsem gitarın garantisinin bozulacağı söylendi. Tamam dedik. Bu arada bakımdan kastettiğim şey de sap ve entonasyon ayarı ha bir de tel değişimi ki zaten bana bunların hepsinin ,tel parası harici, ücretsiz olacağı da söylenmişti, her neyse. Bu süreçten yaklaşık 2 ay sonra ,dün, yani ayın 22'sinde de yine gitarımı bakım ve tel değişimi için aynı yere götürdüm , bıraktım. Akşam gitarımı almaya gittiğimde ise benden 780 TL para istediler , 280 TL tel parası, 500 TL bakım parası. Sizce bu ücret normal mi? Bana çok fazlaymış gibi geldi, eğer normalse de benden ücret almayacaklarını söylediler zaten bu ayrı bir olay. Eğer siz bakıma götürüyorsanız sizin gitarınıza böyle sap ayarı, entonasyon ayarı genel bir bakımı ne kadar ücrete yapıyorlar? Ayrıca başka bir yere götürsem garantisi söylendiği gibi bozulur mu? İzmir içi gitar bakımı için önerebileceğiniz, böyle fiyat konusunda saplamayacak yer var mı? Şimdiden herkese teşekkürler.

Dostum bence de seni saf görüp yuklendikce yuklenmisler. Ucretsiz bakim vaadi gitari satana kadar bu mağazalarda.

Evvela gitarda bakım ve garanti hakkında ufurdukleri şeyler doğru değil, neden mi?

Bir kere gitar araba degil ki yetkili servis bakımı olmazsa garanti dışı kalsın. Magazadan gitar aldim, iki sene kullandim, telini değiştirdim, ayar ihtiyacı yoktu. Hic mağazaya gitmedim bu süre içinde, garanti bitimine 10 gün kala ton potu çalışmamaya başladı, yapmayacaklar mi? Essek gibi yapacaklar elbette. Gitarin ayarlari gayet kullanıcı tarafından yapılabilir ve garantiyi hicbir şekilde bozmaz. Ha, sacmasapan davranıp somununu, vidasini yalama yaparsan garanti dışıdır ama isi düzgün yapabilen hicbir kullanıcı gitar donanımına hasar vermedikçe garantisini bozmaz. Sifir aldığım hicbir gitari bakım için mağazaya götürmedim, zira onlardan daha iyi ve özenli yapıyorum bakımlarını. Zaten acikcasi gitarda garanti denilen şey, temel olarak imalat ve donanımsal hataları içindir. Onlar da ilk alındığında farkedilmezse bile kisa sure sonra farkedilir. Sapi çatlayan gitari sanmıyorum hicbir mağaza değiştirsin, darbe almış derler. Elektronik aksam problemleri oluşursa da bunlar çok çok büyük oranda basit bir tamir ile kolayca giderilir. Sen yapmasan bile mağaza için kolay bir tamirat yöntemi. Yani gitarda garanti meselesinin bakimla filan alakası yok. Bakimsiz kalan gitarda garantiyi bozacak hicbir sey olmaz. 15 yıldır kilifindan çıkmamış gitari alıp bakimla mukemmel hale getirdim mesela. Bence gitarinin tel değişimini ogren ve şu çakallara parani kaptırma. Ayrica gitar ayar tutan bir gitarsa, sap ayari belki yilda bir iki kez lazim olur, o da minimal müdahale ister. Entonasyon ayari da bozulmaz. Telleri sök, gitari temizle, yeni telleri tak, farkli tel kalınlığı taktiysan sap ayarını kontrol et, bitti gitti.

Geçmiş olsun.

Merak ettim bak şimdi.
D'addario NYXL.

Hayır, kalem kalem yazma gibi bir şey yok. Genel bakım diyorlar yaptıkları şeye.

Ben Muğla'da yaşıyorum ve Muğla içinde hemen gidebileceğim güvendiğim bir müzik mağazası ya da gitarcı yok . İzmir'e de okulumdan dolayı ya da evle alakalı bir şey olduğunda gidip geliyorum. İzmir'e gittiğim zaman da gitarı bakıma götürüyorum. Önceki yaptıklarında köprü gövdeye paralel değildi o yüzden götürdüm şimdi. Derseniz eğer o kadar para veriyorsun bir insan bakmaz mı eline alıp çalmaz mı diye ben ne zaman İzmir'e gelsem alelacele gitarı bırakıp işleri hallettikten sonra akşam Muğla'ya geri dönüyorum dönerken de gitarı alıyorum. Çünkü belki biliyorsanız Çankaya'da yol kenarına araba koyup gitmek büyük risk polisler arabaları çekebiliyorlar ve oralarda park yeri bulmak da imkansıza yakın o yüzden yaptıkları işe güvenip aceleyle gitarı alıp çıkıp gidiyorum.

Hayır belge falan da yok. Sadece kendileri diyor.

Fatura kesmiyorlar, hatta aralarında geçen bir konuşmada da bakım ücretini kağıt para olarak istediklerini söylüyorlar.

Bu mağazalar yıllardır aynı veya benzeri şekilde "çömez" gördükleri herkese ne itersek kardır kafasındalar. 20 yıl önce de aynıydılar hâlâ aynilar.

Geçmiş olsun diyelim. Elinizde 'garanti', 'ucretsiz bakım' adı altında bir yazılı belgeniz yoksa bir daha muhatap olmanıza gerek yok. Luthier e gidin ayda yılda bir bakımınızı yaptırın, tel değişimini de zahmet olmazsa öğrenin.
Çömezlik ne olabilir ki? Normal bir müşteriyim. Çömezlik bir şey değil bence. İnsanımız genelde ''1 kuruş fazla koparsam kârdır.'' mantığında olduğunda için bunlar hep. Bu mantıktan çıkmadıkça yaşanmayacak değil bu ve benzeri şeyler.
Bu arada floyd rose sistem olduğu için korkuyorum tel değiştirmeye ,normalde sabit köprülerde değiştiriyorum ama ya bir şey olursa korkusu var içimde.

Bence "ben de" diyerek geçiştirmeyin.

Ne yapılmış, ne takılmış,neye ne ödenmiş detaylı bilgi verirseniz hep beraber yerelim.

Sonuçta ücretsiz bakım garantisi verilmiş ama o söz tutulmamış görünüyor bu yazdıklarınızan.

Aynı zamanda mağaza da şüpheli duruma düşüyor bu durumda.
Fatura kesip kesmediklerini merak ettiğimi söyledim bana kesilmiyor çünkü, bakıma gelirsek eğer Ankara cangoz gitarın gövdesini bana evde sağı solu yerdeki döşemeyi falan silerken kullandigimiz ahşap yüzey temizleyici ile temizlediklerini söyledi, teslim aldığınızda gitarın klavyesi temizlenmis oluyor ama limon yağı mi bilemem, bir keresinde telleri alcaltmasini rica etmiştim ama yapmadan geri vermis yaptıniz mi diye sorduysam da bundan ton mon alamazsin yoksa kardesim diyerek geçiştirmisti, cangoz kendini bı halt sanan bı mağaza maalesef ki, 10 kere goturduysem sadece 1 keresinde çok güzel bı şekilde elime almıştım gitarı, sonrasında gittiğimde bakımı yapan abi zuhale geçmişti :D

Geçmiş olsun. Gitseniz şimdi fatura isteseniz KDV farkını da istemeye kalkar bu çakallar.

Yukarıda da herkesin yazdığı üzere bundan sonrası için benim verebileceğim tavsiye de ayarları yapmayı öğrenmeniz olacaktır. Floyd-Rose tü kaka bir sistem değil. Forumların da hatası var bu konuda, her yeni başlayana sürekli "aman floyda bulaşma eline alırsın gitarı mazallah" yazıldığı için böyle bir algı oluştu zaman içinde. Halbuki kullanmayı öğrendikten sonra, akord stabilitesini uzun süre koruyan bir sistem. Youtube'da tonlarca ayar videosu var. Bir kere eliniz alışınca, tel değiştirmek, yükseklik, entonasyon vb. basit ayarları yapmak, sabit köprülü bir gitardan daha uzun sürmeyecektir.

Geçmiş olsun. Gitseniz şimdi fatura isteseniz KDV farkını da istemeye kalkar bu çakallar.

Yukarıda da herkesin yazdığı üzere bundan sonrası için verebileceğim tavsiye cidden ayarları yapmayı öğrenmeniz olacaktır. Floyd-Rose tü kaka bir sistem değil. Forumların da hatası var bu konuda, her yeni başlayana sürekli "aman floyda bulaşma eline alırsın gitarı mazallah" yazıldığı için böyle bir algı oluştu zaman içinde. Halbuki kullanmayı öğrendikten sonra, akord stabilitesini uzun süre koruyan bir sistem. Youtube'da tonlarca ayar videosu var. Bir kere eliniz alışınca, tel değiştirmek, yükseklik entonasyon vb. basit ayarları yapmak, sabit köprülü bir gitardan daha uzun sürmeyecektir.
Katılıyorum, Van halen calcam diyen adama bile önce sabitle başla sonra hareketliye geçersin diyorlar :D bir gitar olmuş zaten en az 6bin lira

Katılıyorum, Van halen calcam diyen adama bile önce sabitle başla sonra hareketliye geçersin diyorlar :D bir gitar olmuş zaten en az 6bin lira
Evet öyle diyorum(z) ve hatta diyorum(z) ki sen hele bi akdeniz akşamlarını çal da, Van Halen çalmayı sonra düşünürsün.

7-8 bin TL ye alınacak Floyd lu gitarda da 10 dakikada bir akord ederim gitarı deniyorsa alsın çalsın tabi.

Her sektörde görüldüğü gibi yine. Müzisyen, müzisyeni kazıklıyor. Yazık gerçekten 500tl nedir bakım için? Ben birkaç ay önce fret leveling, üst eşik değişimi (graphtech nubone), genel ayarlar, bakım , elektroniklerin temizlenmesi ve tel değişimi için sadece 550tl ödedim. Muhtemelen sadece bakıma bıraksaydım 50-100tl arası falan tutardı.

Geri