Elektrogitarı Baştan Aşağı Ele Almaya Çalıştığım Blog

Herkese merhaba,

Başlıktan da anlaşılacağı üzere elektrogitarı baştan aşağı anlatmaya çalıştığım, görseli bol bir blog hazırladım. Bir göz atarsanız sevinirim:

elektrogitarturk.blogspot.com

Ele aldığım elektrogitar parçaları ile ilgili akla gelebilecek her şeyi kısaca toparlamaya çalıştım. Ancak eksiklerim var.

Ben blogu hazırlarken çok şey öğrendim. Uzun süredir elektrogitar çalanların bile birkaç ilginç şeyle karşılacaklarını düşünüyorum, ama blogun okuyanın elektrogitar ile ilgili hiçbir şey bilmediği varsayımıyla yazıldığını söyleyebilirim. Yeni başlayanların sıklıkla yanıt aradıkları sorulara yanıt olacağını umduğum konuları da işledim.
Elektrogitar çalmak ve elektrogitara mühendislik-yapım açısından bakmak, bambaşka konulardır. Çok uzun süredir gitar çalıyorum, ama işin mühendislik kısmı hiç ilgimi çekmedi, halen de çekmez. "Elektro gitarı baştan aşağı ele almak" ifadesi bu anlamda biraz iddialı olmuş,

Teknik bilgiden yoksun. Fender ve Gibson güzellemesinin yapıldığı bir blog.

En komik bölümü de " Klavye " başlığı.
Gülağacı, pau ferro, Hindistan Defnesi dışında tüm ağaç çeşitlerini yazmış.

1850'li yıllardan 2017 CITES anlaşmasına kadar günümüze değin en çok tercih edilen klavye ahşabı olarak kullanılan Gülağacının olmaması zaten bilgi ve birikiminin yanlış ve hatalarla dolu olduğunun az çok gösterir.

Ama emek vermişsin. Teşekkürler.

1850'li yıllardan 2017 CITES anlaşmasına kadar günümüze değin en çok tercih edilen klavye ahşabı olarak kullanılan Gülağacının olmaması zaten bilgi ve birikiminin yanlış ve hatalarla dolu olduğunun az çok gösterir.

Pelesenk = Gül
Türkçe'de gül ağacı diye bir ağaç yoktur. Adı pelesenktir ama İngilizce ağırlıklı bir dünyada yaşadığımız için rosewood gül ağacı diye anılıyor çoğu zaman.

• Konu Sahibi Konu Sahibi

Cahilliğin cesaretiyle bol keseden sallamışsın. Ben teşekkür ederim.

Elektrogitar çalmak ve elektrogitara mühendislik-yapım açısından bakmak, bambaşka konulardır. Çok uzun süredir gitar çalıyorum, ama işin mühendislik kısmı hiç ilgimi çekmedi, halen de çekmez. "Elektro gitarı baştan aşağı ele almak" ifadesi bu anlamda biraz iddialı olmuş,
Türkçe bilen biri için sanırım alıntıya dahil edilmeyen "çalışmak" ifadesi tevazuyu göstermek için yeterli olur.

Türkçe bilen biri için sanırım alıntıya dahil edilmeyen "çalışmak" ifadesi tevazuyu göstermek için yeterli olur.
İyi iş yapıyorsanız tevazu göstermenize gerek yok; benim kastım o değildi. "İddialı olmuş" ile kastım üslup değil , içerik yani. Ben linke girince hayal kırıklığına uğradım. İfade çok geniş; daraltılırsa doğru insanların sitenize ulaşması daha kolay olur.

Bahsi geçen blog, okuyan ve okuduğunu anlayabilenler tarafından yorumlanmasını tercih ettiğim bir blogdur; ancak maalesef ikisinin de sınırlı olduğu bir ülkede yaşadığımızın da farkındayım.

Bu nedenle, bu blogu burada konu etmemin amacı tebrikleri kabul etmek değildi, ama bu denli komik tepkilerle karşılacağımı düşünmemiştim.

Biri elektrogitarın mühendisliği ile ilgilenmediğinden bahsediyor. Bunda benxi ve forumun değerli takipçileri yani biz fanileri ilgilendiren bir yan göremiyorum.

Diğeri örnek verdiği bölümde yokluğundan dem vurduğu şeyler aynen bulunmasına rağmen ahkam kesiyor, elektrogitarı anlatan bir yazıdan Fender ve Gibson'dan bahsetmemesini bekliyor. Güzelleme nedir, nasıl yapılır; benim bildiğim ve amacım olan konular değil.

Bu blogu burada konu etmemin amacı yazılanlardan faydalanabileceklerin "faydalanmasını" ve bir konuya derinlemesine ilgi duyan benim gibilerin "eğlenmesini" sağlamak üzere blogu tanıtmaktı. Yoksa ben bu blogdan sağlayacağım faydayı zaten öğrenerek ve eğlenerek sağladım.

Okumadan yorum yapmaya devam edebilirsiniz.

Gitar gibi dünyada milyonlarca defa yazılıp çizilen bir enstrüman için statik bir internet sitesi hazırlamanın işlevsizliği; "Gövde tasarımlarıyla en çok göze çarpan firma B.C. Rich firmasıdır. Bunlardan birkaçı aşağıda görülebilir." gibi ifadelerle birleşince malesef bu güzel niyet için harcanan emek pek faydalı olmuyor.

Şurada her konu başlığına değindiğiniz bir video serisi çekip YouTube'a atsanız en azından insanların etkileşime girebildiği, fikirlerini paylaşabildiği, sizden farklı bilgiye veya düşünceye sahipse bunu en azından o kaynağa ulaşan diğer insanlara aktarabildiği, daha "2022" bir iş olurdu.

Fayda konusunda, iş Google aramalarına kaldıysa muhtemelen sizi arama motivasyonuna sahip kişi, bir şekilde onlarca siteyi aşıp size ulaştığında zaten bildiklerini bir tur daha okuyacaktır. Mesele burada paylaşarak üyelere bir yardım sağlamaksa eğer, şu forumda, derlediğiniz konular muhtemelen çok daha derinlemesine, birçok kişi tarafından tartışılmıştır. Tek elden çıkma sayfalardansa o başlıkları tek tek arayarak öğrenmek muhtemelen o kişiyi fersah fersah ileriye taşıyacaktır. Siz de az önce YouTube örneğinde verdiğim gibi, bu başlıklarda bildiklerinizi paylaşıp yine dinamik bir şekilde insanlara fayda sağlayabilirdiniz.

Tabi mesele "Ben yazdım eğlendim, okuyan okusun."dan ibaretse en ufak lafım yok, ancak insanlar da sunduğunuz içeriğin gerçekten kaale alınır bir içerik olup olmadığı değerlendirdiğinde kendinizi mesajlarca savunmanız da yersiz kalıyor. Bırakın paylaştığınızla kalsın, okuyan okusun.

Buddha'nın da dediği gibi;

Images-11-Feb7.jpg

Pelesenk ağacı Gül ağacı değildir. Gül ağacı familyasındandır. Bu ağacın özelliği İÇERİNDE BULUNAN REÇİNESİNİN kullanılmasıdır. Bu reçine sayesinde de 20 yıla varan GÜZEL KOKU verir. Ağacın çeşitli ısı yolları ile damıtılması ile yağı ve aroması çıkarılır ve oramıza buramıza sıktığımız deodorant ve parfümlerden tutunda aklınıza gelebilecek her türlü güzellik malzemesinde kullanılır.

Aşırı sert ve hacimli bir ağaçtır. Yaz kış YAPRAK DÖKMEZ. Ağırlık olarak İran'da ve sıcak bölgelerde yetişir. Gelişen teknolojiye kadar ve hatta halen bazı gemilerin PERVANE YAPIMINDA kullanılmış ve kullanılmaktadır. Halen Gemilerin motorlarının etrafına serilmektedir. Ancak UZUN SÜREN HOŞ KOKUSUNDAN dolayı en çok TESBİH yapımında kullanılır.

pelesenk-agaci.jpg

Ama Rosewood yani INDIAN ROSE WOOD Hint Gül ağacı Dalbergia Latifolia. PELESENK ile arasında ki belirgin farkı YAPRAK DÖKER. Daha yumuşak ve işlenmesi daha kolaydır. Yasaklanana ve nesli tükenmek üzere olduğundan dolayı günümüzde en çok ENSTRÜMAN yapımında kullanılmaktaydı.

Rose-Wood-Logs.jpg

Resimlerden de net şekilde ağaçların Dış katman kalınlıklarından ve iç katman kısımlarından dahi nasıl belirgin farklara sahip olduğunu anlayabilirsiniz.

Bloguna koy bulunsun. Okuyan olursa bir şeyler öğrenir.

Pelesenk ağacı Gül ağacı değildir. Gül ağacı familyasındandır. Bu ağacın özelliği İÇERİNDE BULUNAN REÇİNESİNİN kullanılmasıdır. Bu reçine sayesinde de 20 yıla varan GÜZEL KOKU verir. Ağacın çeşitli ısı yolları ile damıtılması ile yağı ve aroması çıkarılır ve oramıza buramıza sıktığımız deodorant ve parfümlerden tutunda aklınıza gelebilecek her türlü güzellik malzemesinde kullanılır.

Aşırı sert ve hacimli bir ağaçtır. Yaz kış YAPRAK DÖKMEZ. Ağırlık olarak İran'da ve sıcak bölgelerde yetişir. Gelişen teknolojiye kadar ve hatta halen bazı gemilerin PERVANE YAPIMINDA kullanılmış ve kullanılmaktadır. Halen Gemilerin motorlarının etrafına serilmektedir. Ancak UZUN SÜREN HOŞ KOKUSUNDAN dolayı en çok TESBİH yapımında kullanılır.

156568 eklentisini görüntüle

Ama Rosewood yani INDIAN ROSE WOOD Hint Gül ağacı Dalbergia Latifolia. PELESENK ile arasında ki belirgin farkı YAPRAK DÖKER. Daha yumuşak ve işlenmesi daha kolaydır. Yasaklanana ve nesli tükenmek üzere olduğundan dolayı günümüzde en çok ENSTRÜMAN yapımında kullanılmaktaydı.

156569 eklentisini görüntüle

Resimlerden de net şekilde ağaçların Dış katman kalınlıklarından ve iç katman kısımlarından dahi nasıl belirgin farklara sahip olduğunu anlayabilirsiniz.

Bloguna koy bulunsun. Okuyan olursa bir şeyler öğrenir.
Sakin ol şampiyon. Okuduğunu anlama yeteneği olmayan biri için fazla gelebilecek bir "araştırma" yapmışsın.

Blogumda Pau ferro ve Hint defnesinden bahsedilmediği iddianla ilgili de bir şey diyecek misin?

Gitar gibi dünyada milyonlarca defa yazılıp çizilen bir enstrüman için statik bir internet sitesi hazırlamanın işlevsizliği; "Gövde tasarımlarıyla en çok göze çarpan firma B.C. Rich firmasıdır. Bunlardan birkaçı aşağıda görülebilir." gibi ifadelerle birleşince malesef bu güzel niyet için harcanan emek pek faydalı olmuyor.

Şurada her konu başlığına değindiğiniz bir video serisi çekip YouTube'a atsanız en azından insanların etkileşime girebildiği, fikirlerini paylaşabildiği, sizden farklı bilgiye veya düşünceye sahipse bunu en azından o kaynağa ulaşan diğer insanlara aktarabildiği, daha "2022" bir iş olurdu.

Fayda konusunda, iş Google aramalarına kaldıysa muhtemelen sizi arama motivasyonuna sahip kişi, bir şekilde onlarca siteyi aşıp size ulaştığında zaten bildiklerini bir tur daha okuyacaktır. Mesele burada paylaşarak üyelere bir yardım sağlamaksa eğer, şu forumda, derlediğiniz konular muhtemelen çok daha derinlemesine, birçok kişi tarafından tartışılmıştır. Tek elden çıkma sayfalardansa o başlıkları tek tek arayarak öğrenmek muhtemelen o kişiyi fersah fersah ileriye taşıyacaktır. Siz de az önce YouTube örneğinde verdiğim gibi, bu başlıklarda bildiklerinizi paylaşıp yine dinamik bir şekilde insanlara fayda sağlayabilirdiniz.

Tabi mesele "Ben yazdım eğlendim, okuyan okusun."dan ibaretse en ufak lafım yok, ancak insanlar da sunduğunuz içeriğin gerçekten kaale alınır bir içerik olup olmadığı değerlendirdiğinde kendinizi mesajlarca savunmanız da yersiz kalıyor. Bırakın paylaştığınızla kalsın, okuyan okusun.

Buddha'nın da dediği gibi;

Images-11-Feb7.jpg
Kendimi mesajlarca savunmamak için özünde bir tiyatro oyuncusuna niye şiir yazmadın diyen, oynanan binlerce oyunun verdiği estetik haz yerine kısır tartışmaların heyecanını tercih eden, en ufak lafı olmadığı halde onlarca laf eden tavsiyelerinizin mantıksızlığını şu kısa cümleden daha fazla açıklamaya çalışmayacağım.

Uzun uzun anlatsam da anlaşılacağını sanmıyorum.

Bakın arkadaşlar bu ilk yazımdan:

"Ele aldığım elektrogitar parçaları ile ilgili akla gelebilecek her şeyi kısaca toparlamaya çalıştım. Ancak eksiklerim var.

Ben blogu hazırlarken çok şey öğrendim. Uzun süredir elektrogitar çalanların bile birkaç ilginç şeyle karşılacaklarını düşünüyorum, ama blogun okuyanın elektrogitar ile ilgili hiçbir şey bilmediği varsayımıyla yazıldığını söyleyebilirim. Yeni başlayanların sıklıkla yanıt aradıkları sorulara yanıt olacağını umduğum konuları da işledim."

Çok zor değil.

Blogun bağlantısı da yukarıda. Okuyun. (Okumak istemiyorsanız da okumayın. Hedefim bi' bok bilmediği halde ahkam kesen ve yeni hiçbir şey öğrenmek istemeyen, kendilerini üslupları ve yazdıklarının mantıksızlıklarıyla belli eden cesur cahiller değil.) Ondan sonra katkı sağlamaya çalışın. Katkı sağlamak istemiyorsanız da tavsiyelerinizi kendinize saklayın.

Okuduğunu anlayan herkes için blogun amacı ve yapısı açık. Verdiğim bilgilerin büyük çoğunluğunun kaynağını da belirttim.

Normal şartlar altında elektrogitarı seviyorum diyen herkesin ilgisini çekmesi gereken bir içerik hazırladığımdan eminim. Sorun asıl konunun elektrogitar değil, paylaşım yaptığıma pişman olduğum bu forumun gediklisi olan bazı dallamaların tatmin olmamış egolarının foruma yeni giren her kişiye üstünlük taslayarak tatmin olmaya ihtiyaç duyması. O kısım benim işim değil.

Ben blogu önyargısız okuyan elektrogitarla ilgilenen herkesin blogu ilginç bulduğunu, ondan haz duyduğunu ve bir şeyler öğrendiğini biliyorum.

Küçük bir uyarı: Bana cevap verecekseniz cümleleriniz iç tutarlılığa sahip ve anlaşılır olsun. Sizin saçmalamalarınızı anlamlandırmaya çalışmak zorunda değilim.

Not: Tavsiyelerini kendisine saklamasını istediğim kişilerden biri Barrios değil. Kendisinin yaklaşımı iyiniyetli.

Lisede bir tarih hocamız vardı ingilizce biliyor diye ingilizce derslerine girerdi. Sonradan anladık ki aslında o da sağdan soldan topladığı yanlış kelimelerle öğrenip bize ve başkalarına öğretiyormuş

Eline sağlık. Ben şahsen başarılı buldum.
Gelen eleştiriler de biraz yersiz olmuş. Rick beatonun ciddi bir ücrete sattığı bir beatobook u var. Bildiğin dümdüz PDF. Daha 2-3 ay önce yeniledi. İçinde videolar yer alan bir yapıya soktu. Düşün youtube kanalına sting, steve lukather gibi isimler konuk olan, 3 milyon takipçisi olan bir adamın parayla sattığı içerik dümdüz bir pdf.
Amazonda ve çeşitli eğitim içeriklerinin satıldığı sitelerde "en iyi gitar eğitimi", "5 dakikada van halen çal" gibi saçma sapan başlıkları olan, içeriği sığ bir sürü kaynak var ve para karşılığı satılıyor. Senin kendi emeğinle yaptığın, ücretsiz, hiçte fena olmayan içeriğe sahip siten neden bu kadar boklanmış anlamak güç.

Son düzenleme:
Eline sağlık. Ben şahsen başarılı buldum.
Gelen eleştiriler de biraz yersiz olmuş. Rick beatonun ciddi bir ücrete sattığı bir beatobook u var. Bildiğin dümdüz PDF. Daha 2-3 ay önce yeniledi. İçinde videolar yer alan bir yapıya soktu. Düşün youtube kanalına sting, steve lukather gibi isimler konuk olan, 3 milyon takipçisi olan bir adamın parayla sattığı içerik dümdüz bir pdf.
Amazonda ve çeşitli eğitim içeriklerinin satıldığı sitelerde "en iyi gitar eğitimi", "5 dakikada van halen çal" gibi saçma sapan başlıkları olan, içeriği sığ bir sürü kaynak var ve para karşılığı satılıyor. Senin kendi emeğinle yaptığın, ücretsiz, hiçte fena olmayan içeriğe sahip siten neden bu kadar boklanmış anlamak güç.
Teşekkür ederim.

Gerizekalı Memo.jpg

1- Madem senin için komik bir mevzu ne diye bu kadar uğraştın. Neden eleştirilere cevap verme niyetin var. Gül geç.

2- Madem doğruyu yanlışı öğrenme niyetindesin bu forumda yöneltilen eleştirileri neden kabullenmiyorsun. Neden kişileri bir alçaltma uğraşına giriyorsun. Blogunda yazdıkların ile burada ki yazdıklarına baktığımda senin samimiyetsiz bir insan olduğun izlenimi veriyor. Bilgin olsun.

3- Gibson şöyle ağaç kullandı, Fende şöyle sap kullandı. Diye diye aynı markaları güzellemiş durmuşsun. Senin bu blogunu okusam ve iilk defa elektro gitar alacak birisi olsam vay lan Gibson ve Fenderden başka gitar alınmazmış derim. Müzik mağazasında fiyatlarını görünce de gelir sana bir güzel sayar söverim işi bilmiyor marka yancısı derim.

Oysa sadece gitarlarda kullanılan ağaçları, manyetikleri, köprü sistemlerini, Eşik ve Burgu çeşitlerini marka adı vermeden anlatsan. Bunların enstrüman üzerinde yarattığı olumlu ve olumsuz etkileri belirtsen en doğrusu olurmuş.

Son düzenleme:
Şu kısım tamamen "myth". Bence böyle konulara girmeyin. Yanlış yönlendirme oluyor. Elektro gitarda gövde materyalinin seçimi: malzeme kalitesi ve dayanıklılığı, erişilebilirliğinin kolay ve ucuz olması. Diğer kısımlara bakmadım henüz sitede. Belki başka "myth" denebilecek içerik de vardır. Ama fikir güzel.

Ekran görüntüsü 2022-09-15 175459.jpg

Şu kısım tamamen "myth". Bence böyle konulara girmeyin. Yanlış yönlendirme oluyor. Elektro gitarda gövde materyalinin seçimi: malzeme kalitesi ve dayanıklılığı, erişilebilirliğinin kolay ve ucuz olması. Diğer kısımlara bakmadım henüz sitede. Belki başka "myth" denebilecek içerik de vardır. Ama fikir güzel.

156581 eklentisini görüntüle
Evet onun mit olduğuna inanılır, bir gerçeklik olduğunu söyleyenler de var. Rivayetler muhtelif. Ben emin değilim. Gerçeklik olduğunu düşünenler için o kısım bir referans noktası olabilir. Yalnız, bunun bir mit olduğunu söyleyenlerin de bulunduğunu bir uyarı olarak ekleyebilirim.

Çok teşekkürler.

Geri