Amfi Yardimi

@GreyMisha Neye inandığınız benim için çok önemli değil. Ancak forumda yanlış bilgi paylaşmaya devam ediyorsunuz ve çok da tutarlı sayılmazsınız. Mesela "lambalı amfilerin devreleri genelde class A,B,AB,C,D olarak tanımlanır. " dedikten sonra "anlamadığım konu zaten d sınıfı tüplü gitar amfisi var diye iddaam olmadı. " diye bir cevap vermeniz.

Neyse.. İkimizden birisi Türkçe bilmiyor herhalde. Çok da ciddiye almaya gerek yok. Uzatmayacağım..
okuduğunu anlamıyor isen söyleyecek söz yok. senin lugatında tüm tüplü amfiler gitar için yapılmış olmalı. genç olmalısın. tüm tüplü amfiler gitar için yapılmadı.

neden araştırmak yerine uzatıyorsun anlamış değilim. halbuki çok açık ve net.

yarı cahil insanla uğraşmaktan ve bu forumda bilgi paylaşmaktan gerçekten yıldım.
sen de benim için yoksun artık.

Teknik detaylar bir yana bir de fizik tarafı var... nice koçyiğitler üstte yazanların gazına gelip lambalı kafa/kabin veya kombo alıyor ... bunlar arkası açık veya kapalı olabilir. Oda içerisinde nereye, duvara ne mesafede koyacağınız vb de çok etkiler. Kağıt üstünde canım bir Mesa'yı alıp evde zort gibi ses vermesi bazen de bu oda hacim meselesi yüzünden. Yanlış anlaşılmasın herhangi bir amfi türü ya da marka modeli kastetmiyorum.... hepsi için geçerli. O lamba bu lamba demeden önce belki de odanızı bir gözden geçirin. Ben benzerini hi-fi işinde yaşadım, bass port arkada olan canavar gibi floorstanding hoparlör ile ses boğuluyor diye sonra gidip bass'ı da önde olan bookshelf almıştım o kadar farketti ki, çünkü koyduğum yerin arkası perde ve camdı ve arkadan çıkan bass'ı öldürüyordu...

okuduğunu anlamıyor isen söyleyecek söz yok. senin lugatında tüm tüplü amfiler gitar için yapılmış olmalı. genç olmalısın. tüm tüplü amfiler gitar için yapılmadı.

neden araştırmak yerine uzatıyorsun anlamış değilim. halbuki çok açık ve net.

cahil insanla uğraşmaktan ve bu forumda bilgi paylaşmaktan gerçekten yıldım.
sen de benim için yoksun artık.

Paylaştığın şeyi okuyabildin mi bilmem, ama genel amfi sınıflarını verdikten sonra bak ne yazmış:

"The nine main classes are: A, AB, B, C, D, E, F, G, and H. Valve-amp-loving guitar players really only need concern ourselves with just three of these classes: A, AB, and B."

Diğer vikipedia zırıltısında da genel amfi sınıflarını paylaşmışsın, ama D sınıfında tüplü uygulamaları pek göremedim.🤔

Ama tüpleri bulup kafayı yeterince takarsan tüp kullanan D sınıfı amfi yapabilirsin belki. Yine de sonuca "D sınıfı tüplü amfi" diyebileceğimizi sanmıyorum. Bunun ticari ve mantıksal bir karşılığı da olmadığı için bence çok kafa yormaya ve bu nadide forumu gereksiz bilgilerle kirletmeye gerek yok. Bu konuda amatör forumlarda bir şeyler bulabilirsen onları da paylaş ama sen yine de. Belki senin için de öğretici olur.

Açık ve net değil kardeşim.

Selametle

@bismiisah Konu dışına çıktığım için kusura bakmayın. Size markaya takılmamamanızı öneririm. Marshall tonu için illa Marshall'a gerek yok. Örneğin Laney Cub12 preampı JCM800'e çok benziyor. Laney Cub 10 daha Fender mantığında.. Ve denk gelirse Jet City'lere de bakabilirsiniz. Biraz modlandıkları zaman çok iyi olabiliyorlar.

Son düzenleme:
Kısaca görüşlerim:

1. Marshall ve Fender farklı amfiler. İlk aşamada bir seçim yapmanız işinizi kolaylaştırır. Marshall amfilerin çoğunun clean tonlarının düşünülenden daha iyi olduğunu görüşündeyim ama bir Fender’dan Marshall crunch ve distortion tonlarını pedalsız alamazsınız.

2. Üst seviye bir amfi almadığınız sürece bir süre sonra daha iyi bir amfiye geçmek isteyeceksiniz. Bu durumda istediğnizde satmanız daha kolay olacak Mesa, Fender, Marshall, vb. markaları tercih etmenizi tavsiye ederim.

3. Yukarıda da belirtildiği gibi 20W bir amfi 100W’a göre evde çalım için daha uygundur gibi bir durum yok. İlk olarak Master Volume’u olan bir amfi istiyorsunuz. Daha sonra ise bu Master Volume’un nasıl etken olduğu önemli. Marshall özelinde bakarsak hepsi Master Volumelu JVM205 veya DSL40CR gibi amfiler evde attenuatorsız çalım için 5/20W Studio serisinden SC20 veya 2525’e tercih edilecek amfilerdir.

4. Kişisel tecrübem lambaların tahmin edilenden daha uzun ömürlü olduğu yönünde - özellikle preamp lambaların. Evet değiştirdiğiniz zaman bir masraf gerekecektir ama tahmin ettiğiniz kadar sık değiştirmek gerekmiyor. Bence daha önemli bir konu power katının bias ayarı gerektirip gerektirmediği.

5. Kombo vs. kafa konusu tamamen kişisel tercih ve kullanım ihtiyacınıza bağlı. Burada en önemli konu amfinize uygun hoparlor seçimi bence. Tonda pek çok şeyden önemli etken faktör hoparlör.

6. Diğer sormanız gereken bir soru FX loop var mı yok mu? İhtiyacınız var mı?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Kısaca görüşlerim:

1. Marshall ve Fender farklı amfiler. İlk aşamada bir seçim yapmanız işinizi kolaylaştırır. Marshall amfilerin çoğunun clean tonlarının düşünülenden daha iyi olduğunu görüşündeyim ama bir Fender’dan Marshall crunch ve distortion tonlarını pedalsız alamazsınız.

2. Üst seviye bir amfi almadığınız sürece bir süre sonra daha iyi bir amfiye geçmek isteyeceksiniz. Bu durumda istediğnizde satmanız daha kolay olacak Mesa, Fender, Marshall, vb. markaları tercih etmenizi tavsiye ederim.

3. Yukarıda da belirtildiği gibi 20W bir amfi 100W’a göre evde çalım için daha uygundur gibi bir durum yok. İlk olarak Master Volume’u olan bir amfi istiyorsunuz. Daha sonra ise bu Master Volume’un nasıl etken olduğu önemli. Marshall özelinde bakarsak hepsi Master Volumelu JVM205 veya DSL40CR gibi amfiler evde attenuatorsız çalım için 5/20W Studio serisinden SC20 veya 2525’e tercih edilecek amfilerdir.

4. Kişisel tecrübem lambaların tahmin edilenden daha uzun ömürlü olduğu yönünde - özellikle preamp lambaların. Evet değiştirdiğiniz zaman bir masraf gerekecektir ama tahmin ettiğiniz kadar sık değiştirmek gerekmiyor. Bence daha önemli bir konu power katının bias ayarı gerektirip gerektirmediği.

5. Kombo vs. kafa konusu tamamen kişisel tercih ve kullanım ihtiyacınıza bağlı. Burada en önemli konu amfinize uygun hoparlor seçimi bence. Tonda pek çok şeyden önemli etken faktör hoparlör.

6. Diğer sormanız gereken bir soru FX loop var mı yok mu? İhtiyacınız var mı?

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
Oncelikle yorumunuz icin cok tesekkur ediyorum, konuyu uzatmadan sorulariniza cevap vereyim.

1. Marshall amfilerde uzun sureli bi deneyimim yok fakat genel olarak beni cok hosnut eden bi amfi markasiydi sonucta Marshall… Ayni sekilde fenderle deneyimlerim var fakat daha once lambalisini dinleme,deneme firsatim olmadi ha soracak olursaniz iki markanin da uzecegini zannetmiyorum genel olarak ikiside begendigim ve kullanmaktan keyif alacagim amfi markalaridir.

2. Ust seviyeden kastiniz ozellik bakimindan ve fiyat olarak hangi gruba giriyor bilmiyorum ama, benim icin fx loop ozelligi ve caldikca calmak isteyecegim dinledikce afedersiniz ama kudurtacak seviyedeki bi amfi bu klasmana giriyor. Soracak olursaniz da ne kadar ayirabilirim (20bin₺) uzerine ne kadar cikarim bilmiyorum ama (25+bin₺) civari bi miktar ayirabilecegimi dusunuyorum ve mumkun oldugunca ikinci el muhabbetlerine girmek istemiyorum.

3. hangi watt alacagimla ilgili kesin bi kararim yok cunku kestiremiyorum fakat ortalama bi salon buyuklugundeki odamda kullanacagim, ayni zamanda bu konuya sadece “ya bu adam evde calacak alsin 20w tepe tepe kullansin” degil de, “evinde de calar zamani gelir sahneye cikar sahneyi de costurur..” gibi dusunulmesini istiyorum.
En azindan ben bu tarz bir amfi alma niyetindeyim…
4. dediginize katiliyorum.
5. kararimi verdigimi dusunmekteyim, “kombo” bir amfi almak benim icin cok daha uygun olacaktir.
6. FX Loop olmasi soru isaretimiz degil benim icin bir ihtiyac kullandigim pedal tonlarinin corba gibi olmasini istemiyorum…

kim ister kii😊

son olarak;

onerdiginiz bir fx loop ozellikli hem sahne hem ev ortamina uygun oncelikli Marshall,Fender marka amfi nedir?

yardimlariniz icin cok tesekkurler

konu ve fikirlerim ile ilgili yorumlarinizi bekliyorum…

Bütçem olsa değerlendiririm. (satıcıyı tanımıyorum). En azından benim check liste uyuyor.

hocam dediginiz gibi guzel bi secenek tesekkur ederim fakat ilk kez lambali alacagim icin bakimini vb bilmedigimden kime yaptiracagim neye gore yaptiracagim, bu sebeplerden ikinci elden uzak duruyorum ama cidden guzele benziyor fiyatlarina gore dusunen arkadaslar icin guzel bi secenek tekrardan sagolun.

Oncelikle yorumunuz icin cok tesekkur ediyorum, konuyu uzatmadan sorulariniza cevap vereyim.

1. Marshall amfilerde uzun sureli bi deneyimim yok fakat genel olarak beni cok hosnut eden bi amfi markasiydi sonucta Marshall… Ayni sekilde fenderle deneyimlerim var fakat daha once lambalisini dinleme,deneme firsatim olmadi ha soracak olursaniz iki markanin da uzecegini zannetmiyorum genel olarak ikiside begendigim ve kullanmaktan keyif alacagim amfi markalaridir.

2. Ust seviyeden kastiniz ozellik bakimindan ve fiyat olarak hangi gruba giriyor bilmiyorum ama, benim icin fx loop ozelligi ve caldikca calmak isteyecegim dinledikce afedersiniz ama kudurtacak seviyedeki bi amfi bu klasmana giriyor. Soracak olursaniz da ne kadar ayirabilirim (20bin₺) uzerine ne kadar cikarim bilmiyorum ama (25+bin₺) civari bi miktar ayirabilecegimi dusunuyorum ve mumkun oldugunca ikinci el muhabbetlerine girmek istemiyorum.

3. hangi watt alacagimla ilgili kesin bi kararim yok cunku kestiremiyorum fakat ortalama bi salon buyuklugundeki odamda kullanacagim, ayni zamanda bu konuya sadece “ya bu adam evde calacak alsin 20w tepe tepe kullansin” degil de, “evinde de calar zamani gelir sahneye cikar sahneyi de costurur..” gibi dusunulmesini istiyorum.
En azindan ben bu tarz bir amfi alma niyetindeyim…
4. dediginize katiliyorum.
5. kararimi verdigimi dusunmekteyim, “kombo” bir amfi almak benim icin cok daha uygun olacaktir.
6. FX Loop olmasi soru isaretimiz degil benim icin bir ihtiyac kullandigim pedal tonlarinin corba gibi olmasini istemiyorum…

kim ister kii😊

son olarak;

onerdiginiz bir fx loop ozellikli hem sahne hem ev ortamina uygun oncelikli Marshall,Fender marka amfi nedir?

yardimlariniz icin cok tesekkurler

konu ve fikirlerim ile ilgili yorumlarinizi bekliyorum…

Tekrar merhaba…

Fender amfiler hakkında çok tecrübem yok ama şu 3 Marshall ilanı (DSL40CR, JVM205c ve JVM410C) son zamanlarda gözüme takılanlar…. İlanlar benim değil ve ilan sahiplerini de tanımıyorum. Temiz ve fiyat olarak çok uçuk gözükmüyorlar. Tabi gidip görmek ve incelemek lazım. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama bunlar İstanbul civarı. Hepsi hem ev hem sahne işinizi görür.

Tekrar merhaba…

Fender amfiler hakkında çok tecrübem yok ama şu 3 Marshall ilanı (DSL40CR, JVM205c ve JVM410C) son zamanlarda gözüme takılanlar…. İlanlar benim değil ve ilan sahiplerini de tanımıyorum. Temiz ve fiyat olarak çok uçuk gözükmüyorlar. Tabi gidip görmek ve incelemek lazım. Hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama bunlar İstanbul civarı. Hepsi hem ev hem sahne işinizi görür.

Siz evinizde 40cr kullandınız mı yada deneyebildiniz mi? Tecrübeniz nedir? Yada önerme sebebiniz nedir?

Sahnede rahat götürür ama ev için emin değilim.

Evet. Siz? Tecrübeniz nedir? Önerme sebeplerimi yukarda okuyabilirsiniz.

Lütfederseniz sizin bilginizden de faydalansın herkes.
Hemen alınganlık gösterdiğinize göre denememişsiniz, hatta amfiyi bile görmediniz muhtemelen.

Lütfen bunu kişisel algılamayın. Bizzat denemediğiniz yada sahip olmadığınız ürünleri önermeden önce 2 kere düşünün.

Bu piyasada oldukça pahalı ürünler bunlar ve insanlar alırken kılı kırk yarıyor. Piyasa ve ekonomi belli.

Dsl40cr harika bir amfi, 12 inç hoparlör, 40w 20w seçenekleri, fx loop ve yanlış hatırlamıyorsam presence ve eq seçenekleri gibi extra özellikleri vardı. Deneme fırsatım olmuştu bir kaç sene önce, ama 40cr hem fiyatı hem de yüksek ses seviyesi yüzünden dsl5cr tercih ettim.

Bence 40w ev için haddinden fazla, çok geniş headroom sunuyor ve preamp katını kompres edebilmeniz için volume yüksek tutmanız şart. Dsl serisinde sweet spot genelde volume 4 5, gain 12 13 ultra gain kanalında. Volum düşürdüğünüz zaman çok cılız kalıyor. Amfinin karakteri bu şekilde. Ben bu tonu sevmedim, belki sevenler vardır, onlara birşey diyemem.

Ben dediğim gibi dsl5cr kullandım, volume 4 gain 12 civarı 80db yi geçtim ki yasal sınır 85db. Bu ciddi bir ses seviyesi.

Hemen alınganlık gösterdiğinize göre denememişsiniz, hatta amfiyi bile görmediniz muhtemelen.

Lütfen bunu kişisel algılamayın. Bizzat denemediğiniz yada sahip olmadığınız ürünleri önermeden önce 2 kere düşünün.

Bu piyasada oldukça pahalı ürünler bunlar ve insanlar alırken kılı kırk yarıyor. Piyasa ve ekonomi belli.

Dsl40cr harika bir amfi, 12 inç hoparlör, 40w 20w seçenekleri, fx loop ve yanlış hatırlamıyorsam presence ve eq seçenekleri gibi extra özellikleri vardı. Deneme fırsatım olmuştu bir kaç sene önce, ama 40cr hem fiyatı hem de yüksek ses seviyesi yüzünden dsl5cr tercih ettim.

Bence 40w ev için haddinden fazla, çok geniş headroom sunuyor ve preamp katını kompres edebilmeniz için volume yüksek tutmanız şart. Dsl serisinde sweet spot genelde volume 4 5, gain 12 13 ultra gain kanalında. Volum düşürdüğünüz zaman çok cılız kalıyor. Amfinin karakteri bu şekilde. Ben bu tonu sevmedim, belki sevenler vardır, onlara birşey diyemem.

Ben dediğim gibi dsl5cr kullandım, volume 4 gain 12 civarı 80db yi geçtim ki yasal sınır 85db. Bu ciddi bir ses seviyesi.

Size ispat etmek veya dert anlatmak zorunda değilim. İstedğinizi düşünebilirsiniz. Denemediğim şeyi de tavsiye edecek değilim. Herkesin görüşü ve tecrübesi de farklı olabilir. Bu amfilerin hiçbiri o kadar düşük seste kullanım için tasarlanmış değil.Mini Jubilee 2525 kullanıyorum ama iyi bir attenuatorla kullanıyorum. Attenuatorım olmasa tercihim başka amfi olurdu.

@bismisah tavsiyem gidin deneyin kendiniz karar verin. Açın youtube’da tonlarca video var dinleyin. Girin gearpage ve marshallforum okuyun.

Genel olarak lambalıda aradığım; sert sesleri de temiz tonları da iyi versin, master ve kanal volume beraber olsun, en az çift kanal olsun, presence ve reverb fonksiyonları olsun, fx loop olsun, lambaları az tüketsin bir de 🤣
Kendi checklistim dışında özellikle burada aktarılan değerli bilgiler lambalı amfi almamı oldukça kolaylaştırdı. Burada yorum yapan herkese teşekkürü borç bilirim 😊 🤘

Geri