Armonik, Armoni ve Harmoni

Arkadaşlar belki biraz saçma olabilir ama internette bununla ilgili ufak bir linç yedim ve size sormak istedim. Armoni, armonik ve harmoni kelimeleri aynı anlamları mı içerir? Mesela gitar üstünde 3, 5, 7, 9, 12. perdeler ve oktavlarındaki seslere harmonik diyoruz. Armoni deyince de aklımda akor ve melodi ilişkileri canlanıyor. Armonik dendiğinde de armonik minör aklıma geliyor. Ben bu ayrımları yapınca internette birkaç kişi bu üç kelimenin aslında aynı anlamlara geldiğini söylediler. Belki doğrudur ama sadece doğru bildiğim yanlışı düzeltmek yerine aptal aptal bilmiyorsan neden konuşuyorsun tavrında ezdiler beni. Bu konuya açıklık getirebilir misiniz? Gerçekten çok merak ediyorum.

Bilmemek değil öğrenmemek ayıp demişler. İnsanları linçlemek moda oldu, o kişiler de analarından müzik teorisi ezbere şekilde doğmadılar. Ben de merak ettim cevabını.

harmony(ing.), harmoni, armoni (tr) ---->türlü sesler arasında sağlanan, kulağa hoş gelen uyum. kısaca Müzik Teorisinin temelini anlatır.
harmonic, armonik; eğer tel titreşiminden bahsediyor iseniz titreyen telin belirli mesafelerinden çıkan ses,
harmonic, armonik; eğer minör gam için konuşuyor iseniz, doğal minörün 7. sesinin tizleşmesi ile oluşan gam.

Arkadaşlar belki biraz saçma olabilir ama internette bununla ilgili ufak bir linç yedim ve size sormak istedim. Armoni, armonik ve harmoni kelimeleri aynı anlamları mı içerir? Mesela gitar üstünde 3, 5, 7, 9, 12. perdeler ve oktavlarındaki seslere harmonik diyoruz. Armoni deyince de aklımda akor ve melodi ilişkileri canlanıyor. Armonik dendiğinde de armonik minör aklıma geliyor. Ben bu ayrımları yapınca internette birkaç kişi bu üç kelimenin aslında aynı anlamlara geldiğini söylediler. Belki doğrudur ama sadece doğru bildiğim yanlışı düzeltmek yerine aptal aptal bilmiyorsan neden konuşuyorsun tavrında ezdiler beni. Bu konuya açıklık getirebilir misiniz? Gerçekten çok merak ediyorum.
İlişkili ancak ayrı kavramlar. GreyMisha güzel açıklamış.
Harmony = Uyum, ahenk. Spesifik olarak, akorların kuruluşunu ve birbirine bağlanışını anlatan kuramsal bilgiler.

"Harmonic" ifadesi, armoni ile ilgili olduğu gibi, ses-fiziği akustik ile de ilgili bir terim. Düzenli salınarak hareket yapan (lise fiziğinde basit armonik hareket diye geçen) şeyleri de içeriyor. Gitardaki armonikler bununla ilişkilidir.

Armonik, armoniye uygun-ahenkli anlamına da gelir genel anlamda.

Armonik minör ifadesi, müzik teorisi ile ilgilidir. Bu ifade iki temel özellik üzerinden gamlara uygulanır: Birincisi, (armonik minörde olduğu gibi) kök sesin yarım ses pesinde 7. dereceyi içeren minör dizidir. A için G# gibi. Bu mesafe tansiyon yaratır ve beşinci derece akoru olarak E majör (E dominant 7) akorunun oluşmasını sağlar. Bu akor çok güçlü (yani, armonik) bir biçimde kök ses akoruna (Am) çözülür. 7. ses tizleşmeden bu akor kurulamaz, E minör olarak kalır. Bu akor ise kök ses akoruna o kadar güçlü çözülemez.

İkinci durum ise, daha nadir kullanılan bir terim olan armonik majör dizisi ile (6. derecesi bemol almış majör dizidir) örneklendirilebilir. Bu dizi de tıpkı armonik minör gibi içerisinde artık ikili aralığını bulundurduğu için bu şekilde isimlendirilir.

Not: Sizinle dalga geçen sersemlerin çoğu bunları tek tek açıklayamaz. Boş verin onları....

Geri