Sağlak gitarını solak çalsam bir eksisi olur mu?

Ben sağlağım ancak evde solak bir gitar olduğu için (abim solak ve onun eski gitarı) solak başladım ve çok rahat ettim doğrusu. Bana zor kısım klavye olarak geliyor ve ona hakim olan elim yani sağ elimle basmak benim için daha kolay (bir de ucuz ve sağlak bir klasik gitar vardı ama hem kalitesiz olması hem de garip bir şekilde sağ gitarın bana daha zor gelmesi sebebiyle ona başlamadım) oluyor. Elektro gitara geçmek istiyorum ancak öğrendim ki bir çok gitar modeli solaklar için yokmuş. Merak ettiğim sağlak gitarı alıp ters çevirip çalsam olur heralde değil mi. Yani kalın tel altta, ince tel üstteolacak şekilde. Sanırsam Kurt Cobain de öyle çalıyormuş. Ekstra bir zorluğu falan olur mu?

Kurt Cobain öyle çalmıyordu, kalın mi teli üstte olacak şekilde çalıyordu. Dediğin gibi çalan bildiğim Mononeon ve Eric Gales var ama adamlar yıllardır o şekilde yemiş yutmuş oldukları için o tamamen farklı bir mevzu.
Solak gitar konusuna gelince, her seviyeden her türden solak gitar var ama model seçenekleri daha kısıtlı. Yeni başlayan biri olduğunua göre model azlığı şu anda senin için önemli bir durum değil. Solak çalıyorsan gidip solak gitar al.

Eğer sağ gitara dönemeyecek noktaya geldiğini, yani çalmakta biraz ilerlediğini düşünüyorsan, sol gitar alıp devam etmen en doğrusu. Dediğin gibi sağ gitarı çevirip öğrenmeye çalışma. En fazla zorluğu öyle yaşarsın.

İşin çok başında isen, sağ gitarı sağlak şekilde çalmaya çaba göstermeni öneririm.

Çoğu modelin solak versiyonu üretiliyor, ama sayısı az olacağı için daha zor bulursun piyasada. Şu an bunu dert etmene gerek yok bence. Önemli olan gitarı (hem sağ hem sol gitar için) en ince tel altta kalacak şekilde öğrenmen, bunun tersini deneme.

Yukarıda söylendiği gibi Kurt Cobain öyle çalmıyordu, en ince tel altta idi. Eric Gales zaten insanüstü...

Ben sağlağım ancak evde solak bir gitar olduğu için (abim solak ve onun eski gitarı) solak başladım ve çok rahat ettim doğrusu. Bana zor kısım klavye olarak geliyor ve ona hakim olan elim yani sağ elimle basmak benim için daha kolay (bir de ucuz ve sağlak bir klasik gitar vardı ama hem kalitesiz olması hem de garip bir şekilde sağ gitarın bana daha zor gelmesi sebebiyle ona başlamadım) oluyor. Elektro gitara geçmek istiyorum ancak öğrendim ki bir çok gitar modeli solaklar için yokmuş. Merak ettiğim sağlak gitarı alıp ters çevirip çalsam olur heralde değil mi. Yani kalın tel altta, ince tel üstteolacak şekilde. Sanırsam Kurt Cobain de öyle çalıyormuş. Ekstra bir zorluğu falan olur mu?
O kadar çok şeyi yanlış düşünüyorsunuz ki, hangisini düzelteceğimi bilemiyorum.
Sağ gitarın "size daha zor gelmesi" diye bir şey YOK. Herkese zor gelir. Hepimizin en çok çalıştığı şey, sol el parmaklarını açmak ve kuvvetlendirmektir. Siz güya sağ el ile perdelere basarak bu zorluğu aştığınızı düşünüyorsunuz. Peki bu tembelliği ne yapacaksınız? Enstrüman çalmak, zorluklardan kaçarak öğrenilebilecek bir şey değil ki?
Baskın olan elinizin penayı tutması, ritmik kontrolü sağlar. O eli nasıl çalıştıracaksınız peki?
Bu konuda en müthiş istisna, Kiko Loureiro'dur. Solak olmasına rağmen gitarı sağlak çalıyor, ama üstün yetenekli ve olağanüstü disiplinli olduğu için pena tekniğine özellikle ağırlık vermiş adam.
Beni en çok şaşırtan "çok rahat ettim doğrusu" ifadesi oldu. Neye kıyasla rahat ettiniz? Ne deneyiminiz var öncesinde, ne ile kıyaslıyorsunuz?
Nasıl çalarsanız çalın, öyle ya da böyle, teknik olarak ilerlemek için fiziksel güçlüklerle yüzleşip onları aşmak zorunda kalacaksanız. Ben bunu bir an önce yapmanızı öneririm.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yanıtlar için teşekkürler gitarı sağlağa çevirmeleri için bir mağazaya teslim ettim zaten dediğiniz gibi sağlak haliyle çalacağım.

Ekstra zorluğu olurmu bilmem ama çalan var

Kurt Cobain öyle çalmıyordu, kalın mi teli üstte olacak şekilde çalıyordu. Dediğin gibi çalan bildiğim Mononeon ve Eric Gales var ama adamlar yıllardır o şekilde yemiş yutmuş oldukları için o tamamen farklı bir mevzu.
Solak gitar konusuna gelince, her seviyeden her türden solak gitar var ama model seçenekleri daha kısıtlı. Yeni başlayan biri olduğunua göre model azlığı şu anda senin için önemli bir durum değil. Solak çalıyorsan gidip solak gitar al.
foruma başlık açmak için geldim ama benzer bu başlığı görünce vazgeçtim, gerçi bu sağlağı solak çalmak ama aynı mantık (upside down). Clapton konseri izlerken Doyle Bramhall ün sağlak gitarı olduğu gibi ters çaldığını görüp şaşırdım. asıl şaşırma Albert King, Dick Dale gibi isimlerin de bu şekilde çaldığını öğrenince geldi, hiç dikkat etmemiştim. Albert King bendleri aşağıya çekerek atıyor :) ayrıca Eric Gales sağlakmış ancak abileri solak olup gitarı öyle çalmayı öğrendiklerinden ona da o şekilde öğretmişler ImI.

Geri