TONEX efekt pedalı

Bir başlıkta bahsi geçmiş, ama o kadar. Kendi başlığı yok.
12-13 bin bandında fiyatı var. Birisi neredeyse Türkiye sıfır fiyatına sahibindene ilan bile koymuş!
Forumdan kullanan/çalan var mı?
Şu ara bu tip bir cihaza yatırım yapmak istiyorum ve her ne kadar NUX Amp Academy çok cazip de görünse, bu adamların tecrübe ve kalitesi elbette tartışmasız.

Bundan mı bahsediyoruz? USA fiyatı 200 civarı.
Temelde Tonex (amplitube) kullanan birinin, tablet ya da bilgisayar taşımak yerine bunu alıp dolaşması üzerine kurulu bir cihaz. Geçenlerde USA'daydım ama pre-order'daydı yetişmiyordu. Temmuz tekrar gidecem ben de alsam mı diye düşünüyorum. Öte yandan Tonex beğenmekle beraber (IK kötü iş yapmaz) pek fazla kullanmıyorum, bir de mobil çözüme ihtiyacım var mı bilemedim. Yani ses kartı ile bağlan otur diyorum kendime.
Kral alet ama karşıladığı ihtiyaç benim ihtiyaç mı bilemedim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi

Bundan mı bahsediyoruz? USA fiyatı 200 civarı.
Temelde Tonex (amplitube) kullanan birinin, tablet ya da bilgisayar taşımak yerine bunu alıp dolaşması üzerine kurulu bir cihaz. Geçenlerde USA'daydım ama pre-order'daydı yetişmiyordu. Temmuz tekrar gidecem ben de alsam mı diye düşünüyorum. Öte yandan Tonex beğenmekle beraber (IK kötü iş yapmaz) pek fazla kullanmıyorum, bir de mobil çözüme ihtiyacım var mı bilemedim. Yani ses kartı ile bağlan otur diyorum kendime.
Kral alet ama karşıladığı ihtiyaç benim ihtiyaç mı bilemedim.
Taşınabilir bir modelleyici (1 kg bile değil), portatif bir ses kartı ve (bir iddiaya göre) piyasadaki en sağlam profilleme/modelleme teknolojisi. Anladığım kadarıyla profiller gelmeye devam edecek ve indirilebilecek. Noise gate-reverb istikametindeki bütün ihtiyaçlar mevcut. Sadece bir efektör lazım (delay,mod-envelope-pitch vs yok...)
Kağıt üzerinde çok cazip. Soundundan da şüphe etmiyorum. Henüz opsiyonları araştırmadım; yazılım kullanmak için ayrıca para ödemek gerekecek mi bilmiyorum. Bir tek o kafamı kurcalıyor. Yazılıma ihtiyacım yok aslında ama, (ekonomi malum) parayı böyle bir şeye gömmek hem değerine korumaya yardımcı da olur gibi geldi:) Daha ucuza NUX alsam bile onun ikinci elde değerini koruması da mümkün değil, üstelik TONEX'in evladiyelik cihaz olma potansiyeli var.
Edit: Tonex max yazılımı ücretsizmiş yanında. Yeme de yanında yat. O parayla Headrush MX5 almak yerine bu daha cazip geldi. Çünkü işin modelleme boyutu kesinlikle daha üst düzey ve yazılım da canavar. Muhtemelen piyasayı domine edecekler.

Son düzenleme:
Kontrol etmedim şimdi ama IK'yı biliyorsam yanında yazılım da veriyorlardır. Vermiyorlarsa 1-2 ay izlemede kal, verdikleri bir kampanya kesinlikle çıkar. IK epey müşteri dostu, iyi bir firma.

Edit: Tonex max yazılımı ücretsizmiş yanında. Yeme de yanında yat. O parayla Headrush MX5 almak yerine bu daha cazip geldi. Çünkü işin modelleme boyutu kesinlikle daha üst düzey ve yazılım da canavar. Muhtemelen piyasayı domine edecekler.
ücretsiz hali bile ortalama bir gitarist için son derece yeterli... elbette niş tonlar arayacaktır meraklılar ama IK hem app hem hardware olarak iyi bir yolda...

ücretsiz hali bile ortalama bir gitarist için son derece yeterli... elbette niş tonlar arayacaktır meraklılar ama IK hem app hem hardware olarak iyi bir yolda...
Şöyle bir zayıf noktasına denk geldim cihazın: Kendisi profil çıkartmayan insanlar için başkalarının yapacağı işlere bağımlı kalmak gibi bir sorun var. Yani cihaz bir amfi modelleyici değil aslında. Bu sorun Quad Cortex'te de insanları rahatsız etmiş ve profillere kıyasla amfi modellemeleri zayıf bulunmuştu. Zibilyon tane profil içerisinden düzgün birini bulmak zor olabiliyor diyor şu eleman mesela...
Uzun lafın kısası, bileşen bazlı (component-based), yani sinyal yolunun farklı bileşenlerinin ayrı ayrı modellendiği Fractal yaklaşımına halen başka rakip çıkamıyor, ben öyle anlıyorum. TONEX'deki makine öğrenmesi uygulaması da profili çıkartmak için kullanılıyor. Ama profilleme ile uğraşmayacak son kullanıcı için cazibesi var mı emin olamadım. Duyduğum profillerin tınısı çok otantik gerçekten, ama "mix-ready" tonlara alışmaya başlayan kulaklar için cihaz kayıt yapmaktan ziyade canlı çalıma daha çok hitap edecek gibi geldi.

Tonex max kendi başına indirimde 99 euro indirimsiz 199 euro gibi rakamlara veriliyor sitesinde.

Baya baya güzel rakamlar.
Organik sound isteyenler için birebir.
Bence temiz ton-düşük ve orta gain sularında takılmak için profil-capture işi çok iyi bir opsiyon.
Ancak dinlerken fark ettim ki higain işler için dijital modelleme daha esnek. Çünkü o tonları miks içerisinde adam etmek için profillenen tonlarla ayrıca uğraşmak gerekecek.
Özellikle bas frekanslardaki yanıt (herhalde kulak dijitale alıştığı için) bana çok "pörtlüyor" (flubby) gibi geldi.
Aynı işi iki kere yapmak gibi yani. Otto Audio II II II II diye bir yazılım kullanıyorum. Gainli tonlar konusunda gerçekten çok etkileyici bir yazılım ve o gereksiz frekansların hiç biri yok.
Fractal ürünleri için de bu yorum yapılır (kullandığım için de biliyorum): Modellenen amfi ne olursa olsun, hepsi kullanışlı sound üretirler. Profiller ise gerçek tınıyı "yakaladığı" için, organik sound her türlü güzelliği ve çirkinliği ile birlikte geliyor sanki:)

Geçenlerde @cikilan nick'li arkadaş harıl harıl arıyordu ve aldı sanırım sonunda. Belki deneyimlerini aktarır.
Delay reverb gibi efektlerin eksikliği soru işareti bırakıyor. Modelleme işi güzel internetten ücretsiz indirilebildiği sürece, yoksa herkesin elinin altında kopyalayacak-modelleyecek onlarca pedal -amfi...yok.
Onlarca YouTuber çıktı dedi "Kemper killer", "Quad cortex killer"... Biraz abartı tabii ki ama 200-250 dolarlık bir alet için yine de çok kaliteli ve işlevsel

Geçenlerde @cikilan nick'li arkadaş harıl harıl arıyordu ve aldı sanırım sonunda. Belki deneyimlerini aktarır.
Delay reverb gibi efektlerin eksikliği soru işareti bırakıyor. Modelleme işi güzel internetten ücretsiz indirilebildiği sürece, yoksa herkesin elinin altında kopyalayacak-modelleyecek onlarca pedal -amfi...yok.
Onlarca YouTuber çıktı dedi "Kemper killer", "Quad cortex killer"... Biraz abartı tabii ki ama 200-250 dolarlık bir alet için yine de çok kaliteli ve işlevsel
Aletin pazarlanma biçimi ve beklentiler nedeniyle biraz yanlış anlaşılmaya müsait olduğunu yeni fark ettim ben. Ses örneklerini dinleyince dank etti. Hakikaten amfi gibi, e çünkü profil:) Ama bu sesleri mikslemek için de ciddi beceri gerekir. VEYA, Fractal gibi üst düzey modelleyicilerin profillerini kullanmak iyi olabilir ?
FRFR monitöre girip çalacak adamı memnun edecektir. Ama Kemper ve Cortex gibi efektleri de yok.

Bence en uygun profil yükleme-kullanma-çıkarma cihazı diye satılsa iyi olurmuş. Modelleyici değil aslında. Triple Rectifier profilini dinledim siteden. Kalsın, ben almayayım:)

Aletin pazarlanma biçimi ve beklentiler nedeniyle biraz yanlış anlaşılmaya müsait olduğunu yeni fark ettim ben. Ses örneklerini dinleyince dank etti. Hakikaten amfi gibi, e çünkü profil:) Ama bu sesleri mikslemek için de ciddi beceri gerekir. VEYA, Fractal gibi üst düzey modelleyicilerin profillerini kullanmak iyi olabilir ?
FRFR monitöre girip çalacak adamı memnun edecektir. Ama Kemper ve Cortex gibi efektleri de yok.

Bence en uygun profil yükleme-kullanma-çıkarma cihazı diye satılsa iyi olurmuş. Modelleyici değil aslında. Triple Rectifier profilini dinledim siteden. Kalsın, ben almayayım:)
Daha da fenası şimdi " tüm Lambalı amfilerimi satıyorum, artık gerek yok hicbirine, ufak procesor/modelleyici...etc zaten hepsini yapıyor" furyası var YouTube'da 😆

Daha da fenası şimdi " tüm Lambalı amfilerimi satıyorum, artık gerek yok hicbirine, ufak procesor/modelleyici...etc zaten hepsini yapıyor" furyası var YouTube'da 😆
FRFR'ye girip çalacaksa adamlar memnun kalabilir. Adamların kulağı o gerçekçiliği arıyorsa, bu cihaz onu yapabilecek kapasitede gibi.
Ama benim gibi solid state amfiye pedal bağlayıp çalan veya bilgisayarda amfi modelleyici plug inlerle takılan adamlar için değil sanki bu cihaz. Triple Rectifier profili ile ilgili yorumumda onu demek istedim yukarıda. Bu kadar gerçekçi olacaksa ben almayayım, çünkü o tınıyı zaten amfimde kullanamam. yapacağım kayıtta mikse oturtmak için ise belli ki dokuz takla atmam gerekecek 🤣
Ama olur da eve bir de FRFR monitör alırsam ileride, neden olmasın...

2-3 ay önce provalarda kullanmak için böyle bir alet arıyordum. Türkiye de var mı diye arattım, Zühal Müzik de çıkınca aldım hemen. 3 gün boyunca evde kullandım, bir kere de stüdyoya götürdüm . Tam ben ne yaptım ya, niye aldım ki bu aleti derken Zühal Müzik aradı beni. Sample gelen ürünü sehven size satmışız, rica etsek iade eder misiniz dediler :) önce biraz şaşırdım açıkçası ama sonrasında gelin alın benden dedim. Böyle bir tonex maceram oldu.

Bu tip aletleri çok bilmiyorum. Bu zamana kadar sadece Atomic Amplifire A3 kullandım, bu da ikincisi oldu. İstediğim , kullanılabilir bir ton yakalayamadım tonex de. Atomic de sevemediğim çok ton vardı ama sağlam tonlar da vardı. Örneğin Firedman çok iyiyidi bence

Kısacası ben sevmedim ama suç bende olabilir. Alet emek istiyor sanırım ( en azından benim sevebileceğim tonlar alabilmek için) ama bende ona zaman ayıracak motivasyon yok..

Bu arada melodic death çalıyoruz. Buna uygun, seveceğim bir ton yakalayamadım. Belirtmiş olayım

2-3 ay önce provalarda kullanmak için böyle bir alet arıyordum. Türkiye de var mı diye arattım, Zühal Müzik de çıkınca aldım hemen. 3 gün boyunca evde kullandım, bir kere de stüdyoya götürdüm . Tam ben ne yaptım ya, niye aldım ki bu aleti derken Zühal Müzik aradı beni. Sample gelen ürünü sehven size satmışız, rica etsek iade eder misiniz dediler :) önce biraz şaşırdım açıkçası ama sonrasında gelin alın benden dedim. Böyle bir tonex maceram oldu.

Bu tip aletleri çok bilmiyorum. Bu zamana kadar sadece Atomic Amplifire A3 kullandım, bu da ikincisi oldu. İstediğim , kullanılabilir bir ton yakalayamadım tonex de. Atomic de sevemediğim çok ton vardı ama sağlam tonlar da vardı. Örneğin Firedman çok iyiyidi bence

Kısacası ben sevmedim ama suç bende olabilir. Alet emek istiyor sanırım ( en azından benim sevebileceğim tonlar alabilmek için) ama bende ona zaman ayıracak motivasyon yok..

Bu arada melodic death çalıyoruz. Buna uygun, seveceğim bir ton yakalayamadım. Belirtmiş olayım
İlginç bir şans olmuş sizin ki:)
İşlenmiş-mikse hazır tonlar duymaya alışmış veya amfi modelleyicinin tonlarına alışmış kulaklar için yanlış seçim olacaktır. Amfide denediyseniz pek şansınız yok bu cihazla. Doğrudan sisteme girmek de prova stüdyosunda tat vermez çünkü o sistemler buna uygun değil ve ses dağılımı bozuk oluyor.
Mesele sadece tarz değil bence. Siz amfi modelleyici düşünmelisiniz; profilleyici değil. Cihazın sunduğu opsiyonlar da profillere dayalı olduğu için sevdiğiniz bir şey yakalayamamanız doğal. Ben Soldano tınısını ilk defa POD 1.0 üzerindeki emülasyonu ile tanımış birisiyim. Bayılmıştım o tona.
Yıllar sonra gerçek bir Soldano çaldığımda büyük hayal kırıklığına uğramıştım:) Fazlasıyla parlak ve hacimsiz gelmişti bana ton. Tonex sitesindeki örnekleri dinledim. Hiç birini beğenmedim; ama sorun örneklerde değil benim kulaklarda:) Biz o tonları kayıtlardaki işlenmiş haliyle veya modelleyicilerin taklit ettiği şekliyle duymaya alıştık. Alıp da çalmaya paramız yetmedi ki gençken 🤣
Bence yakın bir gelecekte bu hantal lambalı amfi dizaynı tarih olacak zaten. Çünkü üretimi-idamesi-kullanımı fazlasıyla lüks hale gelecek.

Dün bir muhabbette adı geçince bu başlığı hatırladım. Bir tonex pedal sahibi olarak kısa yorumlarım;

Alet kendi başına bir prosesör veya capture cihazı değil. Capture için ayrı bir cihaz var onunla yapılıyor. Adı da Tonex Capture :)

Capture edilmiş amfileri veya preset'leri yönetmek için Tonex app ile kullanılacak bir hardware bu. ipad veriyonu da olan Tonex amp sim programı ile iletişimi yok yani fiziksel cihaz sadece mac/PC ile kullanılabiliyor.

Efekt yok sadece reverb var o yüzden pedalboard'a koyup önüne ve arkasına pedal dizerek kullanmak gerekebilir efektsiz olmaz diyorsanız. Ama tek başına da özellikle FRFR ile muazzam amfi tonları var cayır cayır çalıyorum.

Mooer veya Headrush gibi ekranlı olmadığı için app'siz yönetmek oldukça kullanışsız. Knob çevir bastırarak kaydet, hesap makinası gibi ekrandan okumaya çalış vs...
Bunun temel amacı preset yönetimi. Yani app ile yazdığınız, indirdiğiniz, capture ettiğiniz modellemeleri cihaza atıp (mac/PC aracılığıyla) az ve öz evde çalmak veya bir yere götürüp direkt PA'ye girmek üzerine tasarlanmış. 1kg gibi bir şey sanırım yani 2 metrekarelik prosesör taşımaktansa daha avantajlı ama dediğim gibi efekt yok ona göre.

Mesela nadide bir amfiniz var, sağa sola taşımak imkansız. Onun clean, dirty bir kaç farklı profilini kaydedip bu cihazla her yere gıyabında taşımak mümkün o amfiyi.
Geniş bir download patformu var ama açıkçası içindeki default'lar (Tonex Max paketi) gayet yeterli. Ben hiçbir şey indirmedim capture da etmedim.

Bu arada satarsam şöyle bir dezavantaj var.. IK'nın gıcıklığı. Aleti register ettim mecburen firmware ve Tonex Max indirmek için ama satmak istersem unregister edilmiyor, cihazı silsem de software için başkasına devir yapmaya izin vermiyor ya da parayla galiba yaptırıyor - internette 20 euro kesiyor gibi bir şeyler okudum transfer için. Tonex Max'ı tabi defalarca millet indirmesin diye bir önlem olabilir.
İkinci el alacaksanız (ben satarsam :) ) fiyatı ona göre gözönüne alın, Tonex Max'ı satın almanız gerekebilir. Max olmadan da olur ama hani maksimalist iseniz app konusunda.... ben açıkçası irig hd2 ile oynarken Tonex Max almamıştım olan yetiyordu ama cihazı alınca içinde geldi eyvallah dedim.

Aletin temel amacı dediğim gibi Tonex app içindeki amfi ve cab modollemelerini paket halinde fiziksel cihaz at, götür kullan. Bir prosesör gibi saatlerce ton yazmak mümkün ama cihaz değil app ile. Sonra drag and drop. Gündelik cihaz meraklıları değil de biraz daha odaklı, spesifik amacı olan gitaristler için bir cihaz. Ya da benim gibi GAS neferleri.

Tonex Max aldıysanız (veya almadan) iyi bir ses kartınız varsa da aynı işi yapabilirsiniz. Sonuçta bu app'i FRFR'a bağlayan bir cihaz. Taşınabilir olması avantaj ama ses kartları da öyle. Bu metal kasa ve sahne / ayakkabı dostu, ses kartı değil. Tek sinir olduğum Power düğmesi yok, eğer tek güç kaynağı olan bir pedalboard üzerinde kullanmıyorsanız kapatmak için mecburen kablosunu çekmek gerekiyor arkadan her seferinde.

Ev dışında kullanım için önüne Line 6 HX Stomp bağlayıp efekt vs oradan hallediyorlar genelde yurt dışılı bireyler. Tabii adamlarda evde bir kaç tane lambalı amfi olduğu için modelleyip kullanabiliyorlar.

Geri