Reaper clean ses problemi

Arkadaşlar kayıt alırken distortion açıyorum sesi çok güzel alıyorum ama projeyi kaydettiğimde ise ses clean geliyor efektsiz bir şekilde. Bias FX 2 ve Guitar Rig kullanıyorum ikisinde de aynı problem var.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yani o kanalda kayıtlı ses var, efekt açık, ama playbackte temiz sinyal geliyor? Ancak siz çalarken efektli ses geliyor?
Bu sorunu bir başkası daha yaşamıştı galiba. Birisi yanıt yazar mutlaka diye düşünüyorum.
Yani şöyle, çalarken efektli, çaldıktan sonra kaydetmeden önce program içinde dinlerken yine efektli ancak waw olarak kaydedince clean oluyor. Reaper dosyası olarak da kaydı var ona tıklayıp uygulamayı açınca yine efektli kayıt iyi hoş ancak dediğim gibi sesi masaüstüne kaydedip media playerdan açınca clean olarak çalıyor.

Yani şöyle, çalarken efektli, çaldıktan sonra kaydetmeden önce program içinde dinlerken yine efektli ancak waw olarak kaydedince clean oluyor. Reaper dosyası olarak da kaydı var ona tıklayıp uygulamayı açınca yine efektli kayıt iyi hoş ancak dediğim gibi sesi masaüstüne kaydedip media playerdan açınca clean olarak çalıyor.
Hah, şimdi anladım. Bence bu kısmı açıklamanız iyi oldu.
Render opsiyonlarını gözden geçirin. Render penceresi açıldığında Source olarak ne yazıyor? Dediğiniz tipte bir çıktı için "master mix" olmalı.

İlginç bir sorun, merak edip araştırdım şöyle bir sonuç buldum:

Tam olarak aynı mevzu olmayabilir. Burada özel bir efektin render'dan sonra efektsiz olmasından bahsetmişler. Son mesajda "sample rate" uyumsuzluğu yüzünden böyle oluyor demiş, bir ihtimal belki olabilir.

Bunun haricinde duyduğunuz sesler zaten kanalların da render edilirken çalan sesleri olmalı yani doğru duyum hatalı render alma temel bir ayar hatası gibi duruyor. Belki ayardan değilse programın kendisiyle bile ilgili olabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hah, şimdi anladım. Bence bu kısmı açıklamanız iyi oldu.
Render opsiyonlarını gözden geçirin. Render penceresi açıldığında Source olarak ne yazıyor? Dediğiniz tipte bir çıktı için "master mix" olmalı.
Hocam kontrol ettim, source kısmında master mix yazıyor, bu ayarı değişip başka bir şey mi yapmalıyım? Bu şekilde sorun çözülür mü?

İlginç bir sorun, merak edip araştırdım şöyle bir sonuç buldum:

Tam olarak aynı mevzu olmayabilir. Burada özel bir efektin render'dan sonra efektsiz olmasından bahsetmişler. Son mesajda "sample rate" uyumsuzluğu yüzünden böyle oluyor demiş, bir ihtimal belki olabilir.

Bunun haricinde duyduğunuz sesler zaten kanalların da render edilirken çalan sesleri olmalı yani doğru duyum hatalı render alma temel bir ayar hatası gibi duruyor. Belki ayardan değilse programın kendisiyle bile ilgili olabilir.

Hocam tam olarak ne yapmam gerekiyor peki? Bu konularda o kadar bilgisizim ki zaten kayıt bile başlı başına zulüm gibi geliyor neyi nasıl yapacağım bilmiyorum, kaydı mp3 olarak kaydetmeyi bile bilmiyorum.

Repear render... menüsünde format bölümü var. Orada mp3 seçtiğiniz zaman mp3 olarak render verir.

Hem reaper'ın genel ayarları içersinde sample rate seçeneğini hem de bu render menüsündeki seçeneği kontrol edin hepsini aynı yapın eğer sistem 48khz ise hepsini ona çevirin, 44.1 ise o şekilde kullanın. Ayarları değiştirmediyseniz muhtemelen ses kartının ayarları ile bu ayarlar otomatik seçiliyor olmalı ama yine de bir kontrol edin derim.

"Render to File" penceresinin ve Preferences - device penceresinin ekran görüntülerini eklerseniz ayarları karşılaştırma imkanımız olur.

Beyler çok enteresan bir şey yaşadım. Rock Tribe'ın dediği şekilde mp3 olarak ayarlayıp kaydettiğimde ses efektli bir şekilde geldi. Aşırı saçma gözüküyor sorun waw olması mıydı yani? Çok teşekkür ederim ikinize de yardımlarınız için arkadaşlar gerçekten beni büyük bir yükten kurtardınız. Konudan bağımsız, kayıt yapmanın incelikleriyle ilgili Türkçe video önerileriniz varsa alabilirim.

Açıkçası Reaper'da wav çıktısı hiç almadım. Yani normal şartlarda bu sebep olmaması lazım ama mutlaka bunla ilgili başka bir ayar vardır onla ilgilidir. Sadece mp3 render'ları çalışacak diye bir durum yok yani, duruma göre wav da almak gerekir.

Kayıt teknikleri araştırdıkça kurcaladıkça gelişen bir konu, yani baştan programların genel mantığını kavradıktan sonra ihtiyacınıza göre aratıp bulmanız daha pratik olabilir. Bunun haricinde şu video serisi ya da şu youtube kanalı iyidir diyecek kadar takip etmiyorum açıkçası...

Geri