Boss Katana 50 MKII Rakipleri Ve Alternatifleri

Soruba yanıt Blackstar ID Core ve Line6 Spider 5 modelleri ilk aklıma gelenler. Bununla beraber paylaştığım makaleyi ve altındaki modellerle ilgili yazıları okumanı tavsiye ederim.

Code'un olayı şu... ya fiyatı cazip (bakmadım) ya da bir şekilde hah Marshall demek ki diğerlerinden iyi olmalı algısı var ... her nedense her ilk Code gören onu almak için kendini ikna etmeye, hadi olmadı forumdan da destek bulmaya çalışıyor... üstte link verilen başlık ve benzeri konuları okursan daha rahat karar verirsin...
Çok istiyorsan ve ikna olduysan yine al.. onun da seveni var ama dikkat edersen genelde sayıca çok az beğeneni.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Code'un olayı şu... ya fiyatı cazip (bakmadım) ya da bir şekilde hah Marshall demek ki diğerlerinden iyi olmalı algısı var ... her nedense her ilk Code gören onu almak için kendini ikna etmeye, hadi olmadı forumdan da destek bulmaya çalışıyor... üstte link verilen başlık ve benzeri konuları okursan daha rahat karar verirsin...
Çok istiyorsan ve ikna olduysan yine al.. onun da seveni var ama dikkat edersen genelde sayıca çok az beğeneni.
acikcasi aklimda blackstar id core, boss katana, blackstar silverline, ve line6 spider 5'ten biri var. yazdiginiz incelemeleri okudum fakat hala bir turlu karar veremiyorum 😅 surekli birini alsam keske digerini alsaymisim diyecegim gibi bir his var icimde. genelde buyuk cogunlukla rock, metal calacagim.

Kusura bakma hocam yaa, kişisel deneyimlerimize göre değil, elalemin düşüncelerine göre yaziyorduk burada, haklisin.

Katananin bir tonal karakteri var, BANA GORE harsh ve fizzy karakter. Sadece metal çalmak için alınmıyor amfiler. Ayrıca Katana'yı beğenmeyenlerın de bir sürü yorumlarını bulabilirsiniz internette. Misal,

Screenshot_20230924_204245_Chrome.jpg

urekli birini alsam keske digerini alsaymisim diyecegim gibi bir his var icimde
bunu demediğim alet çok çok çok azdır... bu hobinin de doğası bu... şu an için en aklına yatan, ihtiyacını karşılayana odaklan... yoksa sonu yok bu işin ya da yıllar içerisinde benim gibi bir şekilde hepsini deneyecen :) ama inan o yol biraz masraflı...
gerçekten karar veremiyorsan da kıvranma o zaman Katana'ya odaklan, hani bir kusur bulup memnun kalmama ihtimalin nispeten en düşük olan olacaktır...

Line 6 markasına ve evrenine girmemiş / girememiş insanlar için Catalyst akla gelen bir seçenek değil ama aslında fena alet de değil. Ben Spider V kullanıyorum mesela şu an... hani Pod X3 varken Catalyst gibi bir şey çıksa alırdım ama şu an hitap etmiyor. Yine Katana bir tık önde derim ama Catalyst kötü diyemem.

Line 6 markasına ve evrenine girmemiş / girememiş insanlar için Catalyst akla gelen bir seçenek değil ama aslında fena alet de değil. Ben Spider V kullanıyorum mesela şu an... hani Pod X3 varken Catalyst gibi bir şey çıksa alırdım ama şu an hitap etmiyor. Yine Katana bir tık önde derim ama Catalyst kötü diyemem.
Catalystte olmayan ton karakteri ve çeşitlilik Katana'da var, Katana'da olmayanlar ise Catalyst'te var. İkisi farklı beklentilere hitap ediyor. Zaten ikisi de 250$ bandında çalışma amfileri ve çok abartılacak şeyler değil. Burada catalyst'te olup katanada olmayanlara dair upuzun yazı da yazabilirim ama çok özetle catalyst beni amfiyi açtığım anda hiç global eq ile boğusmadan, hi-cut yapmadan, hangi reverb, hangi delay, hangi modulation oradaydı buradaydı derdine sokmadan, tuhaf bas-mid-tiz-presence tepkileri vermeden aradığım tona kolayca ulaştığım amfi. Onun da eksikleri var ama artıları benim icin cok daha fazla. Samimiyetle söylüyorum, Katana benim için way too overrated amfi, ama benim için. Herkesin beklentileri farklı olabilir ki bu postun başlığı da Katana alternatifleri ise Catalyst gayet iyi bir alternatif.

Her iki markanın bahse konu modellerini BİZZAT deneyimlemiş birisi olarak çok kısa ve önemli özellikleri yazayım. Yazarken de markaların bu MODELLERİ HAKKINDA İYİ YADA KÖTÜ FİKİR BEYAN ETMİYORUM. Yorumu amfi arayanlar yazar.

Katana

- TDA 7293 Data kartı Katanın kalbi. Buda cihazı sınırsız bir çıkış gücüne sahip amfi konumuna getiriyor ki Boss amfileri 100 watta dizginleyebilmek için çok akılcıl bir iş yapmış.
- Katana çok sayıda analog sürücü devresi barındırıyor. Anakartını şahsen açıp bakan var mı ? bilmiyorum. Ama anakartını incelerseniz üzerinde çok sayıda analog pedal devresine benzeyen 3 ayrı preamp kanalı kullandığını görebilirsiniz ki bu da katanaya katana dedirttiren bir özellik.

Gelelim Catalyst

Catalyst ile katana o kadar çok ortak özellikler barındırıyor ki ayırt etmek en azından eline alıp çalan insan için yada sadece yorum okuyanlar için ayırt etmek çok çok zor.
Ancak catalyst ile katana ayıran fark şu. Catalyst Yüksek hızlı dijital anahtarlanma kullanıyor. Bu teknoloji bilgisayarlarda kullanılan güç kaynağına çok benzer nitelikte. İşlevi yüksek ve hızlı tepkimeler verebilmesi. Buda daha eğlenceli anlar yaşanması demek.

Katana sneaky amp ile 30'a yakın amfi tonu alabilirken (Marshall 1959 dahil) Catalystte bu durum 6 tane idi (güncelleme v.s. var mı ? bilmiyorum ben kullanaları 7-8 ay olmuştur.)
Katana'da 55 adetten fazla efekt uygulayabilirken catalyst te bu sayı 24
Katana kayıtta gerçek mikrofon ir kullanırken catalyst bunu bir usb üzerinden yapıyor.

Sağdan soldan yorum alıp ss atmak yerine ben kendi deneyim ve gördüklerimi yazmak istedim. Üzerine ekleme yapabilecek olan varsa yada hatalı bilgilerim varsa düzeltirse çok iyi olur.

İşlevi yüksek ve hızlı tepkimeler verebilmesi. Buda daha eğlenceli anlar yaşanması demek.
Bu ne demek? Yani Katana veya başkaları geç tepki veriyor? Latency sorunu?... anlamadım fark nedir ve daha eğlenceli yapan nedir... yani sokaktaki adam için ne demek bu gözlem?
Katana'da 55 adetten fazla efekt uygulayabilirken catalyst te bu sayı 24
Buna benim yorumum BENCE, amfi alacaklar hele de nisbeten yeni başlıyorlarsa bu sayılara takılmasınlar. Ortalama bir ev gitaristi 3-4 efekten fazlasına ihtiyaç duymaz - onlarca boost/drive ile oynaşırız sonra preset'lerimizin %99'unu tubescreamer ile başlatırız :) biraz meraklı efekt yapayım, uçuk sound'lar alayım diyen de hadi 10-15... yani seçenek olması iyidir, zenginliktir ama SADECE 55>24 diye bakan varsa onlara bir not olsun....

Bu ne demek? Yani Katana veya başkaları geç tepki veriyor? Latency sorunu?... anlamadım fark nedir ve daha eğlenceli yapan nedir... yani sokaktaki adam için ne demek bu gözlem?
Yanılmıyorsam elinde katana var.

Bir tane catalyst al yanına koy
Line 6 custom tone dan bir patch indir.
Aynısını boss tone exchange studiodan katanan için yap

Ardından her iki amfiyi de patchler arasında geçiş yapmaya başla. İki amfi arasında ki tepkimeyi görün.

55 efekt ile nasıl oynanacağını çözen ortalama bir ev gitaristi bire bir DUMAN tonunu alır.

Çıktığında bir forum kullanıcısının açtığı başlıkta ki yorumumu da buldum.

Ben Artist 2 düşünüyordum,denedim beğendim.

Aslında Silverline da seçenekler arasındaydı,Dore de onu da denemek farz oldu bu postlardan sonra,onun için yazdım 😊

Birde Catalyst,seçeneklerimde yoktu

Geri