Size Göre En İyi Riffi Olan Parça

Bilmeyen kişiler için öyle olabilir , özellikle 1. nesil BM'da baya fazla grup var ama BM kültürünün şekillenmesinin tarihsel sürecini anlatmam gerek baya bir uzun, Blackmetal ilk etapta ses kalitesi kötüyü hedeflemiş ama sonradan hemen bunu bırakmış diyebiliriz. Blackmetallin ilgili bir çok alt tür de bulunmakta, ve size şöyle söyleyebilirim, müzikal anlamda yığınla blackmetal altyapısını diğer bütün türlerle kıyaslayabiliriz, hem hissiyat hem de müzik verme konusunda bu tür kadar bunu iyi becerebilen bir tür yok-en azından benim gözümde- felsefesini severim , onu bir kenara bırakarak söylüyorum. Belki vocali beğenmeyebilirsiniz buna hiçbir şey diyemem , çünkü herkese hitap edemeyeceği bilincindeyim ama sound catchy olarak BlackMetalin üzerine müzik türü yok, tüm türe hakim olsanız sadece vocallerin cırtlak da değil high pitch brutallerin çok daha fazla olduğunu görürsünüz. Ve dediğim gibi blackmetali bilmeyen kişiler için daha ergen işi -ne yazıkki her tür de var- veya tarif ettiğiniz gibi öyle sanılması normal , ara tür olduğu için çok üstüne düşülmediği için ve insanın psikolojisinin ürünü kitlelerden etkilenmesi ve BM'in de fazla kitleye sahip olmaması nedeniyle , bir çok yanlışlıklar olabilir.Ben şimdi aşağıya şahaserlerden vocal olarakta sizi rahatsız etmeyecek BM'in bir alt türünden parça bırakacağım bir,iki tane , orada bu algı biraz olsa da kırılır. Yo yanlış anlamam , ben eleştirilmekten de gocunmam sadece beni sinirlendirilicek saygısızca şeyler söylenmediği sürece agresif tavır sergilemem, bazen alttan alta sinsice diyelim şimdi çok aklıma gelmedi kelime insanları küçümseyiş görmediğim sürece insancılım, öyle boş bir egom yoktur sonuçta hepimiz geberip gideceğiz. Şimdi atacaklarımı, bu müziği sevmemiş olsaydım ve biri atmış olsaydı mutlu olacağım türden parçalar olurdu: 1- . 2- .

Ben de black metalin tür genişliğinden şikayetçiyim :) genel olarak türlerin genişliğinden şikayetçiyim aslında. Tamam alt türlere de ayrılıyorlar ama alt türlerde de bir grup diğerini tutmuyor çoğu zaman. Neden şikayetçiyim, çünkü kendi zevkime göre grup keşfetmek zorlaşıyor, zaman ayırmak gerekiyor. Alt türler nedir ne değildir hakim değilim, ama çok çok sağlam örnekler çıkabildiği gibi müzikten soğutan, ne gereği vardı ki şimdi bunun diyebileceğim şeylerle de çok karşılaşıyorum (bana göre bu arada, seveni elbet vardır, kalitesini tartışmıyorum yanlış anlaşılma olmasın). En güzeli radyodan dinleyip beğendiğim grupları spotifydan takip etmek, ben böyle ilerliyorum son zamanlarda.
Gönderdiğin parçalar çok güzel bu arada, teşekkürler paylaşım için. Black metal ile ilgili ayrı bir başlık açılabilir aslında sevdiğimiz parçaları paylaşıp başkalarının da haberdar olmasını sağlamak amacıyla. Alt türler falan tanıtılabilir. Örnekler sunulabilir.

BM'ciler pek aralarına almaz bildiğim ama o segmentte en sevdiğim grup açık ara Cradle of Filth. Dissection ve Immortal'a da yatkınlığım var ama genelleme yaparsak ıssız adaya düşersem yanıma almayacağım tek metal türü BM olur. %90'ı cırtlak gitar zıvıltısı ve işkence görüyor gibi böğüren tiz sesli adam haykırması gibi geliyor - elbet sığ bir bakış açısı ama ısınamadım bir türlü.

Ben de cradle dinlemem denk gelmezse :) gitar zıvıltısının melodisi epik ya da lirik olur bir de tiz sesli adamcağız gerçekten açılarını haykırıyormuşçasına hissini bana geçirebilirse bende metalin Müslüm babası etkisi yaratıyor, ben razıyım...ama işte farklı farklı alt türler var hepsinin yeri ayrı, kimisi coşturuyor kimisi ağlatıyor, kimisi eğlenceli falan, değişik bi tür işte. Zaten death, black olmasa ne dinleyeceğiz... gerçi ben her türde kendime göre dinleyecek birşey bulurum, ama dinamik riffler tekrara düşünce sıkılmaktan kurtarıyor.

Ben de cradle dinlemem denk gelmezse :) gitar zıvıltısının melodisi epik ya da lirik olur bir de tiz sesli adamcağız gerçekten açılarını haykırıyormuşçasına hissini bana geçirebilirse bende metalin Müslüm babası etkisi yaratıyor, ben razıyım...ama işte farklı farklı alt türler var hepsinin yeri ayrı, kimisi coşturuyor kimisi ağlatıyor, kimisi eğlenceli falan, değişik bi tür işte. Zaten death, black olmasa ne dinleyeceğiz... gerçi ben her türde kendime göre dinleyecek birşey bulurum, ama dinamik riffler tekrara düşünce sıkılmaktan kurtarıyor.

şunlardan bir demet... adamın kullanmadığı şey yok..

Evet ben de baktım oraya da liste uzayıp gidiyor. Adam zaten youtuber imiş. İzlerim bir ara videolarını. Belki denk gelmişimdir bile.. ama peavey invective kullanmış, takdir ettim. Benim de çok istediğim bir amfi :)

Ben de black metalin tür genişliğinden şikayetçiyim :) genel olarak türlerin genişliğinden şikayetçiyim aslında. Tamam alt türlere de ayrılıyorlar ama alt türlerde de bir grup diğerini tutmuyor çoğu zaman. Neden şikayetçiyim, çünkü kendi zevkime göre grup keşfetmek zorlaşıyor, zaman ayırmak gerekiyor. Alt türler nedir ne değildir hakim değilim, ama çok çok sağlam örnekler çıkabildiği gibi müzikten soğutan, ne gereği vardı ki şimdi bunun diyebileceğim şeylerle de çok karşılaşıyorum (bana göre bu arada, seveni elbet vardır, kalitesini tartışmıyorum yanlış anlaşılma olmasın). En güzeli radyodan dinleyip beğendiğim grupları spotifydan takip etmek, ben böyle ilerliyorum son zamanlarda.
Gönderdiğin parçalar çok güzel bu arada, teşekkürler paylaşım için. Black metal ile ilgili ayrı bir başlık açılabilir aslında sevdiğimiz parçaları paylaşıp başkalarının da haberdar olmasını sağlamak amacıyla. Alt türler falan tanıtılabilir. Örnekler sunulabilir.
evet bir çok alt türe ayrılıyor aslında heavy ve diğer müzik türleri gibi , türler diğer türlerden farklı olarak temaya da ayrılıyor , temalar da kendi içinde ayrılıyor verilmek istenen hissiyata göre scala baya bir geniş - çoğu insanın sevmeyeceği alt türü depresif olanı ne yazıkki yanlışlar tek bir yerden tutunup hayatımızın doğruları olarak genellemelere ve önyargılara neden oluyor- bana göre hepsi diğer tüm türleri ile birlikte vocal olmasa da müzik anlam da çok kaliteli işler çıkarıyor. Ve özellikle Rock-Metal'in neredeyse yok olmaya başlayıp piyasanın Rap ve Pop üzerine domine edilmesine karşı BM harici bir türün başa çıkabileceğini düşünmüyorum . Bu arada paylaştığım bu müzikler benim için altın değerinde normalde hayatta paylaşmazdım, plaklıklar :) Belki dediğiniz gibi ilerleyen zamanlarda bir başlık açılabilir tür adına. Rica ederim, sevmiş olmanıza sevindim.

BM'ciler pek aralarına almaz bildiğim ama o segmentte en sevdiğim grup açık ara Cradle of Filth. Dissection ve Immortal'a da yatkınlığım var ama genelleme yaparsak ıssız adaya düşersem yanıma almayacağım tek metal türü BM olur. %90'ı cırtlak gitar zıvıltısı ve işkence görüyor gibi böğüren tiz sesli adam haykırması gibi geliyor - elbet sığ bir bakış açısı ama ısınamadım bir türlü.
corpse paint dışında pek bir benzerliği yok daha çok gothic metal vs denen türde bir grup az birazda semfonik bm e benzeyen altyapılar var , bir önceki cevabımda buna benzer yazı yazan bir arkadaşa cevap verip bir iki tane güzel örnek atmıştım, cırtlak ses dediğinizin blackmetal de vocal olarak ilk zamanlar burzum ve depresif türü haricinde çok kullanılmaz zaten yüksek scream brutal vocallerle ünlüdür BM , Immortal Dissection iyidir zaten onlar bu vocal türünü kullanmadığını görerek bile genelleme yapılmaması gerektiğini anlayabilirdiniz , ısınıp ısınmamakta müzik zevkine göre kimse kimseye hiçbir şeyi zorlamaz ve sevdirmeye çalışmaz zaten , kimin ne dinlediği pekte umrumda değil açıkçası , bana göre de bu tür harici türlerin hiçbirinde müzik zevki çok yok, illa BM diye ben de tüm türlerini ve grupları sevmiyorum tabii ki. Tamamen zevkler ve renkler.

BM sayılır mı bilemedim çünkü o da biraz genre'lar arası ama Niklas Kvarforth projesi SHINING dinlesin meraklılar... bak o enteresan işler yapıyor.

çalmaya çalışınca Opeth rifflerinin farklılığı bir kez daha ortaya çıkıyor. son zamanlarda Gojira rifflerini de çok beğeniyorum ama riff diyince aklıma ilk Leper Messiah'ın ortalarındaki riff geliyor.

Geri